Kallista... elämä on!

  • 583 425
  • 2 389

kyykäärme

Jäsen
Suosikkijoukkue
Johtaja Virran Dream Team
No on herneillä hintaa. Ruotsista tuodut uudet perunat oli tuossa S-marketissa 0,95 €, suomalaiset jotain 4 €. Halvalla ne hurrit noita kuljettaa...
Meidän surkeassa citymarketissa Annabellat maksoi 7,99 €/ kg ja jotkut huonon näköiset harjatut 3,99 € / kg. Tuo on aina ollut huono kauppa, mutta nyt tuntuu siltä, että se on sodan aikana huonontunut vielä entisestään suhteessa muihin. Harmi kun on lähin kauppa.

Sieltä puuttuu milloin mitäkin: broilerin koivet, burgeripihvit, Pirkka kivennäisvedet, mitä tahansa ihan tavallista voi puuttua. Usein joutuu hakemaan toisesta kaupasta puuttuvat tuotteet. Tuoretiski oli eilen niin sotkuisen näköinen, ettei tehnyt mieli ostaa sieltä mitään.
 

cottonmouth

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo & Philadelphia Flyers
Eilen vierailtiin siskoni kanssa ihan hetken mielijohteesta Lintsillä, kun ohi ajettiin ja perinteisen sipsiruletin peluun lisäksi käytiin yhdessä laitteessa.

Kaksi laitelippu -> 20€. :D
 
Tässä maailmanmullistus taukojen välissä, niin on päiviä, jolloin en katso hintalappuja niin tarkkaan. Mutta jatkossa katson kyllä entistä enemmän. Menkööt tää kesälomailu konkurssiin, ja sit on kusi sukassa.
 

RexHex

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL
Sieltä puuttuu milloin mitäkin: broilerin koivet, burgeripihvit, Pirkka kivennäisvedet, mitä tahansa ihan tavallista voi puuttua. Usein joutuu hakemaan toisesta kaupasta puuttuvat tuotteet. Tuoretiski oli eilen niin sotkuisen näköinen, ettei tehnyt mieli ostaa sieltä mitään.
Tulee mieleen, että kannattaako siellä Venäjällä asua?

sori, oli ihan pakko.
 

peksa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kuollut.
Vähän hämmästelin tänään, kun litra herneitä maksoi 8€ Martinlaakson ostarin marjamyyjällä. 2 litraa olisi saanut huokeaan 15 euron hintaan.

Mitä helvettiä.

Aika tyyristä jos sanoisin. Katselin itte jäätelökioskin hintoja niin pehmis 5€ ja pallotötteröt oli alkaen 6 eurosta. Jäi ostamatta ja kävin Lidlistä hakeen 0,39€ maksavan tuutin jäätelön himoon.

Herneistä kyllä max hinta on 4€ litra mitä voi maksaa.
 

Glove

Jäsen
Aika tyyristä jos sanoisin. Katselin itte jäätelökioskin hintoja niin pehmis 5€ ja pallotötteröt oli alkaen 6 eurosta. Jäi ostamatta ja kävin Lidlistä hakeen 0,39€ maksavan tuutin jäätelön himoon.

Herneistä kyllä max hinta on 4€ litra mitä voi maksaa.
Täällä sai kesäkioskista pikkupehmiksen 3 eurolla, iso olisi maksanut 4 €. Pallojen hintaa en hoksannut katsoa kun pehmistä teki mieli. Mutta on teillä siellä aika kovat hinnat jäätelöllä.
 

peksa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kuollut.
Täällä sai kesäkioskista pikkupehmiksen 3 eurolla, iso olisi maksanut 4 €. Pallojen hintaa en hoksannut katsoa kun pehmistä teki mieli. Mutta on teillä siellä aika kovat hinnat jäätelöllä.

Ei kyllä ollu liiemmin jonoo sillä kojulla. Mut keskustassa Tampereella saa ison oluen 3,50€ terassilla.

3€ pehmiksestä on vielä siedettävä hinta.
 

Heitinga

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
No on herneillä hintaa. Ruotsista tuodut uudet perunat oli tuossa S-marketissa 0,95 €, suomalaiset jotain 4 €. Halvalla ne hurrit noita kuljettaa...
Perunanviljelystä sen verran tietävänä sinällään on kyllä ollut ihme touhua tämä hinnoittelu jo hyvän tovin.

Ennen juhannusviikkoa eräältä suomalaiselta viljelijältä kysyttiin, että pystyisikö hän toimittamaan perunoita paikalliseen Prismaan euron kilohintaan. Perunat jäi toimittamatta, koska pelkät tuotantokustannukset olivat hänellä siellä 1,40 € tuntumassa näillä polttoaineen ja alkuvuoden lannoitteden hinnoilla. Prisma tokaisi ostavansa perunat sitten Ruotsista.

Itse kaupassa tietenkin suomalaiset perunat olivat sitten 4,99 €/kilo kun vastaavasti ruotsalaisten hinta huiteli jossain euron tuntumassa. Vuosi sitten kyseinen Prisma päätti myydä suomalaista uutta perunaa koko juhannusviikon 1,50 €/kilo ja tuottaja sai tuosta juuri sen 1,50 € kiloa kohden.

Tämä viljelijä sitten nyt päätti, että nyt oli viimeinen vuosi kuin hän varhaisperunaa viljelee. Tuon nostaminen kun vaati todella paljon työvoimaa, aikaa ja rahaa, mutta sen kummemmin siitä ei tuottajalle itselle jää pankkitilille.
 

koukku

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Perunanviljelystä sen verran tietävänä sinällään on kyllä ollut ihme touhua tämä hinnoittelu jo hyvän tovin.

Ennen juhannusviikkoa eräältä suomalaiselta viljelijältä kysyttiin, että pystyisikö hän toimittamaan perunoita paikalliseen Prismaan euron kilohintaan. Perunat jäi toimittamatta, koska pelkät tuotantokustannukset olivat hänellä siellä 1,40 € tuntumassa näillä polttoaineen ja alkuvuoden lannoitteden hinnoilla. Prisma tokaisi ostavansa perunat sitten Ruotsista.

Itse kaupassa tietenkin suomalaiset perunat olivat sitten 4,99 €/kilo kun vastaavasti ruotsalaisten hinta huiteli jossain euron tuntumassa. Vuosi sitten kyseinen Prisma päätti myydä suomalaista uutta perunaa koko juhannusviikon 1,50 €/kilo ja tuottaja sai tuosta juuri sen 1,50 € kiloa kohden.

Tämä viljelijä sitten nyt päätti, että nyt oli viimeinen vuosi kuin hän varhaisperunaa viljelee. Tuon nostaminen kun vaati todella paljon työvoimaa, aikaa ja rahaa, mutta sen kummemmin siitä ei tuottajalle itselle jää pankkitilille.
Kaikkea on ja rahaakin riittää, perkeleen S-mafia. Mieluummin Keskon riistettävänä, kun siellä on kuitenkin kauppias takana. Tuottaja on kyllä tiukan paikan edessä.
 

Fat Cat

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Vuosi sitten kyseinen Prisma päätti myydä suomalaista uutta perunaa koko juhannusviikon 1,50 €/kilo ja tuottaja sai tuosta juuri sen 1,50 € kiloa kohden.
Eikös tämä ala mennä jo lain toiselle puolen, vrt. Valion maitokeplottelu? Sisäänheittotuotteenahan tuota on selvästi käytetty.

Minusta perunasta voi ihan hyvin maksaa 5€/kilo, ei sitä kuitenkaan ole edes terveellistä syödä määräänsä enempää. Kausituotteita saa hevi-osastolta kantaa lähes ilmaiseksi kaupasta.
 

kyykäärme

Jäsen
Suosikkijoukkue
Johtaja Virran Dream Team
Eikös tämä ala mennä jo lain toiselle puolen, vrt. Valion maitokeplottelu? Sisäänheittotuotteenahan tuota on selvästi käytetty.

Minusta perunasta voi ihan hyvin maksaa 5€/kilo, ei sitä kuitenkaan ole edes terveellistä syödä määräänsä enempää. Kausituotteita saa hevi-osastolta kantaa lähes ilmaiseksi kaupasta.
Samaan aikaan 1,3 kg pakkaus broilerin koipia maksaa 2 - 3 €, riippuen ostopaikasta ja tarjouksista. Perunan, leivän, herneiden, mansikoiden yms hinta Suomessa on täysin käsittämätön, kun sitä vertaa vaikka broilerin tai kananmunien hintaan tai tuontihedelmien ja vihanneksien. Jotain maapallon toiselta puolelta tuotua ananasta saa 4 kg tai espanjalaisia appelsiineja 6 kg tai nektariineja 12 kg samaan hintaan kuin kilon suomalaisia herneitä samasta kaupasta.
 

Glove

Jäsen
Eikös tämä ala mennä jo lain toiselle puolen, vrt. Valion maitokeplottelu? Sisäänheittotuotteenahan tuota on selvästi käytetty.

Minusta perunasta voi ihan hyvin maksaa 5€/kilo, ei sitä kuitenkaan ole edes terveellistä syödä määräänsä enempää. Kausituotteita saa hevi-osastolta kantaa lähes ilmaiseksi kaupasta.
Sanotko kaupan kassalla, että maksan noista potuista 5 €/kg vaikka ne olisi halvempia?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös