Kärpät-Ilves 17.10 Raksilassa

  • 4 050
  • 31

Tepa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Molli voittoisesti viime aikoina pelannut Ilves kohtaa levänneen duurivoittoisesti vastustajan verkkoja viimeaikoina pöllyttäneen Kärpät. Jopa Ilveksen omien fanien luotto omiinsa pelissä tuntuu olevan alhaalla. Ilveksen keskustelupalsta pullistelee suurinumerisia voittoja Kärpille. Tiistain peli Lukkoa vastaan ei tullut toivosttua voittoa ja jobin postia saattoi tulla Valan luokkantumisen myötä.

Kärppien lähtökohdat otteluun on herkulliset. Kärpät saa kaukaloon kaivatun pakki vahvistuksen Drev Bannisterin piirtäessä ensimmäiset luistemen jäljet Raksilan jäähän. Mies uhkuu näyttö haluja ja saa varmasti myös muun puolustuksen taistelemaaan peli ajastaan. Kärppien hyökkäjien kausi on lähtenyt hyvin liikeelle ja Lieverssin vitja on ollut Kärppien syömähammas. Miehet halunnevat näyttää edeleen osaamistaan ja tuntuvat uhkuvan peli-iloa. Pyörälä ja Viuhkola ketjujensa keskellä haluavat myös näyttää osaamistaan ja Tsekit rinnalla uhkuvat myös näyttöhaluja. Tonin kausi on lähtenyt vaisusti, mutta mies on Kärppä porukan ahkerin laukoja. Tenkrat sai tehonsa kunnolla auki HPK pelissä ja halunnee näyttää verkkojen heiluvan myös Raksilassa. Kun tähän lisätään Ilveksen sekava tilanne henkilökohtaisella rintamalla ja pitkä ja väsyttävä matka Ouluun Kärppien saapuessa levänneenä ja vaihteeksi harjoitelleena kaukaloon ei ottelun ennakkosuosikista ole epäselvyyttä.

Kärpät- Ilves 7-3
 

kipa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves,Philadelphia Flyers,Arsenal
10-1 ja Selinille monoo vihdosta viimein!
 

Lare

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Uuden pelaajan tulo piristää usein etenkin ensimmäisessä ottelussa, joten Kärpät voittaa Bannisterin innoittamana Ilveksen kolmen maalin erolla. Ilahduttavaa pelissä on Kärppien kannalta paitsi puolustuksen toimiminen ja Bannisterin myötä parantunut yv-pelaaminen, myös Tonin maalivainun löytyminen.
 

Kidd

Jäsen
Suosikkijoukkue
Alaska Aces
Kärpillä maalihanat auki, uusi mies puolustuksessa, valmentajat saaneet olla rauhassa viime aikoina, Lievers tulessa, Potaichuk tulessa, Tenkrat tulessa...

Ilveksellä tappioputki, valmentajan palli heiluu kannattajien keskuudessa, henkilökohtaisia murheita, peli jumissa....

Selvä kuin pläkki: Kärpät-Ilves 0-3.
 

hermano

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät. Kiekko-Laser.
sinäpä sen kiddi sanoit

ja peruspessimismi kunniaan. Hyms.

Bannisterin otteita tullaan seuraamaan suurella mielenkiinnolla. Kanukin ensimmäinen peli eurooppalaisessa lootassa ja vielä sieltä suurimmasta päästä olevassa vajaan viikon maassaolon jälkeen. Moni puukko on jo teroitettu valmiiksi, se on selvää.

Tämä kausi ei todellakaan näytä Ilveksen kaudelta, sen verran on epäonneakin joukkueelle piisannut. Joskus se alamäkikin loppuu, vaikkakin toivon mukaan ei_vielä_huomenna.
 

Mustaine

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Joo, tätä on kyllä paha veikata. Ilves on kahtena viime kautena pelannut tosi hyvin Raksilassa, yli maalin voittoa ei ole Kärpille tullut ja viimeksihän Ipa voitti.

Saapa nähdä kuka on Ipalla maalilla, Racine teki keväällä oman maalin(!1!) Raksilassa. Ipan miehet voisivatkin valistaa, onko äijä jo pelikunnossa.

Noh, oli maalilla kuka tahansa uskon Kärppien punnertavan 4-3 voiton, mitään maali-iloitteluja en kyllä usko huomenna näkeväni.

Kärppien maalit:

- Juntunen
- Sakke
- Tenkie
- Kanisteri, alivoimalla ;)

Ipa:

- Raipe
- Korhon(en)
- Nemirouski
 
Viimeksi muokattu:

Roy

Jäsen
Näillä mennään

1. Ton-Pyörälä-Palsola
2. Mettovaara-Viuhkola-Tenkrat
3. Jokinen-Lievers-Pota
4. Juntunen-Saarenheimo-Haataja

Myllykoski-Kukkonen
Bannister-Lehtonen
Lotvonen-Pitkänen

Extramiehet: Aarnio ja Jaakola
Maalissa: Korhonen

Pitkänen on ollut alkuviikosta poissa polvessa olleen tulehduksen vuoksi.
 

Mortal

Jäsen
Suosikkijoukkue
ILVES
Racine

Miehen pelikunnon ympärillä on riittänyt kysymyksiä viime aikoina,eikä tätä kirjoitettaessa ole tiedossa mikä miestä vaivaa vai vaivaako mikään.

Innokkaimmat ovat jo olleet näkevinään Racinen lähdössä uuden ulkomaalaispelaajan edessä,mutta mitään näyttöä tästä ei ainakaan allekirjoittaneella ole .

Ilveksen peli on koko kauden ollut hirveää katseltavaa,totaalipaskaa . Ainoastaan Nissisen hyvä peli on pitänyt numerot siedettävinä. Puolustajia viedään kuin pässiä narussa ja hyökkääjät ovat kuutamolla (pl.ulkomaalaiset) joista Vala on sivussa ainakin Oulussa .

Jos Kärpät tekevät avausmaalin ja luistelevat liukkaasti,niin Ilveksen kauden tappioennätys siirtynee historiaan. Tosin Kärppien pelikin on ailahdellut koko kauden,joten veikkaan
kotijoukkueelle 3-9 maalia ja Ilvekselle 0-4 maalia .
 

JPL

Jäsen
Arvaillaanpa tämmöistä tulosta:
5-2

Ihan puhtaasti siitä syystä että tuo tulos on ollut tällä kaudella harvinainen ;)
 

Oiva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Teurastus?

Ilveksen osakkeita ei todellakaan nosta Valan mahdollinen poissaolo. Kärpät taas tuttuun tapaan pääsee matsiin parhaalla mahdollisella miehistöllä. Ennakkosuosikista ei ole epäselvyyttä. Veikkaan, että pienemmät pedot teurastavat isomman pedon aika selkeästi.

Avainkohdat. Kommenttien mukaan Ilveksen viisikkopuolustaminen on äärimmäisen hukassa ja tappioputken myötä myös liike on ylivarovaisuuden vuoksi jäänyt jonnekin muualle kuin peliin. Tämä on Kärpille paras mahdollinen tilanne. Leveällä rintamalla siniviivan ylittävä joukkue käyttää merkkausvirheet ja pienet seisomiset hyväksi. Kun joukkue on vielä ehtivä, niin vastustajan täytyy pystyä koko viisikon voimin ajamaan Kärpät pois oman aluuen keskustasta. Laitojen lähellä ja kulmissa Kärpät pyörii vimmatusti, mutta harvoin saa käännettyä kiekkoa hyville maalintekopaikoille ja viivasta tulevien laukauksien torjuminen on yleensä vastustajan maalivahdille kohtuullisen vaivatonta, koska maskimiehiä Kärpistä ei tahdo löytyä.

Karvauspeliin Ilves tarvitsee liikettä. Jokereita vastaan Kärpät olivat ajoittain pahoissa vaikeuksissa omassa avauspelissään, kun Jokerien karvaajat kävivät nopeasti puolustajiin kiinni. Tästä on Kärppien peli paljolti kiinni. Jos avauspeli toimii, niin hyökkäyksestä löytyy taitoa ja nopeutta ylittää vastustajan siniviiva hyvin laajalla rintamalla ja nämä hyökkäykset päätyvät poikkeuksetta hyviin tilanteisiin.

Kun peli pyörii Kärppien hyökkäyspäädyssä, on vastustajan puolustajien pysyttävä maltillisina. Juokseminen kostautuu hyvin helposti, kun joukkueessa on paljon käsiä esim. Ton, Viuhkola, Potaichuk, Lievers jne. ja myös hyvin toisensa löytäviä pareja esim. Pota-Lievers. Kuten todettua: kun puolustava joukkue miehittää keskustan, niin Kärpät pyörivät tehottomasti kulmissa.


Sekuntiakaan en usko Ilveksen voittoon. Jos pitää jotain veikata, niin 7-1.
 

ipanmies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Canadiens
Päivän pelistä!

Sanotaan nyt heti alkuun että tänään Ouluun tulee varmasti surkein ilves mitä viime vuosina on nähty. Peli tökkii pahemman kerran ja puolustuksessa on vajausta.

Ainoastaan David Nemirovsky pystyy tekemään jonkinlaisia ratkaisuja ja muut katsovat vierestä.

Racine ei ainakaan tänään pelaa sillä hän ei edes lähtenyt joukkueen mukana Ouluun.

Pisteitä on turha odottaa. Jos niitä saadaan niin se on jo maailmanluokan ihme!
 

Veikko

Jäsen
Ilves tänään
Tuomas Nissinen
(Jaakko Huhti)

Vesa Viitakoski-Raimo Helminen-David Nemirovsky
Antti Bruun-Jukka Laamanen

Marko Luomala-Mika Niemi-Timo Peltomaa
Bert Robertsson-Ville Koistinen

Lubomir Korhon-Ville Hirvonen-Kimmo Vähä-Ruohola
Teemu Jääskeläinen-Mikko Kuparinen

Ville Leino-Eero Lajunen-Ville Snellman
Tapio Sammalkangas

Ilves.com

Jopas näyttää materiaali kapealta heti kun Vala on pois.
Jos pelistä pisteitä tulee, on se todellinen yllätys.
 

GT

Jäsen
Suosikkijoukkue
ACO
Ennestäänkin ontuva Ilves on entistä pahemmissa ongelmissa, kun Vala on poissa. Yksi tehomies vähemmän.

Veikkaus Kärpille 4-0
 

Eddie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät & kaikki karsintasarjat
Joo-o.. pelottaa koska vaikuttaa liian selvältä nakilta.. ei olis ensimmäinen kerta kun käy toisinpäin.. no pakko uskoa omiin.. ja tiukka 4-2 voitto ja viimeinen tyhjiin sen jälkeen ku nemirovsky on kolisutellu ylärimaa:)
 

RolleX

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät ja muut urheilua harjoittavat seurat.
Ilves juoksee Kärppää pakoon!

Vaikka isompi eläin on niin liukkaasti täytyy mennä, jotta Kärpät ei jyrää yli.
Illan matsissa seuraavanlainen käsikirjoitus:
Maali ilottelun avaa Ilves ajassa 4.05 (David Nemirovsky)
Sen jälkeen Kärpät TAAS herää pelaamaan ja latoo 3 maalia 10 minuuttiin. Erän loppu tasaista Kärppien pyöritystä :)
2 ja kolmas erä 90% Kärpille. Kaksi maalia molemmissa erissä ja Loppunumerot siis 7-3 Oululaisille
Selinin Ilves ura loppuu jos ei tule 3 maalia...
 

Roy

Jäsen
Seurahuone Hockey Nightissa

Tänään ilmeisesti tulee ulos tämä juttu Oulun Uudesta Seurahuoneesta Hockey Nightin yhteydessä. Muistakaapas katsella!

EDIT: Eipä sitten näkynyt, vaikka luvattiin.
Maikkarin kuvaaja oli paikalla ja kuvat pitäisi näkyä torstaina 17.10 Hockey Night lähetyksessä.

Noh. Jospa se sieltä joskus tulee.
 
Viimeksi muokattu:

Veikko

Jäsen
Hävittiin.

No mutta hei!
Sivuttiin jo Ilveksen ennätystä peräkkäisten hävittyjen pelien määrässä. Legendaarinen Ilves tekee jälleen historiaa!

Ps. Ehkä sunnuntaina tehdään uusi ennätys.
Eli 8 peräkkäin hävittyä ottelua.

8.



8.
 

Polliisi

Jäsen
Suosikkijoukkue
#28
2-1

Niin. Ipan ja Kärppien matsit ovat viime vuosina Raksilassa olleet tasaisia - niin tänäänkin. Matsista ei hirveästi kerrottavaa jäänyt.

Neljän minuutin kohdalla Mikko Lehtonen katkaisee Luomalan syötön, nousee hyökkäysalueelle ja laukoo puolustajan jaloista 1-0 Kärpille. Nissinen voimaton.

Pari minuuttia myöhemmin, kesken Kärppä-painostuksen, Nemo saa kiekon keskialueelle, Bannister ottaa oman miehensä, mutta Viitakoski(?) blokkaa Lehtosen ja Nemirovsky pääsee vapaasti etenemään oikeata laitaa, sitten Nemo kävelee pisteiden väliin ja rannarilla 1-1.

Toisen erän alussa Kärppien nuorisokenttä Juntunen-Saarenheimo-Haataja tekee jälleen tärkeän maalin, JuntusHenkka sutii maalin edestä Kärpät johtoon.

Tämä maali jäi myös ottelun voittomaaliksi, Kärpät painosti toisen erän lopun ja pääsi pelamaan kolmannessa erässä ylivoimaa noin 5 minuuttia putkeen, josta 1.45 5-3 yv:tä. Ei maalia, mutta lähellä oltiin monta kertaa. Kolmannen erän lopussa Ilves pääsee kahteen otteeseen ylivoimalle, kolme minuuttia ennen loppua jopa 5-3 yv:lle, mutta Kärppien alivoima oli tänään loistavaa.

Ilveksestä mieleen jäi Nissinen, joka pelasi erinomaisen pelin - ette te mitään bruceracineja tarvii, pois vaan ja joku huippuäijä puolustukseen. Marko Toivonen ei sellainen ole. Myös Nemirovsky oli aina vaarallinen kiekon saadessaan, tosin David on täysin offensiivinen, puolustaminen ei paljoa kiinnosta.

Kärppien uusin hankinta, Drew Bannister, pelasi ihan kelpo pelin, selvästi vielä totuttelee isoon jäähän, ei ottanut turhia riskejä. Varma puolustuspäässä ja nousi välillä hyvin hyökkäyksiin, mutta peliaikaa ei tullut yli-, eikä alivoimalla. Tilastoista huolimatta (2 min ja -1) ihan hyvältä näyttää.
 

JVR

Jäsen
Suosikkijoukkue
NY Rangers
Dodiin...

Itse ottelua en jaksa alkaa kovinkaan tarkasti kertaamaan. Oikeastaan koko kamppailu ei todellakaan ollut sen arvoinen, että sitä edes kannattaisi suuremmin muistella.

Kärppien uudesta puolustajasta kuitenkin muutama kriittinen sananen.

Drew Bannisterin esitys ei ainakaan minua millään tavalla vaikuuttanut. Uskaltaisin jopa väittää, että hänen depyyttinsä kärppäpaidassa oli huonompi kuin muuan Osmo Soutokorvan. Toki on ihan ymmärrettävää, ettei mies pysty antamaan parastaan, kun on ensimmäistä kertaa isossa kaukalossa ja samalla "kärsii" pitkästä ottelutauosta.

Siltikin minua hiukan pelottaa. Hänestäkö Kärppien pitäisi leipoa liideripakki? No on siinä ainakin paljon tekemistä. Kädet tuntuivat kovasti tärisevän, kun kiekko oli lavassa. Lisäksi turhanpäiväistä ryntäilyä esimerkiksi Ilveksen ainokaisen osuman yhteydessä. Ja kokoakin taidettiin olla hiukan olla ennakkotiedoissa muokattú mairittevammaksi.

Positiivista oli puolestaan huomata se, että mies käytti sellaisia NHL-tappelijoiden laajasti suosimia rintapanssareita. Siis sellaisia, jossa nämä hartia suojat ovat vähän niin kuin paidassa kiinni. Sitähän minä tietenkin fyysisenkiekon ystävänä osaan arvostaa:)
 

Jeff

Jäsen
Suosikkijoukkue
Maajoukkueet
Drew Bannisterin esitys ei ainakaan minua millään tavalla vaikuuttanut. Uskaltaisin jopa väittää, että hänen depyyttinsä kärppäpaidassa oli huonompi kuin muuan Osmo Soutokorvan. Toki on ihan ymmärrettävää, ettei mies pysty antamaan parastaan, kun on ensimmäistä kertaa isossa kaukalossa ja samalla "kärsii" pitkästä ottelutauosta.
Minä taas näin paljon hyvääkin Bannisterin pelissä. Mies kärsii vain vielä pelaamattomuudesta, isosta kaukalosta ja varmaan on kokenut melkoisen kultuurishokinkin. Bannister kuitenkin hoiti oman tonttinsa ja ja pisti pari hyvää syöttöäkin.

Ilveksestä sen verran, että on Ilveksen pelissä hyviäkin asioita. Materiaali on vain vähän kapea ja yhden kentän vastuu on kohtuuttoman suuri.

Kärppien foorumissa oli muuten heitetty ilmoille idea, että ei soitettaisi tavanomaiseen tapaan kirkonkelloja vastustajan tullessa jäälle Viitakosken ja Laamasen tilanteen takia. Ne olisikin voinut jättää eilisestä pelistä pois, mutta idea ei ilmeisesti kantautunut asiasta päättävien tahojen korviin/silmiin.
 
Viimeksi muokattu:

hermano

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät. Kiekko-Laser.
Re: Dodiin...

Viestin lähetti JVR


Siltikin minua hiukan pelottaa. Hänestäkö Kärppien pitäisi leipoa liideripakki? No on siinä ainakin paljon tekemistä. Kädet tuntuivat kovasti tärisevän, kun kiekko oli lavassa. Lisäksi turhanpäiväistä ryntäilyä esimerkiksi Ilveksen ainokaisen osuman yhteydessä. Ja kokoakin taidettiin olla hiukan olla ennakkotiedoissa muokattú mairittevammaksi.


Tästä olen kyllä eri mieltä (paitsi äijän koosta). Kädet tärisi? Luonnollisesti mies pelasi varman päälle (miksiköhän...) eikä lähtenyt pitkäsmäisiin nousuihin. Ipan maalissa Bannister piti äijänsä. Nyt oli vaan yksi liikaa, Nemirovsky. Lehtonen otti maalia hiukan omaan piikkiin, hänet kun blokattiin tilanteessa.
 

Tepa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Re: Re: Dodiin...

Viestin lähetti hermano


Tästä olen kyllä eri mieltä (paitsi äijän koosta). Kädet tärisi? Luonnollisesti mies pelasi varman päälle (miksiköhän...) eikä lähtenyt pitkäsmäisiin nousuihin. Ipan maalissa Bannister piti äijänsä. Nyt oli vaan yksi liikaa, Nemirovsky. Lehtonen otti maalia hiukan omaan piikkiin, hänet kun blokattiin tilanteessa.

Ipan maali lähti tilanteesta, jossa Nemirovski pääsi vauhtiin Bannisterin selustasta. Mies ei tiennyt oikeen pelatakko kiekkoa vai miestä, näytti vähän iso kaukalo ja 2 viivan syötön puuttuminen tekevän tepposet. Vähän oli halpa maali. Lehtonenkin blokista huolimatta katseli maalin aitio paikalta. Laukauskin oli mielestäni torjuttavissa, joten Bannisterin piikkiin pelkästään ei maalia voi laittaa, pitää hyvässä joukkueessa olla mahdollisuus tehdä pieni virhekkin.

Miehellä oli eka erässä 2 kpl ihan OK nousuja, toisessa ehkä maalintekijä olisi heilauttanut jopa verkot tötterölle. Molemmissa tosiaan näytti, että kädet huikan tärisi, kiekko pomppi lavassa. Raksilan jääkin saattoi olla huono. Mm. Tenkratin läpiajossa kiekko ei liukunut jäällä millään vaan pommpi vallan mahdottomasti.

Mies oli vielä kuvioista pihalla. Otteet kuitenkin parantui varsinkin viimeiseen erään. Mies hoiti puolustuspelaamisen omalla maalilla mallikkaasti. Korhosen torjunnat 15 kpl kertoo paljon Kärppien maalinedusta pelaamisesta. Miinuksena mielestäni muuhun linjaan verrattuna kyseenlainen jäähy.

Olen samaa mieltä JVR:n kanssa, ensi ottelu oli huonompi kuin Soutukorvan lähinnä -1 ansiosiosta. Odotellaan kuitenkin esityksiä jatkossa. Saatuaan pelituntumaa voi miehen otteet olla toiset.
 

Twist

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät,
Dallas Stars
Ok debyytti Bannisterilta, varmaa peruspeliä ja liike oli sulavan näköistä. Tottakai se pelaamattomuus näkyy. Maalinedessä mies oli hyvä, mailaa käytti miehekkäästi ja säälimättä. Kunhan tottuu kaukaloon ja tyyliin, niin myös miehen fyysinen pelityyli tulee varmasti lisääntymään.

Bannister ei millään ole niissä mitoissa, mitä ilmoitetaan 188/94. Jopa hennonoloinen kaveri ruumiinrakenteeltaan, mutta tosiaan liike on hyvä.
 

Mustaine

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Jeps, mielestäni ihan kelpo esitys Bannisterilta. Kapeista NHL-kaukaloista Suomeen ja vieläpä liigan toiseksi leveimpään kaukaloon(kait). Pelasi todella varman päälle, ja kaksi hyvää maalipaikkaakin hyvillä nousuilla maalille. Luulenpa että tästä kaverista on vielä paljon iloa kunhan tottuu sääntöihin yms.

Nemirovskystä vielä sananen. Kyllähän mies on melkoinen virtuoosi, mutta joukkuepelistä mies ei kyllä tiedä mitään. Odottelee vain, josko joku syöttäisi. Kun tiimi on tällaisessa tilanteessa, luulisi joukkueen menestys kiinnostavan, eikä vain oma pistesaldo.

Lisäksi äijä teki totaalikuolemat n.6 kertaa kun vähän vain hipaistiin. Näistä onneksi vain yksi meni Linjaton-Levoselle läpi. Mutta, niinkauan kuin Jokinen ei saa käytöskymppejä sukeltamisesta, en viitsi valittaa tällaisesta neiteilystä saati sitten odotella Nemollekaan kymppejä(eilen olisi kyllä ollut aihettta, jos joskus on).

Itse matsi oli juuri sellaista nysväystä, kuin odottelinkin. Juntunen on kyllä hyvin vastannut huutoon, aivan loistava pelaaja ja mieletön potentiaali. Neloskentän vähillä peliajoilla on jo ohittanut Tonin pistepörssissä, vaikkakin Tonokin on pelannut erittäin hyvää joukkuepeliä, eikä kiukuttelusta ole tietoakaan.

Pakko vielä mainita Peltomaan uljas sotahuuto, kun uutta mailaa kyseli vaihtoaitiosta. =)
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös