Tapparan syyttömyyttä ei kai kukaan ole yrittänyt vakuuttaa. Syyllisyyden jakaminen muiden kesken on vähän toinen juttu.
Eiköhän tästäkin äänestyksestä, yleisen rummutuksen vaikutuksesta ja ihmisen laumasieluisuudesta kerro kaiken juuri tuo Tapparan ylivoima. Varsinkin kun samaan aikaan mm. Lukko on saanut kai kokonaista yhden äänen. Jos äänestys olisi tehty siinä vaiheessa, kun Lukolla oli kuusi suunnilleen 2-1 -voittoa putkeen, niin tulos olisi varmasti ihan eri näköinen. Mutta nyt Lukko on suunnilleen kahdeksan pykälää liian alhaalla sarjataulukossa, että sen välillä suorastaan rivolla mailankäytöllä olisi mitään merkitystä. Ketä kiinnostaa kuinka ne pelaa, kun meidän suosikki voittaa ne kuitenkin?
Äänestin Tapparaa. Saataisiinko vielä painiäänestyskin?
Edit:
Erittäin hauska yksityiskohta tässä koko kahvakeskustelussa on muuten se, että samaan aikaan kun ihmiset raivoavat kahvaamisen pilaavan jääkiekon ja että siitä pitäisi antaa miljoona minuuttia enemmän jäähyjä joka pelissä, ne samat ihmiset äänestävät liigan parhaaksi tuomariksi Rami Savolaista. Savolaista, joka liigan päätuomareista* antaa vähiten jäähyjä ja sallii eniten estämistä, painimista ja kahvaamista. Samalla Savolainen on myös nykyisin loistava esimerkki ns. kotituomarista.
Eli mitä siis ihmiset haluavat tuomareilta? He haluavat sitä, että tuomarit puuttuvat kahvaamiseen, kunhan oma suosikki (yleensä siis kotijoukkue) ei saa siitä paljoa jäähyjä.
* Päätuomarilla ei tarkoiteta niitä punahihaisia raitapaitoja, joiden tehtävänä ottelussa on vain ilmoittaa vaihtoaika ja käydä kertomassa kuuluttajalle maalintekijän ja syöttäjien numerot.