Ke 7.3.2007 3. Mestis-finaali Jukurit - Hokki

  • 11 518
  • 47

Salama44

Jäsen
SE ON SIINÄ. HOKKI, HOKKI,.. Jihuu!!

Hokki on Mestiksen mestari. Hyvä Hokki, hyvää Kajaani, hyvä Kainuu, sinne on kiva tulla lomalla juhlimaan. Fantastista, loistavaa,...
 
Viimeksi muokattu:

stairox

Jäsen
Suosikkijoukkue
Wanha kunnon divariajan Vaasan Sport, Liverpool FC
Hokki liigaan! ...ja Jukurit mittaamaan tasoaan.
 
Suosikkijoukkue
Entisen pääkaupunkiseudun oma joukkue
Hyvä Hokki!
Sportin kaaduttua niin oli tyhjä olo siitäkin kun ajattelin että ei Hokkilla ole mitään finaaleissa haettavaa Tutoa vastaan. Ei ollut Tuto vastassa ja oli kylläkin tahtoa tallella, siis hyvä suoritus!
Ja Jukurit, ryhdistäytykää ha haetkaa voimaa karsintasarjaan, tämähän oli vaan mestis, nyt teille alkaa tosipelit! Tsemppiä sinne!
 

Mr. Penguin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Penguins, Blues, Kärpät, Leksand
Jee, Hokki voitti Mestis-mestaruuden... ja kiviäkin kiinnostaa...

Tuskinpa hirveästi Jukurilaisia nappasi nämä "huikean tärkeät ja merkitykselliset" finaalit. Eiköhän kaikki pistetä peliin tasonmittauksissa ja varmaan mikkeliläisetkin löytävät jälleen hallille tuolloin.

Mutta onnittelut nyt kuitenkin Hokille ja sen kannattajille, ihan kiva yllätys. Kai sitä Mestisvoittoa joku ehkä täällä saattaa jopa ihan oikeasti arvostaa...
 

kumikiekko

Jäsen
Suosikkijoukkue
HOKKI
Ei sitten Aleksi malttanut tuoda ratkaisua Kajjjaanin maaperälle vaan piti tehdä se maali :) No, hyvä näinkin. Helpotti vihdoinkin tämä jännittäminen.
 

thego

Jäsen
Suosikkijoukkue
Nashville
Hieno peli, hieno voitto, kiitos Hokki!

Kyllä oli tasainen peli, mutta Hokilta erinomaista alivoimaa ja myös ylivoimaa. Jukuri pakeilta ihme sähläyksiä välistä..mm. Tuomas Immoselta.

Vielä pisti lopussa pahasti silmään kun Jukurit pyöritti vastustajan päädyssä ja Hokille oli tulossa korkeasta mailasta jäähy. Niin tää Jukuri-peluri joka sai mailasta kasvoihin jäi kaksinkerroin voivottelemaan ja varmaan minuutin luisteli vaihtoaitioon.. prkle! Ymmärrän kyllä että pitää "näytellä" että se jäähy varmasti tulee, mutta tuollasessa tilanteessa vois vähän ajatella kun olisivat päässeet pyörittämään kuudella neljää (viittä?) vastaan! Tässä tilanteessa muistaakseni Hokki oli jo maalinsa tehnyt..

Mitä vielä. Myllykoski pääsi aika helpolla sen verran uhrautuvasti pelasivat miehet siinä edessä. Onne vielä Hokille ja onne Jukureille tasonmittaukseen..vaikka kyllähän se Dufva asian hyvin jo kiteytti UK:n lähetyksessä. "Kalpa voitti viime pelinsä Tapparaa vastaan 4-0 ja Jukurit hävis kolme viimeistään Hokkia vastaan.."
 
Viimeksi muokattu:

Individual

Jäsen
Suosikkijoukkue
Post-rock/ Post-punk
Mr. Penguin kirjoitti:
Kai sitä Mestisvoittoa joku ehkä täällä saattaa jopa ihan oikeasti arvostaa...

Niin, voisi sitä varmaankin arvostaa enemmänkin jos Mestiksen mestari saisi lähteä kisaamaan noususta porrasta ylemmäs, mutta ei, nyt sinne meneekin finaalisarjassa kolme nolla kuokkaan ottanut joukkue. Miksei sinne tasonmittaukseen voisi samalla logiikalla laittaa sen jengin, jolla ne fasiliteetit ja massiasiat ovat parhaalla tolalla, siis lähimpänä liigakelpoisuutta, (vaikka ei finaaleissa olisi pelannutkaan) ellei sitten se joukkue onnistu ryssimään itseään Playoteissa Suomi-sarjaan, mutta olisihan sekin hauska nähdä, että vaikka runkosarjan voittaja tipahtaisi sarjaporrasta alemmaksi ja koska paketti on muilta osin kasassa, ne pääsevät kummiskin Mestiksen mestarin nenän edestä kokeilemaan liiganousua ja huh heijaa! tulee se "meidän päivä" ja tähdetkin ovat oikeassa asennossa ja tämä jo Suomisarjaan tuomitti jengi olisi oikeutettu liiganousuun. Kuka sitten tippuu Suomisarjaan heidän sijastaan? No joo, tämä nyt on tällaista höpön höpön- fantasiointia, älkää ottako vakavasti. :D
 

YksinLäpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Se kuuluisa V... ja joo!
Olipa ilta! Olutta piti käydä ottamassa joka tauko, mutta...!

Jotenkin tää vitun säälipleijari Kalpaa vastaan näytti täyttäneen kaikkien pelaajien ajatukset. V*****o siellä kentällä kaikkea yrittämään, kun finaalit ovat vasta edessä?!? Voi helvatti, olisitte edes yrittäneet! V**** lampaat!

Kalpaa vastaan ei tuolla porukalla ole mitään sanomista! Siihenkin; V****, joo!
Tästä huolimatta on Mikkelissä nostettu lipunhintoja seitsemaääntoista euroon jne.! Ovatpa pellet nyt kohdillaan!

Katsokaapa yleisömääriä Mikkelissä...
 
YksinLäpi kirjoitti:
Tuu meille saunaan!

Joko sauna lämpiää? Voisimme yhdessä juhlistaa Jukurien tulevaa liigapaikkaa tsekkiläisellä oluella ja Risto Dufvan kuvalla. Lopulta itkemme itsemme uneen ja heräämme aamulla Riston vierestä. Alasti.
 

YksinLäpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Mängimies kirjoitti:
Joko sauna lämpiää? Voisimme yhdessä juhlistaa Jukurien tulevaa liigapaikkaa tsekkiläisellä oluella ja Risto Dufvan kuvalla. Lopulta itkemme itsemme uneen ja heräämme aamulla Riston vierestä. Alasti.

Näin on!

Ja lämmintä on!

minä tarjoan! ;-P
 

Musta Nuoli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkue, TuTo. Varauksellisesti.
thego kirjoitti:
"Kalpa voitti viime pelinsä Tapparaa vastaan 4-0 ja Jukurit hävis kolme viimeistään Hokkia vastaan.."

No, oli Risto Dufva mitä mieltä tahansa, en panisi hirveästi painoarvoa SM-liigan päätöskierroksen totaalisen merkityksettömälle ottelulle, jolla ei ollut Tapparalle muuta merkitystä kuin se, että otetaan löysästi, vältetään loukkaantumisia eikä kuluteta turhaan voimia. Toki KalPakin varmaan halusi näyttää, mutta jos esim. Tapparan sijoitus olisi tuosta pelistä riippunut, lukemat tuskin olisivat olleet 4-0.

Eikä Jukurienkaan tasonmittauksesta kannata etukäteen huolta kantaa. Onhan se niinkin, että olisi näpäytys liigan ja Mestiksen valtavista eroista jauhaville, jos Mestiksen kakkonenkin kellistäisi liigajoukkueen, tai edes pistäisi sen tiukille ja venyttäisi sarjaa.

Ainoa, mitä en oikein hyväksy, on se, että jos Jukurit nousee liigaan, se saa 250 000 euroa eli tämän ja viime kauden voittajalle varatun rahasumman. Viime kauden rahan hyväksyn, mutta 125 000 kuuluisi ilman muuta joka tapauksessa Hokille - ei olisi millään lailla oikein, jos joukkue jäisi vaille pennin pyörylää voitettuaan mestaruuden.
 

PeteX

Jäsen
Suosikkijoukkue
Töölön Vesa/Jokerit, Leeds Utd, Only Oranje
Hyvin tuntee Suikkanen jenginsä ottaessaan aikalisän muutama minuutti ennen loppua, vaikka mielestäni Hokki ei siinä tilanteessa ollut mitenkään pulassa. Vähän aikalisän jälkeen kiekko oli Jukuriveskassa ja homma oli siinä. Jukureitten valmentajalla taas ei ollut munaa ottaa lopussa veskaria pois, vaikka aloitus oli Hokin päädyssä ja jengi pelasi vielä ylivoimaa. Ihme perseilyä, mutta hyvä näin ja onnittelut Kajaaniin.

Ei voi millään hyväksyä Jukureitten mahdollista nousua Liigaan. Heidän valmentajansa selosti, että motivaatio hävisi Tuto-voittojen jälkeen ja osittain siksi tuli kuokkaan suoraan kolmessa ottelussa. Mitenköhän se motivaatio sitten kestäisi Liigassa, kun kuokkaan tulisi ilta toisensa jälkeen?
Nyt ovat siis vastakkain Kalpa, jolla ei ole juuri mitään motivaatiota pelata Jukureita vastaan, koska pelkoa putoamisesta ei ole, ja Jukurit, jonka ei pitäisi edes pelata noususta. Sinänsä meikäläisellä ei ole mitään Jukureita vastaan, mutta tätä naurettavaa systeemiä sitäkin enemmän. Liigan viimeisellä pitäisi olla olemassa riski putoamisesta ja Mestiksen ykkösellä mahdollisuus nousuun tai sitten palataan vanhaan. Jos nousijalta ei löydy fyffeä tai tarpeeksi suurta hallia, niin pelatkoon vaikka järven jäällä ja rahat otettakoon esim. Kepun puoluetuesta.
 

Sonic Empire

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Telkkarista katsottune ihan ok matsi, hiema pisti silmään tuomarin kyvyttömyys viheltää rangaistuksia. Välillä koukittiin ja kahvattiin lähes päättömästi, välillä hipaisusta jäähylle.

Toinen asia mikä pisti silmään: oliko halli loppuunmyyty? Nimittäin ainakin tv-kuvan perusteella hallissa oli useita vapaita paikkoja. Kyllä luulisi finaalin myyvän vaikka mestiksessä ollaankin.

Kolmas asia. Miten Jukurit aikovat saada mahdollisiin liigamatseihin yleisöä, jos ei tuollainenkaan kiinnosta? Silloinhan liput ovat vähintään kaksinkertaisia hinnoiltaan.
 

Salama44

Jäsen
Musta Nuoli kirjoitti:
Ainoa, mitä en oikein hyväksy, on se, että jos Jukurit nousee liigaan, se saa 250 000 euroa eli tämän ja viime kauden voittajalle varatun rahasumman. Viime kauden rahan hyväksyn, mutta 125 000 kuuluisi ilman muuta joka tapauksessa Hokille - ei olisi millään lailla oikein, jos joukkue jäisi vaille pennin pyörylää voitettuaan mestaruuden.
Täysin samaa mieltä. Hesari kertoi tänään väärin, että Hokki saa 125 000 euroa Mestiksen voitosta. Nythän tilanne on kuitenkin se että Hokki saa tuon summan vain jos Jukurit ei voita KalPaa tasonmittauspeleissä ja nouse Liigaan. Hokille kuuluisi tuo summa jo nyt mestaruudesta ja Jukureiden pitää selviytyä taloudellisista asioista muuten jos se voittaa tasonmittauspelit ja haluaa SM-Liigaan.

Kajaanissa on nyt varmaan paljon KalPa-faneja, koska KalPan voitto tasonmittauksessa tietää HoKille varmasti 125 000 euron palkintopottia. Hyvin on saatu taas kahden Mestisjoukkueen edut vastakkain.
 

Hartiapankki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport ja kaikkinainen urheilu vaasalaisittain
Salama44 kirjoitti:
Hokille kuuluisi tuo summa jo nyt mestaruudesta ja Jukureiden pitää selviytyä taloudellisista asioista muuten jos se voittaa tasonmittauspelit ja haluaa SM-Liigaan.
Kuuluisi ja kuuluisi. Tämän ihmeellisen järjestelmän ovat Mestis-seurat kaikki aikanaan hyväksyneet, miksei tätä porua käyty jo viime kaudella jolloin tämä oli tiedossa? Epäoikeudenmukainen tilanne olisi silloin, jos olisi sovittu aikanaan että tämän vuoden Mestis-mestari saa 125000e joka tapauksessa, ja nyt sitten rahanjako riippuisikin siitä miten Jukurit pärjää tasonmittauksessaan.

Eiköhän Hokki tuon 125000e kuittaa, ja hyvä niin. Toisaalta toivoisi myös Jukureille menestystä tasonmittauksessa.
 

thego

Jäsen
Suosikkijoukkue
Nashville
Hartiapankki kirjoitti:
Kuuluisi ja kuuluisi. Tämän ihmeellisen järjestelmän ovat Mestis-seurat kaikki aikanaan hyväksyneet, miksei tätä porua käyty jo viime kaudella jolloin tämä oli tiedossa? Epäoikeudenmukainen tilanne olisi silloin, jos olisi sovittu aikanaan että tämän vuoden Mestis-mestari saa 125000e joka tapauksessa, ja nyt sitten rahanjako riippuisikin siitä miten Jukurit pärjää tasonmittauksessaan.

Eiköhän Hokki tuon 125000e kuittaa, ja hyvä niin. Toisaalta toivoisi myös Jukureille menestystä tasonmittauksessa.

Totta. Uskon että Mestiksessä on sen verran aitoja lätkäjätkiä jotka haluaa antaa kaiken tuen sille joka pääsee edes yrittämään nousta Sm-liigaan. Ja toisaalta on se kyl aika varmaa et Hokki sen rahan saa. Ensinnäkin pidän ihmeenä jos Jukurit voittaa edes kahta peliä Kalpaa vastaan. Yksi voitto on vielä realistinen. Toisekseen en millään jaksa uskoa että ne kabinetissa haluavat Jukureita liigaan..tai ainakaan kasvattaa joukkuemäärää 15.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös