hooceebruins
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Boston Bruins, Janette Lepistö
Transihmisillä taitaa olla jotain sanottavaa sinun todellisuudesta.Älä huoli. Tuollaisia asioita ei tarvitse miettiä täällä todellisuuden puolella.
Transihmisillä taitaa olla jotain sanottavaa sinun todellisuudesta.Älä huoli. Tuollaisia asioita ei tarvitse miettiä täällä todellisuuden puolella.
Transihmisillä taitaa olla jotain sanottavaa sinun todellisuudesta.
Jeps, kovat on. USA:han ei voi enää luottaa, ei kaupassa, ei puolustuksessa, ei arvoissa. Eihän tämä nyt ihan kauheasti hymyilytä, vaan sinua ehkä?Kovat on ajat.
Millä puolella siis sinä olet ja millä puolella sinä luulet minun olevan? Ja mitä ”todellisuutta”. En kyllä ihan saa kommentistasi kiinni.Älä huoli. Tuollaisia asioita ei tarvitse miettiä täällä todellisuuden puolella.
Trump voi myydä nuo omistukset venäläisille kun saa hyvän diilin, tai jotakin muuta vastiketta Venäjältä.Tässähän voi vielä käydä niin, että tunkio ei pysty enää hyökkäämään Ukrainan energiainfraa vastaan, koska se on jenkkiomistuksessa. Ukrainan kriittinen infra jenkkiomistukseen, paras mahdollinen ilmatorjunta ja pidäke. Samoin tuo mineraalisopimus. Jenkkifirmat louhimassa mineraaleja Ukrainassa. Tässähän voi vielä myös käydä niin, että tunkio ei yksinkertaisesti pysty enää hyökkäämään tai ainakaan etenemään Ukrainassa, koska Ukrainassa on niin paljon jenkkiomistuksia. No tästäkin loistouutisesta piti ihmisten pöyristyä sitten...
Jeps, kovat on. USA:han ei voi enää luottaa, ei kaupassa, ei puolustuksessa, ei arvoissa. Eihän tämä nyt ihan kauheasti hymyilytä, vaan sinua ehkä?
Millä puolella siis sinä olet ja millä puolella sinä luulet minun olevan? Ja mitä ”todellisuutta”. En kyllä ihan saa kommentistasi kiinni.
N. 80% alueista on edelleen Ukrainan hallussa niin kuinkas myyt? Toki jos Ukraina petetään totaalisesti niin mahdollista, mutta siinä menee sitten todennäköisesti Ukrainalta myös itsenäisyys, ei pelkästään mineraalit ja ydinvoimalat.Trump voi myydä nuo omistukset venäläisille kun saa hyvän diilin, tai jotakin muuta vastiketta Venäjältä.
Putella ja Trumpilla ei ole kovin hyvät kortit mutta kyky bluffata kaikkia. Surullista, sad.
Ei hymyiltä, joskin ei aiheuta hysteriaakaan, mikä ilmeisesti olisi ns. sallittu reaktio nykyään tähän kaikkeen. USA on Suomesta ja Euroopasta itsenäinen valtio, jonka tehtävä ei ole miellyttää meitä. Kuvaavaa on, että muualla maapallolla Trump ei aiheuta mitään kummempaa panikointia, niin kuin meillä täällä. Se johtuu kai siitä, että pohjimmiltaan ajattelemme USA:n olevan täällä jotenkin meitä varten.
Ei hymyiltä, joskin ei aiheuta hysteriaakaan, mikä ilmeisesti olisi ns. sallittu reaktio nykyään tähän kaikkeen. USA on Suomesta ja Euroopasta itsenäinen valtio, jonka tehtävä ei ole miellyttää meitä. Kuvaavaa on, että muualla maapallolla Trump ei aiheuta mitään kummempaa panikointia, niin kuin meillä täällä. Se johtuu kai siitä, että pohjimmiltaan ajattelemme USA:n olevan täällä jotenkin meitä varten.
