Ilves-HPK 19.11. Manchester - turkki pöllyää

  • 5 570
  • 42

clayman

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Alennusmyynti alkoi mutta Jokerit ehti ennen muita paikalla. No samapa se, nyt on Kerholla sen helpompi lähteä Ilves matsiin. Saa Heinokin hengittää rauhallisemmin kun ei tarvitse kytätä, mitä Nemirovsky tekee.

Veikkaan, että Kerho vie pelin selvästi. 7-2 kuulosta ihan hyvältä. Aikaisemmin olisin sanonut 6-3, mutta Davidin puuttuminen aiheuttaa muuteksen tähän. MUTTA, jos Kerholaiset ajattelee liika sitä, että nyt voitetaan, niin sit voi käydä nolosti. Viitakoski on kuitenkin vaarallinen ja Korhon ja Vala osaavat kyllä hommansa.

Hyvä muuten, että Lahti ja Sillanpää pelaavat. Lisää peliaikaa junnuille. Niitä tarvitaan vielä ens kaudella.
 
F

Flonaldo

Nyt on hyvä kutina illan pelistä. Kerholla tosiaankin Hanski maalissa aivan odotetusti. Nyt olisi hyvä sauma pelata se ensimmäinen huippupeli. Aikaisemmatkin ovat toki olleet mukiinmeneviä suorituksia juniorilta, mutta vielä ei ole nähty niitä huimia suorituksia, mihin Hannu parhaimmillaan pystyy.

Myös Ipan maalivahtivalinta tyydyttää, Nissinen on aivan finaalissa. Nuoren miehen itseluottamus on osina ja fyysinenkin väsymys taitaa painaa päälle. Turpaan on tullut ja pahasti. Kaikki sympatiat ehdottomasti Nissisen puolella, mutta kyllähän tästä täytyy toivoa Kerholle murskavoittoa.

Hieman pettynyt olen siihen, että viime pelissä erinomaisesti pelannut Rajamäki-MKenig-Sillanpää ei palaa tänään vaan pelataan samoilla, joilla aloitettiin IFK-ottelu. Se vitja näytti omaan silmääni erittäin hyvältä, paljon ryminää ja sopivassa suhteessa taitoakin. Nyt on Lahden Jaskalla näytönpaikka, tulosta pitäisi ruveta tulemaan - muuten ei tilaisuuksia enää tällä kaudella valtavasti taida tippua.

Ja Pardavyn todellista räjähdystä odotellaan yhä, merkit ovat olleet jo pidempään ilmassa ja ruuti on koko ajan vain kuivunut. Itseluottamus on noussut pitkin harppauksin, parhaana osoituksena lauantain pelin viime hetkien veivaukset, kun Barbaba pyöritteli koko viisikkoa miten lystäsi.

0-6
 

Roman

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK ja Tappara
Re: Kerho saa luvan hoidella tuon divari-tasoisen Ilveksen

Viestin lähetti flintstone
Ei muuten mutta Centrebetillä 1.62 kertoimella on Kerhon voitolle kiinni paljon rahaa. Vähän jännitystä tällekin kierrokselle siis.

Mitä olet mennyt tekemään? Kerholle ei tällaisiin peleihin kiinni senttiäkään. Varsinkaan tämän kaltaisiin ennalta mukamas selviin peleihin. Varsinkin tällä kaudella nämä pelit ovat taas menneet suorastaan huonosti.

Etkö sinä opi?
 

mauri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Kommenttina Pardavyn matalaprofiilisiin otteisiin, että olin mielestäni näkevinäni lauantaina miehen pelaavan aikaisempaa pirteämmin. Edelleenkin peruspoljento on laiskahko, mitä tulee esimerkiksi kontakteihin ja puolustamiseen. Hieman oli kuitenki HIFK-pelissä sellaista meininkiä, todennäköisesti Kuhan inspiroimana (?), että soisin Pardavyn jatkavan tuohon suuntaan. Tosin ehkä Ilves ei sytytä miestä kuten HIFK, joten lauantain ottelu saattoi tarjota välähdyksenomaisia näkyjä.

Nyt, kun tiedän Toivosen olevan maalissa, muutan aikaisempaa
1-5 -veikkaustani 2-5:ksi. Ihan vain se vuoksi, että Hannulle peli on harvinaista herkkua. Vaan hyvin hän selvinnee. Kaksi joutuu päästämään.
 

Ghost

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins
Niukka voitto tai murskatappio

Minä veikkaan, että jompikumpi toteutuu. Ilveksen selkärangalla on ollut paha taipumus niksahtaa siinä vaiheessa kun vastustaja saa pari eteen.

Pienet saumat kuitenkin on siihen, että voitto mallia 2-1 tai 3-2 tulisi. Ilves on nyt ottanut kaksi peliä niin lahjakkaasti turpiin, että Kerholla on vaara aliarvioida vastustaja. Ilves pystyy onnistuessaan iskemään muutaman maalin, mutta valitettavasti puolustus on vuotanut. Jos Kerho löysäilee siten, että Ilves saa ohjattua pelin kulmiin, on pienet saumat voittoon olemassa.

Kerhon tappiota pitää toivoa senkin takia, että pääsisi kuuntelemaan kun Radio Jannen selostajat ruoskivat omiaan. 957 kun ei peliä lähetä ja peliin en pääse menemään.
 

Kuznetsov

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
6-0

Ei tuo Nemirovskyn myynti ainakaan tässä vaiheessa herättänyt Ilvestä millään lailla. HPK haki pisteet kuulemani mukaan varsin keskinkertaisella pelillä lähes tyhjästä Hakametsän hallista. Ei hyvältä näytä Ilveksen homma. Nimilistassa olisi mielestäni kuitenkin edelleen selvästi aineksia huomattavasti parempaankin. Joskus peli on todella mystistä.

HPK:lla kulkee tällä hetkellä ihan hyvin. Hannu Toivonen pelasi sitten uransa ensimmäisen nollapelin. Miehet Bostonissa ovat varmasti myös tyytyväisiä tällaisista uutisista. Lisää pelejä on kaverille varmasti tiedossa jatkossakin. Ehkäpä mies jatkaa maalilla myös torstaina?
 

Roman

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK ja Tappara
Järventie

Kuinkas Ilvesläiset olisko teillä kiinnostusta herätellä joukkuettanne vaikka Järventien meille kauppaamisella?

Mitä radiosta nähtynä voi sanoa Ilves on aika syvällä. Joksikin sanoi että Teisalla on tossa ihan perk****sti töitä.

Kerho pelasi selostajien mukaan aivan surkean pelin. Lähti Ilveksen vauhtiin mukaan. No onneksi tuli niitä tosi tärkeitä maaleja suhteellisen aikaisin, muutenhan tuosta olisi voinut tulla oikein vaikeetakin.

Tsemppiä kuitenkin Ilvekselle. Pari voittoa niin josko se siitä lähtisi aukeamaan.
 

mixu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk
Ottelussa oli alle 4000 katsojaa joten ei Jaloa paljon naurata.Talous menee persiilleen tota vauhtia.Eli odotettavissa lisää pelaajien myyntiä.
 

CIA

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Hämeenlinnan Pallokerho, HKP, Chievo, Newcast
Ilveksestä saisi ainakin puolustuspäähän vahvistusta. Kuparinen, Källarson ja Järventie olisivat oiva lisä Kerhon pakistoon. Hyökkäyspäästä Peltomaa saattaisi puhjeta Kerhossa kukkaan, Ilveksessä mies ei ole päässyt kuvioihin kunnolla mukaan. Niin, mikä ettei? Mikäli Ilves jatkaa pelaajien myyntiä, niin tänne vaan Järventie!

0-6 lukemat. Hieman outoa oli, että viiteen Kerhon maaliin löytyi vain yksi syöttäjä. Ilmeisesti syötönkatkoista ovat maalit saaneet alkunsa. Kuten Kuznetsov totesi keskinkertaisella esityksellä kaksi pistettä, rehellisyyden nimessä on todettava että pitkän pelirupeaman keskellä on oikeus löysätä, mikäli ottelu on ratkennut. Kuitenkin noilla otteilla saattaa käydä kylmät Ässiä vastaan torstaina. Toivotaan kuitenkin että Ässät kaatuu ja aletaan tosissaan haastamaan Jokereita tuolla kärjessä.
 

Sistis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Varsin väritön peli. Jäähyjä ei tainut tulla kuin kaksi kappaletta molemmille joukkueille. Kerhon ensimmäinen ylivoima oli kummallista - ei varmaankaan yhtään laukausta kohti maalia.

Ottelussa positiivisinta oli Tuulolan 2 sekuntia ennen loppua tekemä 6-0 -maali ja Hanskin nollapeli. Nissistä kävi jotenkin sääliksi. Kerho ei ollut hyvä, mutta Ilves oli vieläkin huonompi. Yleisöä oli tosiaan jotain 3860 tms... ja puolet Ipan kannattajista lähti 5-0-tilanteessa pois.

Teisa ja Mikko Kuparinen saivat suurimmat huudot Kerho-faneilta.
 

Roman

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK ja Tappara
Viestin lähetti CIA
Ilveksestä saisi ainakin puolustuspäähän vahvistusta. Kuparinen, Källarson ja Järventie olisivat oiva lisä Kerhon pakistoon.

Sovitaanko ettet sit enää puhu ääneen Källarsonista ja Kuparisesta ettei vaan kukaan innostu. Meillä ei ole kerta kaikkiaan MITÄÄN käyttöä näille miehille.
Viime keväänä olivat suurin ilomme Ipa-sarjassa.
 

Master God

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallokerho
Viestin lähetti Sistis
Varsin väritön peli. Jäähyjä ei tainut tulla kuin kaksi kappaletta molemmille joukkueille. Kerhon ensimmäinen ylivoima oli kummallista - ei varmaankaan yhtään laukausta kohti maalia.
Niiii..in? Onko tuossa jotain kummallista? ;)

Tässä on kieltämättä pitemmän aikaa ollut vähän kaksimielinen tunne tuosta kerhon pelistä. Toisaalta pisteellisten ottelujen putki on venynyt jo 11(?) otteluun, mutta toisaalta lähes kaikki nämä pelit ovat olleet enemmän tai vähemmän huonoja HPK:n kannalta. Pitäisikö siis itkeä vai nauraa? Henkilökohtaisesti kallistun kyllä nauramisen puolelle, mutta silti tuolla takaraivossa kalvaa jokin. Mitä sitten, jos pisteputki vaihtuukin tappioputkeksi ja peli pysyy samanlaisena? Pelottaa jo pelkkä ajatuskin. Toisaalta, jos peli alkaa oikein toden teolla kulkea, niin sittenhän kerhoa ei pidättele enää mikään. Ja eikös sen sanota olevan hyvän joukkueen merkki, jos voittaa huonollakin pelillä? Elämmekö nyt vedenjakajalla...?
 

Kippari

Jäsen
Suosikkijoukkue
useampiakin
Odotettu tulos 0-6

Ymmärrän täysin Nevyrovskin turhautumisen nykyisessä Ilveksessä, mutta miehen siirtyminen Jokereihin kyllä julkaistiin väärään aikaan juuri tärkeän kotiottelun alla, jossa vastustajalla oli paljon junnupelaajia mukana, mm. nollapelin torjunut mv Toivonen. Miksei asiaa uutisoitu esim. huomenna?

Jotain on pielessä Ilveksessä nyt totaalisesti. Jonkun tiedon mukaan Kerho otti jopa keskinkertaisella pelillä helpon voiton Ipasta! Toisaalta HPK:n peli on ollut nousussa ja nyt taisi Kerho nousta jo kolmanneksi runkosarjassa. Kotietuun pleijareihin on nähtävästi hyvät mahikset. Ilves alkaa olla jo kaikesta pihalla...
 

Rod Weary

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Stars, Panthers
Ihan leppoisa peli

Jos olen joskus eläissäni nähnyt HMV pelin, niin tämä oli juuri se. Ennakkoasetelmista huolimatta Kerho lähti peliin iloisella asenteella ja ylimielisenä. Illan sana oli Neppailu. Kerho leikitteli alusta lähtien Ilveksen päädyssä ilman aikomustakaan laukoa kiekkoa maaliin avopaikoista. Ensimmäisen erän ylivoiman jälkeen Ilves sai hetkeksi juonesta kiinni, mutta painostus oli lähinnä näennäistä. Käy ihan oikeasti sääliksi takkuturkkien kannattajien puolesta. Punainen lanka puuttui pelistä kokonaan, liidereistä puhumattakaan. Raimo taisi pitää kerran kiekkoa koko pelin aikana, sekin ylivoimalla. Ainoa valopilkku oli Niinimäki, jonka kahvituksen (Mäkelä?) tuloksena Toivonen joutui venymään illan ainoaan huippupelastukseensa. Melkein voisi sanoa, että ainoa onnistuja oli Timo Favorin, joka malttoi olla antamatta jäähyjä siistissä ottelussa.

Mutta jos oli Ilveksen kiekollinen peli hukassa, niin ei Kerhokaan saa tästä puhtaita papereita. Tilanteita luotiin hurjalla tahdilla, mutta se ahne vastuunkantaja puuttui järjestään. Kiekko kyllä saatiin metrin päähän maalista, mutta ketään ei huvittanut siirtää sitä maaliin.

Jotain positiivista sentään jäi käteen, päällimmäisenä Hanskin nollapeli. Heino avasi kauden maalitilinsä puolivahingossa siniviivalerpulla, joka jäikin voittomaaliksi. Immosella oli paikka samaan, mutta tyhjä verkko ei kelvannut. Laakkonen petrasi heti, kun häntä hieman arvosteli toisessa erässä (ifota ja Sistis voivat todistaa ;). Hyökkäyksetkin aukesivat jo ihan viime kauden malliin. Ei ollut välttämättä edes Ilveksen huonoutta. Tästä on hyvä jatkaa.

Parannettavaakin jäi, varsinkin kiekon purkamisessa paineen alla. Tämä on ollut Kerhon helmasynti jokaisessa tällä kaudella näkemässäni ottelussa. Onhan se kiva, että on itseluottamusta, mutta jotain rotia oman pään kikkailussakin. Ja se viimeistely. Laittakaa nyt hyvät ihmiset se kiekko sinne maaliin, kun avopaikka tulee!
 

Prookie

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Ei kyllä uskoisi, että tällaista peliä näkisi sm-liigassa. Kerho pelasi pelin vasemmalla kädellä ja puolivaloilla. Silti tuli helppo voitto.

Ensimmäisessä erässä Ilveksellä oli pari maalipaikkaa, jotka kuitenkin Hanski hoiti tyylikkäästi. Muuten kyllä peli pyöri lähinnä Ilveksen päässä. Paikkoja Kerho loi mukavasti, mutta tekopaikoissa sorruttiiin taas neppailuun. Heinon "raudanluja" lämäri tosin löysi tiensä verkon perukoille.

Toinen erä olikin sitten selvästi Kerhon heiniä. Kiekkoa siireltiin taas kuitenkin liikaa ja vain kaksi maalia saatiin tehtyä. Toivosella huikeat 2 torjuntaa.

Kolmas erä olikin lähinnä muodollisuus. Kerhon tehtyä 0-4, jännityksen kohde olikin ainoastaan se, että pelaako Hanski nollapelin. No sehän sieltä tulikin ja Kerho kaunisteli loppulukemat 0-6.

Enpä muista olleeni pelissä, jossa oli yhtä vaisu tunnelma kuin tässä pelissä. Ainoaa ääntä piti Ilveksen parinkymmenen henkilön faniporukka ja paikalle saapuneet hämeenlinnalaiset. Muuten katsomossa oli hiirenhiljaista.

Huvittavaa oli, että 6-0 hävinneestä porukasta löytyi palkittavaa. Niinimäki sai Iltasanomilta yhden tähden, kun taas mm. Tommi Santala (0+3) ja Marko Tuulola (2+0) jäi palkitsematta.

Eipä näytä ruusuiselta Ilveksen loppukausi, jos ei jotain radikaalia tapahdu pelaajistossa tai valmennuspuolella. Voisi vain kuvitella minkälaiset lukemat tässäkin pelissä olisi tullut, jos Kerho olisi pelannut edes puolitosissaan?

Ps. Oli varmasti tuomareille kauden helpoin peli tuomita. Taklauksia pelissä nähtiin korkeintaa kaksi.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Viestin lähetti Master God
Tässä on kieltämättä pitemmän aikaa ollut vähän kaksimielinen tunne tuosta kerhon pelistä. Toisaalta pisteellisten ottelujen putki on venynyt jo 11(?) otteluun, mutta toisaalta lähes kaikki nämä pelit ovat olleet enemmän tai vähemmän huonoja HPK:n kannalta.

Niin, tässä yhteydessä en malta olla kysymättä, että mitäköhän sitten tapahtuu kun se viimeinen paikalleenloksahdus kuuluu uljaasta miehistöstämme ja maamme jääkiekkopiirien Kauno Saario alkaa oikein pelaamalla pelaamaan. Voi veljet, että silloin muita viedään.

Itse pelistä sen verran, että kerrankin on mukavaa olla väärässä. Uskoin että pelistä tulee niin tiukka, että viimeinen maalimme joudutaan tekemään tyhjiin.
Ipasta ei tähän, siis tiukan vastuksen antamiseen, eikä kai juuri muuhunkaan ollut, joten pinnat lienivät menneen oikeaan osoitteeseen tälläkin kertaa.

En malta kuitenkaan olla kysymättä, että miten viime kauden pleijarijoukkue ja muutenkin perinteinen liigaseura voi olla näin syvällä?

Täältä tähän
 

D4

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, futiksessa Tottenham
Surkuhupaisaa

Ehkä kammottavinta eilisessä oli se, että hävitessään kuudella maalilla, Ilves pelasi kuitenkin paljon paremman ottelun kuin Jokereita vastaan...

Teisa näyttää tosiaan saaneen jo sekaisin olleen joukkueen entistäkin enemmän sekaisin. Pitäisiköhän tässä alkaa miettiä karsintakauden kuvion toistamista, kun kauden kolmannen päävalmentajan palkkaaminen ei kuitenkaan kovin hyvältä vaihtoehdolta vaikuta...

No, jos jossittelemaan lähdetään, niin jos Ilves olisi ensimmäisen erän muutamasta paikanpoikasestaan saanut maalin, olisi peli voinut olla varsin eri näköinen. Nyt tuska kasvoi epäonnistumisista ja selkäranka katkesi viimeistään 0-3-maaliin. Positiivisin asia eilen oli Niinimäen peli, vaikkei tulosta vielä tullutkaan, niin Jesse oli eilen Ilveksen hyökkääjistä ainoa, joka uskalsi haastaa puolustajia, ja saikin näin tilanteita luotua. "Ykköskenttänä" meillä pelasikin eilen pelin lopussa ketju Viitakoski-Niinimäki-Luomala.
 

TBK

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sydän on KIRVEEN muotoinen!
Eilisessä pelissä ei ollut mitään hyvää. Ilves oli kahdesta huonosta honompi. Hpk ansaitsi voiton paremmalla pelillä, mutta 6-0 lukemat johtuivat lähinnä Ilveksen masentavasta, masentavasta pelistä. En tiedä oliko tämä jokin mielenosoitus vai mikä, mutta en ole ennen nähnyt esim. Ilveksen fanikatsomoa näin tyhjänä, oikestaan ei sielä mitään katsomoa ollutkaan. Ilves kuitenkin pelasi paremmin mitä Jokereita vastaan ja oli sillä taas omatkin hetkensä, mutta niillä ei tänään juhlittu.

Toivottavasti Teisa saa Ilveksen rivit kuntoon, rupee käymään tylsäksi katsoa tälläistä peliä illasta toiseen. Toivottavasti sunnuntai on jo parempi.

Valitettava tosiasia on nyt se, että Ilveksellä oli ennen vain Nemo joka olisi voinut yksin ratkaista pelejä, nyt sielä ei ole enään ketään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös