Olipa miehekäs esitys Hermekseltä. Vahva Mäkelä sekä vahvat ensimmäinen ja kolmaserä toi pisteet, eikä se kakkonenkaan niin heikko ollu. 5vs5 peli oli alaspäin tosi hyvällä tasolla, muutamia maalipaikkoja tuli omiin mutta yleisesti ei isoa hätää ollut. Omista lähtö onnistu tänään tosi hyvin, varsinkin Viskari ja Kantola pysty tarjoamaan pakeille hyvin tukea hyökkäyksen rakentamisessa. Hyökkäyspäässä paikkoa saatiin rakennettua, mutta ratkasut jäi hieman vajaiksi. Tuon pääsee onneks korjaamaan jo tänään. Ylivoima oli ihan hyvää tänään, AV oli kultaa poislukien kaks Taskulalle läpi mennyttä syöttöä joista toisesta maali. Ylivoimaan vaan enemmän suoraviivasuutta ja miestä maalille.
Tuomaritoimintaan oltiin selkeesti liian tyytyväisiä viime kotipeleissä niin lähetettiin Laine tuomaan vaihtelua vihellysten tasoon. Ihmisiähän ne vaan on ja tuomarointi ei missään nimessä oo yksinkertasta, mutta kyllä se hieman turhauttaa kun linjat vaihtuu radikaalisti tuomareiden välillä ja tuomareilla pelien sisällä. Ensin on pari peliä tuomarit joka viheltää käytännössä pelkät korkeet mailat, selkeimmät koukkaamisjäähyt ja oikeesti rumat taklaukset. Seuraavat viheltää maalinedustalta pienetki poikkarit, taklauksista saadaan ryntäämisjäähyjä ja pilli on yleisesti tosi herkässä jos joku kaatuu. Jälkimmäinen tuomarointi syö kaiken muun tunteen paitsi vitutuksen pelistä pois.
Tänään sitte yks haaste lisää. Ketterä on kyllä ollu tuskallinen vastustaja vuodesta toiseen, tällä kaudella voitot 2-1 Ketterälle. Viime pelien meiningillä 3 pistettä jää kotia. Ketterää tulee ajamaan lujaa pakkeihin ja korkeelta, eli kiekon pitää liikkua ja hyökkääjien tarjota syöttösuuntia. Eilisellä hyökkääjien tuella ja Mäkelän torjunnoilla me tullaan voittaan tänään. Kunhan tilanteisiin uskalletaan mennä ensin, pelataan loppuun joka tilanne eikä suoristella selkää.
Rohkeesti ja loppuun asti Hermes!