Kyllä taas näytti SM-liigan otteluohjelma takapuolta lauantai-illan odotetulle kohtaamiselle, joka yleensä sytyttää.
Jokereitten matkat Spengler Cupiin ja sitten vielä eilen peli. Välillä kyllä tuntui, että parempi vaihtoehto olisi katsella peliä screeniltä kaljapubista. Olisi ainakin jotain viihdykettä..
Drouinille oikein tyypillinen, typerääkin typerämpi jäähy antoi sitten Narreille sen pisteen. Toisaalta JYP tarjosi kolmannen erän puolenvälin hurmoksen jälkeen puppeloinnillaan Jokereille kahtakin pistettä. Drouinin kenttä oli myös omassa päässä varsin usein vaikeuksissa. Toisaalta se oli odotettavissa, kun Grünn oli kentässä ainoa jolla on asennetta.
Noh, kaksi pistettä tuli, vaikka pitemmän kaavan mukaan.
JYP:n onnistujat:
*Uhlbäck. Paluu ja heti maali. Pitkä kuiva kausi päättyi, toivottavasti seuraavaa maalia ei jouduta odottamaan maaliskuun alkuun. Kiekon käsittelyssä vielä tekemistä, kummasti se pikkumusta lapaa välttelee aina välillä.
*Nikkilä.
Kerrankin JYP:n veräjällä seisoi sellainen veskari, johon pakisto saattoi luottaa. Iso kasa hyviä torjuntoja kolmannessa erässä, joka olisi voinut hyvin kääntyä Narreille jo varsinaisella peliajalla.
*Kinos
Minusta onnistui varsin hyvin. Yksi heikko purku tuli, mutta muuten juuri sitä peliä mitä JYP varmaan häneltä hakee.
Pelin vitsi oli tämä Jokereitten superhankinta NHL:sta, kapteeni.maajoukkuemies Sami Helenius. Mistäs lähtien se on kovan miehen merkki kun pitää 21 senttiä ja melkein 40 kiloa pienempää Virtasta kurkusta kiinni? Hippoksen yleisö nimesi Samin uudestaan, Hönölius.
Metropolitkin kävi toisessa erässä varsin lämpöisenä ja sai sen hakemansa kostojäähyn sieltä loppujen lopuksi. Polakki-Valtonen sai myös Hippoksen yleisön nauramaan, kun kääntyi esittämään tyypillistä uhoaan, mutta lopettikin heti kun vastassa oli 100 kiloa Vaasan Myllystä, Petri Virolainen.