TPS-Pelicans 29.9.

  • 1 133
  • 8

c'elysee

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Niinhän siinä kävi, että lahtelaiset veivät pisteen mennessään. Itse olin todella positiivisesti yllättynyt Pelicansin hyvästä pelistä. Tuolla meiningillä taistellaan ihan kirkkaimmista mitaleista. Onnittelut Lahteen hyvälle joukkueelle!

Negatiivinen asia pelissä oli tuomaritoiminta. Yleensä en tuomareita hauku, mutta nyt pari Ringbom-Levonen esitti niin surkeaa toimintaa, että toivottavasti eivät enää liigassa tuomitse. Tällä en halua vähätellä Pelicansin loistavaa peliä, vaan tuomita kyseiset tuomarit huuthiiteen. Hävetkää!!!
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Pelicans-fani..

..kiittää! Pelicans pelasi (kuulemani) mukaan ihan hyvää hokia. Mukava, että turkulaisfanit arvostavat lahtelaisten esityksiä! =)
 

Germanicus

Jäsen
Suosikkijoukkue
*HIFK* Germanicus Julius Caesar Claudianus
Lahden Pelicans

Onnittelut jälleen,vaikka itse en ymmärrettävistä syistä matsissa ollut,niin silti olisin halunnut olla siellä lintu orrella ja vakoilla teidän peliä.

Olen tässä jo viime kaudesta lähtien odottanut vesikielellä kostoa teidän tekemisistä,mutta pikkuhiljaa alan kauhulla:) odottaa tämän kauden ekaa kohtaamista.

Tunnen kunnioitusta joukkuettanne kohtaan,nöyrää peruspeliä höystettynä TODELLA hyvällä valmentajalla.Tulette menemään tällä kaudella todella pitkälle(ainakin näin toivon).
 

Roomie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, St. Louis Blues
Yleensä en tuomareita hauku, mutta nyt pari Ringbom-Levonen esitti niin surkeaa toimintaa, että toivottavasti eivät enää liigassa tuomitse.
Jaa!! Jokos se Levosen Jari tuomitsee oikein liigapelejä? Empä tuotakaan tiennyt vielä :)
Onnittelut pelicaaneille pisteestä. Teillä menee kivasti :D
 

gilbert

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, Canadiens
Kyllähän tämä meno alkaa olla aika uskomatonta.
Aikaa viimeisestä todellisesta tappiottomien pukesta on sitten vierähtänyt tovi, olisko ollut joskus 1980 ja Piri olii silloin aloittelevana kloppina jään puolella. Sen jälkeen onkin kuljettu pitkä synkkä taival tunnelissa, jonka loppu alkoi häämöttää jo viimekauden lopussa. Turusta saavutettu piste taitaa olla ensimmäinen lähes kymmeneen vuoteen, joten sen arvo on kaikin puolin suuri. Tps:kin alkaa lämmetä pikkuhiljaa kauteen ja tämän iltainen oli kaiketi joukkueelta jo kohtuullisen hyvä esitys, jos Varmavuohon on luottaminen.
Toivottavasti Lahdessa osataan vihdoin pitää jalat maassa menestyksen hetkellä eikä aleta jälleen kerran leikkiä raha-miestä, jonka leikin jäljet on nähty liian monta kertaa(olen oppinut pessimistiksi)
Mutta tällä hetkellä nautin 15 vuoden edestä joka hetkestä, jonka mahtavaan vireeseen yltänyt lintulauma minulle tarjoaa, enkä tämän enempää huolehdi huomisesta.
Tervetuloa Ässät lintuluolaan torstaina, teitä odottaa todennäköisesti täysi lauma kotikatsomossa.
 

#9

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Ringbom-Levonen

champselyse: Valítettavasti ei paljoa voi toivoa, kun jäällä on "linjamies" ja amatööri (siis tuomarina)
 

Raúl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Viestin lähetti champselyse
Tuolla meiningillä taistellaan ihan kirkkaimmista mitaleista.

Kiitokset tietysti kehuista, mutta oliko tuo jo vähän yltiöoptimistinen ajatus? Kaudesta on pelattu 7 peliä ja vastustajat alkavat vasta päästä vauhtiin. Tottakai toivon, että menestystä tulisi, mutta playoff-paikka on edelleen tavoite ja sekin tulee olemaan vielä työn ja tuskan takana.
 

kop

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Joo, liekö kannattaa tässä vaiheessa kautta mitaleja ripustella kenenkään kaulaan. Pelicansille kuitenkin täytyy antaa täysi tunnustus hyvästä pelistä; varsinkin joukkueen tiivis viisikkopeli on ihailtavaa katsottavaa, tosin puhun nyt vain yhden näkemäni pelin perusteella. Joukkueessa on kuitenkin taitoa ja pojat saavat kentällä sitä myös näyttää. Pelicans on turhaan saanut maineen tylsänä peruuttelijaporukkana. Ainakaan tänäpäivänä se ei pidä kutinsa.

Jo viime kaudella Pelicansilla oli liigan paras ykkösviisikko + Kuivalainen ja tällä pelejä pitkälti ratkottiin. Nyt porukkaan on saatu kaksi loistavaa hankintaa Koivunen ja Jääskeläinen ja materiaaliin on saatu vähän syvyyttäkin. Helppo on ennustaa liidon jatkuvan myötätuulessa jakossakin.

Pelicans näyttää onnistuneen loistavasti parina viime kautena hankkiessaan potentiaalisia, mutta edelliskaudella epäonnistuneita pelaajia Lahteen. Jannuilla on ollut hurjasti motiavaatiota näyttää uudestaan tasonsa ja hintalappu on ollut Pelicansille edullinen. Loistavaa työtä sinäänsä.
 

Janneone

Jäsen
Viestin lähetti Roomie

Jaa!! Jokos se Levosen Jari tuomitsee oikein liigapelejä? Empä tuotakaan tiennyt vielä :)

Nopeasti on mies Liigaan tosiaan noussut, vähän turhankin nopeastikin mielestäni, vielä muutama vuosi sitten Levonen oli tuomitsemassa peliä jossa itsekin pelasin ja olisiko se ollut Luvialla jotain B-junnujen 2-tai 3-divaria. Rento kaverihan se oli ja jutteli mukavia pelaajille ja heitti läppää mutta mikä älämölö olisi noussut jos silloin ottelun toisena tuomarina ollut "Löppönenkin" olisi jo liiga tuomarina, kovat olisi keskustelut siitä että millasia aloittelija tuomareita liigaan oikein päästetään tuomitsemaan..
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös