Axbor Nocturne
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Chelsea FC
No jopas nyt, tämä kausi alkaa muuttua yhä vaan mielenkiitoisemmaksi, kun hyviä pelaajia rantautuu Valioliigaan. TOP-6 joukkueiden osalta nähdään mielenkiintoinen taistelu.
Tätä mietin itsekin. Tai siis nimenomaan siitä näkökulmasta, että kuinka kauan Josella kestää kasetti katsella kun Bale hakee kuntoa. Jos Bale pääsee rauhassa hakemaan huippukuntonsa takasin ja pysyy ehjänä, tuossa tammi-helmikuussa voi tulla vastustajille hiki.Missähän kunnossa Bale on, kun on viimeisen vuoden pelannut golfia Madridissa? Mitenköhän kroppa kestää Valioliigassa, kun Epsanjan kaatuilusarjassakin on ollut vaikea pysyä kunnossa? Ainakin viimeisissä majupeleissä oli todella heikko.
Thiago olisi puolestaan lähtökohtaisesti juuri sitä, mitä lääkäri määräsi Poolille tähän siirtoikkunaan eli pallollisesti taitava kk-pelaaja rakentamaan peliä hitaisiin hyökkäyksiin. Muuthan olivat Robertsonin korvaaja (check) , Lovrenin korvaaja sekä hyökkäyskolmikon stuntti. Thiagon hankinnan myötä 2/4 hankinnoista olisi siis toteutunut. Tyydyttävä siirtoikkuna Poolille.
Jossain huhuissa 40%. Oli kumpi tahansa, niin vuoden ilmainen laina tuolla palkalla, kokonaiskustannukset huomioiden täysin no brainer hankinta Tottenhamille.Tottenham maksaa tietojen mukaan puolet (€300k) Balen mielipuolisesta palkasta. Jos tuolla summalla kuntouttaa itseään puolet kaudesta, niin ei ole kovin hyvä diili Tottenhamille.
Jossain huhuissa 40%. Oli kumpi tahansa, niin vuoden ilmainen laina tuolla palkalla, kokonaiskustannukset huomioiden täysin no brainer hankinta Tottenhamille.
Pari viime kautta meni koirankopissa, mutta tuskin se nyt muutamassa vuodessa sieltä huipputasolta pohjamutiin ole valunut.
Pari viime kautta meni koirankopissa, mutta tuskin se nyt muutamassa vuodessa sieltä huipputasolta pohjamutiin ole valunut.
Ja tuskinpa noita kahta muuta enää hankitaankaan. Nyt on aika olla vastuullinen ja käyttämättä rahaa. Ihmiset ovat hädässä ja taloudellinen epävarmuus kalvaa. Terveisin Jürgen Klopp.
Suarez tänään läpäisi Italian kansalaisuustestin eli on saamassa EU-passinsa, mutta ei siirto Juventukseen silti varma ole.Eikö tuossa ole takana se, että Suarez ei ole saanut EU-passia. Serie A:n säännöissähän seisoo, että seura voi hankkia korkeintaan kaksi EU:n ulkopuolista pelaajaa ja Juve jo hankki Arthurin ja McKennien.
Eikä Klopp ole rahankäyttöä kieltänyt Poolinkaan osalta, mutta tässä epävarmuuden ajassa Poolin strategiaan ei kuulu isot hankinnat eikä niihin taitaisi olla kunnon mahdollisuuksiakaan muttei myöskään akuuttia tarvetta. Ihmeellistä kuittailua asiasta, josta ei ole kuitattavaa.
Sama tosin taitaa olla rooli Spursissakin.Tuskinpa Alli on mihinkään lähdössä, kun Madridissa istuisi penkillä.
£20 miljuunaa tuon huihuillaan maksavan kaikkinensa Spurssille. Sen aika näyttää, kuinka edulliseksi sopimus muodostuu?
Ei varmasti. Mutta jotain sponsoridiilejä tuolla nimellä voi hyvinkin tulla.Eiköhän tuo kulttipelaajana myy jo pelipaitoja tuon edestä...
Eiköhän tuo kulttipelaajana myy jo pelipaitoja tuon edestä...
ManU myi eniten maailmassa pelipaitoja toissavuonna, eli reilu kolme miljoonaa kappaletta. Yleisesti joukkueet saavat noin 7.5 prosenttia pelipaitamyynnistä. Tietty on poikkeuksia kuten esim. Poolin kakskytpinnaa. Mutta tottenhamin tapauksessa mennään tuolla seitsemällä ja puolella. Spursin fanipaita maksaa 89 euroa, josta tuo seitsemän ja puoli prosenttia on pyöristettynä 6,7€. Jotta Spurs saisi tuon 20 miljoonaa, pitäisi Balen paitaa myydä vähän vajaa kolme miljoonaa kappaletta, eli vajaa saman verran kuin ManU myy vuodessa paitoja yhteensä. Emmä siis usko.
Joko nuo valioliigan seurajohtajat on kaikki ihan helvetin tyhmiä ja ansaitsevat potkut tai sitten seurat saavat ihan massiivisen kiinteän summan käteen. 7,5% on nimittäin todella pieni prosentti.
Suureksi yllätykseksi Juventus ei päätynytkään Suareziin, vaan Edin Dzekoon. Mielestäni aika yllättävä ratkaisu. Onhan Dzeko toki taitava ja hyvä hyökkääjä, mutta itse pidän kyllä Suarezia parempana.Suarez tänään läpäisi Italian kansalaisuustestin eli on saamassa EU-passinsa, mutta ei siirto Juventukseen silti varma ole.
Suarez passes Italian exam
Luis Suarez has reportedly passed the Italian exam he took this morning in Perugia, taking him closer to a passport and transfer to Juventus. The Uruguay international needs an Italian passport to complete the move, because Juve have already filled their quota of non-EU players coming in from...www.football-italia.net
Se ulkoistettiin Manchester Unitedille, joka ainoana valioliigaseurana kärsii covidin aiheuttamista taloudellisista vaikeuksista siirtomarkkinoilla. Ei ole millään lailla vastuullista ostaa pelaajia samalla kun lipputulot jäävät saamatta ja fanimyynti pyörii pohjamudissa, sillä omistajienkin pitää saada miljoonatulonsa jokaisella neljänneksellä.Jürgen, mihin unohtui vastuullisuus? Elämme vaikeita aikoja.