Helsingin Jokerit – tunteiden vuoristorata

  • 182 934
  • 688

Detritus

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit-vuodesta 1972, KiVa.
...

Mainitsit siis, että se on tullut myöhään ja olet katsonut sitä siis ravintolassa?

Olisikohan se ollut sitten sellaisenaan jälkilähetys
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Olisikohan se sitten ollut tuo 3.2. tullut IFK-Jokerit? Vuorokauden aika olisi ainakin sopiva, koska ravintolassa sitä katsottiin. Tosiaan, en ollut vielä niin kiinnostunut, että olisi paremmin mieleen jäänyt, mutta Jokerit muistan, kun logo paidan rintamuksessa oli niin mieleenjäävä:)
Kiitos sinulle mahtavasta työstä, jonka olet tehnyt näiden selvittelyssä :)

Tässä vielä muutoin sama lista sarjakaudelta 1970-1971, mutta lisättynä toistaiseksi siis ennen vielä ehkä muitakin lisätietoja näiden eri ottelujen alkamisajoilla.

Muutama muu huomio tulee vielä eräisiin otteluihin kun ne varauksella ehkä ovat voineet jäädä pois alkupuolella sarjakautta listassani muuten varauksella jokunen vuosi sitten muistiin kirjoittamieni Tapparan ottelujen takia vaikka niillä on voinut olla myös eri lähetysaikakin eli Tapparan otteluilla suhteessa Jokereihin:

Jokereiden Ottelut Sarjakaudella 1970-1971+Alkamisajat

25.10.1970: Jokerit-TuTo (Tulos 6-2 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla Tappara-Lukko osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut toinen kerta.)

27.10.1970: SaPKo-Jokerit (Tulos 4-4 tasapelillä. Ottelu alkoi Klo 19. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla K-67-Tappara osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut kolmas ja sellaisenaan viimeinen kerta.)

31.10.1970: Jokerit-Ässät (Tulos 7-4 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18. Tässä vaiheessa Tapparan vaiheista puhuen sarjassa nähtiin samana päivänä aiemmin jokunen vuosi sitten kertoma suurempi ottelukoosteohjelmakimara Tapparasta Antero Karapalon kertomana ja tässä erikoisohjelmassa olisi siis viimeistään nähty mikäli kolme kauden avausottelua Tapparan suhteen jäi tietenkin näkymättä niin niiden materiaalia lisättynä vielä päälle otteluennakolla kauden neljännestä ottelusta eli Tappara-TuTo.

Tässä vaiheessa periaatteessa tuo erikoisohjelmakimara Tapparasta puhuen aiemmista Tapparan otteluista poiketen ei välttämättä haitannut tai olisi haitannut ottelun Jokerit-Ässät näkymistä, mutta mikäli kuitenkin haittasi niin silloin tätä ottelua ei olisi näytetty kuvaruudussa.

Mikäli sitten tämä ottelu olisi näytetty niin tuo erikoisohjelma olisi siirretty myöhempään ajankohtaan ja sitten sellaisenaan tai muuten peruttu ja tuo Tappara-TuTo-ottelu olisi mahdollisesti näytetty sitten kaksi päivää tai vähän siitä eteenpäin muuten YLE:n nk. Purkkiin Kuvattuna lähetyksenä jälkikäteen.

Muuten kauden kolmeen muuhun Tapparan otteluun nähden tuota ottelua Tappara-TuTo ei olisi näytetty muuta kuin siis tuossa Karapalon Anteron selostaman Tapparan erikoisohjelman otteluennakkona senkin päätteeksi lähinnä. Tätäkin kaikkea varmaan puidaan ehkä paljonkin läpi kunhan päivitän tuon sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten listan paremmin.)

3.11.1970: Ilves-Jokerit (Tulos 1-3 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

5.11.1970: Jokerit-HJK (Tulos 6-2 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

7.11.1970: Lukko-Jokerit (Tulos 1-4 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

12.11.1970: K-67-Jokerit (Tulos 1-6 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

15.11.1970: Jokerit-Koo-Vee (Tulos 7-5 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

17.11.1970: TPS-Jokerit (Tulos 3-7 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

22.11.1970: Jokerit-HIFK (Tulos 3-7 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

26.11.1970: Tappara-Jokerit (Tulos 5-1 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

1.12.1970: Jokerit-Lukko (Tulos 7-0 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

3.12.1970: TuTo-Jokerit (Tulos 4-8 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

6.1.1971: Jokerit-SaPKo (Tulos 5-1 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

10.1.1971: Ässät-Jokerit (Tulos 2-3 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

14.1.1971: HJK-Jokerit (Tulos 1-7 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

21.1.1971: Jokerit-Ilves (Tulos 4-3 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

26.1.1971: Jokerit-K-67 (Tulos 12-4 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

28.1.1971: Koo-Vee-Jokerit (Tulos 7-9 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

31.1.1971: Jokerit-TPS (Tulos 5-5 tasapelillä. Ottelu alkoi Klo 18.)

7.2.1971: HIFK-Jokerit (Tulos 1-3 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

9.2.1971: Jokerit-Tappara (Tulos 3-0 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19. Tämä ottelu lopetti sarjakauden runkosarjan ottelut Jokerien osalta kun sitten alkoi tietenkin nk. Mestaruussarja jossa ratkaistiin itse mestaruus, jossa Jokerit olivat mukana ja minkä lähetyksiä Yleisradio aikoi lähettää mikäli se muutoin ei olisi sarjakaudella niitä lähettänyt. Tällä hetkellä tosin runkosarjaa on näillä näkymin sittenkin näytetty enemmän kuin tuota nk. Mestaruussarjaa.)

11.2.1971: Jokerit-HJK (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 19. Tästä käynnistyivät nk. Mestaruussarjan ottelut. Mahdollisesti Jokerit alkoivat tästä ottelusta lähtien olla kuvaruudussa mikäli eivät sarjakaudella runkosarjassa olleet.)

14.2.1971: Ässät-Jokerit (Tulos 4-3 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

15.2.1971: Jokerit-Ilves (Tulos 3-3 tasapelillä. Ottelu alkoi Klo 19.)

18.2.1971: Jokerit-Tappara (Tulos 5-1 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

21.2.1971: HIFK-Jokerit (Tulos 7-3 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

23.2.1971: HJK-Jokerit (Tulos 4-1 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

25.2.1971: Ilves-Jokerit (Tulos 4-6 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

28.2.1971: Jokerit-Ässät (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla. Ottelu alkoi Klo 18.)

2.3.1971: Tappara-Jokerit (Tulos 2-3 Jokerien voitolla. Ottelu alkoi Klo 19.)

5.3.1971: Jokerit-HIFK (Tulos 1-3 Jokerien tappiolla. Ottelua alkoi Klo 19. Tähän päättyivät nk. Mestaruussarjan ottelut. Tätä ennen viimeistään Jokerit olivat kuvaruudussa kun tietääkseni tämä ottelu saatettiin osana päätöskierroksen kohua perua ruudusta tai näyttää erittäin erikoisella tavalla kuvaruudussa.

Huonoimmillaan mikäli tätä näytettiin niin erittäin erikoisella tavalla kuvaruudussa mahdollisesti näkyneenä tämä ottelu oli yksinkertaisimmillaan siis vain erän ja mitä todennäköisimmin päätöserän mittainen näytöiltään. Muutoin toki ehkä varmaan pidempäänkin sitä olisi näytetty erikoisissa olosuhteissa.

Tätäkin kaikkea varmaan puidaan ehkä paljonkin läpi kunhan päivitän tuon sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten listan paremmin.)

Tällaiselta ottelut siis näyttivät ja mahdollisesti liitän vielä jotain ottelujen erikoisuuksia noilta kahdelta sarjakaudelta tai sitten ehkä vaihtoehtoisesti alan vain jo etsiä tuota TV-ottelujen listaa laitettavaksi sarjakauden 1970-1971 suhteen päivitettynä.

Noita päätöskierroksen kohuja kävin tosiaan läpi 5.10.2017 sen omassa erillisessä viestissä tuonne TV-lähetysten aihealueen puolelle kun kieltämättä Porin Ässien ensimmäisen mestaruuden yhteydessä kohua riitti enemmän ja vähemmän mistä sitten melkoisten keskustelujen kautta yritettiin ainakin luvata parantaa sarjakauteen 1971-1972 mennessä ja jättää pahemmat kohut enää tekemättä tai toistamatta.
 
Viimeksi muokattu:

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Okei! Tämä selventääkin asiaa ja siinä tapauksessa ottelun lähetysaika on verraten myöhäinen varmasti ollut vaikkakin toisinaan vähän hämmentävästi niitä on tullut joskus periaatteessa aikaisemminkin illasta kuitenkin ajankuvassa silti päivän viimeisenä ohjelmana. Eräs aikapaikka milloin niitä näkyi oli silloin aikansa TV-uutisten tai vastaavasti ruotsinkielisen Kvällsnytin jälkeen.

Joskus toki myös jo ennen uutisia. Lisänä vielä tietysti ehkä haasteita mahdollisten silloisten Mainos-TV:n milloin kunakin esityspäivänä pois jätettyjen ja siirrettyjen ohjelmien kanssa.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Laitan vielä tähän ja seuraavaan viestiin hieman muunnettuna juttuna aiemmin nuo Jokereiden sarjakauden 1969-1970 ja 1970-1971 pelaamat ottelut.

Tällä kertaa kuten kerroit niin teen otsikosta hieman erilaisen kuitenkin otteluja tarkoittaen, lisään siihen tuon itse kulloisenkin ottelupäivämäärän päivän viimeisen oletetun ohjelman jälkeisen kellonajan kun kuten kerroit niin se olisi siis alkanut näillä näkymin yllättäen joutuen täten nk. Yllätyslähetysten piiriin päivän lopullisena viimeisenä ohjelmana ennen nk. Joutsenruutua ja TV-päivän päättymistä.

Laittaisin aina myös ottelun perään kysymysmerkin sitä yhtä aiemmin kertomaani ottelua huomioimatta kun se siis on jo varmistetustikin tullut päivän viimeisenä ohjelmana.

Lisäksi säilytän ottelun eri tulokset ja tietyt lisähuomiot, mutta poistan ennen mahdollista näkemäsi ottelun varmistusta nuo ottelujen alkamisajat ikään kuin suorina lähetyksinä kokonaan kiitos kertomasi johdosta.

Tältä tilanne näyttäisi siis tähän viestiin sarjakauteen 1969-1970:

Jokerit nk. Joutsenruudulla TV-Ohjelma 2:ssa sarjakaudella 1969-1970

1.11.1969: Jokerit-Hilpara Klo 21.15 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 16-2 Jokerien voitolla.)

6.11.1969: TuTo-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Turha Taistelu-ohjelman jälkeen missä oli kerrottu Hattujen ja Myssyjen Sodan Lappeenrannan taisteluista? (Tulos 3-1 Jokerien tappiolla.)

9.11.1969: Jokerit-SaPKo Klo 22.35 eteenpäin Hans Sylvainin ja hänen musiikkiohjelmansa Räkna de lyckliga stunderna-ohjelman jälkeen? (Tulos 10-4 Jokerien voitolla.)

13.11.1969: Koo-Vee-Jokerit Klo 21.15 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 3-3 tasapelillä.)

16.11.1969: Jokerit-Ilves Klo 22.10 eteenpäin En dansk ser på finlandssvenskarna-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-5 Jokerien tappiolla.)

11.12.1969: Jokerit-HIFK Klo 22 eteenpäin Beach Boys-ohjelman jälkeen sen mahdollisesti tai sitten ei oltua Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 3-9 Jokerien tappiolla.)

14.12.1969: Lukko-Jokerit Klo 22 eteenpäin Mysteerinen Eeva/Mysteriet Eeva-ohjelman jälkeen sen ollessa C.G. Willebrandin ja Kurt Gripenwaldtin tunnettu kertomus? (Tulos 9-3 Jokerien tappiolla.)

18.12.1969: Jokerit-Tappara Klo 21.15 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 4-4 tasapelillä.)

26.12.1969: Ässät-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Viihdekakkonen: Ja kolmas kerta!-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-1 Jokerien tappiolla.)

8.1.1970: Reipas-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen sen ollessa puolalainen jännityssarja toisen maailmansodan päiviltä? (Tulos 2-10 Jokerien voitolla.)

15.1.1970: Jokerit-TPS Klo 22.20 eteenpäin Salapoliisi-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-5 Jokerien tappiolla.)

20.1.1970: Hilpara-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Filmikalenteri-ohjelman jälkeen? (Tulos 2-14 Jokerien voitolla. Tämä tosin nyt kun uudelleen katsoin noita lähetysjuttujani niin ei välttämättä ole todennäköistä kun tämä menee tai menisi päällekkäin Lukko-Tappara-ottelun kanssa ja tämähän kyllä nähtiin TV-Ohjelma 2:ssa aiemmin jo kerrottuna Klo 23-23.40 välisenä aikana.

Toki mahdollista on myös se vaikkakin vähäisesti, että sittenkin sitäkin ottelua ennen olisi tullut tämä ottelu Hilpara-Jokerit jolloin tämä olisi sitten ollut peräti yhteislähetys joskin en pidä todennäköisenä.

Sitten on tietenkin vielä yksi teoreettinen mahdollisuus, että tämä ottelu olisi korvannut Lukko-Tappara-ottelun ja näkynyt sen tilalla kuvaruudussa.

Tosin silloin aiemmin ennen tuon ottelun laittoa listaan jokunen vuosi sitten useampikin riittävän vanha ja äärimmäisenkin vanhoilta ajoilta asti Rauman Lukkoa televisiostakin seurannut vanhempi kannattaja muisti kyllä nähneensä tuolta sarjakaudelta juurikin tuon Lukko-Tappara-ottelun tavalla tai toisella kuvaruudussa. Ja juuri kukaan ei ainakaan isommin väittänyt nähneensä Hilpara-Jokerit-ottelua kuvaruudussa.)

22.1.1970: Jokerit-TuTo Klo 22.20 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla.
Tämä tosin nyt kun uudelleen katsoin noita lähetysjuttujani niin ei välttämättä ole todennäköistä kun tämä menee tai menisi päällekkäin Ässät-Lukko-ottelun kanssa ja tämähän kyllä nähtiin TV-Ohjelma 2:ssa aiemmin jo kerrottuna Klo 23.20-00.05 välisenä aikana. Selostajakin olisi ollut eri kun sen olisi selostanut yleensä radion puolella selostanut Raimo 'Höyry' Häyrinen.

Toki mahdollista on myös se vaikkakin vähäisesti, että sittenkin sitäkin ottelua ennen olisi tullut tämä ottelu Jokerit-TuTo jolloin tämä olisi sitten ollut peräti yhteislähetys joskin en pidä todennäköisenä.

Sitten on tietenkin vielä yksi teoreettinen mahdollisuus edelliseen otteluun Hilpara-Jokerit nähden entistäkin vähäisempänä, että tämä ottelu olisi korvannut Ässät-Lukko-ottelun ja näkynyt sen tilalla kuvaruudussa.

Tosin silloin aiemmin ennen tuon ottelun laittoa listaan jokunen vuosi sitten useampienkin vanhempien päivien Ässät-kannattajien osalta heidän osaltaan tämä ottelu oli juurikin myös ikimuistettava siitä, että 'Höyry' tosiaan selosti kun ei kerta kaikkiaan Karapalon Antero päässyt tulemaan selostamoon tai oli tosiaan mahdollisesti juurikin toisella ottelupaikkakunnalla kiinni.

Ja muutenkin hyvin moni Ässät-kannattaja yhtä riittävän vanhana on sanonut nähneensä tuolta sarjakaudelta juurikin tuon Ässät-Lukko-ottelun tavalla tai toisella kuvaruudussa. Ja juuri kukaan ei ainakaan isommin väittänyt nähneensä Jokerit-TuTo-ottelua kuvaruudussa.)

25.1.1970: SaPKo-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Charlie Chan Broadwaylla-ohjelman jälkeen sen ollessa mahdollisesti tai sitten ei Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 2-4 Jokerien voitolla. Tämän ottelun lähetyspäivänä nähtiin aiemmin päivästä suora lähetys ottelusta Ilves-TuTo aiemmin kerrottuna. Tämä ottelu eli SaPKo-Jokerit ei siis mene päällekkäin tuon toisen ottelun kanssa, mutta melkoinen jääkiekon TV-päivä olisi ollut tosiaan Jääkiekon SM-Sarjassa mikäli tämäkin ottelu tosiaan olisi vielä tullut sitten illan päätteeksi!)

29.1.1970: Jokerit-Koo-Vee Klo 22.20 eteenpäin Salapoliisi-ohjelman jälkeen? (Tulos 7-0 Jokerien voitolla.)

1.2.1970: Ilves-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Alain Fabren kerronnan ja laulannan ohjelman eli Nuoren vallankumouksellisen muotokuva-ohjelman jälkeen? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

3.2.1970: HIFK-Jokerit (Tulos 8-4 Jokerien tappiolla ja tämä ottelu on tullut aiemmin mainittuna varmistetusti. Tämä tuli tosiaan päivän viimeisenä ohjelmana, mutta mikäli se olisi ollut suora lähetys niin se olisi alkanut jo Klo 19.)

15.2.1970: Jokerit-Lukko Klo 22.20 eteenpäin eduskuntapuolueiden vaaleja ja kulttuuria käsittelevän ohjelman eli nimeltään Vaalit ja kulttuuripolitiikka-ohjelman jälkeen? (Tulos 9-4 Jokerien voitolla.)

17.2.1970: Tappara-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin eduskuntapuolueiden vaaleja ja aluepolitiikkaa käsittelevän ohjelman eli Vaalit ja aluepolitiikka-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-5 Jokerien voitolla.)

22.2.1970: Jokerit-Ässät Klo 22.30 eteenpäin Charlie Chan Oopperassa-ohjelman jälkeen sen ollessa mahdollisesti tai sitten ei Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-2 Jokerien voitolla.)

26.2.1970: Jokerit-Reipas Klo 22.50 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen? (Tulos 9-1 Jokerien voitolla.)

1.3.1970: TPS-Jokerit Klo 22.35 eteenpäin Karhuntappajat-ohjelman jälkeen sen ollessa dokumenttiohjelma kirjaimellisesti karhuntappajista ja muista suomalaisista suurriistan metsästäjistä ohjelman runollisin sanoin eli nk. Runon ja rajan tiellä? (Tulos 1-3 Jokerien voitolla. Tämän ottelun lähetyspäivänä nähtiin aiemmin päivästä suora lähetys ottelusta HIFK-Ilves aiemmin kerrottuna. Tämä ottelu eli TPS-Jokerit ei siis mene päällekkäin tuon toisen ottelun kanssa, mutta melkoinen jääkiekon TV-päivä olisi ollut tosiaan Jääkiekon SM-Sarjassa mikäli tämäkin ottelu tosiaan olisi vielä tullut sitten illan päätteeksi!)

Tuollaiset olivat siis tilanteet TV-lähetysten oletettujen päätösohjelmien osalta puhuen ja milloin mahdollisesti ainakin kertaalleen toisin kävi ja kuvaruudussa näkyi jääkiekkoa Jokereiden ottelusta kenties tavalla tai toisella.

Mielenkiinnolla jäädään odottamaan muistoja ja sarjakauden 1970-1971 vastaava tulee heti kun vain pystyn lähettämään.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Laitan vielä tähän hieman muunnettuna juttuna aiemmin nuo Jokereiden sarjakauden 1970-1971 pelaamat ottelut.

Edellisessä viestissä jo kuvailinkin, että miten aion tässä siis menetellä ja sama on siis tässä tietenkin luvassa.

Lisäksi säilytän ottelun eri tulokset ja tietyt lisähuomiot, mutta poistan ennen mahdollista näkemäsi ottelun varmistusta nuo ottelujen alkamisajat ikään kuin suorina lähetyksinä kokonaan kiitos kertomasi johdosta.

Tältä tilanne näyttäisi siis tähän viestiin sarjakauteen 1970-1971:

Jokerit nk. Joutsenruudulla TV-Ohjelma 2:ssa ja TV2:ssa sarjakaudella 1970-1971

25.10.1970: Jokerit-TuTo Klo 22.05 eteenpäin Jorma Savikkon käsikirjoittaman ja Rauni Mollbergin ohjaaman sarjanäytelmän eli Pääluottamusmies-ohjelman jälkeen? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu ehkä olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla Tappara-Lukko osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut toinen kerta.

Toisaalta kun onneksi kerroit tämän näkemäsi Jokereiden ottelun tilanteen kanssa niin sen kannan selvittyä tuo Tappara-Lukko elintärkeänä erona tähän oli suora lähetys tai verraten reilusti aikaisempi kokonainen jälkilähetys eli sellaisenaan siitä ehkä ei sittenkään ole ollut haittaa Jokerit-TuTo-ottelun näkemisen suhteen. Toki ilman muuta mikäli TV-päivä silloisesti haluttiin pitää normaalina, jääkiekon olisi ollut väistettävä muita ohjelmia melkein illan loppuun asti ja kun kaikkiaan väitettiin niin kovin Tapparaa nähdyn kuvaruudussa niin sitten tilanne voi olla ehkä kenties synkempi ja tuolloin viimeistään olisi nähty sitten Jokereiden ottelun paikalla Tappara-Lukko-ottelu. Sen näkee sitten kunhan muutkin tutkimukset olen vielä tehnyt ja ellei tämä sitten erikseen juuri varmistu näkemäksesi otteluksi.)

27.10.1970: SaPKo-Jokerit Klo 22.10 eteenpäin Jaakko Kaappan käsikirjoittaman ja ohjaaman sarjanäytelmän eli 1920-luvun maatilalaistapahtumiin sijoittuvan ohjelman eli Farikaran Jaska ei ota akkaa-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-4 tasapelillä. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla K-67-Tappara osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut kolmas ja sellaisenaan viimeinen kerta.

Toisaalta kun onneksi kerroit tämän näkemäsi Jokereiden ottelun tilanteen kanssa niin sen kannan selvittyä tuo K-67-Tappara elintärkeänä erona tähän oli suora lähetys tai verraten reilusti aikaisempi kokonainen jälkilähetys eli sellaisenaan siitä ehkä ei sittenkään ole ollut haittaa SaPKo-Jokerit-ottelun näkemisen suhteen. Toki ilman muuta mikäli TV-päivä silloisesti haluttiin pitää normaalina, jääkiekon olisi ollut väistettävä muita ohjelmia melkein illan loppuun asti ja kun kaikkiaan väitettiin niin kovin Tapparaa nähdyn kuvaruudussa niin sitten tilanne voi olla ehkä kenties synkempi ja tuolloin viimeistään olisi nähty sitten Jokereiden ottelun paikalla K-67-Tappara-ottelu. Sen näkee sitten kunhan muutkin tutkimukset olen vielä tehnyt ja ellei tämä sitten erikseen juuri varmistu näkemäksesi otteluksi.)

31.10.1970: Jokerit-Ässät Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 7-4 Jokerien voitolla. Tässä vaiheessa Tapparan vaiheista puhuen sarjassa nähtiin samana päivänä aiemmin jokunen vuosi sitten kertoma suurempi ottelukoosteohjelmakimara Tapparasta Antero Karapalon kertomana ja tässä erikoisohjelmassa olisi siis viimeistään nähty mikäli kolme kauden avausottelua Tapparan suhteen jäi tietenkin näkymättä niin niiden materiaalia lisättynä vielä päälle otteluennakolla kauden neljännestä ottelusta eli Tappara-TuTo.

Tässä vaiheessa periaatteessa tuo erikoisohjelmakimara Tapparasta puhuen aiemmista Tapparan otteluista poiketen ei välttämättä haitannut tai olisi haitannut ottelun Jokerit-Ässät näkymistä, mutta mikäli kuitenkin haittasi niin silloin tätä ottelua ei olisi näytetty kuvaruudussa.

Mikäli sitten tämä ottelu olisi näytetty niin tuo erikoisohjelma olisi siirretty myöhempään ajankohtaan ja sitten sellaisenaan tai muuten peruttu ja tuo Tappara-TuTo-ottelu olisi mahdollisesti näytetty sitten kaksi päivää tai vähän siitä eteenpäin muuten YLE:n nk. Purkkiin Kuvattuna lähetyksenä jälkikäteen.

Muuten kauden kolmeen muuhun Tapparan otteluun nähden tuota ottelua Tappara-TuTo ei olisi näytetty muuta kuin siis tuossa Karapalon Anteron selostaman Tapparan erikoisohjelman otteluennakkona senkin päätteeksi lähinnä. Tätäkin kaikkea varmaan puidaan ehkä paljonkin läpi kunhan päivitän tuon sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten listan paremmin. Sinänsä siis muihin kauden kolmeen ensimmäiseen Tapparan peliin ja niistä kahden osuttua etenkin Jokereiden kanssa samalle päivälle haittaa ei siis ole.

Ellei nyt sitten ihan väen välttämättä päivän päätteeksi ole haluttu tunkea dokumenttia ihan päivänkohtaisten ottelujenkin sijaan näytettäväksi mikä olisi tietysti ollut erikoista ja harmittavaa tuolloin. Sen näkee sitten kunhan muutkin tutkimukset olen vielä tehnyt ja ellei tämä sitten erikseen juuri varmistu näkemäksesi otteluksi.)

3.11.1970: Ilves-Jokerit Klo 23 eteenpäin Suomen Tasavallan Presidentit-ohjelman ja sen viidennen osan eli Risto Rydistä kerrotun osan jälkeen? (Tulos 1-3 Jokerien tappiolla.)

5.11.1970: Jokerit-HJK Klo 22.20 eteenpäin Petosryhmä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla.)

7.11.1970: Lukko-Jokerit Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 1-4 Jokerien voitolla.)

12.11.1970: K-67-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Vaarallinen Tehtävä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-6 Jokerien voitolla.)

15.11.1970: Jokerit-Koo-Vee Klo 22.40 eteenpäin Erkki Saksan juontaman ajankohtaisohjelman Rivit ja Välit-ohjelman jälkeen kun tuohan oli silloinen ajankohtaisohjelma yleensä kotimaiseen lehdistöön ja mediaan keskittyen siitä, että mistä puhuttiin ja mistä vaiettiin? (Tulos 7-5 Jokerien voitolla.)

17.11.1970: TPS-Jokerit Klo 23 eteenpäin Pekka Holopaisen, Ensio Suomisen ja Jarmo 'Jamo' Porolan toimittaman ja luotsaaman TV-Ohjelman 2:n katsojien kysymysohjelman koskien kanavaa ja sen toimintaa eli Monitori-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-7 Jokerien voitolla.)

22.11.1970: Jokerit-HIFK Klo 22.05 eteenpäin Jorma Savikkon käsikirjoittaman ja Rauni Mollbergin ohjaaman sarjanäytelmän eli Pääluottamusmies-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-7 Jokerien tappiolla.)

26.11.1970: Tappara-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Vaarallinen Tehtävä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 5-1 Jokerien tappiolla.)

1.12.1970: Jokerit-Lukko Klo 22.30 eteenpäin Nuotta-ohjelman jälkeen sen ollessa osa Kaupan ja Kulttuurin Kasvot-ohjelmasarjaa missä sillä kertaa kuvattiin lahtelaista kaupan ja kulttuurin keskusteluun liittyvää yleiskuvaa ja puitiin lahtelaista silloista kauppakulttuurin tulevaisuutta ja ohjelman suunnittelijoina toimivat Eero Silvasti, Jouko Tyyri ja Seppo Vihtonen? (Tulos 7-0 Jokerien voitolla.)

3.12.1970: TuTo-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Ugrjum-joki Numero 2:n viidennen osan jälkeen kun tämähän oli Shiskovin romaaniin perustuvan kirjan kauppiasperheen tarina elämästä ja kohtalosta Pohjois-Siperiassa TV-sarjanakin? (Tulos 4-8 Jokerien voitolla. Tämä ottelu olisi ollut viimeinen TV-Ohjelma 2:n nimen aikana tullut Jääkiekon SM-Sarjan aikana ainakin Jokereita kuvaruudussa sisältäen mikäli näin kuten myös TuTo:n.)

6.1.1971: Jokerit-SaPKo Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 5-1 Jokerien voitolla. Tämä ottelu olisi ollut ensimmäinen TV2:n nimen aikana tullut Jääkiekon SM-Sarjan aikana ainakin Jokereita kuvaruudussa sisältäen mikäli näin kuten myös SaPKo:n.)

10.1.1971: Ässät-Jokerit Klo 22.25 eteenpäin Barlowin Miehet-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

14.1.1971: HJK-Jokerit Klo 23.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan ensimmäisen osan Perhejuhla-jakson jälkeen kun tuo oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-7 Jokerien voitolla.)

21.1.1971: Jokerit-Ilves Klo 23.10 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan toisen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-3 Jokerien voitolla.)

26.1.1971: Jokerit-K-67 Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 12-4 Jokerien voitolla.)

28.1.1971: Koo-Vee-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan kolmannen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 7-9 Jokerien voitolla.)

31.1.1971: Jokerit-TPS Klo 22.40 eteenpäin Maakuntaitsehallinto - demokraattinen vaihtoehto?-ohjelman jälkeen kun tuossa ajankohtaisohjelmassa puolesta ja vastaan asiasta väänsivät kansliapäällikkö Arno Hannus, maaherra Kaarlo Pitsinki, yhteiskuntatieteiden maisteri Markku Salonen, kaupunginjohtajat Teemu Hiltunen ja Taisto Johteinen, toiminnanjohtaja Heikki Juusela ja suunnittelusihteeri Risto Tienari ja kun tuon ohjelman toimituksesta vastasivat Eero Silvasti ja Seppo Vihtonen? (Tulos 5-5 tasapelillä.)

7.2.1971: HIFK-Jokerit Klo 23.05 eteenpäin August Strindbergin käsikirjoittaman ja Jan Grossmanin ohjaaman sarjanäytelmän eli Neiti Julie-ohjelman jälkeen kun herra Grossman oli niitä sen hetken kuuluja Prahan Teatterin ohjaajia? (Tulos 1-3 Jokerien voitolla.)

9.2.1971: Jokerit-Tappara Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-0 Jokerien voitolla. Tämä ottelu lopetti sarjakauden runkosarjan ottelut Jokerien osalta kun sitten alkoi tietenkin nk. Mestaruussarja jossa ratkaistiin itse mestaruus, jossa Jokerit olivat mukana ja minkä lähetyksiä Yleisradio aikoi lähettää mikäli se muutoin ei olisi sarjakaudella niitä lähettänyt. Tällä hetkellä tosin runkosarjaa on näillä näkymin sittenkin näytetty enemmän kuin tuota nk. Mestaruussarjaa.)

11.2.1971: Jokerit-HJK Klo 22.55 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan neljännen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla. Tästä käynnistyivät nk. Mestaruussarjan ottelut. Mahdollisesti Jokerit alkoivat tästä ottelusta lähtien olla kuvaruudussa mikäli eivät sarjakaudella runkosarjassa olleet.)

14.2.1971: Ässät-Jokerit Klo 22.40 eteenpäin Linjanvetoa-ohjelman jälkeen kun tämä oli Erkki Hatakkan vetämä ja juontama poliittinen ohjelma missä sillä kertaa mukana tentattavana olivat SMP:n, LKP:n, SKL:n ja TPSL:n edustajat tai tilanteen mukaan ehkä jopa peräti puoluejohtajat? (Tulos 4-3 Jokerien tappiolla.)

15.2.1971: Jokerit-Ilves Klo 22.20 eteenpäin Kvinnor, kärlek och hostackar-ohjelman jälkeen kun tuo oli siis D. H. Lawrencen kahdesta kirjasta koottu kirjasarjaohjelma käsitellen ensimmäisen maailmansodan päiviä? (Tulos 3-3 tasapelillä.)

18.2.1971: Jokerit-Tappara Klo 23.10 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan viidennen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 5-1 Jokerien voitolla.)

21.2.1971: HIFK-Jokerit Klo 23.20 eteenpäin Mistä Yleislakossa oli kysymys-ohjelman jälkeen kun tuohan oli 15-vuotismuisto-ohjelma silloisesta vuoden 1956 Yleislakosta ja mistä tuona iltana keskustelivat Klaus Waris, Vilho Väyrynen, Olavi Lindblom, Vihtori Rantanen, Aarne Saarinen, Tapani Virkkunen, Eero J. Korpela ja Päiviö Hetemäki ja kun ohjelman puheenjohtajana toimi Seppo Väisänen? (Tulos 7-3 Jokerien tappiolla.)

23.2.1971: HJK-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-1 Jokerien tappiolla.)

25.2.1971: Ilves-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan kuudennen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-6 Jokerien voitolla.)

28.2.1971: Jokerit-Ässät Klo 22.35 eteenpäin TV2:n tekijöiden tutun Monitori-ohjelman jakson Mikä Viihteessä Vikana? ja sen jälkeen? (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla.)

2.3.1971: Tappara-Jokerit Klo 22.45 eteenpäin Palkitut-ohjelman jälkeen kun sillä kertaa esiteltiin siinä ohjelmassa vuoden 1970 taloustieteen Nobel-palkinnon voittajaa professori Paul A. Samuelssonia? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

5.3.1971: Jokerit-HIFK Klo 23.20 eteenpäin Musta jumala, valkea paholainen-elokuvan jälkeen kun tuo oli Glauber Rochan ohjaama brasilialainen elokuva vuodelta 1963? (Tulos 1-3 Jokerien tappiolla. Tähän päättyivät nk. Mestaruussarjan ottelut. Tätä ennen viimeistään Jokerit olivat kuvaruudussa kun tietääkseni tämä ottelu saatettiin osana päätöskierroksen kohua perua ruudusta tai näyttää erittäin erikoisella tavalla kuvaruudussa.

Huonoimmillaan mikäli tätä näytettiin niin erittäin erikoisella tavalla kuvaruudussa mahdollisesti näkyneenä tämä ottelu oli yksinkertaisimmillaan siis vain erän ja mitä todennäköisimmin päätöserän mittainen näytöiltään. Muutoin toki ehkä varmaan pidempäänkin sitä olisi näytetty erikoisissa olosuhteissa.

Tuo kerrottu ajankohta tietyin ehdoin oli kiitos päätöskierroksen kohun niin oikeastaan muu aikaisin mahdollinen hetki milloin tuo ottelu voitiin muilla tapaa samana päivänä sattuneiden kömmähdysten jälkeen näyttää jos näytettiin ennen viivästyksiä silloisen päivän tai kahden verran!

Tätäkin kaikkea varmaan puidaan ehkä paljonkin läpi kunhan päivitän tuon sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten listan paremmin.)

Tuollaiset olivat siis tilanteet TV-lähetysten oletettujen päätösohjelmien osalta puhuen ja milloin mahdollisesti ainakin kertaalleen toisin kävi ja kuvaruudussa näkyi jääkiekkoa Jokereiden ottelusta kenties tavalla tai toisella.

Mielenkiinnolla jäädään odottamaan muistoja tästä kaikesta.
 
Viimeksi muokattu:

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Tähän olenkin jo aiemmin sanonut jo mietteeni enimmäkseen, mutta tuliko muistoja mieleen noista listoista mitä laitoin/päivitin?

Kun silloin vähän aiemmin kerroit tuon TV-ottelun aikojen täsmänneen paremmin mahdollisesti tuohon Klo 22.30 alkaneisiin tai meneillään olleisiin otteluihin enemmän kuin kai tuohon Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen tulleisiin peleihin tai sitten noihin todella myöhäisimpiin otteluihin kuten noihin Klo 23.30 eteenpäin olleisiin otteluihin?

Tarvittaessa voin vielä etsiä tai laittaa noiden Jokereiden eri ottelujen maalintekijöitä aikoineen päivineen ja mahdollisia erikoisuuksia ehkä selvyyttä tuomaan ja muistoja herättämään toivon mukaan kun niitäkin aina riitti tuolloin noissa peleissä.

Joko Jokereiden itsensä osalta tai sitten vastustajien osalta.

Ainakin yhdessä K-67:n pelissä oli vähän sisu kuohahtanut ja mailoja hajonnut kaukalonlaitoihin kun ei oikein oltu tappiotilannetta siedetty ja oli ollut lähellä siitä tulla joukkotappelu ja samoin sitten eräässä Rauman pelissä yksi pelin alkuun tarkoitettu pelaaja otettiin sitten Lukon Päävalmentajan toimesta kokonaan pois pelistä eikä enää käytetty kyseistä pelaajaa muutoin pelissä jäällä.

Ei edes heikäläisten nk. Kotiin Jäänyt Varamies siis nk. Reservipelaajana kuitenkin pöytäkirjaan merkittynä varamiehenä saanut siis ottaa paikkaa jäällä ottelussa.

Tuosta syystä siinä ottelussa aina olisi Lukko pelannut Jokereita vastaan ikään kuin yhtä miestä vajaana.

Ei oikein ollut tiedossa, että oliko kyseisen pelaajan edustusasioissa jotain häiriötä, jotain terveyteen liittyvää, töin tuskin loukkaantumisesta tervehtymisen jälkeen tullut terveydellinen epääminen pelaamasta varmuuden vuoksi vielä kerran, karanteenimaksu/päästömaksu myöhässä Lukon suuntaan vai mitä ihmettä siinä oikein isommin sitten sattui pahemmin.

Saattoi olla myös kurinpidollisia syitä, mutta aika harvoin tai jopa ihan äärimmäisen harvoin Lukon peleissä oli sattunut sellaista ennakkokurinpitoa toisin kuin miten vaikka 1970-luvun ainakin oletetussa HIFK:n 'Tappelijaseuran' kauhisteluaikoina joita paheksui jo muuan 'Sisu-Kaitsu' sukujaan Rosvall/Roswall!

Toisin eihän noitakaan kohuja liian monesti HIFK:lle tullut, mutta kun tuli niin lehtijuttua ja 'itkemistä' asiasta riitti päiväkaupalla tai viikkokaupalla silloin.

Muutoin pitänee vielä yrittää katsoa lähipäivinä tuo sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten tilanne muilla tavoin vielä kerran ennen laittoa. Jokereiden lisäksi pulmallinen seura kun on Porin Ässät tuon vuoden mestariseurana TV-ottelujensa suhteen osin. Ratkaisukierroksen ja kauden lopu kohu olikin mitä surullisinta Poriin tavallaan ja osin senkin vuoksi se ensimmäinen mestaruus tuntuukin välillä vähän 'tuntemattomalta mestaruudelta' suhteessa yhtään seuraavaan mestaruuteen.

Mikäli muistoja ei sitten vielä tilanteen mukaan kirjoitettavien muiden Jokereiden ottelujen selvitysten jälkeen noille kausille ei vain tule mieleen niin pitänee sitten listaan kirjoittaa sarjakauden 1970-1971 kohdalle ottelujen päätteeksi kai +1 Jokereiden TV-ottelu illan päätteeksi kysymysmerkillä tai ilman ja ehkä sama tehdä myös mahdollisen Jokereiden lisäpelin kohdalle sarjakauden 1969-1970 TV-lähetyksiin.

Olin vielä kysyä noista sarjakauden 1971-1972 Jokereiden peleistä, mutta tuolloinhan siis eivät enää Monosen veljekset pelanneet yhdessä samaan aikaan.
 
Viimeksi muokattu:

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Kyllä sen on täytynyt olla 69-70 tai 70-71, koska muistini mukaan Monoset pelasi molemmat Jokereissa. Asuin tuohon aikaan Haminassa, enkä sen suuremmin seurannut SM-sarjaa, mutta maajoukkuemiehet oli tuttuja. En muista vastustajaa, enkä lopputulostakaan, mutta sen muistan, että peli tuli aika myöhään illalla, koska istuttiin Aholaisen yläkerrassa (ravintola), ja katsottiin matsia. 71-72 tuli sitten seurattua koko sarjaa tarkemmin, ja kevätkausi menikin jo sitten hallilla kotiotteluissa.
En tiedä, oliko ottelu TV-ohjelma-palstalla, mutta voisihan sitä ajankuluksi yrittää kaivella. TV-kakkoselta tuli, ja selostaja oli melko varmasti Karapalo...vai oliko niitä muita?

Edit. Mitäköhän mä taas sössin, kun tuo lainaus ja mun vastaus on erikseen??? Voi olla, että nuhteita tulee.

Tähänkin olen jo vastannut aiemmin, mutta mainitsit tässä viestissä tuolloin eli sarjakaudella 1971-1972 olleen kevätkaudella jo hallipeleissä varmaankin siis ehkä noiden TV-lähetysten mitä ehdin mainita niin niiden ulottumattomissa, mutta entä syyskaudella?

Kun kerroit alkaneesi seuraamaan koko sarjaa tarkemmin?

Sarjakausi alkoi 10.10.1971 ja Yleisradio ennen pitkää pääosin ilmoitti kauden TV-lähetysten alkavan vasta sitten ennen pitkää joulukuussa 1971 eli 3.12.1971 ottelulla Ässät-TPS. YLE toki saattoi aiemminkin yllättää ja aloittaa lähetykset kuten oli tehnyt ennenkin noihin aikoihin ja siksi kysyn tätä:

Olisiko ajatuksellakin Jokereiden TV-otteluja voinut tulla sitten ennen tuota päivämäärää 3.12.1971 suorana yllätyslähetyksenä tai sitten vaikkapa taas jälkilähetyksenä nk. Joutsenruudulla? Se ei olisi ollut ensimmäinen eikä viimeinen kerta kun YLE olisi vanhempina vuosikymmeninä näin menetellyt Jokereiden tai muidenkin seurojen kohdalla.

Tällaiset Jokereiden ottelut siis olivat ennen tuota päivämäärää kun tämän kerrotun päivämäärän eli 3.12.1971 jälkeen sarjakaudella 1971-1972 oli aina niin ilmoitetusti kuin nk. Yllätyslähetyksinä aina odotettavissa kotimaista jääkiekkoa kuvaruudussa, mutta tässä ne Jokereiden muut pelit siis olivat ja varmaankin olet seurannut kerran myös näitä:

Jokerit sarjakaudella 1971-1972 syyskaudella nk. Joutsenruudulla TV2:ssa?

10.10.1971: Koo-Vee-Jokerit (Tuloksella 3-5 Jokereiden voitolla.)

15.10.1971: Jokerit-Karhu-Kissat (Tuloksella 5-5 Jokereiden tasapelillä.)

19.10.1971: Jokerit-Ilves (Tuloksella 7-6 Jokereiden voitolla.)

21.10.1971: TuTo-Jokerit (Tuloksella 1-7 Jokereiden voitolla.)

26.10.1971: Jokerit-HIFK (Tuloksella 6-6 Jokereiden tasapelillä.)

28.10.1971: Ässät-Jokerit (Tuloksella 4-1 Jokereiden tappiolla.)

31.10.1971: TPS-Jokerit (Tuloksella 2-3 Jokereiden voitolla.)

4.11.1971: Lukko-Jokerit (Tuloksella 4-3 Jokereiden tappiolla.)

6.11.1971: Jokerit-JoKP (Tuloksella 6-0 Jokereiden voitolla.)

9.11.1971: Tappara-Jokerit (Tuloksella 3-4 Jokereiden voitolla.)

19.11.1971: Jokerit-HJK (Tuloksella 3-2 Jokereiden voitolla.)

23.11.1971: Jokerit-Koo-Vee (Tuloksella 3-4 Jokereiden tappiolla.)

30.11.1971: Karhu-Kissat-Jokerit (Tuloksella 3-6 Jokereiden voitolla.)

2.12.1971: Ilves-Jokerit (Tuloksella 9-4 Jokereiden tappiolla.)

Pois lukien ehkä ihan noita listan viimeisiä otteluja kun 3.12.1971 kerta kaikkiaan YLE:ltä vannottiin sen silloisissa viikon sisään olleissa kyselyissä ja vaatimuksissa TV2:n kyllä kerta kaikkiaan näyttävän ottelun Ässät-TPS-ottelun ajallaan niin nuo muut ottelut tai pikemmin sanoen ehkä yksi niistä olisi saattanut olla nk. Yllätyslähetys sittenkin taas kerran ajatellen kaikkea.

Mielenkiinnolla jään odottelemaan vastaustasi niin tähän kuin edelleen noiden sarjakausien 1969-1970 ja 1970-1971 TV-lähetyksen kysymykseen mikäli muistoja tulee mieleen.
 

Detritus

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit-vuodesta 1972, KiVa.
Tähänkin olen jo vastannut aiemmin, mutta mainitsit tässä viestissä tuolloin eli sarjakaudella 1971-1972 olleen kevätkaudella jo hallipeleissä varmaankin siis ehkä noiden TV-lähetysten mitä ehdin mainita niin niiden ulottumattomissa, mutta entä syyskaudella?

Kun kerroit alkaneesi seuraamaan koko sarjaa tarkemmin?

Sarjakausi alkoi 10.10.1971 ja Yleisradio ennen pitkää pääosin ilmoitti kauden TV-lähetysten alkavan vasta sitten ennen pitkää joulukuussa 1971 eli 3.12.1971 ottelulla Ässät-TPS. YLE toki saattoi aiemminkin yllättää ja aloittaa lähetykset kuten oli tehnyt ennenkin noihin aikoihin ja siksi kysyn tätä:

Olisiko ajatuksellakin Jokereiden TV-otteluja voinut tulla sitten ennen tuota päivämäärää 3.12.1971 suorana yllätyslähetyksenä tai sitten vaikkapa taas jälkilähetyksenä nk. Joutsenruudulla? Se ei olisi ollut ensimmäinen eikä viimeinen kerta kun YLE olisi vanhempina vuosikymmeninä näin menetellyt Jokereiden tai muidenkin seurojen kohdalla.

Tällaiset Jokereiden ottelut siis olivat ennen tuota päivämäärää kun tämän kerrotun päivämäärän eli 3.12.1971 jälkeen sarjakaudella 1971-1972 oli aina niin ilmoitetusti kuin nk. Yllätyslähetyksinä aina odotettavissa kotimaista jääkiekkoa kuvaruudussa, mutta tässä ne Jokereiden muut pelit siis olivat ja varmaankin olet seurannut kerran myös näitä:

Jokerit sarjakaudella 1971-1972 syyskaudella nk. Joutsenruudulla TV2:ssa?

10.10.1971: Koo-Vee-Jokerit (Tuloksella 3-5 Jokereiden voitolla.)

15.10.1971: Jokerit-Karhu-Kissat (Tuloksella 5-5 Jokereiden tasapelillä.)

19.10.1971: Jokerit-Ilves (Tuloksella 7-6 Jokereiden voitolla.)

21.10.1971: TuTo-Jokerit (Tuloksella 1-7 Jokereiden voitolla.)

26.10.1971: Jokerit-HIFK (Tuloksella 6-6 Jokereiden tasapelillä.)

28.10.1971: Ässät-Jokerit (Tuloksella 4-1 Jokereiden tappiolla.)

31.10.1971: TPS-Jokerit (Tuloksella 2-3 Jokereiden voitolla.)

4.11.1971: Lukko-Jokerit (Tuloksella 4-3 Jokereiden tappiolla.)

6.11.1971: Jokerit-JoKP (Tuloksella 6-0 Jokereiden voitolla.)

9.11.1971: Tappara-Jokerit (Tuloksella 3-4 Jokereiden voitolla.)

19.11.1971: Jokerit-HJK (Tuloksella 3-2 Jokereiden voitolla.)

23.11.1971: Jokerit-Koo-Vee (Tuloksella 3-4 Jokereiden tappiolla.)

30.11.1971: Karhu-Kissat-Jokerit (Tuloksella 3-6 Jokereiden voitolla.)

2.12.1971: Ilves-Jokerit (Tuloksella 9-4 Jokereiden tappiolla.)

Pois lukien ehkä ihan noita listan viimeisiä otteluja kun 3.12.1971 kerta kaikkiaan YLE:ltä vannottiin sen silloisissa viikon sisään olleissa kyselyissä ja vaatimuksissa TV2:n kyllä kerta kaikkiaan näyttävän ottelun Ässät-TPS-ottelun ajallaan niin nuo muut ottelut tai pikemmin sanoen ehkä yksi niistä olisi saattanut olla nk. Yllätyslähetys sittenkin taas kerran ajatellen kaikkea.

Mielenkiinnolla jään odottelemaan vastaustasi niin tähän kuin edelleen noiden sarjakausien 1969-1970 ja 1970-1971 TV-lähetyksen kysymykseen mikäli muistoja tulee mieleen.
Syyskauden aikana olin vielä Haminassa, joten voi hyvinkin olla joku noista otteluista, olettaen että muistan väärin Monosten osalta. Sekin lie mahdollista, kun aikaa on kulunut yli 50 vuotta. Harmi, että ottelut tuli yllätyksenä, eikä niitä löydy mistään ohjelmatiedoista. Jotenkin musta tuntuu, että siinä ottelussa Jokereiden vastustaja oli joku värittömämpi joukkue, kuin IFK. Sehän oli täynnä maajoukkuemiehiä: Isaksson, Jylhä, Murto, Riihiranta, Rantasila ym. Kyllä mä ne olisin tunnistanut lähetyksestä. Mistä olet muuten sen tiedon kaivanut, että 3.2.1970 Jokerit-IFK näytettiin TV:ssa?
 

Detritus

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit-vuodesta 1972, KiVa.
Tähän olenkin jo aiemmin sanonut jo mietteeni enimmäkseen, mutta tuliko muistoja mieleen noista listoista mitä laitoin/päivitin?

Kun silloin vähän aiemmin kerroit tuon TV-ottelun aikojen täsmänneen paremmin mahdollisesti tuohon Klo 22.30 alkaneisiin tai meneillään olleisiin otteluihin enemmän kuin kai tuohon Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen tulleisiin peleihin tai sitten noihin todella myöhäisimpiin otteluihin kuten noihin Klo 23.30 eteenpäin olleisiin otteluihin?

Tarvittaessa voin vielä etsiä tai laittaa noiden Jokereiden eri ottelujen maalintekijöitä aikoineen päivineen ja mahdollisia erikoisuuksia ehkä selvyyttä tuomaan ja muistoja herättämään toivon mukaan kun niitäkin aina riitti tuolloin noissa peleissä.

Joko Jokereiden itsensä osalta tai sitten vastustajien osalta.

Ainakin yhdessä K-67:n pelissä oli vähän sisu kuohahtanut ja mailoja hajonnut kaukalonlaitoihin kun ei oikein oltu tappiotilannetta siedetty ja oli ollut lähellä siitä tulla joukkotappelu ja samoin sitten eräässä Rauman pelissä yksi pelin alkuun tarkoitettu pelaaja otettiin sitten Lukon Päävalmentajan toimesta kokonaan pois pelistä eikä enää käytetty kyseistä pelaajaa muutoin pelissä jäällä.

Ei edes heikäläisten nk. Kotiin Jäänyt Varamies siis nk. Reservipelaajana kuitenkin pöytäkirjaan merkittynä varamiehenä saanut siis ottaa paikkaa jäällä ottelussa.

Tuosta syystä siinä ottelussa aina olisi Lukko pelannut Jokereita vastaan ikään kuin yhtä miestä vajaana.

Ei oikein ollut tiedossa, että oliko kyseisen pelaajan edustusasioissa jotain häiriötä, jotain terveyteen liittyvää, töin tuskin loukkaantumisesta tervehtymisen jälkeen tullut terveydellinen epääminen pelaamasta varmuuden vuoksi vielä kerran, karanteenimaksu/päästömaksu myöhässä Lukon suuntaan vai mitä ihmettä siinä oikein isommin sitten sattui pahemmin.

Saattoi olla myös kurinpidollisia syitä, mutta aika harvoin tai jopa ihan äärimmäisen harvoin Lukon peleissä oli sattunut sellaista ennakkokurinpitoa toisin kuin miten vaikka 1970-luvun ainakin oletetussa HIFK:n 'Tappelijaseuran' kauhisteluaikoina joita paheksui jo muuan 'Sisu-Kaitsu' sukujaan Rosvall/Roswall!

Toisin eihän noitakaan kohuja liian monesti HIFK:lle tullut, mutta kun tuli niin lehtijuttua ja 'itkemistä' asiasta riitti päiväkaupalla tai viikkokaupalla silloin.

Muutoin pitänee vielä yrittää katsoa lähipäivinä tuo sarjakauden 1970-1971 TV-lähetysten tilanne muilla tavoin vielä kerran ennen laittoa. Jokereiden lisäksi pulmallinen seura kun on Porin Ässät tuon vuoden mestariseurana TV-ottelujensa suhteen osin. Ratkaisukierroksen ja kauden lopu kohu olikin mitä surullisinta Poriin tavallaan ja osin senkin vuoksi se ensimmäinen mestaruus tuntuukin välillä vähän 'tuntemattomalta mestaruudelta' suhteessa yhtään seuraavaan mestaruuteen.

Mikäli muistoja ei sitten vielä tilanteen mukaan kirjoitettavien muiden Jokereiden ottelujen selvitysten jälkeen noille kausille ei vain tule mieleen niin pitänee sitten listaan kirjoittaa sarjakauden 1970-1971 kohdalle ottelujen päätteeksi kai +1 Jokereiden TV-ottelu illan päätteeksi kysymysmerkillä tai ilman ja ehkä sama tehdä myös mahdollisen Jokereiden lisäpelin kohdalle sarjakauden 1969-1970 TV-lähetyksiin.

Olin vielä kysyä noista sarjakauden 1971-1972 Jokereiden peleistä, mutta tuolloinhan siis eivät enää Monosen veljekset pelanneet yhdessä samaan aikaan.
Ei kyllä auta yhtään muistamaan. Ei varmaan TV-ta kateltu muuten ennenkuin sitten yllätyksenä tuli tuo ottelu. Sen muistan, ettei mitään perjantai/lauantai - hulinaa ollut, vaan hiljaisempi ilta. Silloin tällöin tuli käytyä kavereiden kanssa ihan arki-iltanakin ko. paikassa. Maalintekijät löytyy varmaan tuolta JokeritWikin sivuilta.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Ei kyllä auta yhtään muistamaan. Ei varmaan TV-ta kateltu muuten ennenkuin sitten yllätyksenä tuli tuo ottelu. Sen muistan, ettei mitään perjantai/lauantai - hulinaa ollut, vaan hiljaisempi ilta. Silloin tällöin tuli käytyä kavereiden kanssa ihan arki-iltanakin ko. paikassa. Maalintekijät löytyy varmaan tuolta JokeritWikin sivuilta.

