JYP-Pelicans La 9.10.2004

  • 5 862
  • 73

Brett

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, Peliitat ja muut jotka eivät voita
Viestin lähetti Teufel
Reijo blingdong jakamassa vääryyttä tai ei niin näyttää Pasin avustuksella tulla kauden ekat tree poäng. olisi mukava kuulla miltä se peli näyttää todellisuudessa..

Totta että Ilin selostuksista ei aina välttämättä kauhean suuria johtopäätöksiä voi vetää =D

Kestäis nyt Nupe ni seuraavaan kotipeliin vois tulla taas porukkaa ihan kivasti, 16 min.... vielä...
 

Kummeli1

Jäsen
Suosikkijoukkue
lahelaiset
Jep, luulen että jos tästä nyt tulisi voitto niin porukkaa voisi tulla hallille mukavasti! TOIVOTAAN että tulisi niin saadaan taas kunnon meininki:)

.....10 min vielä..;)
 

Leiska

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, SuKiKa
Voi serkkupoika minkä teitte, kun veitte pisteet Lahteen.

Minulla oli tänään kaksi vaihtoehtoa, joko lähteä 100 km:n päähän Jyväskylään seuraamaan ottelua JYP-Pelicans, tai sitten lähteä Kuopioon töihin. Lähdin Kuopioon töihin. Nyt kysymys kuuluukin, että arvatkaa kannattiko?

[x] Kannatti. [ ] Ei kannattanut.

Jossain vaiheessa ottelua vitutus olisi varmasti ollut aivan valtaisa, kun ennakkoon Pelicans "piti" voittaa. Tässä se taas nähtiin, että ketään ei pidä aliarvioida, näinkin voi käydä.

Ilmeisestikin Hippoksella vei voiton tänään taistelevampi joukkue, näin ymmärsin kuunnellessani Kari Tyniä ja Radio Jyväskylän kiekkoselostusta.

Onnittelut Pelicansille kauden ensimmäisestä kolmen pisteen voitosta.

Huoh..
 

Kummeli1

Jäsen
Suosikkijoukkue
lahelaiset
Kiitos Pelicans! Nyt se voitto tuli, ja vielä vieraissa! Loistavaa! Tuo Jyp:in ainoa maali oli kuitenkin 6:della neljää vastaan, eli kahden miehen ylivoimalla. Mutta kyllä oli jännitystä aivan viimeisille sekunteille asti! Nyt tiistaina kaikki Lahden Jäähalliin seuraamaan taistelevaa Lahden Pelicansia! Hyvä näin!
 

kimmo

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, FC Barcelona
Ottaapa taas aikaa ennen kuin jaksaa tuon ryhmän otteita seuraavan kerran seurata. Voi kilin kellit ja vitun vellit.

Uskomatonta, mitä on tapahtunut sen Raumalta otetun 0-4 voiton jälkeen?

Mieli on maassa ja vituttaa, ihan rehellisesti voin sen sanoa.
 

Dvozak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Haa tulihan se pakkovoitto! Mitä? Ai vierasvoitto?! Ja nyt on vasta lokakuu..mitä ihmettä siellä tapahtuu? Nyt saa huutaa!

Ei tullut kolmea maalia vieläkään, mutta ei haittaa tuli kolme pistettä. Daniel alkaa ilmeisesti pääsemään vauhtiin. Ja taistelija numero ykköselle Jussi Saariselle voittomaali. Pojat, ei olla enää jumboja. Kauan siitä on aikaa kun viimeksi oltiin jollain muulla sijalla...puolitoista vuotta. Kiitos, kiitos ja vielä kerran kiitos

PELICANS!
 

Shejbal

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Juu, kyllä nyt tuntuu perkeleen hyvältä. Vierasvoittoa ei tällä kaudella tarvinnut onneksi odottaa aivan yhtä kauan kuin viime kaudella. Hienosti klaarattu taistelu voitto.

