Heipä!
Päätimme HF:n sivuilla järjestää niinkutsutun "mock draftin", jossa kokosimme joukkueet Suomen kaikkien aikojen parhaimmista/lahjakkaimmista/legendaarisimmista pelaajista. Varauskelpoiset pelaajat kattoivat jok'ikisen suomalaisen jääkiekkoilijan Pentti Lundista Jesse Joensuuhun ja takaisin. 10 suomalaista HFBoardsin jäsentä otti osaa tähän massiiviseen, spektaakkelimaiseen tapahtumaan, joka on nyt saatu draftin osalta päätökseen ja jonka tuloksia voitte ihailla juurikin täällä.
Enää jäljellä on äänestys parhaimmasta joukkueestä, ja koska ulkomaalaiset kollegamme eivät ole ihan perillä 50- ja 60-lukujen suomalaissuuruuksista, annamme Jatkoajan asiantuntevien jäsenten päättää paremmuusjärjestyksestä.
Vain äänestämällä voit vaikuttaa!
Ja joukkueethan ovat tässä:
Suomen Öljyjätkät: (ZeroTheHero & Padawan)
Raimo Summanen - Matti Hagman - Jari Kurri
Vesa Viitakoski - Timo Saarikoski - Kai Nurminen
Pekka Tuomisto - Jari Kauppila - Pentti Lund
Jani Rita - Antti Aalto - Toni Dahlman
Risto Siltanen - Timo Nummelin
Tuomas Grönman - Arto Ruotanen
Seppo Suoraniemi -Ville Sirén
Hannu Kamppuri
Ari Sulander
Kiekko-Vantaa: (Sampe)
Mika Alatalo - Saku Koivu - Mikko Mäkelä
Lauri Mononen - Mika Nieminen - Ilkka Sinisalo
Esa Peltonen - Jorma Peltonen - Raimo Kilpiö
Antti Laaksonen - Juha Ylönen - Keijo Kuusela
Hannu Virta - Sami Salo
Ilpo Koskela - Kalevi Numminen
Matti Rintakoski - Seppo Lindström
Urpo Ylönen
Antero Niittymäki
Team Padawan: (Padawan)
Ville Peltonen-Sean Bergenheim-Jarkko Varvio
Timo Pärssinen-Tommi Santala-Kimmo Kuhta
Juha Lind-Lasse Pirjetä-Ossi Louhivaara
Ville Nieminen-Riku Hahl-Marko Tuomainen
Petteri Nummelin-Jere Karalahti
Kimmo Timonen-Ossi Väänänen
Erkka Leppänen-Jyri Marttinen
Kari Lehtonen
Jukka Tammi
Ulvilan Punasiivet: (Korkki)
Kari Makkonen - Veli-Pekka Ketola - Arto Javanainen
Masi Marjamäki - Christian Ruuttu - Tapio Koskinen
Jaakko Honkanen - Rauli Raitanen - Jari Korpisalo
Jari Torkki - Kalle Sahlstedt - Ismo Villa
Tapio Levo - Harry Nikander
Mika Rontti - Olli Kaski
Janne Niskala - Jarmo Kuusisto
Kari Takko
Antero Kivelä
Flaming Blue: (ES)
Tamminen-Jalo-Lehtinen
Riihijärvi-Ojanen-Oksanen
Järvenpää-Forss-Arbelius
Lehterä-Krykov-Kapanen
Numminen-Eloranta
Lehtonen-Kukkonen
Mesikämmen-Alanko
Myllys
Markkanen
Pietarinkadun Painonvartijat: (Raimo Sillanpää)
Esa Tikkanen - Raimo Helminen - Sami Kapanen
Petteri Nokelainen - Jesse Joensuu - Lauri Tukonen
Antti Virtanen - Esa Pirnes - Toni Mäkiaho
Toni Koivisto - Valtteri Filppula - Niklas Hagman
Joni Pitkänen - Erik Hämäläinen
Juha Rantasila - Simo Saarinen
Toni Söderholm - Sami Lepistö
Wetzell
Ketterer
Mansester Broilers: (Nortti&Volvo)
Kallio-Jokinen-Selänne
Alkula-Jarkko-Leinonen
Susi-Koivulahti-Hakala
Rinne-Keskinen-Leppänen
Laukkanen-Lumme
Laksola-Marjamäki
Berg-Litma
Kiprusoff
Mattsson
Kangasvuori Bombers (Jyssy)
Aarne Honkavaara - Jari Lindroos - Matti Keinonen
Seppo Ahokainen - Teppo Rastio - Kari Jalonen
Jorma Vehmanen - Toni Sihvonen - Pekka Järvelä
Mika Kortelainen - Petri Pakaslahti - Anssi Melametsä
Reijo Ruotsalainen - Pekka Rautakallio
Heikki Riihiranta - Timo Jutila
Waltteri Immonen - Jarmo Wasama
Jorma Valtonen
Unto Wiitala
HC ASB (For this team all of the participants selected, except Padawan)
Matti Murto - Erkki Lehtonen - Reijo Mikkolainen
Jukka Vilander - Teppo Kivelä - Petri Skriko
Mikko Eloranta - Tuomo Ruutu - Tony Virta
Marko Palo - Niko Kapanen - Antti Törmänen
Lalli Partinen - Pentti Lindegren
Marko Tuulola - Toni Lydman
Joni Lehto - Mika Strömberg
Antti Leppänen
Hannu Toivonen
Princess' Dream Team (Princess)
Risto Kurkinen-Jarkko Immonen-Tuomas Pihlman
Jukka Hentunen-Jari Viuhkola-Marko Jantunen
Valtteri Tenkanen-Mikko Koivu-Lauri Korpikoski
Jarkko Ruutu-Joni Lius-Antti Miettinen
Janne Niinimaa-Timo Blomqvist
Jari Korhonen-Mikko Luoma
Sami Helenius-Jarkko Glad
Fredrik Norrena
Sinuhe Wallinheimo
Päätimme HF:n sivuilla järjestää niinkutsutun "mock draftin", jossa kokosimme joukkueet Suomen kaikkien aikojen parhaimmista/lahjakkaimmista/legendaarisimmista pelaajista. Varauskelpoiset pelaajat kattoivat jok'ikisen suomalaisen jääkiekkoilijan Pentti Lundista Jesse Joensuuhun ja takaisin. 10 suomalaista HFBoardsin jäsentä otti osaa tähän massiiviseen, spektaakkelimaiseen tapahtumaan, joka on nyt saatu draftin osalta päätökseen ja jonka tuloksia voitte ihailla juurikin täällä.
Enää jäljellä on äänestys parhaimmasta joukkueestä, ja koska ulkomaalaiset kollegamme eivät ole ihan perillä 50- ja 60-lukujen suomalaissuuruuksista, annamme Jatkoajan asiantuntevien jäsenten päättää paremmuusjärjestyksestä.
Vain äänestämällä voit vaikuttaa!
Ja joukkueethan ovat tässä:
Suomen Öljyjätkät: (ZeroTheHero & Padawan)
Raimo Summanen - Matti Hagman - Jari Kurri
Vesa Viitakoski - Timo Saarikoski - Kai Nurminen
Pekka Tuomisto - Jari Kauppila - Pentti Lund
Jani Rita - Antti Aalto - Toni Dahlman
Risto Siltanen - Timo Nummelin
Tuomas Grönman - Arto Ruotanen
Seppo Suoraniemi -Ville Sirén
Hannu Kamppuri
Ari Sulander
Kiekko-Vantaa: (Sampe)
Mika Alatalo - Saku Koivu - Mikko Mäkelä
Lauri Mononen - Mika Nieminen - Ilkka Sinisalo
Esa Peltonen - Jorma Peltonen - Raimo Kilpiö
Antti Laaksonen - Juha Ylönen - Keijo Kuusela
Hannu Virta - Sami Salo
Ilpo Koskela - Kalevi Numminen
Matti Rintakoski - Seppo Lindström
Urpo Ylönen
Antero Niittymäki
Team Padawan: (Padawan)
Ville Peltonen-Sean Bergenheim-Jarkko Varvio
Timo Pärssinen-Tommi Santala-Kimmo Kuhta
Juha Lind-Lasse Pirjetä-Ossi Louhivaara
Ville Nieminen-Riku Hahl-Marko Tuomainen
Petteri Nummelin-Jere Karalahti
Kimmo Timonen-Ossi Väänänen
Erkka Leppänen-Jyri Marttinen
Kari Lehtonen
Jukka Tammi
Ulvilan Punasiivet: (Korkki)
Kari Makkonen - Veli-Pekka Ketola - Arto Javanainen
Masi Marjamäki - Christian Ruuttu - Tapio Koskinen
Jaakko Honkanen - Rauli Raitanen - Jari Korpisalo
Jari Torkki - Kalle Sahlstedt - Ismo Villa
Tapio Levo - Harry Nikander
Mika Rontti - Olli Kaski
Janne Niskala - Jarmo Kuusisto
Kari Takko
Antero Kivelä
Flaming Blue: (ES)
Tamminen-Jalo-Lehtinen
Riihijärvi-Ojanen-Oksanen
Järvenpää-Forss-Arbelius
Lehterä-Krykov-Kapanen
Numminen-Eloranta
Lehtonen-Kukkonen
Mesikämmen-Alanko
Myllys
Markkanen
Pietarinkadun Painonvartijat: (Raimo Sillanpää)
Esa Tikkanen - Raimo Helminen - Sami Kapanen
Petteri Nokelainen - Jesse Joensuu - Lauri Tukonen
Antti Virtanen - Esa Pirnes - Toni Mäkiaho
Toni Koivisto - Valtteri Filppula - Niklas Hagman
Joni Pitkänen - Erik Hämäläinen
Juha Rantasila - Simo Saarinen
Toni Söderholm - Sami Lepistö
Wetzell
Ketterer
Mansester Broilers: (Nortti&Volvo)
Kallio-Jokinen-Selänne
Alkula-Jarkko-Leinonen
Susi-Koivulahti-Hakala
Rinne-Keskinen-Leppänen
Laukkanen-Lumme
Laksola-Marjamäki
Berg-Litma
Kiprusoff
Mattsson
Kangasvuori Bombers (Jyssy)
Aarne Honkavaara - Jari Lindroos - Matti Keinonen
Seppo Ahokainen - Teppo Rastio - Kari Jalonen
Jorma Vehmanen - Toni Sihvonen - Pekka Järvelä
Mika Kortelainen - Petri Pakaslahti - Anssi Melametsä
Reijo Ruotsalainen - Pekka Rautakallio
Heikki Riihiranta - Timo Jutila
Waltteri Immonen - Jarmo Wasama
Jorma Valtonen
Unto Wiitala
HC ASB (For this team all of the participants selected, except Padawan)
Matti Murto - Erkki Lehtonen - Reijo Mikkolainen
Jukka Vilander - Teppo Kivelä - Petri Skriko
Mikko Eloranta - Tuomo Ruutu - Tony Virta
Marko Palo - Niko Kapanen - Antti Törmänen
Lalli Partinen - Pentti Lindegren
Marko Tuulola - Toni Lydman
Joni Lehto - Mika Strömberg
Antti Leppänen
Hannu Toivonen
Princess' Dream Team (Princess)
Risto Kurkinen-Jarkko Immonen-Tuomas Pihlman
Jukka Hentunen-Jari Viuhkola-Marko Jantunen
Valtteri Tenkanen-Mikko Koivu-Lauri Korpikoski
Jarkko Ruutu-Joni Lius-Antti Miettinen
Janne Niinimaa-Timo Blomqvist
Jari Korhonen-Mikko Luoma
Sami Helenius-Jarkko Glad
Fredrik Norrena
Sinuhe Wallinheimo
Viimeksi muokattu: