Pee kirjoitti:JYPin poissaolijat ovat, eilen kaukalosta poistumaan joutunutta Hytöstä lukuun ottamatta, jo harjoituskauden peruja, kun taas Kärpiltä loukkaantui viime viikolla yhdessä pelissä kolme avainhyökkääjää, vieläpä useiksi viikoiksi. Kun eilen joukkoon liittyi vielä yksi kovan tason hyökkääjä, ei ole mikään ihme, että sellainen huomataan enemmän kuin jonkun J-P Hytösen vamma. Se ei kaiken lisäksi vaadi välttämättä edes pidempiaikaista poissaoloa, kun taas Sahlstedt on päävalmentaja Jalosen mukaan lasaretissa "nelisen viikkoa".
Minua jaksaa aina huvittaa median intressit ja heidän muodostama Sm-liigan maailmankuva. Samassa pelissä loukkaantuu kaksi pelaajaa, mutta koska toisen joukkueen pelaaja on kovan tason pelaaja, niin vain hänen loukkaantumisestaan ollaan kiinnostuneita ja mainitaan otteluraporteissa. Toki tilanteeseen vaikuttaa suuresti edelliset kolme loukkaantumista eli huomio oli jo valmiiksi kiinnittynyt Kärppien sairaslistaa. Tämä puoltaa median puusilmäisyyttä.Goljat kirjoitti:Kärppien loukkaantuneet ovat kaikki enemmän tai vähemmän maajoukkuetason kavereita. Kuka on JP Hytönen?
Mutta vaikka JP Hytönen ei sanokaan muille mitään, niin todennäköisesti Kärppien nobody-hyökkääjän loukkaantuminen olisi varmasti huomattu, vaikka ei olisi tätä lasarettisumaa. Tämänkaltainen pelaaja voisi olla vaikka Juha-Pekka Haataja.
Spekulatiivisesti kirjoitettuna tilanne voisi olla seuraava: Jos eilisessä pelissä olisi JYPiltä loukkaantunut Sinuhe Wallinheimo tai Antti Virtanen sekä Juha-Pekka Haataja, niin epäilen, että Haatajan loukkaantumisesta olisi mainittu JYPin loukkaantuneen lisäksi, vai? Ehkä on vielä syytä lisätä, että tässä skenaariossa Kärpiltä ei olisi loukkaantunut jo ennalta kolmea pelaajaa ja silti Haatajan loukkaantuminen olisi minun mielestäni mainittu.
Ehkä tämä riittää. Median maailma ei tästä muutu. Ja huomenna jo on seuraava peli Ilvestä vastaan.
Lopuksi
Loukkaantumiset ovat aina ilkeitä asioita ja Kärppien kohdalla sairaslista on karmeaa luettavaa ja vaikuttaa varmasti joukkueen peliin ja ketjukokoonpanoihin. Toivon jokaiselle "potilaalle" joukkueesta riippumatta pikaista toipumista.