Seuraava askel olisi sitten se kolme tehtyä maalia ottelussa. Toivottavasti tuossa tavoitteessa onnistutaan tiistaina ja päästään silloin juhlimaan jälleen kolmea pistettä.

Mutta täytyy kuitenkin muistaa ettei Pelicans kuulu liigaan.
 

RockTheRink

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NHL
Mitäpä tästä voi muuta sanoa kuin että Jyp oli tänään hampaaton, kädetön ja munaton. Pelaaminen aloitettiin oikeastaan 3 minuuttia ennen pelin loppua. En tiedä, oliko ketjumuutoksista hyötyä, ja onko niistä tulevaisuudessakaan. Ongelma tuntuu olevan enemmän henkisellä puolella.
Kovasti on yritetty hyökätä, ja tiivis puolustuspeli on unohdettu kokonaan, ainakin muutamassa viimeisessä pelissä.

Onnittelut Pelicansille hyvästä pelistä!
Nurminen oli mainio, ainakin näin radiosta kuultuna.
 

Tomppa

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Piti ihan tulla onnittelemaan Pelicansia voitosta.

Pelicans on ehdottomasti ollut tällä kaudella parempi kuin mitä pistesaalis ja sarjasijoituskin osoittavat. Ihan viime kierroksilla on tullut vain pieniä tappioita ja taistelumieliala on näkynyt kuuhun saakka. Tästä syystä jyväskyläläistenkin on mielestäni turhaa mennä oman joukkueensa arvostelussa liian alas. Lahtelaisten joukkue on tällä kaudella viime vuotista parempi.
 

Brett

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, Peliitat ja muut jotka eivät voita
Kyllä tätä pitää juhlia ja pitkään. Hockey nightissakin kysyttiin tuleeko ennen joulua voittoa, en olisi minäkään tätä uskonut millään. Vieraspelit ovat olleet hyviä koko ajan alun jälkeen mutta odotin lähinnä romahdusta seuraavaksi, mutta vielä mitä. Tämän jos minkä on pakko olla riittävää nostetta että seuraaviin peleihin tulee kotihalliin yli 3000 katsojaa.
 

Dvozak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Viestin lähetti Tomppa
Piti ihan tulla onnittelemaan Pelicansia voitosta.

Pelicans on ehdottomasti ollut tällä kaudella parempi kuin mitä pistesaalis ja sarjasijoituskin osoittavat. Ihan viime kierroksilla on tullut vain pieniä tappioita ja taistelumieliala on näkynyt kuuhun saakka. Tästä syystä jyväskyläläistenkin on mielestäni turhaa mennä oman joukkueensa arvostelussa liian alas. Lahtelaisten joukkue on tällä kaudella viime vuotista parempi.

Kiitoksia onnitteluista ja osuvista sanoista muutenkin. Olen samaa mieltä, että tämä joukkue on viime vuotista parempi. Nimenomaan JOUKKUE. Nythän sen osaa katsoa jo kaiken maailman taulukonlukijatkin. Ne jotka ei ainoatakaan Pelsu-peliä ole ikinä nähneet.

Kyllä, tätä juhlitaan!
 

Vostrak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp .Färjestad.
Onnittelut pelicanseille hienosta voitosta ,oliko kauden eka.
Jypin velliperseily kostautui ja pisteet lahteen .
Pelicans halusi voittoa paljon enemmän kuin Jyppi ja niinhän se myös voittonsa sai.



Jotenkin vaan on semmoinen kutina että nyt pitäisi hommata jo pelaajavahvistuksia Jypin rosteriin tai sitten ei montaa voittoa tule ennen joulutaukoa.
No näillä mennään sano Matti.
 

Groove Armada

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Starkin noutopihan parakki
Pelicansille onnittelut hienosta taisteluvoitosta, ansaitut pisteet! Nurminen maalilla torjui 35 kertaa, siinä yksi ratkaisijoista.

Nyt JYPin pitäisi tarkkaan miettiä, missä helvetissä mättää? Kun halua ja intoa on, peli pyörii juuri siellä missä pitääkin, sen ovat osoittaneet tämän ja edellisen pelin viimeiset erät. Tuntuu, että pelaajille ei ole kiinnostusta laittaa 100% peliin; taklauksien väistelyä, laiskaa puolustuspeliä ja oman maalin edustapelaamista ym, listaa voisi jatkaa lähes loputtomiin.
 

Hack

Jäsen
Onnittelut Pelicansille voitosta, olitte parempia tänään.

JYP oli koko pelin jotenkin todella hengetön, taistelua ei löytynyt yhtään, kun taas Pelicans taisteli mainiosti. Nämä JYP:n tekemät ketjumuutokset eivät toimineet, Uhlbäck ei sopinut yhteen Hauhtosen ja Louhivaaran kanssa. Nurminen oli maalissa kyllä todella hyvä, ilman häntä peli olisi todennäköisesti mennyt jatkoajalle ja aivan siinä lopussa kävi Pelicansilla hiukan tuuriakin.

Pelicansin fanit jaksoivat kannustaa koko pelin hyvin, siitä tunnustusta heille!

Ja JYP:llä tappioputki jatkuu, joko keskiviikkona Tampereelta tulisi pisteitä?
 

Kulttimörkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP ja maajoukkueet
Kauden huonoin matsi JYPiltä tänään. Ei sitä voittoa tule jos herätään pelaamaan vasta viimeiset viisi minuuttia. Toisaalta, Lonksunokkien 2-0 maali menee täysin kaksikon Mäenpää-Wallinheimo piikkiin. Ringbom nostaa kätensä ylös jäähyn merkiksi niin samalla tämä kaksikko lopettaa pelaamisen. Lonksunokkien pelaajalla siinä maalin edessä on helppo työ pistää kiekko tyhjään maaliin. Nurminen pelasti tänään voiton vieraille. Eipä tässä muuta. Vituttaa kuin pientä Mika Toivolaa JYPille hävityn pelin jälkeen.
 

Dieppe

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Viestin lähetti Tomppa

Pelicans on ehdottomasti ollut tällä kaudella parempi kuin mitä pistesaalis ja sarjasijoituskin osoittavat. Ihan viime kierroksilla on tullut vain pieniä tappioita ja taistelumieliala on näkynyt kuuhun saakka. Tästä syystä jyväskyläläistenkin on mielestäni turhaa mennä oman joukkueensa arvostelussa liian alas. Lahtelaisten joukkue on tällä kaudella viime vuotista parempi.

Anteeksi että puutun tähän, mutta mielestäni jokainen joukkue on ollut juuri niin hyvä tai huono kuin pistemäärä osoittaa. En halua vähätellä Pelicansin hyvää taistelua, mutta kyllähän Pelsut on ainoa joukkue joka on saanut ensimmäisestä ottelusta alkaen pelata ilman minkään valtakunnan paineita. KUKAAN realisti ei kuvittele että Pelicans taistelisi paikasta kymmenen sakissa. Joka tapauksessa: Onnea Pelicans ansaitusta voitosta.
 

Huerzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Valittajien luvattu maa
Ensiksi onnittelut Pelicansille voitosta. Jos JYP olisi saanut tästä ottelusta pisteenkin, se olisi ollut suuri vääryys. Ei tuollaisella pelillä kaadu SM-liigassa mikään omalla tasollaan pelaava joukkue. Taitaisi Tammisen Sportkin mennä kirkkaasti ohitse. Nyt sekin ihme on nähty, että JYP lähtee pelaamaan takki auki jotain joukkuetta vastaan. Pelicansia katsellessa tuli dejavu-tunne: olen nähnyt JYPinkin pelaavan joskus tuolla tavalla. Muutama kausi sitten, kun JYP oli samanlainen sekoitus muiden joukkueiden ylijäämäpelaajia sekä omia junnuja, niin se myös lupasi taistella. Sitä taistelua minä jäin ihailemaan Pelicansin pelissä...

Pelicans taisteli, luisteli, karvasi, häiritsi - teki kaikkea sitä mitä joukkueen pitääkin tehdä - tietysti maalien ohella. Voitti yksin- ja kaksinkamppailut. JYP puolestaan ei tehnyt mitään edellisistä - paitsi sen maalin, mutta menkööt enemmän tuurin kuin määrätietoisuuden piikkiin. Kaipa hurrikaanipaidat odottivat, että kypsä pelikaani tipahtaa ateriaksi viimeistään kolmannessa erässä, kun ovat sarjataulukossakin noin alhaalla. Vaan eipä näin käynyt, vaikka kieltämättä Pelicans selvitti lopun enemmän tuurilla kuin taidolla.

Sekä Pelicansista että JYPistä on turha nostaa yksilöitä esiin - tosin eri syistä. Tuomariakaan ei voi syyttää, joten kai totuus on kaivettava kaurapuurosta sekä oman peilin lähiympäristöstä. Siispä kaivetaan: hyökkäysten avaukset liian hitaita. Syötöt luokattomia. Ei taklauksia. Pariin ensimmäiseen erään suuri määrä aloitustappioita. Huoh...tässäpä näitä näin aluksi.

Lopussa ei oikeastaan edes vituttanut, kun tiesi, että oikeus ja oikea joukkue voitti. On fakta, että tuolla pelillä JYPin kuuluisi olla liigan jumbo, ei minkään muun joukkueen. Valitettavaa sanoa, mutta näin se vain on.

Ainut vahvistus, jonka JYP joukkueeseen tarvitsee, on vi**tu*erkele-asenne: turha hankkia joukkueeseen Nylanderia tai ketään muutakaan, jos "likainen" työnteko ei maita. Jos jostain saisi H. Jortikan Greatest Shit-kokoelman, niin pistäkää Voionmaankadulle yksi kipale, kiitos.

No niin, jo helpotti...
 

Stranger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Yksittäinen peli, yksittäinen voitto. Tosin erittäin tärkeä voitto. Toivottavasti jätkät sai kunnolla itseluottamusta tuleviin peleihin
Pelicansilla on ollut alkukauden yhdeksästä pelistä kuusi vieraissa.
Siihenkin nähden kausi on alkanut kohtuu hyvin.

Ainoa romahdus oli Jokereita vastaan, eikä sekään pelillisesti katastrofi ollut. Suomalaista on pakko ruveta kyllä peluuttamaan pian jos ja kun Nupe lähtee.
 

tiikeri

Jäsen
Uskomatonta paskaa tarjoiltiin tänään Hippoksella JYPin toimesta. Ei päästy kunnon maalintekopaikkoihin varmaan paria kolmea kertaa enempää, peli oli pelkkää kulmissä pyörimistä ja nuhjausta. Nupe pelasi kieltämättä hyvän ja varman pelin, mutta rehellisyyden nimissä ei häntä päästy edes kunnolla testaamaan. Vetoja kyllä tuli, mutta niiden laatu oli taas sitä sun tätä. Täytyy silti antaa tunnustusta sinne suuntaan, ammattimiehen työskentelyä on aina ilo katsella. Muutenkin Pelicans pelasi hienoa ja uhrautuvaista peliä. Siinä oli ihailtavasti asennetta ja taistelua mukana.

Sitten vielä taklauksista, tai itseasiassa niiden puuttumisesta. Onko se niin vaikeaa edes yrittää taklata siellä kaukalossa? Karmeaa katseltavaa tuollainen muniinpuhaltelu. Eipä sen puoleen, ei niitä nähty kyllä vieraidenkaan toimesta. Eihän tuo JYPin joukkue todellakaan ole sieltä fyysisemmästä päästä, mutta kyllä huomattavasti paljon parempaan pitää tällä saralla pystyä. Ei sitä pelkkää roikkumista jaksa kukaan katsella. Jos ei pelistä muuten tule hevon paskaa, niin ainakin rymistelyä pitää olla.

Puhtaat paperit Wallinheimolle, ilman hänen avaintorjuntojaan peli olisi mennyt huomattavasti selkeämmin vieraille. Toivottavasti tälläistä esitystä ei tarvitse enää Hippoksella katsella tällä kaudella kotijoukkueen toimesta.

Onnea Pelicansille voitosta, se meni täysin oikeaan osoitteeseen.
 

kamenski

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Hajatelmia pelistä

Onnittelut Lahteen. Ansaitsitte pisteet.

Itse peli oli huonotasoinen, todellista neppailua. Taklauksia nähtiin kaikkiaan, mitä, 0 kappaletta? Eikun yksi, ja siitäkin vihellettiin jäähy (Kakon laitataklaus). Ei tosin järkyttävän paljoa kahvattukaan, mitä nyt hieman jäi vituttamaan muutaman (huom. MUUTAMAN) Pelicans-pelaajan tapa käyttää mailaa karvauksessa - esim. tilanne toisen erän ensimmäisen JYP-yv:n aikana: Vaarasuo omalla alueella kiekkoa tavoittelemassa, Niinikoski perässä maila niin pitkällä Vaarasuon paidassa ettei mies saanut käsiänsä vapaaksi. Toisaalta kovempi jantteri olisi repinyt kätensä vapaaksi vaikka olisi ollut kaksi mailaa kainalossa.

Pelicans karvasi alkuun aktiivisesti, mutta maalin saatuaan siirtyi kilpikonnaan. Tämän taktiikan arvosteleminen olisi varsinaista jeesustelua; samaa taktiikkaa käytti JYP vielä toissavuonna. Hyvin se toimi, ei siinä mitään. Organisoituihin hyökkäyksiin Pelicans lähti vain jos oli satavarma paikka, muuten roiskittiin. Ei siinäkään mitään, minun mielestäni ei ole vierasjoukkueen tehtävä meitä viihdyttää. Tehokasta pelaamista ja tiivistä puolustamista. Erikoismaininta Pelicansin hyökkääjille pelinlukemisesta: roiskaisut omasta päästä käännettiin todella tehokkaasti vastahyökkäyksiksi. PITKÄ miinus JYPin pakeille ja/tai paikkaaville hyökkääjille siitä, että nämä vastahyökkäykset olivat järjestään 2-1:ä; kuinka saatanassa voi antaa noin monta 2-1-hyökkäystä yhdessä pelissä?

JYPin puolestaan pitäisi viihdyttää. Eivätpä juuri viihdyttäneet. Varsin halutonta surffailua joka erässä. YV pyöri loppua kohden kiitettävästi, mutta vedot puuttuivat. Eniten minua tässä ottelussa söi JYPin itsepäinen tapa joko 1) kuljettaa kiekko hyökkäysalueelle tai 2) syöttelemällä päästä sinne ja 3) kuhniminen omalla alueella niin että Pelicans varmasti ehti järjestää kilpikonnansa siniviivojen väliin. Ei vittu, jos kaveri tukkii keski-alueen, miksi ei edes yritetä nopeita hyökkäyksiä vaan aina viedään kiekko oman maalin taakse? Miksi, MIKSI MIKSI, varsinkin tänään kun syötöt eivät millään menneet omille, kiekkoa yritetään syötellä/kuljettaa Pelicansin muurin ohi? Okei, jos taitoa riittäisi ja olisi hyvä päivä niin varmasti se näinkin toimisi, mutta tänään ei ollut sellainen päivä. Harvoja olivat kerrat jolloin kiekkoa oltaisiin vaan punaviivalta lyöty päätyyn ja karvattu se kaaneilta pois.

Maalit:
1-0: Pelicans pyörittää jonnin aikaa JYPin päädyssä saamatta mitään aikaan, Mikkonen riistää kiekon oman maalin takana ja kuljettaa laitaa pitkin kohti siniviivaa. Kaksi (2) vapaata paikkaa minne syöttää kiekko ja (3) reilusti aikaa lyödä se pois omalta alueelta. Mitä tekee Mikkonen? Sutii onnettoman tuhnun lähimmän Pelicansin miehen lapaan. Kiekko jää pyörimään useamman pelaajan jalkoihin joista joku sen kaivaa (sorry etten muista Kaanien miesten nimiä) ja antaa nappisyötön Widingille pisteiden väliin. Tarkka rannaveto yläpesään, Wallinheimo ei voinut juuri mitään (vaikka olikin polvillaan jo ennen kun veto lähti). Piispasen kenttä jäällä JYPiltä.

2-0 Aloitus JYPin puolustuspäässä, Kaani voittaa puoliksi niin että kiekko liukuu kohti JYPin maalia. Mäenpää roikkuu maalintekijässä (enpä taaskaan muista kuka maalin teki) kiinni ja on saamassa jäähyn, aiheetta btw., koska hidastuksesta näkyy että Pelicansin mies hyppää kiekon perään ja yrittää lennossa sutia sitä maaliin. Ei ensimmäisella kerralla osu, mutta jäässä maaten pelaa tilanteen loppuun ja sutaisee kiekon käytännössä tyhjiin. Wallinheimo oli jokseenkin oudosti sijoittunut. Jälleen Piispasen kenttää vastaan.

2-1 JYP pelaa 6-4, kiekko pelataan Korhoselle viivaan, lämäri ja maali. Pari JYPin pelaajaa + Kaanien puolustajat maskissa, ei juurikaan Nurminen varmasti kiekkoa nähnyt.

Wallinheimo oli mielestäni tänään kassareista parempi. Torjui monta 2-1 -hyökkäystä, pari läpiajoa sekä rankkarin, eikä voinut maaleille oikeastaan mitään. Nurminen pääsi todella helpolla, vaikka torjuntoja keräsikin enemmän. Muutaman "gamesaverin" esitti Nurminenkin, mutta pääasiassa vedot tulivat kaukaa ja Nurminen näki ne.

Summa summarum, paska peli mutta tulipahan nähtyä. Pelicans puolusti pirun tiiviisti ja käytti hyväkseen JYPin virheet - tosin ei kaikkia, paikkoja oli useampaankin maaliin. JYP oli huono, väheksymättä yhtään Pelicansia.
 

Shane

Jäsen
Joopajoo, vedot osuivat mutta ei erityisemmin kyllä lohduta.. Lyhyesti sanottuna Pelicansille täysin ansaittu voitto, JYP oli tänään sellainen lammaslauma että pistekin tuosta esityksestä olisi ollut aivan liikaa. Varsinkin muutamissa JYP-ylivoimissa Pelicans suorastaan nöyryytti kotijoukkuetta vyöryttäen hyökkäyksiä kohti JYP-maalia.

Onneksi JYPillä on nyt kolme päivää aikaa rakennella peli ja ennen kaikkea asenne kuntoon. Hommia kyllä riittää, tämän päiväisellä esityksellä on ensi viikonkin vastustajilta (Tappara, TPS & HIFK) ihan turha pisteitä odotella.
 

Hele

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Viestin lähetti Pakkipari
Nurminen pelasti tänään voiton vieraille.

Eihän JYPillä ollut edes kunnon maalipaikkoja. Nurminen pääsi tänään todella helpolla eikä ns. 1-sektorin maalipaikkoja ollut kuin muutama. Niissäkin melkein pyydettiin anteeksi Nurmiselta, että joutuu laukaisemaan. Suuri osa laukauksista - jos niitä rääpäisyjä voi laukauksiksi sanoa - tuli siniviivalta tai laidan läheltä.

Uskomatonta velliperseilyä ei voi muuta sanoa, vituttaa niin perkeleesti, että tukka lähtee. Tajuaisikohan Alatalo nyt, että 21-26-42 ei toimi yhdessä, ei todellakaan. Jätkillä on roolit ihan sekaisin eivätkä muista pelaavatko laidassa vai keskellä. Hytösen ketju oli tänään omalla tasollaan, mutta muut saavat kyllä katsoa peiliin, sen verran munatonta touhu oli. Hyvähän siellä kulmissa on muniaan puhallella, mutta kukaan ei mennyt maalin eteen ottamaan mustelmia. Kyllä tuli Virolaista ja Marttista ikävä.

Ja sitten Westcott. Parempi laittaa jätkä kuntokuurille tai on kohta hitaampi kuin Helmisen Raipe. Pelasi ylimielisesti ja kurittomasti. Vaikka väläyttelikin muutaman kerran napakkaa syöttöään, niin se ei riitä jos asenne on tuolla tasolla, surkea esitys.

Seuraavina vastassa Tappara ja TPS vieraissa ja HIFK kotona. Taitaa tulla pitkä ja raskas viikko.
 

Analyytikko_

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, HJK, QPR, ManU, Hertha BSC
Onnittelut Pelikaaneille voitosta. Useammassa ottelussa ollut ilmeisesti kovaa taistelua, mutta tullut takkiin maalilla tai parilla. Nyt sitten täydet pisteet kotiin ja tästä varmaan myös tulee lisää itseluottamusta teidän JOUKKUEELLE. Viime kauden porukka ei tainnut oikein pelata yhteen, nyt uusi valmentaja nähtävästi takonut pojille kuuppaan sitä, että vain joukkueena voitetaan.

Nyt viimeistään varmaankin se "nimetön" journalisti uskoo, että Pelicans kuuluu liigaan. Tsemppiä myös jatkoon Pelsuille.
 
Suosikkijoukkue
Pelicans
Viestin lähetti Birkku
Anteeksi että puutun tähän, mutta mielestäni jokainen joukkue on ollut juuri niin hyvä tai huono kuin pistemäärä osoittaa. En halua vähätellä Pelicansin hyvää taistelua, mutta kyllähän Pelsut on ainoa joukkue joka on saanut ensimmäisestä ottelusta alkaen pelata ilman minkään valtakunnan paineita. KUKAAN realisti ei kuvittele että Pelicans taistelisi paikasta kymmenen sakissa. Joka tapauksessa: Onnea Pelicans ansaitusta voitosta.

Näinhän se menee, pisteet ratkaiset. Muistetaan kuitenkin se, että Pelicanssilla on nyt 6 vierastottelua ja 3 kotiottelua pelattuna. Ei mikään helppo alku.
 

Dvozak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Viestin lähetti Birkku
Anteeksi että puutun tähän, mutta mielestäni jokainen joukkue on ollut juuri niin hyvä tai huono kuin pistemäärä osoittaa. En halua vähätellä Pelicansin hyvää taistelua, mutta kyllähän Pelsut on ainoa joukkue joka on saanut ensimmäisestä ottelusta alkaen pelata ilman minkään valtakunnan paineita. KUKAAN realisti ei kuvittele että Pelicans taistelisi paikasta kymmenen sakissa. Joka tapauksessa: Onnea Pelicans ansaitusta voitosta.

Ai, joo siitähän se johtuukin, että ei ole ollut paineita niin ei ollakaan jumboja. No Birkulle sen verran paineista, ettei sitä nyt ihan joka kausi olla oltu pelastamassa Business Cityn jääkiekkoilua. Kyllähän jos ilman paineita pelattaisiin, niin oltaisiin varmasti pistetty tänään pari häkkiä lisää ja Jypinkin ainokainenkin olisi varmaan jäänyt tekemättä.

Median mukaan pelataan paineitta. Luuletko, ettei tule mitään paineita jos ottaa kuokkaan kerta kerran jälkeen? Pitäisi sinun Saipan kannattajana tietää se paremmin tuleeko niitä paineita, vaikka ei odoteta mitään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös