Pelin nimi taitaa olla 'pitkävetokupongille kakkonen'. Kuten eilisellä bussimatkalla Helsingistä kotiin päin kuului, "torstaina päästään taas katsomaan velliperseilyä ja sunnuntaina saadaan nolata itsemme valtakunnallisesti". Tätä emme toki toivo, mutta se jatkuu niin kauan, kunnes joku älyää tehdäkin jotain. Enkä tarkoita nyt sitä tutulta näyttävää surffailua, löysäilyä, kulmissa pyörimistä, turhia jäähyjä, puolustajien syöttöjä alimpina miehinä suoraan vastustajalle jne.
Mitäs hyvää me muuten ollaan tehty, kun saadaan herkutella ihkaoikealla tuomarilla? En voi uskoa silmiäni, ei juurikaan ole näillä leveyksillä moista nähty aikoihin. Hetken päästä heräänkin ja huomaan, että tuomaria on vaihdettu kolmannessa pelissä peräkkäin ja että jäällä luistelee Levosen sijasta Hannu Henriksson.
Jos ja kun niitä oululaisia nyt lappaa Hippokselle suuremmissa määrin, parkkeeratkaahan ne poronne oikein, jookosta. Autojen väärinpysäköinnistä pystyy kuuluttajakin torumaan, mutta poroissa ei taida olla edes rekisterikilpiä. Minäkin jätän rengasrautani kotiin, jättäkää tekin pesäpallomailanne. "Vähemmän väkivaltaa ja enemmän letkajenkkaa", sanoisi eräs istumakatsomoaktiivikin.