Aika raskas Porin reissu, mutta tulipahan tehtyä. Paljon on vettä virrannut 19 vuoden aikana, mutta noita Isometsän käytäviä voi aika ylpeydellä kävellä, koska meillä on sen jälkeen pari mestaruutta ja niillä 1. Ja ilman katkeruutta voi kyllä sanoa, että Ässät tulee tällä kaudella voittamaan enää 0-1 ottelua. Kyllä seuraava vastus on niin paljon kovempi.
Mistä päästään viiruihin.
- kolme peliä kuokkaan. Ekat pari oli tasaisia ja varsinkin keskiviikon kotipeli oli HPK:n hansikkaassa, mutta siinä nuori kokematon joukkue löysi keinot hävitä ottelun ja samalla seuralle iso taloudellinen mahdollisuus (la kotipeli) jäi käyttämättä. Ei varmaan pitäisi liikaa dramatisoida, mutta se, että Kerho ei pystynyt voittamaan yhtäkään näistä tasaisista kolmesta kovasta pelistä, vaikuttaa ensi kauden rosteriin jonkin verran. Mua ei vituta se, että hävittiin Ässille (mikä oli parempi ja valmiimpi), vaan se, että ei voitettu yhtäkään ottelua pleijareissa. Toki meiltä puuttui paras pelaaja ja paras ulkomaalainen, mutta niin puuttui Ässiltäkin Palola ja se joku kahden metrin Porin wannabe-mörkö. Eli ei tässä niidenkään taakse voida mennä. Oltiin vaan tuolla rosterilla mopolla moottoritiellä. Ei myöskään pomppinut yhtään ja varmaan vähän oli ne omat pleijaritkin alkaneet jo tammikuussa. Takki oli tyhjä ja kädetön rosteri koitti vähän rimpuilla
- Mannerilta hieno puheenvuoro. Tosin vähän jo alkaa särähtään toi ystävällisyys korvaan. Ei sillä, että pitäisi olla mikään kokovartalokyrpä ala Grönborg, mutta kyllä mä vähän Rautakorven tai Jalosen vitutusta kaipaisin noihin haastatteluihin, kun ollaan hävitty peli. Noh, mutta se on Mikon luonne ja hän teki isoa työtä tällä kaudella, joten saa anteeksi kaiken. Toistaiseksi
Mennääs jääkiekkoon
- Kiiskinen oli heti Kerhon paras hyökkääjä, vaikka väsähtikin loppupuoliskolla. Toivottavasti ymmärtää jatkaa HPK:ssa, koska ei todellakaan ole vielä valmis jenkkeihin. Ihan sama tilanne Saarisella. Vaatii yhden, ison kauden Suomessa ja vähän EHT-hommia myös. Jos noi kultakimpaleet jatkaa Kerhossa, se on meille valtavan iso juttu. Kaksi U20 starbaa pelaa vielä hetken täällä ennen NHL-uraa. Kerhon markkinoinnille herätys ton suhteen, pitää repiä kaikki irti. Upeita nuoria pelaajia, jotka voi viedä Kerhon vaikka mihin ensi kaudella. Toki tarvis vähän veteraanitaitoa, sekä veteraanivittumaisuutta ala Tikkaa ja/tai Liukasta ympärille... Voi luoja anna edes toinen noista Kerhoon ensi kaudella. Ja sitten se katutappelija Viirret
- Juuso Hietanen ei toivottavasti pelannut uransa viimeistä peliä, koska annettavaa on paljon. Menee upeasti kolmosparissa edelleen. Kerhon fanibussin fanit päättivät hurrata sarkastisesti hänen jokaiselle onnistuneelle syötölle, ikäänkuin vittuiluna, mikä oli aivan pöyristyttävää käytöstä. Tietäen Juuson historian ja tason, mä häpeän tuollaista "fanittamista"
- Ketola oli ihan hyvä lisä YV:lle ja oli todella lähellä, että olisi helissyt ekassa erässä, mutta ei vaan kiekko pomppinut lainkaan Kerholle. Se YV oli todella hyvä ja paikkoja oli, mutta ei vaan edes tuuri käynyt. Varmaan parempi, että Ketola jatkaa seuraavassa osoitteessa ensi kaudella. Taitoa on, mutta myös epäluotettavuutta. Kiitos Kestille!
- Kerhon rosteri oli tällä kaudella varmaankin heikoin 25 - 30 vuoteen. Pari kautta tuona aikana kilpailee. Siihen nähden oli kova juttu päästä edes pleijareihin ja siitä kiitos Mannerille. Toi sentteriosasto oli aivan täysi vitsi. Jollekin Korhoselle kaikki pisteet, mutta herran jumala kuin väärässä paikassa mies pelasi. Kerholla ei ollut syömähampaita käytännössä lainkaan. Kertoo paljon, että Massi Järvinen olisi tehnyt tuosta joukkueesta 25% paremman heti
- Caronille jatko, kiitos. Näen hänessä 20 maalin potentiaalin, kun saa alle hyvän kesän ja oppii Suomen tavoille
Odotan tosi paljon kick-offia. Toivottavasti jokainen euro auttaa seuraa monin tavoin. Lupaan, että tuen tätä hommaa omalla tavallani.
Ensi kaudella Kerho on varmaan vähän oppinut tästä kaudesta ja ollaan pikkasen parempia. Matka huipulle alkoi nyt.
Nyt riittää hetkeksi, over and out.