Okei! Kiitos kun selvensit. Pitää vielä vähän katsoa noita ottelupäivämääriä ja vähentää ainakin siis selvennysten jälkeen kaikki nuo perjantaille ja lauantaille osuneet ottelut.

Jonkin aikaa tässä menee ja sitten pitää laittaa nuo eri sarjakausien ottelut mitä olenkin jo kertonut niin uudelleen lyhennysten jälkeen.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Tässä olisi vielä sarjakauden 1969-1970 ne myöhäislähetykset niin nyt ilman perjantaille ja lauantaille osuneita otteluja kun poistojen jälkeen 1.11.1969 pelattu Jokerit-Hilpara poistuu lauantaiotteluna ja 26.11.1969 pelattu Ässät-Jokerit poistuu perjantaiotteluna.

Tältä tilanne näyttäisi päivitettynä siis tähän viestiin sarjakauteen 1969-1970:

Jokerit nk. Joutsenruudulla TV-Ohjelma 2:ssa sarjakaudella 1969-1970

6.11.1969: TuTo-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Turha Taistelu-ohjelman jälkeen missä oli kerrottu Hattujen ja Myssyjen Sodan Lappeenrannan taisteluista? (Tulos 3-1 Jokerien tappiolla.)

9.11.1969: Jokerit-SaPKo Klo 22.35 eteenpäin Hans Sylvainin ja hänen musiikkiohjelmansa Räkna de lyckliga stunderna-ohjelman jälkeen? (Tulos 10-4 Jokerien voitolla.)

13.11.1969: Koo-Vee-Jokerit Klo 21.15 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 3-3 tasapelillä.)

16.11.1969: Jokerit-Ilves Klo 22.10 eteenpäin En dansk ser på finlandssvenskarna-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-5 Jokerien tappiolla.)

11.12.1969: Jokerit-HIFK Klo 22 eteenpäin Beach Boys-ohjelman jälkeen sen mahdollisesti tai sitten ei oltua Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 3-9 Jokerien tappiolla.)

14.12.1969: Lukko-Jokerit Klo 22 eteenpäin Mysteerinen Eeva/Mysteriet Eeva-ohjelman jälkeen sen ollessa C.G. Willebrandin ja Kurt Gripenwaldtin tunnettu kertomus? (Tulos 9-3 Jokerien tappiolla.)

18.12.1969: Jokerit-Tappara Klo 21.15 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 4-4 tasapelillä.)

8.1.1970: Reipas-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen sen ollessa puolalainen jännityssarja toisen maailmansodan päiviltä? (Tulos 2-10 Jokerien voitolla.)

15.1.1970: Jokerit-TPS Klo 22.20 eteenpäin Salapoliisi-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-5 Jokerien tappiolla.)

20.1.1970: Hilpara-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Filmikalenteri-ohjelman jälkeen? (Tulos 2-14 Jokerien voitolla. Tämä tosin nyt kun uudelleen katsoin noita lähetysjuttujani niin ei välttämättä ole todennäköistä kun tämä menee tai menisi päällekkäin Lukko-Tappara-ottelun kanssa ja tämähän kyllä nähtiin TV-Ohjelma 2:ssa aiemmin jo kerrottuna Klo 23-23.40 välisenä aikana.

Toki mahdollista on myös se vaikkakin vähäisesti, että sittenkin sitäkin ottelua ennen olisi tullut tämä ottelu Hilpara-Jokerit jolloin tämä olisi sitten ollut peräti yhteislähetys joskin en pidä todennäköisenä.

Sitten on tietenkin vielä yksi teoreettinen mahdollisuus, että tämä ottelu olisi korvannut Lukko-Tappara-ottelun ja näkynyt sen tilalla kuvaruudussa.

Tosin silloin aiemmin ennen tuon ottelun laittoa listaan jokunen vuosi sitten useampikin riittävän vanha ja äärimmäisenkin vanhoilta ajoilta asti Rauman Lukkoa televisiostakin seurannut vanhempi kannattaja muisti kyllä nähneensä tuolta sarjakaudelta juurikin tuon Lukko-Tappara-ottelun tavalla tai toisella kuvaruudussa. Ja juuri kukaan ei ainakaan isommin väittänyt nähneensä Hilpara-Jokerit-ottelua kuvaruudussa.)

22.1.1970: Jokerit-TuTo Klo 22.20 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla.
Tämä tosin nyt kun uudelleen katsoin noita lähetysjuttujani niin ei välttämättä ole todennäköistä kun tämä menee tai menisi päällekkäin Ässät-Lukko-ottelun kanssa ja tämähän kyllä nähtiin TV-Ohjelma 2:ssa aiemmin jo kerrottuna Klo 23.20-00.05 välisenä aikana. Selostajakin olisi ollut eri kun sen olisi selostanut yleensä radion puolella selostanut Raimo 'Höyry' Häyrinen.

Toki mahdollista on myös se vaikkakin vähäisesti, että sittenkin sitäkin ottelua ennen olisi tullut tämä ottelu Jokerit-TuTo jolloin tämä olisi sitten ollut peräti yhteislähetys joskin en pidä todennäköisenä.

Sitten on tietenkin vielä yksi teoreettinen mahdollisuus edelliseen otteluun Hilpara-Jokerit nähden entistäkin vähäisempänä, että tämä ottelu olisi korvannut Ässät-Lukko-ottelun ja näkynyt sen tilalla kuvaruudussa.

Tosin silloin aiemmin ennen tuon ottelun laittoa listaan jokunen vuosi sitten useampienkin vanhempien päivien Ässät-kannattajien osalta heidän osaltaan tämä ottelu oli juurikin myös ikimuistettava siitä, että 'Höyry' tosiaan selosti kun ei kerta kaikkiaan Karapalon Antero päässyt tulemaan selostamoon tai oli tosiaan mahdollisesti juurikin toisella ottelupaikkakunnalla kiinni.

Ja muutenkin hyvin moni Ässät-kannattaja yhtä riittävän vanhana on sanonut nähneensä tuolta sarjakaudelta juurikin tuon Ässät-Lukko-ottelun tavalla tai toisella kuvaruudussa. Ja juuri kukaan ei ainakaan isommin väittänyt nähneensä Jokerit-TuTo-ottelua kuvaruudussa.)

25.1.1970: SaPKo-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Charlie Chan Broadwaylla-ohjelman jälkeen sen ollessa mahdollisesti tai sitten ei Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 2-4 Jokerien voitolla. Tämän ottelun lähetyspäivänä nähtiin aiemmin päivästä suora lähetys ottelusta Ilves-TuTo aiemmin kerrottuna. Tämä ottelu eli SaPKo-Jokerit ei siis mene päällekkäin tuon toisen ottelun kanssa, mutta melkoinen jääkiekon TV-päivä olisi ollut tosiaan Jääkiekon SM-Sarjassa mikäli tämäkin ottelu tosiaan olisi vielä tullut sitten illan päätteeksi!)

29.1.1970: Jokerit-Koo-Vee Klo 22.20 eteenpäin Salapoliisi-ohjelman jälkeen? (Tulos 7-0 Jokerien voitolla.)

1.2.1970: Ilves-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Alain Fabren kerronnan ja laulannan ohjelman eli Nuoren vallankumouksellisen muotokuva-ohjelman jälkeen? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

3.2.1970: HIFK-Jokerit (Tulos 8-4 Jokerien tappiolla ja tämä ottelu on tullut aiemmin mainittuna varmistetusti. Tämä tuli tosiaan päivän viimeisenä ohjelmana, mutta mikäli se olisi ollut suora lähetys niin se olisi alkanut jo Klo 19.)

15.2.1970: Jokerit-Lukko Klo 22.20 eteenpäin eduskuntapuolueiden vaaleja ja kulttuuria käsittelevän ohjelman eli nimeltään Vaalit ja kulttuuripolitiikka-ohjelman jälkeen? (Tulos 9-4 Jokerien voitolla.)

17.2.1970: Tappara-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin eduskuntapuolueiden vaaleja ja aluepolitiikkaa käsittelevän ohjelman eli Vaalit ja aluepolitiikka-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-5 Jokerien voitolla.)

22.2.1970: Jokerit-Ässät Klo 22.30 eteenpäin Charlie Chan Oopperassa-ohjelman jälkeen sen ollessa mahdollisesti tai sitten ei Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-2 Jokerien voitolla.)

26.2.1970: Jokerit-Reipas Klo 22.50 eteenpäin Kaksoisolento-ohjelman jälkeen? (Tulos 9-1 Jokerien voitolla.)

1.3.1970: TPS-Jokerit Klo 22.35 eteenpäin Karhuntappajat-ohjelman jälkeen sen ollessa dokumenttiohjelma kirjaimellisesti karhuntappajista ja muista suomalaisista suurriistan metsästäjistä ohjelman runollisin sanoin eli nk. Runon ja rajan tiellä? (Tulos 1-3 Jokerien voitolla. Tämän ottelun lähetyspäivänä nähtiin aiemmin päivästä suora lähetys ottelusta HIFK-Ilves aiemmin kerrottuna. Tämä ottelu eli TPS-Jokerit ei siis mene päällekkäin tuon toisen ottelun kanssa, mutta melkoinen jääkiekon TV-päivä olisi ollut tosiaan Jääkiekon SM-Sarjassa mikäli tämäkin ottelu tosiaan olisi vielä tullut sitten illan päätteeksi!)

Tuollaiset olivat siis tilanteet TV-lähetysten oletettujen päätösohjelmien osalta puhuen, milloin mahdollisesti ainakin kertaalleen toisin kävi ja kuvaruudussa näkyi jääkiekkoa Jokereiden ottelusta kenties tavalla tai toisella kun tästä listasta on nyt poistettu perjantaina ja lauantaina pelatut ottelut eli ei montaa sellaista poistunut ainakaan tämän sarjakauden listasta.

Mielenkiinnolla jäädään odottamaan muistoja ja sarjakauden 1970-1971 vastaava tulee heti kun vain pystyn lähettämään tietenkin katsoen siitä vielä nuo poistopäivät mikäli osui niin kohdilleen.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Oli jälkilähetys, joka tuli muiden ohjelmien jälkeen viimeisenä. Ei mitään erätaukoja muistini mukaan.

Tältä tilanne näyttäisi siis tähän viestiin sarjakauteen 1970-1971 päivitettynä nyt mainitsemasi jälkeen ilman perjantaina ja lauantaina pelattuja otteluja.

Kun poistojen jälkeen poistuu 31.10.1970 pelattu Jokerit-Ässät-ottelu lauantaiotteluna ja kun silloin tietysti osin muutenkin aina oli tuo Tappara-TuTo-ottelu enemmän kuvaruutuun mietitty ja vieläkin pikemmin oikeammin se silloinen TV2:n muu erikoisohjelma Tapparan kauden alusta sisältäen nuo alkukauden muut ottelut jo mainittuna aiemmin, 7.11.1970 pelattu Lukko-Jokerit-ottelu lauantaiotteluna ja 5.3.1971 pelattu kohupäätöskierroksen Jokerit-HIFK-ottelu perjantaiotteluna:

Jokerit nk. Joutsenruudulla TV-Ohjelma 2:ssa ja TV2:ssa sarjakaudella 1970-1971

25.10.1970: Jokerit-TuTo Klo 22.05 eteenpäin Jorma Savikkon käsikirjoittaman ja Rauni Mollbergin ohjaaman sarjanäytelmän eli Pääluottamusmies-ohjelman jälkeen? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu ehkä olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla Tappara-Lukko osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut toinen kerta.

Toisaalta kun onneksi kerroit tämän näkemäsi Jokereiden ottelun tilanteen kanssa niin sen kannan selvittyä tuo Tappara-Lukko elintärkeänä erona tähän oli suora lähetys tai verraten reilusti aikaisempi kokonainen jälkilähetys eli sellaisenaan siitä ehkä ei sittenkään ole ollut haittaa Jokerit-TuTo-ottelun näkemisen suhteen. Toki ilman muuta mikäli TV-päivä silloisesti haluttiin pitää normaalina, jääkiekon olisi ollut väistettävä muita ohjelmia melkein illan loppuun asti ja kun kaikkiaan väitettiin niin kovin Tapparaa nähdyn kuvaruudussa niin sitten tilanne voi olla ehkä kenties synkempi ja tuolloin viimeistään olisi nähty sitten Jokereiden ottelun paikalla Tappara-Lukko-ottelu. Sen näkee sitten kunhan muutkin tutkimukset olen vielä tehnyt ja ellei tämä sitten erikseen juuri varmistu näkemäksesi otteluksi.)

27.10.1970: SaPKo-Jokerit Klo 22.10 eteenpäin Jaakko Kaappan käsikirjoittaman ja ohjaaman sarjanäytelmän eli 1920-luvun maatilalaistapahtumiin sijoittuvan ohjelman eli Farikaran Jaska ei ota akkaa-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-4 tasapelillä. Mahdollisesti varauksella tässä vaiheessa tämä ottelu olisi ollut näkymättä kuvaruudussa muutenkin kun nk. Yllätyslähetyksenä nähtiin tai olisi tässä vaiheessa näytetty ennen noiden TV-lähetysten päivittämistä sen paikalla K-67-Tappara osana tämän sarjakauden vuoden 1970 puolta milloin Tappara olisi jokunen vuosi sitten kirjoittamieni merkintöjen perusteella nähty kuvaruudussa sen kolme kertaa ja tässä olisi ollut kolmas ja sellaisenaan viimeinen kerta.

Toisaalta kun onneksi kerroit tämän näkemäsi Jokereiden ottelun tilanteen kanssa niin sen kannan selvittyä tuo K-67-Tappara elintärkeänä erona tähän oli suora lähetys tai verraten reilusti aikaisempi kokonainen jälkilähetys eli sellaisenaan siitä ehkä ei sittenkään ole ollut haittaa SaPKo-Jokerit-ottelun näkemisen suhteen. Toki ilman muuta mikäli TV-päivä silloisesti haluttiin pitää normaalina, jääkiekon olisi ollut väistettävä muita ohjelmia melkein illan loppuun asti ja kun kaikkiaan väitettiin niin kovin Tapparaa nähdyn kuvaruudussa niin sitten tilanne voi olla ehkä kenties synkempi ja tuolloin viimeistään olisi nähty sitten Jokereiden ottelun paikalla K-67-Tappara-ottelu. Sen näkee sitten kunhan muutkin tutkimukset olen vielä tehnyt ja ellei tämä sitten erikseen juuri varmistu näkemäksesi otteluksi.)

3.11.1970: Ilves-Jokerit Klo 23 eteenpäin Suomen Tasavallan Presidentit-ohjelman ja sen viidennen osan eli Risto Rydistä kerrotun osan jälkeen? (Tulos 1-3 Jokerien tappiolla.)

5.11.1970: Jokerit-HJK Klo 22.20 eteenpäin Petosryhmä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 6-2 Jokerien voitolla.)

12.11.1970: K-67-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Vaarallinen Tehtävä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-6 Jokerien voitolla.)

15.11.1970: Jokerit-Koo-Vee Klo 22.40 eteenpäin Erkki Saksan juontaman ajankohtaisohjelman Rivit ja Välit-ohjelman jälkeen kun tuohan oli silloinen ajankohtaisohjelma yleensä kotimaiseen lehdistöön ja mediaan keskittyen siitä, että mistä puhuttiin ja mistä vaiettiin? (Tulos 7-5 Jokerien voitolla.)

17.11.1970: TPS-Jokerit Klo 23 eteenpäin Pekka Holopaisen, Ensio Suomisen ja Jarmo 'Jamo' Porolan toimittaman ja luotsaaman TV-Ohjelman 2:n katsojien kysymysohjelman koskien kanavaa ja sen toimintaa eli Monitori-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-7 Jokerien voitolla.)

22.11.1970: Jokerit-HIFK Klo 22.05 eteenpäin Jorma Savikkon käsikirjoittaman ja Rauni Mollbergin ohjaaman sarjanäytelmän eli Pääluottamusmies-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-7 Jokerien tappiolla.)

26.11.1970: Tappara-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Vaarallinen Tehtävä-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 5-1 Jokerien tappiolla.)

1.12.1970: Jokerit-Lukko Klo 22.30 eteenpäin Nuotta-ohjelman jälkeen sen ollessa osa Kaupan ja Kulttuurin Kasvot-ohjelmasarjaa missä sillä kertaa kuvattiin lahtelaista kaupan ja kulttuurin keskusteluun liittyvää yleiskuvaa ja puitiin lahtelaista silloista kauppakulttuurin tulevaisuutta ja ohjelman suunnittelijoina toimivat Eero Silvasti, Jouko Tyyri ja Seppo Vihtonen? (Tulos 7-0 Jokerien voitolla.)

3.12.1970: TuTo-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Ugrjum-joki Numero 2:n viidennen osan jälkeen kun tämähän oli Shiskovin romaaniin perustuvan kirjan kauppiasperheen tarina elämästä ja kohtalosta Pohjois-Siperiassa TV-sarjanakin? (Tulos 4-8 Jokerien voitolla. Tämä ottelu olisi ollut viimeinen TV-Ohjelma 2:n nimen aikana tullut Jääkiekon SM-Sarjan aikana ainakin Jokereita kuvaruudussa sisältäen mikäli näin kuten myös TuTo:n.)

6.1.1971: Jokerit-SaPKo Klo 21 eteenpäin TV-Uutisten jälkeen? (Tulos 5-1 Jokerien voitolla. Tämä ottelu olisi ollut ensimmäinen TV2:n nimen aikana tullut Jääkiekon SM-Sarjan aikana ainakin Jokereita kuvaruudussa sisältäen mikäli näin kuten myös SaPKo:n.)

10.1.1971: Ässät-Jokerit Klo 22.25 eteenpäin Barlowin Miehet-ohjelman jälkeen sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

14.1.1971: HJK-Jokerit Klo 23.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan ensimmäisen osan Perhejuhla-jakson jälkeen kun tuo oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-7 Jokerien voitolla.)

21.1.1971: Jokerit-Ilves Klo 23.10 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan toisen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-3 Jokerien voitolla.)

26.1.1971: Jokerit-K-67 Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 12-4 Jokerien voitolla.)

28.1.1971: Koo-Vee-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan kolmannen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 7-9 Jokerien voitolla.)

31.1.1971: Jokerit-TPS Klo 22.40 eteenpäin Maakuntaitsehallinto - demokraattinen vaihtoehto?-ohjelman jälkeen kun tuossa ajankohtaisohjelmassa puolesta ja vastaan asiasta väänsivät kansliapäällikkö Arno Hannus, maaherra Kaarlo Pitsinki, yhteiskuntatieteiden maisteri Markku Salonen, kaupunginjohtajat Teemu Hiltunen ja Taisto Johteinen, toiminnanjohtaja Heikki Juusela ja suunnittelusihteeri Risto Tienari ja kun tuon ohjelman toimituksesta vastasivat Eero Silvasti ja Seppo Vihtonen? (Tulos 5-5 tasapelillä.)

7.2.1971: HIFK-Jokerit Klo 23.05 eteenpäin August Strindbergin käsikirjoittaman ja Jan Grossmanin ohjaaman sarjanäytelmän eli Neiti Julie-ohjelman jälkeen kun herra Grossman oli niitä sen hetken kuuluja Prahan Teatterin ohjaajia? (Tulos 1-3 Jokerien voitolla.)

9.2.1971: Jokerit-Tappara Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 3-0 Jokerien voitolla. Tämä ottelu lopetti sarjakauden runkosarjan ottelut Jokerien osalta kun sitten alkoi tietenkin nk. Mestaruussarja jossa ratkaistiin itse mestaruus, jossa Jokerit olivat mukana ja minkä lähetyksiä Yleisradio aikoi lähettää mikäli se muutoin ei olisi sarjakaudella niitä lähettänyt. Tällä hetkellä tosin runkosarjaa on näillä näkymin sittenkin näytetty enemmän kuin tuota nk. Mestaruussarjaa.)

11.2.1971: Jokerit-HJK Klo 22.55 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan neljännen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla. Tästä käynnistyivät nk. Mestaruussarjan ottelut. Mahdollisesti Jokerit alkoivat tästä ottelusta lähtien olla kuvaruudussa mikäli eivät sarjakaudella runkosarjassa olleet.)

14.2.1971: Ässät-Jokerit Klo 22.40 eteenpäin Linjanvetoa-ohjelman jälkeen kun tämä oli Erkki Hatakkan vetämä ja juontama poliittinen ohjelma missä sillä kertaa mukana tentattavana olivat SMP:n, LKP:n, SKL:n ja TPSL:n edustajat tai tilanteen mukaan ehkä jopa peräti puoluejohtajat? (Tulos 4-3 Jokerien tappiolla.)

15.2.1971: Jokerit-Ilves Klo 22.20 eteenpäin Kvinnor, kärlek och hostackar-ohjelman jälkeen kun tuo oli siis D. H. Lawrencen kahdesta kirjasta koottu kirjasarjaohjelma käsitellen ensimmäisen maailmansodan päiviä? (Tulos 3-3 tasapelillä.)

18.2.1971: Jokerit-Tappara Klo 23.10 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan viidennen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 5-1 Jokerien voitolla.)

21.2.1971: HIFK-Jokerit Klo 23.20 eteenpäin Mistä Yleislakossa oli kysymys-ohjelman jälkeen kun tuohan oli 15-vuotismuisto-ohjelma silloisesta vuoden 1956 Yleislakosta ja mistä tuona iltana keskustelivat Klaus Waris, Vilho Väyrynen, Olavi Lindblom, Vihtori Rantanen, Aarne Saarinen, Tapani Virkkunen, Eero J. Korpela ja Päiviö Hetemäki ja kun ohjelman puheenjohtajana toimi Seppo Väisänen? (Tulos 7-3 Jokerien tappiolla.)

23.2.1971: HJK-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Ajankohtainen kakkonen-ohjelman jälkeen? (Tulos 4-1 Jokerien tappiolla.)

25.2.1971: Ilves-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Forsytein Tarun elokuvasarjan kuudennen osan tietyn jakson jälkeen kun sekin vaikka isommin asiaa ei enää toistettu niin todennäköisesti oli uusinta aiemmin esitetystä ohjelmasta sen ollessa tai mahdollisesti ollessa olematta Mainos-TV:n ohjelma? (Tulos 4-6 Jokerien voitolla.)

28.2.1971: Jokerit-Ässät Klo 22.35 eteenpäin TV2:n tekijöiden tutun Monitori-ohjelman jakson Mikä Viihteessä Vikana? ja sen jälkeen? (Tulos 1-2 Jokerien tappiolla.)

2.3.1971: Tappara-Jokerit Klo 22.45 eteenpäin Palkitut-ohjelman jälkeen kun sillä kertaa esiteltiin siinä ohjelmassa vuoden 1970 taloustieteen Nobel-palkinnon voittajaa professori Paul A. Samuelssonia? (Tulos 2-3 Jokerien voitolla.)

Tuollaiset olivat siis tilanteet TV-lähetysten oletettujen päätösohjelmien osalta puhuen poistojen jälkeen ja milloin mahdollisesti ainakin kertaalleen toisin kävi ja kuvaruudussa näkyi jääkiekkoa Jokereiden ottelusta kenties tavalla tai toisella.

Mielenkiinnolla jäädään odottamaan muistoja tästä kaikesta.

Toisaalta tuohon 5.3.1971 pelattuun päätöskierroksen tilanteeseen ja siihen liitettyyn juttuun osin Jokereita koskien, mutta sitäkin enemmän mutkien kautta silloista tuoretta mestaria kohtaan eli Porin Ässiä koskien tulen tosiaan palaamaan ennen pitkää kunhan tuon listan TV-lähetyksistä saan päivitettyä.

Aiemmin melko monta vuotta sitten kirjoitinkin siitä omanlaisensa jutun tuonne televisiointien aihealueen puolelle.
 

Thusberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
Kyllä sen on täytynyt olla 69-70 tai 70-71, koska muistini mukaan Monoset pelasi molemmat Jokereissa. Asuin tuohon aikaan Haminassa, enkä sen suuremmin seurannut SM-sarjaa, mutta maajoukkuemiehet oli tuttuja. En muista vastustajaa, enkä lopputulostakaan, mutta sen muistan, että peli tuli aika myöhään illalla, koska istuttiin Aholaisen yläkerrassa (ravintola), ja katsottiin matsia. 71-72 tuli sitten seurattua koko sarjaa tarkemmin, ja kevätkausi menikin jo sitten hallilla kotiotteluissa.
En tiedä, oliko ottelu TV-ohjelma-palstalla, mutta voisihan sitä ajankuluksi yrittää kaivella. TV-kakkoselta tuli, ja selostaja oli melko varmasti Karapalo...vai oliko niitä muita?

Edit. Mitäköhän mä taas sössin, kun tuo lainaus ja mun vastaus on erikseen??? Voi olla, että nuhteita tulee.

Tällaiset Jokereiden ottelut siis olivat ennen tuota päivämäärää kun tämän kerrotun päivämäärän eli 3.12.1971 jälkeen sarjakaudella 1971-1972 oli aina niin ilmoitetusti kuin nk. Yllätyslähetyksinä aina odotettavissa kotimaista jääkiekkoa kuvaruudussa, mutta tässä ne Jokereiden muut pelit siis olivat ja varmaankin olet seurannut kerran myös näitä seuraavia otteluja joista asiaa tulee.

Tästä on nyt edelliseen viestiin nähden lisätty se oletettu illan viimeinen ohjelma kun oletan näkemäsi ottelun pysyneen tuollekin sarjakaudelle siis jälkilähetyksenä, kun tästä on poistettu perjantaina ja lauantaina esitetyt ottelut ja niistä tulee juttua listan päätöksen jälkeen kuten myös hieman muuta oheistietoa:

Jokerit sarjakaudella 1971-1972 syyskaudella nk. Joutsenruudulla TV2:ssa?

10.10.1971: Koo-Vee-Jokerit Klo 22.25 eteenpäin Aleksis Kiven näytelmän/kirjan nimeltä Kihlaus jälkeen kun tuossa ohjaajana toimi Eino Salminen? (Tuloksella 3-5 Jokereiden voitolla.)

19.10.1971: Jokerit-Ilves Klo 22.35 eteenpäin Kuolema vankilassa-ohjelman jälkeen kun se oli raportti Yhdysvaltojen vankiloissa puhjenneista väkivaltaisuuksista? (Tuloksella 7-6 Jokereiden voitolla.)

21.10.1971: TuTo-Jokerit Klo 22.35 eteenpäin Jatkoyhteys-ohjelman jälkeen? (Tuloksella 1-7 Jokereiden voitolla.)

26.10.1971: Jokerit-HIFK Klo 22.45 eteenpäin Elämän ja kuoleman rajoilla-ohjelman jälkeen kun se oli raportti kuoleman ja aivokuoleman määrittämisestä muodostuneesta tutkimusohjelmasta tuolloin? (Tuloksella 6-6 Jokereiden tasapelillä.)

28.10.1971: Ässät-Jokerit Klo 22.50 eteenpäin Hitchcock esittää-ohjelman ja kyseisen sarjan Rahaa ja rottia-jakson jälkeen kun se oli tai saattoi olla olematta myös Mainos-TV:n ohjelma? (Tuloksella 4-1 Jokereiden tappiolla.)

31.10.1971: TPS-Jokerit Klo 22.10 eteenpäin Pääluottamusmies-ohjelman jälkeen kun se oli Rauni Mollbergin ohjaama ja aiemminkin esitelty kokonaisuus? (Tuloksella 2-3 Jokereiden voitolla.)

4.11.1971: Lukko-Jokerit Klo 22.30 eteenpäin Jatkoyhteys-ohjelman jälkeen? (Tuloksella 4-3 Jokereiden tappiolla.)

9.11.1971: Tappara-Jokerit Klo 22.35 eteenpäin Telakan tulevaisuus-ohjelman jälkeen kun sehän oli raportti ITV:n ja sen alaisen Granada TV:n alkujaan tekemänä ja näyttämänä Englannin laivanrakennusteollisuuden vaikeuksista? (Tuloksella 3-4 Jokereiden voitolla.)

23.11.1971: Jokerit-Koo-Vee Klo 22.35 eteenpäin Jäähyväiset George Jacksonille-ohjelman jälkeen kun se oli jälleen raporttimuisto-ohjelma ITV:n ja sen alaisen Granada TV:n alkujaan tekemänä ja näyttämänä San Quentinin vankilassa elokuussa 1971 ammutun mustan vallankumouksellisen hautajaisista? (Tuloksella 3-4 Jokereiden tappiolla.)

30.11.1971: Karhu-Kissat-Jokerit Klo 23.10 eteenpäin pöytätenniksen TV-lähetys-ohjelman jälkeen kun siinä kohtasivat Suomi ja Unkari Juha Jokisen selostaman ottelun jälkeen? (Tuloksella 3-6 Jokereiden voitolla.)

2.12.1971: Ilves-Jokerit Klo 22.20 eteenpäin Jatkoyhteys-ohjelman jälkeen? (Tuloksella 9-4 Jokereiden tappiolla.)

Pois lukien ehkä ihan noita listan viimeisiä otteluja kun 3.12.1971 kerta kaikkiaan YLE:ltä vannottiin sen silloisissa viikon sisään olleissa kyselyissä ja vaatimuksissa TV2:n kyllä kerta kaikkiaan näyttävän ottelun Ässät-TPS-ottelun ajallaan niin nuo muut ottelut tai pikemmin sanoen ehkä yksi niistä olisi saattanut olla nk. Yllätyslähetys sittenkin taas kerran ajatellen kaikkea.

15.10.1971 pelattu Jokerit-Karhu-Kissat-ottelu poistui listasta perjantaiotteluna ja kun sen ottelun myöhäislähetys ei olisi alkanut ennen kuin vasta Klo 00.00 eli keskiyöltä eteenpäin Nanni Loyn ohjaaman, vuodelta 1961 olevan elokuvan Sankareiden päivä-ohjelman jälkeen.

Tämän jälkeenkin oli vielä kaksi muuta vastaavaa poistettavaa ottelua:

Ensin 6.11.1971 pelattu Jokerit-JoKP-ottelu poistui listasta lauantaiotteluna vieläpä peräti nk. Pyhäinpäivälauantaina ja kun sen ottelun myöhäislähetys ei olisi alkanut ennen kuin vasta Klo 21.45 eteenpäin On hyvä tulla yhteen-ohjelman jälkeen kun sehän oli 20.7.1971 nauhoitetun ja mahdollisesti myös näytetyn TV-messun uusintaohjelma.

Ja lopuksi vielä toinen eli 19.11.1971 pelattu Jokerit-HJK-ottelu poistui listasta perjantaiotteluna ja kun sen ottelun myöhäislähetys ei olisi alkanut ennen kuin vasta Klo 23 eteenpäin nyrkkeilyn TV-lähetys-ohjelman jälkeen kun siinä kohtasivat Tampereen Voimailuseura ja Braunschweiger Amateur Box Verbund silloisesta Länsi-Saksasta puhuen ja tässä olisi ollut vielä vähän selostajan suhteen erikoisia ongelmia kun itse Antero Karapalo olisi ollut tuota varmaankin juuri selostamassa kuten ehkä juurikin selostikin.

Muuna huomiona kaikki nuo ottelut mitä listassa on ja poistetutkin huomioiden olisivat aina alkaneet mikäli ne ikinä kai lähtökohtaisin oletuksin tai siitä huolimatta olisivat olleet suoria lähetyksiä niin ne olisivat alkaneet vaihtelevasti Klo 18 ja Klo 19 väliltä puhuen siitä eteenpäin. Mitä ne eivät varmaankaan olleet.

Mielenkiinnolla jään odottelemaan vastaustasi niin tähän päivitettyyn sarjakauteen kuin edelleen noiden sarjakausien 1969-1970 ja 1970-1971 TV-lähetyksen kysymykseen mikäli muistoja tulee mieleen.
 

Pitkävedossa tänään

Päivän pelit:

  • 1
  • x
  • 2
  • 1
  • x
  • 2
  • 1
  • x
  • 2
HPK vs K-Espoo
  • 2.52
  • 3.70
  • 2.60
JYP vs Ilves
  • 3.65
  • 4.20
  • 1.84
KalPa vs Kärpät
  • 1.71
  • 4.80
  • 4.45
KooKoo vs HIFK
  • 2.04
  • 4.10
  • 3.15
Pelicans vs Jukurit
  • 1.37
  • 5.70
  • 6.80
Sport vs Lukko
  • 3.10
  • 4.05
  • 2.08
TPS vs SaiPa
  • 2.14
  • 4.05
  • 3.00
Tappara vs Ässät
  • 2.26
  • 3.90
  • 2.84
Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös