Kyseessä on vyyhti, joka lähtee osaamattomasta valmennuksesta. Ihan käytännön tasolla eilenkin esimerkiksi Kalpan syötöt olivat kovempia ja napsuivat tarkemmin lapoihin. Kärpillä hitaampia ja jäivät välillä taakse, tai karkasivat eteen. Mitä kovemmassa vauhdissa olevalle pelaajalle kiekkoa yritettiin pelata, sen vaikeampi syötöstä tuli. Puolustuspelin sekoilussa on puolestaan nähtävissä, ettei pelaajat aina tiedä mitä tehdä tai ketä pelata. Tämäkin pohjautuu valmennukseen. Lisää jääharjotteita ja oikeat rakenteet tukemaan pelaajien sijoittumista kentällä.
Kun peli alkaa soljua ja tulee tulosta, itseluottamus kasvaa. Sitä voi hetkellisesti tekohengittää esimerkiksi hyvällä maalivahdilla, jämäkällä puolustajalla tai kuumalla maalintekijällä, mutta loppuviimein tullaan tarvitsemaan kaikkien panosta. Kärpät on tällä kaudella paljon joutunut paikkaamaan materiaalilla ja työnteolla noita taitopuolen ja viisikkopelin puutteita. Kannettu vesi ei kuitenkaan kaivossa pysy, vaikka sitä yritetään.
Minusta tuntuu, että valmennus käy enää vain töissä siellä ja tekee sellaisen bare minimumin, jotta voi väittää tehneensä oman osansa. Intohimo jääkiekkoon ja menestykseen on, mutta halu ja usko korjata näitä virheitä puuttuu. Liikaa laitetaan vastuuta pelaajille ja korvataan heitä heti uusilla mikäli nykyiset eivät omaehtoisesti saa syöttöjään perille, tai osaa kamppailla ja sijoittua kaukalossa.
Toki sitten valmentajavalinnasta voidaan vetää viiva osaamattomaan urheilutoimenjohtoon, ja siitä puolestaan osaamattomaan toimitus- ja kehitysjohtajaan ja siitä puolestaan osaamattomaan hallitukseen, joka heidät on nimennyt. Mutta itse en lähtisi niin pitkälle tätä venyttämään. Ensitilassa riittää kun olisi halua, osaamista ja näkemystä vaihtaa tuo valmennustiimi parempaan.
On väärin, että puolustuksen ongelmat on nähty ja reagoitu. Maalivahtipelin ongelmat on nähty ja reagoitu, mutta valmennuksen ongelmat on alusta saakka lakaistu maton alle.