Lukekaas tämä....
www.anssikela.com -osoitteessa on kysymys/vastaus -palsta, jossa tavalliset ihmiset voivat kysyä kysymyksiä liittyen Kelaan ja Kela vastaa. No, tänään lukiessani uusimpia kysymyksiä ja vastauksia "törmäsin" tämmötteisiin:
Nimimerkki "Willy" kysyy seuraavaa:
Mikä oli se biisi, joka antoi musiikillisen suunnan koko Nummela-levylle, vai oliko sellaista?
Anssi vastaa:
Mitään yksittäistä, suuntaamäärittävää biisiä ei varmaankaan ollut. Koko levytysprosessi oli niin pitkä (lähes kaksi vuotta), että sen aikana tuli kuunneltua milloin mitäkin. Merkittäviä kappaleita albumin synnyn kannalta olivat esim. Everlastin ”What It´s Like”, Bruce Springsteenin ”My Hometown”, Eminemin ”Stan”, Joni Mitchellin ”California”... Nämä tulevat äkkiä mieleen. Merkittäviä levyjä tuotannollisten ratkaisujen kannalta olivat ainakin Didon ”No Angel” ja Neil Youngin ”Silver & Gold”.
Että siinä se Everlastin kappale tulikin mainittua Kelan toimesta, kun monet ovat puhuneet kappaleitten yhtäläisyyksistä täällä Jatkoajassa.... :)
Sitten nimimerkki "wiiksileikkuri" kysyy seuraavanlaista:
Miten suhtaudut siihen, kun esimerkiksi joku iltapäivälehti arvostelee sinua kovalla kädellä? Vaikuttaako kritiikki mihinkään vai kuljetko pää pystyssä hyvällä itsetunnolla muista välittämättä?
Ja Kela vastaa:
Kritiikkihän on tähän asti ollut melko suopeaa; mediat ovat paria poikkeusta lukuunottamatta silitelleet selkeästi myötäkarvaan. Kunnon kritiikkiä saadakseen onkin täytynyt seurata erinäisiä keskustelualueita netissä. Siellä tulee välillä erittäin kylmää kyytiä! Mutta eihän kaikkia voi miellyttää eikä yhden ihmisen mielipiteen voi antaa vaikuttaa omiin tekemisiin.
Onkohan Kela lukenut Jatkoaikaa, kun puhuu tuosta kunnon kritiikistä ja erittäin kylmästä kyydistä.... :)