The G:lle ja muille tietäjille
Koska mielestäni asiallinen keskusteluni pistettiin Petäjän toimesta lukkoon on aihetta kirjoittaa jotain tänne.
Aivan uskomatonta kansallissosialismia ja pahemmanluokan mielipiteen sensuuria mitä rakastamani seuran keskustelupalstalla harrastetaan.
Kerron mitä kuulin radiosta niin saan loukkaavia julkisia viestejä, vihjauksia motiiveistani ja vieläpä keskustelun lukkoon. Minä en todellakaan voi kuin oksentaa tällaisestä.
Miksi tämä on keskustelupalsta jos täällä ei saa keskustella? Miksi täällä saa julkisesti herjata toisia kirjoittajia ja esittää vain positiivisia ja Ilvestä ihannoivia kommentteja? Jos kritiikin sanot - saat anteeksi jos olet ensin kirjoittanut jotain hyvää Ilveksestä. Joskus kritiikistä tulee mittari täyteen ja sensuuri alkaa. Ensin heiluu sananpuukko sitten lukko.
En halua kirjoittaa omista syistäni omalla nimelläni, kuten monet muutkaan. Enkä halua kirjoittaa kuin yhdellä nimimerkillä.
Silti nykyinen propaganda ja sensuurilinja ihmetyttää. En uskonut ongelmaa näin pahaksi ennen kuin itse siihen törmäsin. Monet ovat asiasta sanailleet - mutta olen vain nyökytellyt ja hymyillyt. Miettinyt että ei se nyt ihan niin ole. Loppujen lopuksi se on niin.
Minulla kun on jo ikää ennemmän kuin monilla fanikatsomon kannattajilla, en enää ole vain "Vähis on ihana"-linjalla vaan rakastan jääkiekkoa. Ennen kaikkea Ilvestä, siitä en pääse eroon vaikka kaikki mielipiteeni täällä kiellettäisiin julkisesti. Ilves on elämässäni ollut ennen kuin monia teistä kirjoittajista olikaan ja sitä se on jatkossakin - joka päivä. Ei samalla tavalla että maalautuisin näkyvästi Ilves-tuotteisiin, mutta ajatukseni ovat joka päivä jääkiekossa ja siten samalla sekuntilla Ilveksessä.
Toivon että kirjoittajat ja ylläpito tajuavat nykyisen suunnan vaarallisuuden. Keskustelun taso tippuu ilman oppositiota ja sitäkö tällä haetaan? Jos linjassa haetaan vain viher-kelta-musta lasin takaa kirjoittavia "stemppiä Raipe ja Vesku" persoonia, niin areena on vapaa.
Olen tätä kirjoittaessa pettynyt ja raivoissani. Tietäen, että tämäkin mielipide tulkitaan vastustajien juoneksi ja vaaraksi Ilvekselle. Tähän puuttuu ensin toiminnan aste puukotuksillaan ja sitten propaganda ministeriö nyökytyksillään, lopulta pannaan käytäntöön hiljainen nimimerkin teloitus.
Tässä on The G:n kirjoitus, joka poistettiin. Itse en olisi tätä poistanut ja senpä tähden julkaisin sen uudelleen Ilveksen verkkosivustolla keskustelun pohjaksi.
Katson kuitenkin, että minulla on jonkinlainen oikeus vastata tähän kirjoitukseen, koska päätoimittajana vastaan koko Ilveksen verkkosivuston sisällöstä tarvittaessa lakitupaan saakka. Sen tähden tässä esitetyt syytökset ovat syytöksiä suoraan minulle ja minun toiminnalleni Ilveksen web-sivuston päätoimittajana.
Olen jo aikaisemmin kertonut, että Ilveksen web-sivustoja ohjaa julkaisulainsäädäntö sekä eettisissä kysymyksissä hyvä lehtimiestapa. Nämä ovat ainoat konkreettiset normistot, joita media voi käyttää linjatakseen moraaliaan ja etiikkaansa. Jos jotkut toiset sivustot eivät pidä niitä ohjenuorinaan, sitä ei minun tarvitse lähteä kommentoimaan.
The G on niin kokenut kirjoittaja, että hänen pitäisi tietää vanha perusasia: ”Älä avaa uusia ketjuja, jos aiheesta jo on ketju”. Tästä aiheesta oli jo olemassa ketju ja lisäksi aihetta sivuttiin parissakin muussa ketjussa. Miksi The G et käyttänyt niitä? Miksi sinun piti provosoida avaamalla uusi ketju, vaikka varmasti tunnet säännöt? Viestiäsihän ei kuitenkaan poistettu mihinkään - ketju ainoastaan lukittiin. Ilves.comin tekniikka ei salli ketjujen yhdistämisiä.
Sinultahan ei poistettu kuin tämä ylläoleva kirjoitus, jossa isket minulle päätoimittajana natsileiman otsaan. Ja kuten sanottu - itse en olisi tätä viestiäsi poistanut, mutta moderaattori kyllä noudatti peruslinjauksia: herjauksen tunnusmerkistön täyttävät kirjoitukset poistetaan - olipa kohde kuka tahansa.
Itse olen varmasti sen verran tulisissa mausteissa vuosikymmenien aikana, että kestän kyllä mainiosti kovankin kritiikin. Mutta silkat valeet ovat eri asia.
Kirjoitat: ”Silti nykyinen propaganda ja sensuurilinja ihmetyttää”. Mitä luulet, kuinka monta viestiä keskustelusivuilta poistetaan keskimäärin kuukauden aikana? Minä voin vastata, koska tiedän. Niitä on kolme-neljä kuukaudessa. Joskus ei yhtään. Kaikki poistetut viestit joko rikkovat julkaisulainsäädäntöä, hyvää lehtimiestapaa tai ovat veetä ja peetä täynnä olevia chatteja. Minä en luokittelisi tätä sensuuriksi. Tuo propaganda jäi vähän auki. Mitä sillä tarkoitat? Miten johtamani ylläpito syyllistyy propagandaan?
”Miksi tämä on keskustelupalsta, jos täällä ei saa keskustella?” Vai ei saa. Katsohan nyt viime viikkojen aikana käytyä keskustelua. Kyllä siellä on saanut yksi ja toinen hyvin vapaasti mellastaa. Selin-ketjusta on poistettu yksi ainoa viesti, joka sisälsi pääasiassa naisten haarovälin nimityksiä.
”Miksi täällä saa julkisesti herjata toisia kirjoittajia ja esittää vain positiivisia ja Ilvestä ihannoivia kommentteja?” Edelleen pyydän sinua tutustumaan keskusteluun ja osoittamaan, missä kohtaa ylläpito on toiminut niin, että väitteesi toteutuu. Se on lähinnä keskustelijoiden välinen asia ja niihin puututaan vasta kun em. kriteerit täyttyvät.
Tässä Jatkoajan keskusteluketjussakin on esitetty täysin perättömiä väitteitä joidenkin muidenkin viestien poistamisesta. Nimim. Vesku ehti jo niitä korjatakin. Nimim. cobol taas näyttää uskovan vailla mitään kunnon faktaa, että Ilveksen verkkosivuilla toimii jokin ihmeellinen sensuuri. Toivottavasti et toimitusjohtajana tee samanlaisia johtopäätöksiä toisen käden ”tietoihin” tai huhuihin perustuen.
Olen tuolla edellä jo kerrannut perusteet, joilla Ilveksen verkkosivuja toimitetaan ja keskustelua valvotaan. Minulla on 30 vuoden kokemus joukkoviestinnästä monissa eri tehtävissä ja olen aika usein joutunut painiskelemaan median eettisten kysymysten parissa. Ilveksen verkkosivujen päätoimittajana minulla on täysin vapaat kädet toimia. Kertaakaan ei ole Ilves-Hockey Oy:n johto tai organisaation muukaan toimihenkilö vaatinut minulta mitään Ilveksen verkkosivujen sisältöön liittyen.
Olen lehdistöurallani useissa tilanteissa varmasti taistellut sananvapauden puolesta enemmän kuin yksikään näille foorumeille kirjoittavista. Joten minulle on ihan turha opettamaan, mitä on sananvapaus.
Kaiken kaikkiaan The G: väitteesi ovat täysin kohtuuttomia. Jos ilveksen sivustolla todella harrastettaisiin perusteetonta sensuuria, niin minä en olisi sen sivuston päätoimittaja. Siitä voit sinä ja kaikki muutkin tietäjät olla sataprosenttisen varma.
Tarkki Hurskainen
päätoimittaja
Ilves.com