yzerman#19
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Detroit Red Wings
Spezza ja Heatley.Loistava parivaljakko mielestäni.Kummallakin kaksi loistavaa kautta Ottawassa.
Tai Housley-Selänne. Jossainhan muistaakseni on sanottu, että Housley syötti Temen tulokaskaudella n. 100 kertaa läpiajoonGetz-laf kirjoitti:Kaikki nostavat esille Selänne - Kariya -parin, syystäkin, mutta toimihan Teemulla jo jetsin aikoina Zhamnovin ja Tkachukin kanssa ihan hyvin. Joten nostan tämän esille, päättäköön itse kukin oliko se dynamic duo Selänne - Zhamnov vai Selänne - Tkachuk. up yours.
Erämaan kettu kirjoitti:Tai Housley-Selänne. Jossainhan muistaakseni on sanottu, että Housley syötti Temen tulokaskaudella n. 100 kertaa läpiajoon
Daespoo kirjoitti:Dmitri Mironov? Noh noh, eipäs liioitella.
Ennen Marion paluuta jäälle parin kauden poissaolon jälkeen, Mario oli syöttänyt 68 Jagrin maalia, ja Jagr 66 Marion maalia. Aika sattuma, mutta kertoo tosiaan sen, että Jarg ja Mario eivät juurikaan samassa ketjussa pelanneet. Ainakaan mestaruusvuosina.Kolzig kirjoitti:Lemieux-Jagr, se yksi kuuluisimmista tehokaksikoista. Näiden herrojen henkilökohtaisilla huippusuorituksilla Penguinsille kaksi peräkkäistä mestaruutta 91 ja 92.
Golden AWe kirjoitti:Kenenkäs kanssa Paul Coffey muuten pelasi eniten Oilers- ja Penguins aikoinaan? Charlie Huddyn, kenen muun?
Rocco kirjoitti:Ennen Marion paluuta jäälle parin kauden poissaolon jälkeen, Mario oli syöttänyt 68 Jagrin maalia, ja Jagr 66 Marion maalia.
Henkka kirjoitti:Eikös tuo Kevin Lowe ollut. Pakkipareja aloin tässä itsekin miettimään ja vaikea tuosta Coffey-Lowe kaksikosta on pistää paremmaksi. Kätisyydet L-R ja roolitus täydellinen, hyökkäävä-varmistava. Yhdessä 1981-87.
Snaipperi #16 kirjoitti:eihän Lindroos mahda omille päävammoilleen mitään. Sitkeä sissi pelaa edelleen NHL:ssä.
Paitsi Marion ja Jagrin yhteiset pelit kolmen vuoden tauon jälkeen rajoittui n. 40 otteluun jotka Mario paluukaudellaan 00-01 pelasi. Seuraavalla kaudella 01-02 Jagr pelasi jo Washingtonissa.Marko Lehtinen kirjoitti:Marion paluukausi olikin sitten jo sitä luokka että jos näitä herroja ei sitä ennen ole dynamic duoksi kutsuttu niin sen jälkeen on kyllä aihetta.
Oma muistikuva on, että ykkösessä olivat Lemieux-Hrdina-Jagr ja "heikosssa" kakkosessa Straka-Lang-Kovalev. Näin ainakin oli Marion comeback-matsissa, kun Mario teki 1+2 ja Jagr 2+2. Muistaakseni peliä oli takana noin 30 sekunttia, kun Mario jo löysi Jagrin maalin edestä, ja Jaromir siirsi Pensit johtoon.Rocco kirjoitti:Ja ellen ihan väärin muista niin Mario ja Jagr pelasivat enemmänkin yhdessä vain ylivoimilla. Tasakentällisin taisi ketjut olla Straka-Lang-Jagr ja Kovalev-Lemieux-Hrdina.
Vai niin. Eräs Steve Yzerman teki urallaan 692 maalia ja oikeasti voittikin Selke-trophyn.Snaipperi #16 kirjoitti:Kurri on varmaan maailman ainut pelaaja joka on tehnyt yli 600 maalia, mutta jolle olisi hyvinkin voinut antaa Selke- Trophyn joka jaetaan parhaalle puolustavalle hyökkääjälle.
dana77 kirjoitti:Vai niin. Eräs Steve Yzerman teki urallaan 692 maalia ja oikeasti voittikin Selke-trophyn.
Joka vanhoja muistelee, niin sitä tikulla silmään, mutta kyllä se pari on tämä mainitsemasi.Snaipperi #16 kirjoitti:#99 ja #17, joo joo ajat olivat erilaiset ja oli aikaa ja tilaa, mutta ajat muuttuu näinhän se aina on.
Henkka kirjoitti:Jaa, Lowe oli lefti? Aina oppii uutta.
No nämä toki, mutta pakko on mainita kaksikko Madden & Pandolfo. Aika moni "tähtipelaaja" on taantunut tavalliseksi kuolevaiseksi näiden kaverien puristuksessa.expertti kirjoitti:Stevens-Niedermayer