10.12. JYP-Ässät

  • 16 145
  • 208
Tila
Viestiketju on suljettu.

kapa76

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Osaako joku sanoa mistä johtuu useinkin esiintyvä kokoonpanojen pienoinen erilaisuus www.sm-liiga.fi :n ja tekstitv:n välillä. Pääsääntöisesti kokoonpanot ovat samanlaisa mutta joskus 1-3 pelaajaan vaihtuneet. Nytkin tekstitv:llä on Kuusela Rochenfortin tilalla ?

Edit: No nyt on se Kuusela tuolla smliigassakin muutettu
 
Viimeksi muokattu:

paze

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Ulvilan Pesä-Veikot, Pesäkarhut, BVB 09
joopa jåå...

Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Lehdolla oli liigassa toiseksi eniten nollapelejä (kuusi kpl) ja hänet valittiin muistaakseni kaksi kertaa Jatkoajan toimesta viikon pelaajaksi.

Mitenkäs muuten olet viihtynyt Jyväskylässä? Oletan että kommenteistasi, että viime kaudella vierailit ahkerasti Hippoksella, etkä perusta mielikuviasi esim. edesmenneseen Ässien keskustelupalstaan...

- Jyväskylässä olen kyllä piipahtanut (ei ollut kivaa).
- Hippoksella taasen en koskaan.
- Ässien keskustelupalstalla olen käynyt muistaakseni kaksi kertaa.
- Mika Lehdon pelejä olen nähnyt 30-40kpl

Jos arvon Sergei sattuu tietämään niin on Ässien "kasvatti" tämä Lehto, joten jokunen peli on tullut nähtyä junnuvuosista lähtien.
Minä nyt en vaan usko että Mika on parantanut niin paljoa Ässistä lähtemisen jälkeen.

Jos siellä Hippoksella näkee asiat eri tavalla, niin lienee paikallaan tulla katsomaan miltä se peli siellä näyttää.

Tapaamisiin 25.1 (ehkä, jos uskallan tulla)
 

trivekku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp, IFK
Viestin lähetti korkki
Minua ärsyttää aivan suunnattomasti että Janne "paska" Seva saa peliaikaa. Seuratkaapas tänään Ässien neljäkutosen otteita (tilastot 0+0 ja -8). Onko mies mielestänne liigakelpoinen pelaaja? Kaveri vie aivan turhaan peliaikaa muilta.

Sevan pitäisi olla ihan ok kokenut sentteri, joka nakuttaa 30-35 pistettä kaudessa. Viimeinen kelpo kausi olla 99-00, sen jälkeen aika heikkoja esityksiä. Ilmeisesti loukkantumiset ovat syöneet miehen peliä. Kunnossa ollessaan on varmasti vahvistus Ässille.

Mitenkäs muuten "ikuinen lupaus" Hakanen on onnistunut?
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Eric Perrin, JYP
Kanadalaissentteri oli aivan tulessa lauantaina ja oli jäällä JYP:n jokaisen kuuden maalin aikana. On ottanut perinteisestä sentterityylistä poiketen myös maalintekovastuuta, mikä on leventänyt JYP:n hyökkäystä entisestään.

Hyvä ennakko, mutta tämä pisti silmään... Jo Ässäaikoina Perrin oli kaikkea muuta kuin "perinteinen" sentteri ja otti vastuuta eritoten maalin edestä tehdystä maaleista. Jostain syystä kotona ei niitä maaleja syntynyt mutta vieraspeleissä yllättävän usein Ässien ainoan maalin tekijä oli Perrin. Eli oliko se yllätys siellä että Perrin pelaa loppuun asti joka tilanteessa.

Ja trivekku kyseli Hakasesta... Kyllähän Timo on pelannut parhaan kautensa Ässissä. Tosin hiukan hyytymistä on ollut havaittavissa. Timo on kuitenkin parhaimmillaankin kolmosketjun puolustava sentteri joka on omassa päässä ollut hyvä, mutta tänä vuonna on osin ketjukavereista johtuen tullut miinuksia jo 9 kappaletta. Mies on äärettömän hidas, mutta yksi liigan parhaista kulmavääntäjistä. En muista koska mies on viimeksi jäänyt kiekotta kulmaväännössä. Puolustavana ketjuna voisi joskus kokeilla Harjula-Hakanen-Tuomista jossa olisi nopeutta, vääntöä ja laukausvoimaa.

EDIT: ja Sevaa liigan tehopörssistä... Vetää sanattomaksi nämä tilastot...
24. Seva Janne, Ässät 14 0 -8 -8
 

Tykki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Viestin lähetti haanet
Pieni analyysi ottelusta taas paikallaan. Tialstoilla kun ei pelejä voiteta totesi täällä joku ässäfani niin sanoisin että tilastoista voidaan kyllä päätellä moniakin asioita suurella todennäköisyydelä ja yleensä ne johtopäätökset myös osuvat kohdalleen. Tosin heti sanottava että tilastollinen poikkeus( lue tilastotappio) tulee joskus, yleensä juuri silloin kuin sitä vähiten odotetaan. Tänään siihen on siis taas mahdollisuus mutta uskoisin että tänään pisteet jää jyväskylään.

Minä noihin tilastojen merkitykseen vetosin ja samalla totesin, että Jyp on ennakkosuosikki. Mutta tuon sinun väittämäsi mukaan Jyp ei enää koskaan häviäisikään, tilastopoikkeamia lukuunottamatta. Toivotaan, että näin tosiaan tulee olemaan, sillä mielummin näkisin Jypin suomenmestarina kuin Jokerit.

Mutta edelleenkin väitän, että tilastoista pystyy korkeintaan määrittämään yksittäisen pelin ennakkosuosikin, mutta ei voittajaa. Tästä vaikka esimerkkinä muutaman vuoden takainen mestiksen liiga-karsinnat, jossa eräässäkin pelissä Kärppien voittokerroin TuToa vastaan oli perustellusti 1,05. Kärpäthän tuon tunnetusti kuitenkin sitten hävisivät. Samoin muistan TPS:llä joskus olleen voittokertoimena tuon saman 1,05, en muista ketä vastaan, mutta tappio siitäkin tuli.

Siitä olen samaa mieltä, että Ässien ylivoimapeli on käsittämättömän surkeaa. Ässillä olisi takuuvarmasti useampi pojo plakkarissa enemmän, jos ylivoimapelaaminen olisi edes liigan keskitasoa.
 
Viimeksi muokattu:

greatLeo

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Spurs
paze17:

Väität siis, että Mika Lehdon ohittaminen viime kaudella ei ollut mielestäsi kovinkaan suuri mittari, sillä olet nähnyt useita Lehdon pelejä kaudella 1999-2000 ja sitä ennen. Näinhän se menee. Pelaajat eivät voi kehittyä.

Sanooko nimi Ari-Pekka Siekkinen sinulle mitään? Minulle sanoo. Kenkä ei ollut ehkä parhaassa vireessään kaudella 2000-2001, mutta silti oli mielestäni Lehdolta kova temppu ohittaa Siekkinen tuolla kaudella.
Viime kaudella Lehto aloitti mainiosti, mutta hiipui talvella, ja erityisesti keväällä. Leinonen sen sijaan loisti, ja syrjäytti keväällä Lehdon, jolla taisi olla jo Tappara mielessä. Kyllä se Lehdon sivuuttaminen on jonkinlainen meriitti, sano mitä sanot Mikan junnuvuosista.
 

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti the great leo
Mielenkiintoisia väitteitä. Aletaanpas purkamaan.

Ensiksi tuo laukomisjuttu.

Viimeiset viisi peliä, laukaukset maalia kohti:
JYP 134, 26,8/ottelu
Ässät 106, 21/ottelu

Eli JYPille menivät. Eivät reilusti, mutta selvästi kuitenkin. Vähän outo väite kyllä. Mielestäni JYP on laukonut ihan riittävästi, ja prosentti on tosiaan ollut hyvä. Ässillä ei niinkään. Laukausmäärien esilletuonti on muutenkin vähän outoa tässä yhteydessä. Vieraissa riittää tiukka puolustus ja terävät vastahyökkäykset. Tätä Ässät varmana lähtevät hakemaan.

Leinosen suhteen olet kyllä auttamattomasti väärässä. Mies syrjäytti viime kaudella Mika Lehdon, ja piti JYPin mukana pleijaritaistossa. Ja Teroon se taisto ei kaatunut (ei, tämä ei ole mikään kuitti Porin suuntaan). Hän oli viime kaudella erinomainen, voittava maalivahti.
Ennen tämän kauden alkua olin miehestä kuitenkin hieman epävarma, kuten monet muutkin JYP-kannattajat. Epävarmuus vain lisääntyi, kun Tero haparoi harjoituspeleissä. Pitkämäki sen sijaan pelasi hyvin. Mutta Pitkis loukkaantui, ja Leinonen nousi viime kauden loistavalle tasolleen. Hän on ollut suuressa roolissa JYPin pisteputken rakentamisessa, pelaten useita huippupelejä ja tehden niitä tärkeitä torjuntoja.
Mitä edes meinaat sillä "tuon tason maalivahdilla?" Hyvä liigatason kakkonen? Kohtuullinen ykkönen? Omasta mielestäni Tero on hyvä ja ennenkaikkea voittava liigatason ykkönen.

PS: Tervetuloa keskustelemaan!


Joo en "jaksanut" etsiä mitään totuus pohjaa tuolle laukomisväitteelle, muistin vain että jyp muutamassa pelissä oli ns. altavastaajana ja heitin tuommoisen provon sitten se perusteella. Ässissä viittasin ilmeisesti Tähtiseen, koska mielestäni miehen ainoa ongelma on se että hakee syöttöpaikkaa kuin Peter Forsberg, eli veivaa veivaa ja sitten yleensä huono ratkasu... Markulla kuitenkin on ihan hyvä laukaus joten miksi sitä säästellä.

Ja sitten tuo Leinosen homma. Tero on kyllä hyvä (taisin sen sanoakkin) mutta haparointi minun näkemäni perusteella on kuitenkin aika suurta välillä, tai sanotaan että normaalisti Tero on ailahtelevainen... Ja sitä et voi kieltää että Tero pelaa "äärirajoillaan" ja tuleehan se huono peli tai väsymys ennemmin tai myöhemmin... Eli "tuon tason maalivahdilla" tarkoitan kohtuullista ykköstä. Hitto ku menee vaikeeksi.
Terolla on kuitenkin 6peliä putkeen, ja Langkowlla 1peli joten veikkaisin maalivahtitaiston menevän tuonne poriin päin.

P.S kiitos, kiitos
 

The Rock

Jäsen
Kiehuuko Hippos?

Ässät kohtaa jälleen kerran Jyväskylän kiekkoihmeen JYPin. Kahdessa viime kohtaamisessa Ässät ei ole pystynyt ohittamaan JYP-vahti Tero Leinosta. Nyt olisi korkea aika avata se kipsi ja laukoa kiekot Leinosen taakse.

JYP porskuttaa liigan kärjessä ja on ennakkosuosikki tähän matsiin. Ässien olisi heti pelin alusta alkaen saatava JYPin vauhti pois ja iskettävä vastaiskuista maaleja.

Ottelu tulee varmasti olemaan todella tiukka ja tottakai toivon Ässien voittoa.

PORI JYLLÄÄ!!!
 

JypFabu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Nonni, Porinmiehet Seva jo tässä vaiheessa 1+1 ja Leinonen vaihtoon. Se tilastovoitto on teille kuin petattu. Lähtiköhän se Jyppi vähän takki auki pelaileen?
 

korppari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, NuJy
Joo, ruvetaan haukkumaan kaikkia omia jos se noin paljon auttaa. Seva kävi varmaan lukemas näitä juttuja täältä ja sisuuntui siitä. Munhan pitää sitte sanoa että Korpisalo on aivan p*ska...
 

hörkkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Aivan! 20 minuuttia pelattu. Ässät johtaa Jyppiä 1-3!!!
Maalit: Wesslin, Chulbna Pöllänen, Seva
Sevalla jo nyt 1+1!

Ässät jyrää!!
 

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Onhan korpilla syöttökin jo, ja ei radion perusteella niin kymppiä kuin kakkostakaan... mutta kait se sarkasmilla voi paska olla...


Seva on tosiaan täällä käynyt, ja mikä ihme tuo on onhan täällä parhaat ennakot joten jos Janne on käynyt katsomassa olisko hän "seuraa näitä" -listalla...


No nyt se Leinonen haparoi ainakin ton kolmannen maalin,
nosti kuulemma räpylää ja huusi kukkuu, mutta sitten tuli Seva ja kiekko maaliin hukkuu. heh heh
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
20 min. 1-3

Niin, mitenkäs se maalivahtipelin laita olikaan? Taannoin tuli kauhea hulabaloo, kun eräs mainitsi, että Ässät vie JYP:iä 100-0 maalivahtipelissä. No, ainakin ensimmäisen erän mukaan näytti pitävän paikkaansa. Mutta katsotaan miten tässä käy. En nuolaise vielä, kun ei se voitto ole vielä varmasti tipahtanut. 1-3, siitä on hyvä jatkaa.
 

Mane

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Ilves
Minun täytyy sanoa, että näiden Jatkoajalla seurojen kannattajien välille syntyneiden jännitteiden vuoksi nykyisin otteluparien Ässät-JYP ja HPK-Blues ottelutilanteiden kehittymisen seuraaminen on näin seuroihin neutraalistikin suhtautuvan kannalta huomattavasti mielenkiintoisempaa kuin vaikkapa 2-3 vuotta sitten.

Näiden edelle runkosarjassa oikeastaan yltävät vain Original Fourin keskinäiset ottelut sekä Ässät-Lukko, Ässät-HIFK, Jokerit-HIFK ja Jokerit-TPS.

Muut ovat sitten "vain" runkosarjan otteluita.


Tällaisen kulttuurin syntyminen on pelkästään positiivista. Harmi, että Kärppien ja Pelicansin välinen jännite on ohentunut liki olemattomiin viime aikoina.
 
Viimeksi muokattu:

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Nyt voin vastata rehellisesti Arnoldin kysymykseen.

Mitä olisikaan JYP ilman Chlubnaa ja Perriniä?


vastaisin että 0-4 tappiolla!!! häh häh hää
 

Tuamas

Jäsen
Leinonen vaihtoon kolmen helpohkon maalin jälkeen, 100-0?

Hyvä, että ässätkin saa sen kiekon maaliin asti, myös vieraissa.

Edit:
Tomi Pöllänen toinen maali ja Sevalle kolmas piste! Onko tämä unta?

Edit2:
Ja törkeä Tähtisen taklaaminen selästä jätettiin kokonaan viheltämättä. Toivottavasti näkyy tuo tilanne myöhemmin videolta tms. Jos vaikka lyötäisiin porista tutkintapyyntöä Muuperille.

Edit3:
Voitto kotona!

Ja muutama lainaus ennen peliä kirjoitetuista kommenteista:

"- Ja JYP muuten voittaa huomisen pelin 4-0.
- 6-1 JYP vie patapaitoja....
- veikkaus 5-1
- Ässät tule JKL:ään täysin altavastaajana, Jypin peli pyörii Ässien ei, Jyp tekee maaleja Ässät ei, Jyp tekee 8 maalia, Ässät tekee 2 maalia. Siis peli päättyy ylivoimaisen hyvän Jypin voittoon
- On vaikea asennoitua "johonkin" Ässiin. Eipä taida Ässillä olla mitään jakoa ottelussa, 7-1."

Noh, joskus käy näinkin päin.
 
Viimeksi muokattu:

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Sydän tippui lanteilta kun kuulin radiosta että Tähtinen makaa kovan taklauksen jälkeen maassa... Sitä iskua ei pakosti ässät kestäisi. ja jos Markku joutuu nyt jättään pelin niin siitä voi jyppi nousta.

Mutta jos mennään tosiasioihin niin ässät johtaa 3-5 ja jos Markku nyt joutuu lähteen niin Korppi herää ja ensin tekee Sevan ja Pölläsen syötöistä maalin ja sitten vasta aukoo tuomarille ja ottaa sen kympin...

Sen jälkeen voidaan sanoa että Korppi on aina Korppi ja pirun kova semmonen.

Mutta Tähtinen teräsmiehenä kesti ja nyt jo kiertelee maalia, kyllä on ässät hyvä.


edit: tää menee multa jo ihan chattailemiseksi joten täytyy vaan odottaa että peli päättyy...
 

Sammy56

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp, Dallas Stars, ManU
Jees. Johan tuo tilastotappio pikkuhiljaa odotutti itseään. Todeta täytyy kuitenkin että jos olisi ollut SE monien takavuosien Jyp niin ei olisi edes noussut tuossa 1-4 asemasta lähemäs enään. Saadaanpahan lisää panosta Tapparaa vastaan, Jyppi kun on edelleen paras vieras joukkue (yllätys yllätys että kotiottelussa se tappio sitten tulee jos on tullakseen)

ei muuta
 

The Rock

Jäsen
Kiitos Ässät!!!

Kyllä oli hieno voitto ja makeaksi sen tekee varsinkin se, että JYP-fanien ylimielisyys kopsahti omaan nilkkaan:

Viestin lähetti Derby Country, Köpi, HockeyDude, Razzle, kimmo, Pakkipari

- Eipä taida Ässillä kuitenkaan olla mitään jakoa ottelussa 7-1.
- Uskon ja toivon, että pisteet jäävät Jyväskylään, vaikkapa numeroin 7-2.
- Siis peli päättyy ylivoimasen hyvän JYPin hyväksi 8-2!!!
- Eipä tähän jaksa tänään kirjoitella kuin että 6-1 JYP vie patapaitoja.
- Heitetäänpä tähän vaikka veikkaus 5-1.
- Ja JYP muuten voittaa huomisen pelin 4-0.

Mahtavasti luotu taktiikka toi voiton. Toivolalta ja kumppaneilta hieno joukkueen tsemppaus, kiitos siitä! Lankku oli hurjana, myös Seva, Tähtinen ja Wesslin olivat kuumina. Oikea joukkue katkaisi JYPin putken sillä Ässäthän sen aloittikin. :-)

Kyllä tuntuu ihanalta!!! ÄSSÄT, ÄSSÄT, ÄSSÄT!!!

PORI JYLLÄÄ!!!
 
Viimeksi muokattu:

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
SE ON LOPPU NY!!!


Meinaan ottelu ja myöskin putki, tai no ässien putki vasta aluillaan.


Minun ennakossa kaikki muu täsmäsi paitsi tulos.
Eli Leinonen pelasi huonosti. Ässät laukoi enemmän. Ässät voitti. Jyp hävisi.


Ja kaikki on taas oikein (paitsi ässien sijoitus, sais olla pari sijaa ylempänä.)

Edit: katoin texti-tv:stä että ässillä olisi ollut 30laukausta. sen verran oli pelikaaneilla joten tuo Ässät Laukoi Enemmän ei pidä paikkaansa
 
Viimeksi muokattu:

JypFabu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Onneks olkoon Ässät! Kaikista joukkueista jos piti hävitä, niin mieluiten teille. Noin leikillisesti kai pitäs sanoo että kauden paskin peli meiltä, mutta eihän se niin oo, hävittiinhän teille eka pelissäkin( tähän sitten niitä hymiöitä).

Liekö Ässät ollu tulessa vai Jyp takki auki, niin tai näin, te olitte nyt parempia, siis onnea ja onnea myös jatkoon. Toivottavasti myös käsittämätön luokkaantumiskierre on teiltä ohi ja voitte rauhassa keskittyä pleijaritaistoon. Vielähän sitä kohdataan ja sitten me vuorostaan kuitataan!
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Viestin lähetti Tuamas
Ja törkeä Tähtisen taklaaminen selästä jätettiin kokonaan
viheltämättä. Toivottavasti näkyy tuo tilanne myöhemmin videolta tms. Jos vaikka lyötäisiin porista tutkintapyyntöä Muuperille.
Joo ja tuo ottakaa samalla toinen kopio siitä nauhasta ja lähettäkää tuo ihmeparaneminen tv-saarnaaja Billy Grahamille Jenkeihin. Voi käyttää sitä lähetyksessään. Praise the Lord, It`s a miracle

Langkow yli 40 torjuntaa ja voittomaali Sorokinsille. Kuka olikaan
ulkomaalaisten varassa?

Jaa, tältäkö tappio tuntuikaan? Taitaa olla aika kaivaa esiin
päiväkirja ja kirjata nämä tuntemukset ylös.

Rock, mikä ihmeen ylimielisyys? Ässät ei ole edes jääkiekkojoukkue eikä ole koskaan ollut eikä koskaan tule olemaan ja JYP on sentään kotietujoukkue. No, eipä kai tuollaista rupusakkia vastaan saa paraskaan valmentaja joukkuetta latautumaan. Ja tuomari taisi olla lahjottu niillä Ässien
kavaltamilla verorahoilla. Toivottavasti Tähtinen edes loukkaantui
mahdollisimman pahasti meidän miehen puhtaalla taklauksella. Niin ja Porissa rumia rakennuksia ja jazz on paskaa musiikkia.

Arnold, annoin nyt oman panokseni Ässä-fanien kaipaamaan
vastakkainasetteluun JYP-kannattajien kanssa. Vähän oli tekemällä tehtyä, mutta mitäpä en tekisi vuoksesi. Happy now?
 

Tuamas

Jäsen
Ässät joka ei kuulemma osaa viimeistellä, iski viisi maalia.
Ja Leinonen, joka on kuulemma todella kuuma maalivahti, vaihdettiin kolmen päästetyn maalin jälkeen.
Kun taas Langkow, joka on kuulemma varsin huonossa vireessä, torjui 48 kertaa ja päästi vain kolme maalia, tuohon maalimäärään tulikuuma Leinonen pääsi jo yhdeksällä torjunnalla.

Jääkiekko on mukava laji.
 

Tuamas

Jäsen
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Joo ja tuo ottakaa samalla toinen kopio siitä nauhasta ja lähettäkää tuo ihmeparaneminen tv-saarnaaja Billy Grahamille Jenkeihin. Voi käyttää sitä lähetyksessään. Praise the Lord, It`s a miracle

Langkow yli 40 torjuntaa ja voittomaali Sorokinsille. Kuka olikaan
ulkomaalaisten varassa?


- Kyllähän teillä nykäskylässä on ihan omasta takaa näitä ihmeparannuksia, muistelisin mm.erään Angel Nikolovin joutuneen ässäpelaajan polven kanssa kosketuksiin ja täällä julistettiin, että todella pitkä sairasloma edessä, mutta kuinkas silloin kävikään?

Ja minkämoisilla taikalaseilla näit, että olisin kirjoittanut Tähtisen loukkaantuneen? Taklaus voi olla törkeä, vaikkei taklattava loukkaantuisikaan.

Kuinka monta maalia Jyp iski tämänpäiväisessä pelissä kotimaisin voimin? Entä kuinka moneen maaliin Ässät pääsi ilman ulkomaanapuja?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Tila
Viestiketju on suljettu.
Ylös