Aleksi Klemetti – Kuhmon Keisari

  • 3 615
  • 19

Hekekeke

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Joensuun Kiekko-Pojat
Avataas omaa ketjua monivuotiselle KalPa-soturille nimeltä Aleksi Klemetti. Allu painaa 50 pisteen tahdissa ja pelaa elämänsä kiekkoa. Tässä ketjussa voidaan seurata kantaako tämä tahti koko kauden vai missä kauden mittaan mennään!
 

LL90

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaPKo, KalPa
Potentiaalia paljon. Ainakin viime kaudelta muistan hyvin, miten tehoton oli siihen nähden kui paljo saa unelmapaikkoja peleissä, kuten Simppakin.

Tälläkaudella sitä tehokkuuttakinnonnruvennut löytymään ja potentiaalia saadaan lunastettua!
 

Salamanope

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
Kyllä Klemetti on tällä hetkellä elementissään. Tuottaa lähes jatkuvasti tällä hetkellä uhkaa hyökkäyspäähän. Potentiaalia ollut jo pitkään. Sopiva määrä kiemuroita edelleen ja ripaus suoraviivaisuutta tullut lisää. Paljon Klemetin peliä tukevia elementtejä tullut myös ketjukavereiden muodossa. Curry rikkoo liikkeellä ja yllätyksellisyydellä usein vastustajan puolustusta ja näissä Klemetin pelinluku pääsee oikeuksiin kun pääsee syöttämään pakkien etsiessä kadotettuja keltapaitasia. Niin ilo seurata tällä hetkellä.
 
Suosikkijoukkue
KalPa
Aleksi Klemetti ohi tänään Darius Rusnakin KalPan kaikkien aikojen pistepörssissä ja siirtyi sijalle 5.
370 peliä, 77+113=190 pistettä
Välillä kun peliä katsoo ja itse kun on sitä ikäluokkaa, että olen Rusnakia livenä nähnyt, että mitä vittua? Mutta onhan Allulla jo pitkä KalPa-ura ja ollut aina siinä rajoilla että nyt alkaa tapahtua oikein kunnolla, mutta sitten jotain tapahtuu, ettei tapahdukaan. Nevertheless, silti hienoa uraa tahkoaa ja uran ennätyspisteet tulossa.

Sitä vaan kaikista odottaa sitä 50p miestä. joka ei tapahdu kovin usein.
 

LiiAaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
Ei ole kyllä kevään pelaajia Klemetti.
Keväällä kun pelit kovenee niin nämä Klemetit ja Simontaipaleet pehmenee. Onhan Klemetti tuollainen takuuvarma 30 pinnan ukko, mutta kyllä roolikin on sellainen, että tuo 30 pinnaa on aivan haarukassa käytännössä jokaisella tuossa roolissa pelaavalla. Pitää myös muistaa se, että Klemetti ei ole mikään junnu. Ukolla pitäisi olla melkeimpä "prime vuodet" käsillä ja näyttää siltä, että taso on saavutettu. Ilmeisesti haluaa pysyä Kuopiossa ja lappuun antaa sen verran "oman pojan alennusta", että eikös KalPa joidenkin huhujen mukaan ole Klemetille jo jatkon sorvannut.
 

Tomahawk

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
Tämmönen 3 kenttä kelpaisi ensikaudeksi itselleni.

Klemetti - Kombe - Okany. Tuossa olisi kamppailu voimaa kompensoimassa Klemetin heikkouksia jolloin myös tilaa saattaisi kentällä olla enemmän kun vahvat kamppailijat pystyisi imemään vastustajia itseensä ja voittamaan vielä kiekon sieltä omille.

3 kentässä ei niin kovia tulos paineita pitäis olla ja olisi niin sanottua secondary scoring osastoa jolloin 30 pinnaa olisi jo ihan kelpo suoritus. Ennemmin voisi keskittyä kokonaisvaltaisen pelin parantamiseen.

Klemetti saa toki osoittaa kuuluvansa kärki ketjuun painamalla hyvät tehot tauluun pudotuspeleissä, mutta merkit ei kyllä sen suuntaisia nyt ole. Keväällä ne tärkeimmät pelit kuitenkin pelataan jolloin se pelaajan lopullinen arvo tulee esille.

24 pudotuspeliä 0+2 ja -7 on miehen saldo ennen tätä kevättä, viime kauden runkosarjan loppu noin helmi/ maaliskuun paikkeilla eli samaan aikaan kuin nyt, yht 19 peliä 3+3 ja -4.

Kaudella 22-23 oli 4 kentässä Kantolan ja Lantan kanssa eli kahden suht vahvan kamppalijan ja silloin näkyi olevan KalPan tehokkain pelaaja viimeiset 15 peliä 12 pinnaa, mutta pudotuspeleissä jäi kuitenkin siihen yhteen syöttöpinnaan. Silloinhan ketjut meni sekaisin playoffeissa kun Lantta ja Kantola ei pystyneet pelaamaan kaikkia pudotuspelejä loukkaantumisten takia.
 

Kuopionkukko

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Red Wings, ManU, Kups
Keväällä kun pelit kovenee niin nämä Klemetit ja Simontaipaleet pehmenee. Onhan Klemetti tuollainen takuuvarma 30 pinnan ukko, mutta kyllä roolikin on sellainen, että tuo 30 pinnaa on aivan haarukassa käytännössä jokaisella tuossa roolissa pelaavalla. Pitää myös muistaa se, että Klemetti ei ole mikään junnu. Ukolla pitäisi olla melkeimpä "prime vuodet" käsillä ja näyttää siltä, että taso on saavutettu. Ilmeisesti haluaa pysyä Kuopiossa ja lappuun antaa sen verran "oman pojan alennusta", että eikös KalPa joidenkin huhujen mukaan ole Klemetille jo jatkon sorvannut.

Maltillinen palkan nousu siellä toki löytyy mutta todennäköisesti ei ole sellainen persoona että juoksee jonnekin huonompaan seuraan muutaman extra satasen takia kuukaudessa. Pidän kaverin mielelläni ringissä
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös