Nyt ollaan aikast lähellä presidenttiä. Tässä on aika paljonkin mahdollisuuksia, miten homma etenee tästä. Näyttää päivän selvältä (ja tästähän on ABC jo raportoinut, kuten Cobol tuossa toi esiin), että Flynn on suostunut vasikoimaan tietonsa Muellerille ja/tai todistamaan oikeudessa muita tutkinnan alla olevia henkilöitä vastaan.
On aivan auki, onko syytteet Flynnin osalta nyt sitten tästä.
ABC:n uutisen perusteella näyttäisi siltä, että Trump on mahdollisesti ennen virkaan astumista käskenyt Flynnin ainakin yrittämään jonkinlaista diiliä venäjän kanssa. Ongelma on siinä, että yhdysvalloissa on kerrallaan vain yksi hallnto. Varsinkin pakotteisiin liittyvistä jutuista on spekuloitu jo pitkään.
On myös täysin avoinna, aikooko Mueller saada presidentin kiinni myös esimerkiksi oikeuden estämisestä (engl. obstruction of justice). Eiköhän, jos arvata pitäisi.
Joka tapauksessä näyttää entistä vahvemmin siltä, että tutkinta ylettyy Trumpin naurettavaan hiustupsuun asti. Kushner ja Pence lienevät myös pissassa.
Hauskana yksityiskohtana Obama varoitti Trumppia henkilökohtaisesti palkkaamasta Flynnia. Oikeusministeri Sally Yates antoi valkoiseen taloon tiedon, että Flynn on valehdellut FBI:lle. Trump ei erottanut Flynnia, vaan Yatesin. Siinä välissä pyysi Comeylta uskollisuutta itselleen.