Tuossa joku kirjoitti ettei Putin pysty ydinaseita laukaisemaan. Että kyllä joku silloin pistää stopin. Tai ettei se ole edes teknisesti mahdollista.
Itse en tällä hetkellä luottaisi yhtään mihinkään/kehenkään. Ja missä menee raja kun "joku pistää stopin". Ei mennyt raja pommituksissa siviilikohteisiin, ei oman talouden rampauttamisessa. Ei edes hyökkäyksessä ydinvoimalaan, mitä ei koskaan kai aikaisemmin ole missään tehty.
Halla-Aho huomautti eilen A-Talkissa että nyt tehdään suunnitelmia ja keskustellaan olemassa olevan tilanteen perusteella. Muistutti että viikon päästä tilanne voi olla täysin eri. Jos mennään reilu viikko taaksepäin niin melkoisesti on tapahtunut ja ihmisiä kuollut. Viikko tästä eteenpäin... mitä vaan.
En edelleenkään näe tässä mitään muuta vaihtoehtoa kuin Lännen sotilaallisen väliin tulon, oli Venäjällä ydinaseita tai ei. Tai jos ei se väliin tule, niin sitten Ukraina on lopputuloksena ihan paskana. Melko kylmäävää kuvamateriaalia tänäänkin sieltä tullut, kun CNN ollut tuossa auki.
Toki yksi mahdollisuus on se vallankumous nro X Venäjän maalla, mutta onko meillä varaa jäädä sitä odottamaan.