Onkos Tarjei Bö tänään mukana vai onko vielä sairaana?Johannes Thingnes, Therese, Tarjei. Viimeiset piirrot lumeen tällä tasolla(?).
Onkos muita?
Onkos Tarjei Bö tänään mukana vai onko vielä sairaana?
Mikäköhän ihmeen kysymys tämä oli? Muutakin kuin perisuomalaista vähättelyä ja negatiivisuutta.Onkohan Jasmi Joensuu historian huonoin sprintin kokonaiscupin voittaja?
Jasmin Kähärä: genetiivi JasmininVittu. Jasminin sauva paskaksi. Olis ollu hyvissä asemissa lopussa. Mutta kuuluu sprinttihiihtoon..
Vai riippuuko vielä kirimaalien pisteistä, että kuinka paljon Niskanen niitä saa.Jos Slind ottaa 2. sijan niin Kertulle riittää tulla tuossa nipussa?
@Jäähyboxin kuni Tätähän nämä yhteislähdöt ovat, kun naisissa yksi on turhan ylivoimainen. vaikka väliaikalähdöllä ulos olisi ihan sama, niin ovathan ne noin 1000x mielenkiintoisempia kuin nämä yhteislähdöt, varsinkin pitkillä matkoilla.
Eiköhän tuo jotenkin noin mene. Johaug hiihtää konemaisesti samalla tasolla, matkasta ja ajankohdasta riippumatta. Muilla sitten loppukaudesta alkaa käyrä menemään laskusuuntaan, kenellä enemmän ja kenellä vähemmän.Onkohan Johaugilla sellanen tasanen perustaso sitä luokkaa, että pystyy kisaan kuin kisaan pistämään vähintään sen 85% suorituksen ja se riittää aina kärkitaistoon. Mm-kisoissa toki Andersson ja Karlsson pisti pataan kolme kertaa.
Sitten taas nää muut kun heiltä tässä keväthangilla ja pari viikkoa mm-kisojen jälkeen ehkä hieman jo suunta alaspäin niin eivät pysty perustasollaan enää Johaugin perässä pysymään.
Onkohan Johaugilla sellanen tasanen perustaso sitä luokkaa, että pystyy kisaan kuin kisaan pistämään vähintään sen 85% suorituksen ja se riittää aina kärkitaistoon. Mm-kisoissa toki Andersson ja Karlsson pisti pataan kolme kertaa.
Sitten taas nää muut kun heiltä tässä keväthangilla ja pari viikkoa mm-kisojen jälkeen ehkä hieman jo suunta alaspäin niin eivät pysty perustasollaan enää Johaugin perässä pysymään.
Maailman ehdottomalla huipulla, mistä kertoo loppusijoitus.Samaa tasapaksua suorittamista Niskaselta kuin koko kausi.
MM-kisojen 50 km Johaugilla oli merkittävästi huonompi suksi kuin ruotsalaisilla, tuon vuoksi oli lähes mahdoton päästä irti. Therese joutui tekemään paljon ylimääräistä, kun jäi laskuissa. Tuo oli pois iskukyvystä.
Ebba taas oli hyvässä kunnossa jo alkukauden, mutta oli suuria kalustomurheita. Tuosta mm Krista mainitsi, eikä ollut väärässä.
Mutta ei Johaug yhtäkään muutakaan matkaa MM-kisoissa voittanut. Sen sijaan ei ole harvinaista että näitä loppukauden kisoja voittaa eri hiihtäjät kuin MM-kisoissa, niinhän se menee melkein aina poikkeuksen ollessa Johaug jos on voittanut myös arvokisoissa.MM-kisojen 50 km Johaugilla oli merkittävästi huonompi suksi kuin ruotsalaisilla, tuon vuoksi oli lähes mahdoton päästä irti. Therese joutui tekemään paljon ylimääräistä, kun jäi laskuissa. Tuo oli pois iskukyvystä.
Ebba taas oli hyvässä kunnossa jo alkukauden, mutta oli suuria kalustomurheita. Tuosta mm Krista mainitsi, eikä ollut väärässä.
Vaihtoehtoiset väitteet: kalustoerojen lisäksi Johaugilla ei myöskään kuntohuippu osunut aivan Trondheimin MM-kisoihin (sanoi näin itse). Anderssonin alkukauden vaisuutta taas selittänee kalustomurheiden ohella kunnonajoitus myös. Ei mitenkään ollut vielä syyskaudella samassa vireessä kuin helmikuusta alkaen.MM-kisojen 50 km Johaugilla oli merkittävästi huonompi suksi kuin ruotsalaisilla, tuon vuoksi oli lähes mahdoton päästä irti. Therese joutui tekemään paljon ylimääräistä, kun jäi laskuissa. Tuo oli pois iskukyvystä.
Ebba taas oli hyvässä kunnossa jo alkukauden, mutta oli suuria kalustomurheita. Tuosta mm Krista mainitsi, eikä ollut väärässä.
Vaihtoehtoiset väitteet: kalustoerojen lisäksi Johaugilla ei myöskään kuntohuippu osunut aivan Trondheimin MM-kisoihin (sanoi näin itse). Anderssonin alkukauden vaisuutta taas selittänee kalustomurheiden ohella kunnonajoitus myös. Ei mitenkään ollut vielä syyskaudella samassa vireessä kuin helmikuusta alkaen.
Kyllä Veerpalu perinteisen kisoihin näytti osallistuneen kovalla prosentilla. Hänhän oli aivan avuton vapaan hiihtäjä, mikä luonnollisesti verotti kilpailukalenteria. Veerpalu toki nosti tasoaan maailmancupista aina, taito sekin.Aika harvassa ovat enää pelkät arvokisahiihtäjät malliin Veerpalu, ettei kaudella kisata muuten juuri ollenkaan ja tullaan iskussa arvokisoihin.
Kyllä Veerpalu perinteisen kisoihin näytti osallistuneen kovalla prosentilla. Hänhän oli aivan avuton vapaan hiihtäjä, mikä luonnollisesti verotti kilpailukalenteria. Veerpalu toki nosti tasoaan maailmancupista aina, taito sekin.