Katselin tuossa jonkin aikaa sitten*) HBO Nordicilta dokumentin "Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis". Homma lähtee liikkeelle vuonna 2018 pidetystä illallistilaisuudesta, jossa oli monia toimijoita vuosikymmenen takaa. Sitten katsotaan mitä tapahtui, kuinka siitä selvittiin. Sikäli aika kattavaa ajankuvaa tapahtumista on, mukana on myös kovin korkean profiilin haastateltavia (mm. Bush Jr. ja Obama) ja totta toki, että vaikeita päätöksiä piti tehdä, ja että "bailoutit" saatiin loppujen lopuksi korkojen kera takaisin, vaikka "optics" olisikin ollut todella huonoa.
Mutta se pisti itsellä kovasti silmään, että miten näin pääsi käymään - kukaan haastateltava ei suostunut sanomaan, että eikö erinnäiset sääntelyn postot sallineet koko prosessin, tiukemmalla kontrollilla koko perseilyä ei olisi voinut tapahtua? Tai tätä ei edes kysytty. Enemmän dokumentin lähtökohta oli taputella kriisin selvittäjiä selkään. Itse olisin kaivannut edes muutamaa kyselyä, että sääntelyä purettiin ns. vitusti - kuinka tämä meni, niinku omasta mielestä?
*) asian ulkopuolelta, HBO Nordicin sovellukset on edelleenkin perseestä, kunnon katseluhistoriaa ei edelleenkään vaikka ole vaan piti ihan erikseen hakea että mikäs dokkari se olikaan.