Mitä, mitä? Meinaatko, ettei KalPa käyttäisi omaa optiotaan, koska Curry on pelannut hyvin? Ilmottaisi vaan, että jätimme sopimuksessa olleen option yhteisymmärryksessä käyttämätta liian hyvien peliotteiden vuoksi. Kyllähän nuo sopimukset on noudatettavaksi tehty ja, jos KalPa haluaa option käyttää niin ei siinä pitäisi olla mitään epäselvyyttä.
Uskon että tuossa ylemmässä viestissä tarkoitettiin Curryn mahdollisuutta jatkaa täällä. Anssi Laine (Ja kaikki muutkin ketkä asioista päättää) joutaa välittömästi Niuvanniemeen ellei Curryn optiota käytetä. Se rahasumma tuskin nousee tästä kaudesta eksponenttiaalisesti, joten rahasta tuo ei jää kiinni.
Sitten tietysti jokainen voi päätellä mikä on Curryn intressi jatkaa täällä. Tosi asia lienee että sopimukset ovat ostettavissa ulos. Toki kun Curry on musteen paperiin laittanut, on hän samalla sitoutunut sopimuksen pykäliin.
Korvaava hankinta lienee silkka mahdottomuus. Skenaariossa jossa Sveitsiläinen seura ostaa sopimuksen ulos kesäkuussa, en usko markkinoiden pullistelevan saman tasoisia pelaajia. Harmi kun Jasse Ikonen lopetti uransa, olisi ollut ”KalPamainen” hankinta. ”:)”
Ensi kaudeksi olisi korvattava maalivahti, joka parhaimillaan on käynnyt maajoukkueessa, Larsenin jättämä aukko, Mattila/Elorinne/Salmela kolmikon jättävä peruspakkien aukko, Kanak/Westerlundin kiekollinen korvaaja.
Lekkas-Kerkola kaksikolla en uskaltaisi lähteä. Veini Vehviläinen olisi sikäli hyvä hankinta, jotta pääsisi näyttämään hauista Pönttövuoren paikallisissa, mutta hintalapun luulisi tuohon rooliin olevan liian kova heikosti menneen kauden jälkeenkin. Toiveissa olisi koodinimi ”Rajaniemi”. Jesper Patrikaisen sopimus myös umpeutuu ja häntähän aikanaan palstahuhuiltiin Kuopioon.
Pakistoon jatkot Elorinteelle ja Westerlundille. Ruotsalainen korvaisi Kanakin.
Mattila -> M. Seppälä
”Larsen” -> x= kiekollinen huippupakki mallia Maione
Salmela -> Muhonen?/X
Seppälä-X
Westerlund-Lasse
Elorinne-Ruotsalainen
Mononen/Muhonen/Räsänen/X
Mielestäni oikein tasapainoinen puolustus, meneekö sitten jo liian kalliiksi?
Hyökkääjistä poistuu Kanttori, Simo, Kiiskinen (?), Karjalainen (?), Klemetti (?)
Mäenpää-Curry-Hartikainen
X- Rissanen-X
Kombe-Korhonen-X
Kapanen-Lantta-Okany
Saarelaiselle voinee piirtää paikan kokoonpanosta, jonka lisäksi Klemetin jatko yhdessä Miettisen uuden tulemisen tarkottaisi ettei ”X” paikoille jäisi ketään.
En tiedä palstatovereista, mutta onhan nämä piirtelyt surullista katsottavaa kun kasassa olisi Härskin ja Rissasen tasoisia seuralegendoja. Projekti alkaa alusta ja jotenkin vajaaksi jää ainakin omasta mielestäni. Siispä ihannekokoonpanossa Kombe kamppailisi peliajasta ja kolmonen olisi mallia Klemetti-Korhonen-Miettinen/Saarelainen/Kombe ja kakkosketjuun haettaisiin Simontaipaleen sekä Karjalaisen korvaava rightin hyökkääjä.
Kerta Ouluun on liikennettä niin otetaan paluupostissa Austin Rueschhoff, nuorempi versio Marko Anttilasta. Jenkkihyökkääjälle on painava ja tarkka laukaus yhdistettynä kahden metrin varteen.
Härskin paluu on suurinta urheiluromantiikkaa, jota olen nuorena KalPa-kannattajana kokenut. Aikanaan alettuani seuraamaan KalPaa, pelasi tuo parikymppinen Härski numerolla 35, nyt numero on tuplaantunut 70:neen ja palkintokaapista löytyy kaikki mahdollinen lukuunottamatta Suomen Mestaruutta.
Toivottavasti Härski, Jasu ja Kisu saisivat urillensa ansaitsemansa kruunut. Kisulle voidaan tehdä siirtorajalla ”sopimus” ja hän pukisi 13. hyökkääjäksi finaaleihin mikäli kroppa ei kestä ensi kautta.
Saa suorittaa.