Kansainvälinen Jääkiekkoliitto – IIHF

  • 27 745
  • 157

Mojo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Buli
Noin sen pitäisi oikeasti mennä.

Kansainvälisen jääkiekkoliiton entinen viestintäpomo Szymon Szemberg on sitä mieltä, että kummalliseen systeemiin on saatava aikaiseksi muutos.

– Meidän täytyy jäädyttää Venäjän joukkueen pisteet osallistumiskiellon ajaksi. Teidän maajoukkueenne täytyy saada nolla pistettä jokaisesta turnauksesta. Tämä ranking on perustettu vain niitä maita varten, jotka pelaavat, Szemberg ilmoitti venäläissivusto Sports Ekspressille.
 

Roger Moore

Jäsen
Suosikkijoukkue
Upeeta Ville upeeta, KuPS
Ilmeisesti Pariisissa ja Lyonissa pelataan 2028. Mielenkiinnolla odotan millaista lätkähuumaa Ranskassa silloin onkaan luvassa
No mitäs luulet millaista. Tänä vuonna tulee tasan 30 vuotta siitä, kun Juhani Tamminen valittiin Ranskan päävalmentajaksi. Samana vuonna ilmoitetaan, että Ranska saa järjestää MM-kisat. Onko buumi ja huumaa? OnKÖ?!
 

Laiskiainen

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, AC Oulu
No mitäs luulet millaista. Tänä vuonna tulee tasan 30 vuotta siitä, kun Juhani Tamminen valittiin Ranskan päävalmentajaksi. Samana vuonna ilmoitetaan, että Ranska saa järjestää MM-kisat. Onko buumi ja huumaa? OnKÖ?!
Jaa no mutta kyllähän siellä sitten tulee olemaan aivan ennennäkemättömän kova buumi ja tunnelma halki kisojen!

Mutta ihan vakavasti ottaen hieman epäilen, että etenkin Lyonin päässä voi kyllä lippuja jäädä myymättä. Toki tuo ongelma kai on läsnä suht usein kakkoskaupungeissa. Lisäksi tuo LDLC-areenan kapasiteetti jääkiekko-otteluissa. Kuvien perusteella näyttää nimittäin omaan silmään ymmärettävästi koripallo edellä suunitellulta hallilta, joten siellä saadaan varmaan vetää katsomoa jonkin verran kasaan kiekkokaukalon tieltä. Voihan siis olla ettei täyttöäaste sielläkään jää lopulta liian huonoksi!
 

Kiekoton Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit ja Alasarjat sekä suomalaiset maailmalla
No mitäs luulet millaista. Tänä vuonna tulee tasan 30 vuotta siitä, kun Juhani Tamminen valittiin Ranskan päävalmentajaksi. Samana vuonna ilmoitetaan, että Ranska saa järjestää MM-kisat. Onko buumi ja huumaa? OnKÖ?!
Luin ensin, että Tami on 30v valittanut Ranskan päävalmentajista, mutta se olikin omaa väsymystä. Menen nukkumaan, vaikka eihän siellä toki Tamin jälkeen ole ollut penkin takana kokemusta.

Buumi ja huuma on varmasti käsinkosketeltavaa, mutta onko Kuusamakujalla Jaguaariin ilmestynyt Ranskan lippua? Aurinkokuningas on valmis, mutta onko Ranska valmis ottamaan kuninkaansa takaisin valtaistuimelle? Missä on Ranskan veljien ylpeys?
 

Mojo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Buli
On siellä ilmeisesti tapahtumassa muutos oikeaan suuntaan. Eihän tuo mikään kummolamainen jyrähdys ole, mutta jyrähdys kuitenkin.

Nyt IIHF:n puheenjohtaja Luc Tardif jyrähti asiasta.

– Nykyisessä systeemissä ei ole järkeä vallitsevan tilanteen takia, Tardif sanoi venäläiselle Match TV:lle.

Tardifin mukaan IIHF:n on tarkoitus laatia uusia sääntöjä maailmanrankingin laatimiseksi.

– Meidän ei pidä rangaista MM-kisoihin osallistuvia maita, Tardif sanoi.
 

lakimies

Jäsen
Hyvä pointti tämäkin ja tällä kulmalla tuota toivottavasti myös markkinoidaan.

Köpiksessä suurin osa ihmisistä ei luultavasti edes tietäisi, että kaupungissa pelataan jääkiekon MM-kisoja. Puhumattakaan nyt vaikka Pariisista, jossa kisoja pelattiin 2017.

Joo, tuli oltua myös Pariisin kisoissa 2017 paikan päällä kisojen avausviikonloppu, voin sanoa ettei kisat näkyneet yhtään mitenkään kaupungissa eikä myöskään ihmisiä näkynyt pelipaidoissa kuin Accor Areenalla. Areenalta kun oli kävellyt 75 metriä poispäin, niin ei mistään ei enää näkynyt että edelleen vieressä olevassa hallissa pelataan MM-kisoja. Hallille tulevassa ratikassa / metrossa ei ihmisistä näkynyt mitenkään että jotkut MM-kisat ovat käynnissä. 14000 kapasiteetillä olevassa areenassa oli Suomen peleissä jotain tuhansia ihmistä. Suomen pelissä isäntäjoukkue Ranskaan vastaan hallissa useita tuhansia tyhjiä penkkejä eikä mitään tunnelmaa.
Aivan älytön ero esim Prahaan, vaikka sielläkään kaupungilla kisat näkyneet muuten kuin ihmisten päällä olevina pelipaitoina ja joinain metro/ratikoissa, joissa oli joku tsekkiläisen kiekkoilija vedonlyöntiyhtiön mainoksessa.

Pariisin reissu oli vähän niinkuin kaupunkiloma, jossa nyt sattui olemaan jotain kiekkopelejä samaan aikaan.

Tämän vuotisella Prahan reissulla tuli näitä viime vuosien kisareissuja ja kisakaupunkeja mietittyä. Itselleni parhaat kisatpaikat ovat muita kuin suurkaupunkeja, Vuoden 2019 Kosize ja Tampere ovat reilun 200.000 asukkaan kaupunkeja, joissa kisat ja fanit todella näkyvät katukuvassa ja sitä kautta tulee kisafiilistä. Samoin selvästi pienemmässä Herningissä vuonna 2018 oli huikea kisafiilis missä tahansa liikkuihin.
 
Viimeksi muokattu:

boerje

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo

skode

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Päästäisin kyllä Valko-Venäjän kisoihin. Saakeli sitä v#######n määrää Venäjällä kun kaveri pääsisi, mutta ite eivät. Noh, ehkä parempi kuitenkin näin.
 
Suosikkijoukkue
Two Degrees of Mike Sillinger
Päästäisin kyllä Valko-Venäjän kisoihin. Saakeli sitä v#######n määrää Venäjällä kun kaveri pääsisi, mutta ite eivät. Noh, ehkä parempi kuitenkin näin.

Jos Valko-Venäjällä olisi tapahtunut/tapahtuisi vallankumous ennen Venäjän invaasion päättymistä tuo voisi olla realistinen tapahtuma.
 

Haidekkeri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kalpa, Jokipojat, Corey Perry
Päästäisin kyllä Valko-Venäjän kisoihin. Saakeli sitä v#######n määrää Venäjällä kun kaveri pääsisi, mutta ite eivät. Noh, ehkä parempi kuitenkin näin.

Voi olla vähän epäsuosittu mielipide mutta olisin kyllä itsekin tuon Valko-Venäjän bännin jo päättänyt. Valko-Venäjän mahikset olympialaisiin vietiin jo vuosi sitten kun ei annettu osallistua karsintoihin. Siinä mielessä olisi ihan vitun uskomatonta että pääpaskalle annettaisiin olympiaturnaukseen vielä jonkin sortin takaportti. Vaikutti että Valko-Venäjällä alkoi olla ihan lupaavaa kehitystä jääkiekon saralla. Kansalaistetuista pohjois-amerikkalaista päästiin jo pikkuhiljaa eroon ja joukkuetta enempi natiiviksi. Ja onhan sieltä tulossa Artyom Levshunov.
 

Kiuru

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pimeä Aitio ja vuosiluvut 1923 & 1897

jeani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Toivottavasti ovat ulkona myös olympialaisista, sitähän tuossa ei valitettavasti vielä luvattu.
Toisaalta, kunhan päätös on kielteinen, niin hyväkin antaa se erillispäätöksenä. Tulee uusi shokki ja uudet avautumiset.

Suomen seuraava ottelu Venäjää vastaan saisi olla vaikka 2040-luvulla.
 

Wizzö

Jäsen

Mojo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Buli
Joskus Pavel Bure oli yksi suosikkipelaajistani mutta on kyllä nykyään sellainen persereikä että oikein itseäkin vituttaa omat vanhat fanitukset.
Aikoinaan tuli ihailtua todella paljon kiekkoilijoina Fetisovia ja Larionovia, siinä oli aikalailla täydelliset pakki + sentteri. Nykyään sen sijaan kaikki Venäjään liittyvä on ollut jo kauan pelkkä ei. Muinoinhan Larionov oli kritisoinnin keulakuva järjestelmää vastaan, mutta nykyisin hänkin on valitettavasti Putinin joukoissa.
 

jeani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Eiköhän noin 99 prosentilla kyseisestä porukasta herääminen tapahtunut aika äkkiä tuossa jokunen vuosi sitten.
Tuntuu kyllä kaukaiselta miten itsekin seurasin hänen mestaruusjuhlintaasa 2018. Ja ne ottelut Penguinsia vastaan; Ne olivat laadullisesti parhaita otteluita mitä NHL:ssä on koskaan pelattu ne sarjat 2016-2018. Sikäli ei kaduta niitten seuraaminen, mutta Capseja tuli kannatettua. Capitals ja fanit koko liigan eniten pro-Venäjä -meiningin sanansaattajia nyt…
 

Niilo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Tappara
Voidaan varmaan laittaa tähän ketjuun, vaikka Rene ei enään olekaan IIHF:in hommissa. Mutta kyllähän mies teki aikanaan paljon hyvää kansainvälisen jääkiekon eteen. Viikolla tuli 75 vuotta täyteen. Myöhäiset onnittelut

linkki iltalehteen
 

MIH96

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Oliko Venäjän ja Valko-Venäjän sulkeminen mielestänne laskenut MM-kisojen tasoa? Kumpikin lohko sai yhden ylimääräisen (ainakin paperilla) heittopussijoukkueen.
 

MIH96

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
No, Slovenia ja Unkari lienevät tämän vuoden kisojen aika selkeät heittopussit. Milloin Itävalta, Kazakstan ja Ranska putoavat? Kuinka kauan Iso-Britannia jatkaa hissiliikettään?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös