Filppula-Aaltonen parivaljakko on vähän ongelma. Mielestäni Aaltonen pelaa paremmin muiden sentterien kanssa.
Tästä ollaan parvella oltu kyllä samaa mieltä. Tietyllä tavalla molemmat menevät isolta osin hukkaan, kun pelaavat yhdessä. Aaltosen tapa pelata on varsinkin nykykiekkoon hyvin omalaatuinen ja tietyllä tapaa vaativa. Hänelle on oikeastaan aina sopinut rinnalle parhaiten sellaiset vähemmän kiekossa olevat, työteliäät ja kulmissa taistelevat ketjukaverit. He myös pakottavat Aaltosen ottamaan sen kiekollisen kapellimestarin viitan, joka hänellä mielestäni pitää olla, jotta pelaa vahvuuksillaan. Viime peli ja siirto Henritiuksen ketjuun alleviivasi tätä erinomaisesti. Myös aiemmin Lausniemen, sekä myös ajoittain Heikkisen vierellä, Aaltonen oli elementissään.
Filppula taas on parhaimmillaan enemmän sellaisessa give and go- kiekossa, jota on myös suurimman osan urastaan pelannut. Siinä hänen pelinlukutaitonsa ja pienet peliä edistävät ratkaisut tulevat parhaiten esiin. Aaltonen on liian usein tässä mielessä musta aukko, jonne Filppulan pelaama kiekko hukkuu liian pitkäksi aikaa ja Valle jää vähän orvoksi. Tästä samasta syystä erottaisin heidät myös ylivoimalla siirtäen Filppulan neljänneksi hyökkääjäksi Forslundin ketjuun rooliin, jossa on viime peleissä ollut Lausniemi, ja Aaltosen yv:lle sitten enemmän tyyppiä Liuksiala ja Heikkinen sinne maalille. Uskon, että tämä vähentäisi ylimääräistä kiekon siirtelyä ja toisi Jokerien kaipaamaa suoraviivaisuutta myös toiseen yv-koostumukseen.
Mielenkiintoista on tänään nähdä miten "papoilla" sujuu erillään, mutta varsinkin tuon Filppulan ketjun uskon nyt tuottavan paremmin.