Mikähän kohta näistä reaktioista on sitä hysteriaa? Jep, ei ole USA:lla, Venäjällä tai jollain helvetin Kiinalla mitään velvollisuutta olla liitossa meidän kanssamme. Mutta tapasi olla liberaalidemokraattinen länsimaailma, tapasi olla USA:n käsitys roolistaan, että sitä hyödyttää olla läntisen maailman puolustaja, liittojen muodostaja ja johtaja. Ja nyt sitten ei.Ei hymyiltä, joskin ei aiheuta hysteriaakaan, mikä ilmeisesti olisi ns. sallittu reaktio nykyään tähän kaikkeen.
Just mietin pitääkö alkaa poistamaan whatsappista trumpille naureskelu videoita, että pääsee toukokuussa LAX:n kentällä edes maahantulosta sisälle :D
Näetkös siis että tämä uudempi suhtautuminen on hyväksi maailmalle, USA:lle ja lännelle? Ihan aidosta kiinnostuksesta kysyn. Arvostaisin rehellistä vastausta.
Ei ollut mulle, mutta esim. tuo hävittäjäkeissi. Jengi hyppii seinille, kun tilanne on menossa PAREMPAAN suuntaan aikaisempaan nähden. On se silloin hysteriaa. Olen kyllä vähän samoilla linjoilla nimimerkin @Petri1981 kanssa. Trumpin sekopäisestä huutelusta huolimatta niin Ukrainankin kannalta on lähinnä tapahtunut positiivisia asioita.Mikähän kohta näistä reaktioista on sitä hysteriaa? Jep, ei ole USA:lla, Venäjällä tai jollain helvetin Kiinalla mitään velvollisuutta olla liitossa meidän kanssamme. Mutta tapasi olla liberaalidemokraattinen länsimaailma, tapasi olla USA:n käsitys roolistaan, että sitä hyödyttää olla läntisen maailman puolustaja, liittojen muodostaja ja johtaja. Ja nyt sitten ei.
Näetkös siis että tämä uudempi suhtautuminen on hyväksi maailmalle, USA:lle ja lännelle? Ihan aidosta kiinnostuksesta kysyn. Arvostaisin rehellistä vastausta.
No, onnea vaan tuolle tulkinnalle, usko on selkeästi järkähtämättömän luja, empiria olkoon ainaisesti kirottu. Hymiö.Ei ollut mulle, mutta esim. tuo hävittäjäkeissi. Jengi hyppii seinille, kun tilanne on menossa PAREMPAAN suuntaan aikaisempaan nähden. On se silloin hysteriaa. Olen kyllä vähän samoilla linjoilla nimimerkin @Petri1981 kanssa. Trumpin sekopäisestä huutelusta huolimatta niin Ukrainankin kannalta on lähinnä tapahtunut positiivisia asioita.
Ei kun siis me olemme ihan itsenäisiä ihmisiä, voimme ihan itse arvioida.Ensin pitäisi määritellä, että mitä tarkoittaa ”hyväksi” (USA:lle), ja sitten tätä kysymystä pitäisi kysyä amerikkalaisilta äänestäjiltä.
Ei kun siis me olemme ihan itsenäisiä ihmisiä, voimme ihan itse arvioida.
Toki ymmärrän systemaattisen perusopetuksen alasajon fundamentalismin ja valtaisien suuryhtiöiden hengessä. Notta toiset saavat vapautuksen tieteestä ja toiset valvonnasta. Marriage made in heaven tämä heikäläinen settinsä. Pystyisitköhän edes vähän alusta ottamaan kantaa tähän nykyiseen suuntaan noin ihan vaan itse?
No juu, mutta jos se kansa oikeasti on niin tyhmää ja vietävissä, ja vieläpä riittävän isolta osin, niin kai tässä on sitten pakko tyytyä siihen huikeuteen, että ihmiskunta kehittymisen sijaan siirtyy kohti kivikautta uudelleen.Se on vaan sellainen homma, että tällä vuosituhannella nuo Ameriikan äärioikeisto-konservatiivien pöljäilyt valuu aina tänne meillekkin saakka. Meillä on yksi hallituspuolue, jonka propaganda-julkaisu kaivaa vilkkaasti sitä sontaa kannattajien luettavaksi ja kyllä siellä vedetään täysin Trumpin kelkassa, vaikka toki jätetään Ukrainan asioista uutisointi pois.
Totta, mutta sovitaanko nyt, että ei siitä venäjästä kannata tehdä yhtään kyvykkäämpää kuin todellisuudessa on. Euroopalla ei liene mitään hätää, jos saa ravisteltua noin puten vasallit pois ja löytää edes jonkinlaisen yhtenäisyyden.Ei USA ole Suomea vastaan, mutta ei ole samalla tavalla valmis puolustamaankaan meitä. Euroopan ja erityisesti Suomen on osin rakennettava puolustusvalmius uudelleen. Trumpin ulko- ja turvallisuuspolitiikka heikentää Eurooppaa suhteessa Venäjään ja tämä suuntaus on mielellään tuhansien miljardien rahoituksella korjattava.
Todettakoon, että yllä olevan sisällön jakaa pääpiirteissään Saksa, Ranska, Baltian maat, Pohjoismaat. Lähellä samaa ovat Puola ja Hollanti.
Kaupan esteet ovat sitten oma lukunsa. Samoin radikaalioikeiston vaikuttaminen mm. Saksan vaaleihin. Ja moni muu asia myös.
Otetaan omaan kappaleeseen, jotta joku ei mahdollisesti luule em. valtioiden olevan ainakaan vielä tästä samaa mieltä. Putin ja Trump pelaavat osin yhteispeliä Eurooppaa ja Ukrainaa vastaan. Tätä en olisi uskonut, mutta näin se valitettavasti menee. Kumpikin haluaa muokata Euroopasta lähinnä kristilliskonservatiivisen maanosan.
No onhan Helsingin telakka, Hartwall areena ja lukuisat kiinteistöt olleet venäläisessä omistuksessa ja paljon on edelleenkin. Varmaan Ukrainassakin on tällä hetkellä venäläisessä omistuksessa olevaa maata ja kiinteistöjä, yllättyisi jos näin ei olisi. Trump on myös todennut että Ukraina ei ehkä selviä sodasta, mutta ei ole tätä sen enempää avannut muuten kuin jos et tottele niin huonosti käy.N. 80% alueista on edelleen Ukrainan hallussa niin kuinkas myyt? Toki jos Ukraina petetään totaalisesti niin mahdollista, mutta siinä menee sitten todennäköisesti Ukrainalta myös itsenäisyys, ei pelkästään mineraalit ja ydinvoimalat.
Totta, mutta sovitaanko nyt, että ei siitä venäjästä kannata tehdä yhtään kyvykkäämpää kuin todellisuudessa on. Euroopalla ei liene mitään hätää, jos saa ravisteltua noin puten vasallit pois ja löytää edes jonkinlaisen yhtenäisyyden.
Venäjä olisi ottanut pataan tässä keississä, jos olisi oikeat poliitikot olleet vallassa, eikä sen sijaan jonknsortin vellihousut. Nytkään ei ole selvinnyt mistään ilman ulkopuolista apua, vaan on pitänyt rukoilla joka nurkalta sotilaallista apua.
Voisi siis hissukseen lopetella -ja en nyt tarkoita nimenomaan sinua, vaan yleisestikin- jengin pelottelun tunkiolla.
Toki jos Eurooppa ei nyt(kään) saa mitään aikaiseksi, niin sitten voi olla vaikeampaa.
Helvetin positiivista, jos nyt päästää eroon yhdysvaltojen ohjailusta, sillä niin paljon se on myös yrittänyt runtata paskoja diilejä Eurooppaan, mutta toki saisi nyt sitten niiin EU kuin EKP:kin alkaa ottamaan ihan uudenlaista otetta, koska vanhat mallit nyt eivät vaan enää toimi, ja lisäksihän yhdysvallat tosiaankin suorastaan tarjoavat meille nyt paikaa alkaa toimimaan saman mallin mukaisesti, ja sen myötä keskitämään investoinnit Eurooppaan ja pitämään ne täällä, eikä myymällä kaikkea painokonerahalla operoivalle maalle.
Se on kuullut että siellä on vaurautta (commonwealth)![]()
Donald Trump suggests US could join British Commonwealth
"I Love King Charles," the president said in a Truth Social post.www.newsweek.com
Olikos tämä jo täällä? Trump ilmaisi, että USA voisi liittyä brittiläiseen kansanyhteisöön.
Hyviä pointteja, ja Euroopan ehdottomasti pitää toimia, mutta Venäjällä on nyt ongelmia jatkossa myös sen suhteen, että onko siellä intoa lähteä sotimaan, vaan lähteekö entistäkin enemmän porukkaa maasta pois. Ja varustautunuthan venäjä olie ennen Ukrainaakin, mutta eip'ä se suurta menestystä ole ollut, ja todella plajon pn pitänyt apuja saada, että ollaan edes tässä pisteessä.Minusta kannattaa suhtautua kriittisesti ei suinkaan NATO-maiden tiedustelujen ja asiantuntijoiden varoitteluun Venäjästä vaan Venäjän sotilaallisen kyvyn aliarvioimiseen. Useampi tiedustelulaitos on tuonut esille sen, että Venäjältä menee jokunen vuosi Ukrainan sodan päätyttyä varustautumiseen. Mutta sen jälkeen sillä on valmius hyökätä jos Eurooppa ei vastaa puolustuksessa nykyistä selvästi enemmän Venäjän kasvavaan uhkaan.
Toinen asia kokonaisuuteen liittyen mikä minusta kannattaisi ymmärtää, on Trumpin hallinnon rooli. Se vahvistaa Venäjää. Näin siksi, että markkinat odottavat Venäjän pääsevän kuin koira veräjästä mitä tulee korvauksiin. Ja siksi, että Trumpin puheet ovat saaneet markkinan ennakoimaan USA:n ja Venäjän lähentymistä ja pakotteiden poistamista. Venäjän valuuttamarkkinat ovat vakautuneet. Pakotteet | Näistä kahdesta luvusta näkee, onko Venäjän sotatalouden romahdus jo lähellä: ”Katson joka päivä”
Trumpin hallinto mahdollisesti hyväksyy faktisesti Venäjän vahvistumisen, mutta ei ilmeisesti kannata Ukrainan sotilaallista vahvistamista sen enempää kuin pienen korjaussarjan verran vrt Venäjän haluamaan rajaa.
Samaan aikaan Kiina pitää teknisesti Venäjän sotakoneen käynnissä. Jäädytetyt sadat miljardit ovat edelleen jäädytettyinä vaikka USA, Kanada ja Britannia halusivat käyttää ne Ukrainan hyväksi. Eurooppa ei halunnut eikä halua edelleenkään.
Siksi en niin kovin soisi ihmisiä koko ajan peloteltavan suurella ihmeellisellä venäjällä, jonka sotilaalliset kyvyt ovat rajoittuneet lähinnä ihmisten huvikseen kiduttamiseen, tappaamiseen ja raiskaamiseen, joka ei kyllä luo kuvaa hyvin organisoidusta sekä taktisesti nerokkaasti johdetusta armeijasta, ja epäilen vahvasti, että siin suuri kulttuurinen muutos tapahtuisi juuri armeijan suhteen, kun sitä ei missään muussakaan asiassa tunnu tapahtuvan kuin vuosituhannen otannalla, mitä tulee juurikin venäjään.
Se on henkisesti täysi kehitysvaltio, eikä kykene toimimaan edes keskenään toisiinsa luottaen, vaan ainoastaan pelolla, joten en sittenkään usko sen muuttuvan tämän suuremmaksi sotilaalliseksi mahdiksi.
Näinhän se on, vaikka toisaalta myös varautuminen tässä vaiheessa on jo pidäkettä luovaa ja tulee sotimista halvemmaksi.No, en tästä enempää väännä kun olemme hieman - ja vain hieman - erimielisiä. Sanotaan näin, että ei Saksa ilman vankkaa tietoa lähde varustautumaan Venäjän hyökkäystä vastaan 500 mrd eurolla. Eivät Baltian maat nosta (ainakin osa) puolustusmenoja 5 % bkt:stä elleivät ole vakuuttuneita Venäjän uhasta. Rahaa tarvittaisiin muutenkin, joten kyseessä on vakava tilanne johon on reagoitava.
Ja vielä yhteistä (commonwealth). Eli se on jo lähes sama kuin USA:n. Vain järjestelykysymys.Se on kuullut että siellä on vaurautta (commonwealth)