4 Nations Face-Off – otteluseuranta 13.–21.2.2025

  • 256 799
  • 6 670

Vanhapuuma

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYPinkylä, Suomen maajoukkueet, IF Gnistan
Ärsyttävintä tässä on se, että Suomi ei ole oikeastaan koko turnauksen aikana pelannut kovin hyvin. Todennäköisimmin Kanada ja USA olisivat silti liian kovia, mutta nyt näistä ei tullut edes pelejä.
 

Soutukorva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Suomi johtaa maaliodottamaa, vaarallisia maalipaikkoja, aloitustilastoja ja päässyt pelaamaan enemmän ylivoimaa. Vähän harmillinen tulos taululla siihen nähden.
Johtaako oikeasti? En ole koskaan perustanut näistä uusista hienoista tilastoista. Enkä taida innostua nytkään sillä näkeehän tuon jokainen kuka määrää tahdin kaukalossa.
 

Tonny

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tää on kyllä melkein taitolaji miten saa koko erätauon tungettua täyteen mainoksia. :D
 

Piikkiperse

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Ei ole mitään pelitapaa. Tätä se oli Pennasen Ilveskin. Nyt on vaan väärä taso ja laji.
Ei voi kyllä pelitapaa ollakaan tällä aikataululla ja sitten kyllä yksilötaito korostuu.

Ja tietty Pennanen neroudesaan päätti jättää vöhistäkin harjoituksista osan pitämättä.
 

Trimmer

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Tuntuu, että joku Jukka Jalosen Kusinen mm-nippukin taistelisi tiukemmin tässä pelissä. Suomen ykkös miehet näyttää ihan saatanan pieniltä tuolla..
Jalosen mm-nippu roikkuisi tuloksessa kiinni, Marchandilla, McDavidillä ja muilla olisi totaalisen iso kyrpä otsassa kun joku Bjööninen olisi vienyt aloitukset 100-0, Innanen käynyt hakkaamassa ekassa erässä kusisen tasoituksen ja Ohtamaa hakkaa maalinedessä kaikkea mikä liikkuu ja dumarilla pysyy pilli taskussa.
 

Loorz15

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit | Huuhkajat | Teuvo Teräväinen
Suomen joukkue on täynnä maailmanmestareita ja SC-voittajia, mutta Leijonapaita päällä nuo taantuvat muutamaa poikkeusta lukuunottamatta ihan pyhäkoulupojiksi.
 

Lasolie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Nashville Predators
Kaikki näyttää aika hitailta tuolla. Tekeekö pelitapa tai sen puute leijonista jalkapuolia vai onko nuo kanukit järjestään kovempia luistelemaan.
Kato, joku joka pääsi totuuden äärelle. Pelinopeus on se ominaisuus, minkä kautta kaikki tekeminen helpottuu. Puolustaminen, hyökkääminen, avaaminen.. ja myös vetäminen.

Sen takia Laine on nyt myös pidemmän päälle turhake NHL:ssä. Et saa mitään aikaan, jos kaikki saa sut aina kiinni.
 

Steril

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kriisi-Espoo
Ärsyttävintä tässä on se, että Suomi ei ole oikeastaan koko turnauksen aikana pelannut kovin hyvin. Todennäköisimmin Kanada ja USA olisivat silti liian kovia, mutta nyt näistä ei tullut edes pelejä.
Sepä juuri. Olisi kiva nähdä edes pientä venymistä pelaajilta jotka pukevat leijonapaidan päälleen monet vuosikausien tauon jälkeen. Todella virkamiesmäistä touhua lähes kaikilta ns. tähdiltä.
 

HokiJone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Luleå HF, tehtaan takuu, sokea mummo
Helvetin ärsyttävä jätkä, mutta jollain kierolla tavalla haluaisin nähdä Suomen peräsimessä Tapolan itkemässä tuomareille joka pelitilanteen jälkeen :D
Kyllä siihen pitää saada Rautakorpi polttelemaan NHL-starbojen cribejä myös.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös