To 25.01.2007 HeKi-Sport

  • 4 419
  • 28

stairox

Jäsen
Suosikkijoukkue
Wanha kunnon divariajan Vaasan Sport, Liverpool FC
Nyt on taas väkisinväännön aika. Sportin viime ottelu FPS:ää vastaan oli kauden heikompia vaikka voitto tulikin 4-0.

Sairastuvalta on odotettavissa ainakin McNeil? Olisikohan muitakin? Pate sai ilmeisesti kymppitlin täyteen viime pelissä ja huilaa täten. Onneksi Sport ei enää kaadu yhteen mieheen.

Joensuussa tuli turpaan toista kertaa tällä kaudella vieraissa, nyt olisi pakko voittaa ettei vajota perinteiseen vieraskammoon, puhumattakaan siitä että sarjavoiton kannalta tämä peli on ehdottomasti voitettava.

Sarjataulukko näyttää hyvältä, viimeisimmät peli-esitykset taas ei. Meille tarjotaan sarjan voittoa, toivottavasti siihen tartutaan.

Optimisti olen edelleen, 1-5.

Edit: Kiitos mendieta, en tiedä miten minun päähäni on tullut että tuo ottelu olisi jo tiistaina. No, virheitä (toivottavasti) sattuu muillekin? Päivämäärä ainakin meni oikein, joskin vahingossa ;) Turhan aikaisin tämä nyt vaan tuli avattua.

Edit2: otsikkoa ei näköjään saa muokattua? Modet hoitakoon kun huomaavat.
 
Viimeksi muokattu:

mendieta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Carlo Grünnin ja Juhani Tammisen FB-päivitykset
Tämä peli pelataan torstaina 25.1.

Uusi pakki on ainakin kehissä tässä matsissa Sportilta. Sentteriosasto pelottaa, vaikka Miron ja Macin paluusta on kyllä kylillä supistu. Eihän noista ikinä tiedä. Kotisivut kertoo varmaan tänään tai huomenna enemmän.
 

Winger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport
mendieta kirjoitti:
Sentteriosasto pelottaa, vaikka Miron ja Macin paluusta on kyllä kylillä supistu. Eihän noista ikinä tiedä. Kotisivut kertoo varmaan tänään tai huomenna enemmän.
Niin. Olisiko Inkkari sentterinä tässä ottelussa? Jos Macci, Pate, Pete ja Miro ovat sivussa, on meiltä ottelussa sivussa neljä keskushyökkääjää. Miron tilanteesta ei tosin ole tietoa, eikä kyllä MacNeilinkään. Laskeskelin tässä huvikseni, että kaikki pelipaikat huomioonotettuna Sportissa on tällä kaudella päässyt edustuksen kautta pelaamaan lähemmäksi 40 eri pelaajaa. Joskin noin kymmenen heistä on A-junioreita, mutta silti.
 

red&white

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Philadelphia Flyers, CFC
MacNeil ja Laitinen ovat kokoonpanossa torstain Heki ottelussa. Saa kattoo mielenkiintoinen peli tulossa. Paljon riippuu siitä miten Janne Kurikka pelaa Hekin maalilla. Viime pelit ailahdellut aika paljon.. Veikataan 2-5
 

SPORTTIKOTKA

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
EteläTurnee osa 1

Doniin Sporalla kahden pelin putki täälä Etelässä. Sarjan piikkipaikan kannalta molemmat todella tärkeitä pelejä. Sport esittelee Heinolassa uuden pakin Halmeen. Paljon on taasen jamppoja lasaretin puolella, mutta onneksi laajuutta löytyy ja ratkaisijoita on vain yksinkertaisesti muista noustava. Ilmeisesti Vaasasta on myös bändiä tänne saapumassa katsomoon kuten täältä Etelästäkin joten eikus meno villiksi myös katsomossa.
 

Tuusa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
red&white kirjoitti:
MacNeil ja Laitinen ovat kokoonpanossa torstain Heki ottelussa. Saa kattoo mielenkiintoinen peli tulossa. Paljon riippuu siitä miten Janne Kurikka pelaa Hekin maalilla. Viime pelit ailahdellut aika paljon.. Veikataan 2-5


MacNeil ei ainakaan jääkiekkoliiton mukaan pelaa eikä Westerback. HeKi laittaakin Sportin tänään ahtaalle. Kuka on maalivahti Niklas Wewar?
 

Winger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport
pekutti kirjoitti:
MacNeil ei ainakaan jääkiekkoliiton mukaan pelaa eikä Westerback. HeKi laittaakin Sportin tänään ahtaalle. Kuka on maalivahti Niklas Wewar?
Westerback on pelikiellossa kymppitilin täyttymisen vuoksi. Oletettavasti kokoonpanossa jälleen perjantaina Kiekko-Vantaata vastaan. Wevar on Sportin A-junnari, joka paikkaa loukkaantunutta Rossia. Voisi melkein veikata, että Pärmikselle sopimusta ei tehdä. Kyllä mies luukulla olisi varmaankin, jos näin kävisi.
 

mendieta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Carlo Grünnin ja Juhani Tammisen FB-päivitykset
Aikamoisella paska rosterilla ollaan taas matkassa. Erona Jokipojat-vierasmatsiin on se, että siellä meillä sentään oli Westerback Laitisen sijasta, joka on astetta ratkaisuihinpystyvämpi. Nyt siis lähdetään peliin ilman ykkös- ja kakkossenttereitä ja lisäksi puuttuu tukku muita pelaajia. Ja pakkeja on kehissä vain kuusi ja varamaalivahtina A-junnujen divaritason kassari. Yksikin lisäloukkaantuminen on niin sanotusti katastrofi.

Puolustuksen kautta sanoisin. HeKillä ei ole taitoa murtaa Sport-alakertaa, jos se pelaa tasollaan. Sitten itse voisi rankaista vastahyökkäyksistä.

Tänään ollaan kai vielä suosikkeja, mutta huomenna ei.
 

ASF

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
mendieta kirjoitti:
Tänään ollaan kai vielä suosikkeja, mutta huomenna ei.

Viimeksi Heinolassa alku oli kohtuullisen tasaista, mutta lopussa repesi. Jos Heki saa alkuun ensimmäiset maalit, niin vaikeaa tulee. Toisaalta kyllä tuo Sportin materiaali pitää vielä riittää Hekin kaatoon, mutta huomenna Vantaa tunnetusti on paska paikka Sportille. Onneksi Pate saadaan takaisin ja eiköhän se Mac ole ihan rajoilla voiko pelata jo tänään, joten huomista ajatellen toivoa on. Tällä kaudella tämä keskushyökkääjien puuttuminen on ollut ihan järkyttävää välillä.
 
Suosikkijoukkue
Vaasa
Kevät ja tärkeät pelit. Silloin takuuvarmasti Sportin tärkeitä pelaajia aletaan kantaa sairastuvalle minkä ehtii. Joka vuosi sama tarina.
 

ASF

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
sika säkissä kirjoitti:
Kevät ja tärkeät pelit. Silloin takuuvarmasti Sportin tärkeitä pelaajia aletaan kantaa sairastuvalle minkä ehtii. Joka vuosi sama tarina.

No odotas vaan finaalia. Puolet on taas A-junnuja.
 

magnum37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tulevaisuuden Sport
No eihän tuo nyt ole niin huono kokoonpano...laskujeni mukaan terveistä tai puoliterveistä pelaajista puuttuu vaan MacNeil, Nabb ja Pate...muita?

Nabb on muissa edustustehtävissä ja Pate kärsii pelikieltoa.. mutta missä on MacNeil? Säästelläänkö miestä vai? Huomenna on kyllä hankala peli Vantaalla varsinkin, jos ei mäkkärin fyysisyyttä päästä hyödyntämään.
 

red&white

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Philadelphia Flyers, CFC
Macin vamma ei sinänsä ole paha, vaan Sport ottaa varman päälle kun kerran rosterissa löytyy leveyttä. Nabb on Italiassa, Westerback pelikiellossa. Pahkala ilmeisesti vielä kuumeisena.. Vai oliko jo kokoonpanossa en muista. Suonpää, Mattila, Laine, Kuusisto ja Rossi ovat aika varmasti poissa tämän kauden otteluista. Ei tämä vielä aivan tuhoontuomittua ole, mutta lisää ei loukkaantumisia saisi tulla mikäli liigaa paikasta halutaan taistella.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Huh huh

Pelattiin kaksi paskaa erää ja jatkoajalla maalituomari ratkaisi pelin. Tuomari vihelsi pelin poikki ja vihellyksen jälkeen kiekko valui Höylän längistä maaliin.

Ottaa päähän ihan helvetisti ja tuomarivirheeseen ratkesi huono peli. Sportin parhaita Höylän lisäksi Joki-Erkkilä, Mäkinen ja Niemi.

Maalituomarin uran ensimmäinen ja viimeinen matsi. Ja vielä samalla kertaa.
 

everon

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, KHL Jokerit, sympatiat Kärpät
Miten hito**a me voidaan haastaa joku liigajoukkue, kun hävitään jollekkin hitsin Hekille? Turha selittää asiaa loukkantumisilla, kun nuo samat jampat on hajalla jo ennen liigakarsintaa, jos sinne nyt kuvitellaan pääsevän.

Vaikka Inkkari onkin meidän lempilapsi, niin parempaan (kuin kaksi jäähyä ja syöttö) on kaverin pystyttävä, jos meinaa täälä jatkaa.
 

Shearer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
Koskahan se MacNeil saadaan takaisin kokoonpanoon? Koko ajan puhutaan pienestä vammasta mutta pelejä vaan jää pelaamatta.

Tämä oli harmittava tulos, mutta positiivinen asia on se, että Hokki ja Jukurit jäi tänään pisteittä.

Huomenna on pakko voittaa ja kun tietää Sportin historian K-Vantaata vastaan niin vaikea peli varmaan tulee. Saadaan kuitenkin Westerback takaisin joten jotain positiivista kuitenkin...

Miten hito**a me voidaan haastaa joku liigajoukkue, kun hävitään jollekkin hitsin Hekille? Turha selittää asiaa loukkantumisilla, kun nuo samat jampat on hajalla jo ennen liigakarsintaa, jos sinne nyt kuvitellaan pääsevän.
Ilmeisesti tässä on mennyt liian hyvin kun yhdestä jatkoaikahäviöstä jaksetaan meuhkata näin paljon. Toki Sportin olisi pitänyt voittaa mutta näitä sattuu, toivotaan että huomenna Sport palaa tasolleen.
 
Suosikkijoukkue
Entisen pääkaupunkiseudun oma joukkue
Asia mitä ei täällä olla "huomioitu" ääneen on että tällä pelillä Sport palasi paalupaikalle >;)

Oli tyhjä olo radioottelun jälkeen. Mutta kyllä poissa olot vaikuttavat näköjään: Psyykkisesti ja siten että on oudot ketjukaverit pelaajilla. Noh olisi se tappio voinut tulla kuitenkin. En tosiaan tiedä, voihan Hekilläkin olla sairastupalaisia. Olikohan tämä J-A tappio herätyskello? Epäilen, sillä huomisen koitokseen olisi tarvittu vähän positiivista energiaa tästä pelistä. Kaipaan kyllä aikalisiä. Ei siinä tarvitse välttämättä mullistavia ideoita purkaa, kunhan joukkue saa sen ajan ajatella ja skarpata vähän samalla kun kaverin peliinto vähän hiipuu. Huomennahan on ainakin teknillisiä aikalisiä.

Kyllä se Urheilukanava on huomenna se kohokohta vaikkei ennakkosuosikkeja olla.

Luokkaantumisia ei ainakaan tullut.

Vai että peli oli vihelletty pois? Jäminki sai laitta pari kiekkoa pussiin.Onnittelut Hekille!
 

SPORTTIKOTKA

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
Jaahas...

Olipas harvinaisen huono peli. Pari hienoa kassia Sportilta ja se oli siinä. Loukkaantumisia on paljon, mutta se ei kaikkea selitä. Miksi muutes näitä loukkaantumisia tulee samalle bändille joka saatanan vuosi samalla lailla kun tosipelit alkaa? Missä ovat valmennusjohdon herättelyt pelin sisällä? Noustiin takasin kärkeen, mutta silti ottaa pannuun! Itse en nähnyt tai kuullut, mutta puhuivat dumarin jo vislannee pilliin ennen ratkasubyyrin tuloa. Katsomossa tunnetta ei saatu oikein pelistä niin sitä haettiin katsomosta. Kävihän poliisikin paikallisen kylähullun kera kyselemässä pelin kulusta. Huomenna uutta matoa koukkuun ja melkiis pakkovoiton edessä ollaa.
 

mendieta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Carlo Grünnin ja Juhani Tammisen FB-päivitykset
Aika rankka tuomarivirhe sattui eilen Heinolassa. Ei voi peitellä vitutusta, se toinen piste olisi tullut todella tarpeeseen. Neljä minuuttiahan siinä olisi ollut aikaa sitä yrittää. On karua, että tällä tasolla on tämän tasoiset tuomarit.

Jos joku viitsisi mainita Jussi Halmeen otteista niin olisin onnellinen.
 

Apa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara,NFL,jalkapallo ja persoonat
Täyttä skeidaa, niin Sportin peli, kuin tuomarityöskentelykin. Jätkät oli kyllä niin tutkalla, että harvoin näkee. Tuomarikin pitää tietysti aina Vaasalaisittain haukkua tappiomatsin jälkeen. Nyt siihen oli kylläkin taas kerran hyvää aihetta.

#Pernaa oli ihan omissa sfääreissään ja ajeli ohi usemman kerran. Huonoin peli häneltä mitä on tullut nähtyä. Uskomattoman tyhmän jäähynkin otti alussa.
#Halmeessa vois olla potenttiaalia, mutta pari TODELLISTA hasardia ja pelisysteemi kovasti hukassa, mikä tietysti ymmärrettävää. Näytti välillä ettei muistanut pelaako punasten vai valkosten puolella. Muuten rauhallisen olonen kaveri ja parin matsin+treenin jälkeen voi olla jo selkee apu joukkueelle.
#Puollustuspään virheitä tuli siis aivan tolkuttomasti. Kukaan ei näyttänyt tietävän omaa tehtäväänsä/paikkaansa ja kiekonmenetyksiä uskomaton määrä. Hyökkääjistäkään vastuunkantajia ei tahtonut löytyä pelin organisoinnissa.
#Ikävä ei ole Tamia, mutta sen aikalisän olis voinut kyllä käyttää kolmannessa erässä. Sen verran suolesta Sportin pelaaminen oli, että aikalisä ei olis voinut ainakaan pahentaa tilannetta.
#Valitettavasti Nik on kuin varjo entisestään. YV:llä pelasi osittain sentteriä, mutta muuten laidassa surffaillen. Eipä taida olla käyttöä, jos ei sentteripulan vuoksi oteta paikkaamaan sitä osastoa.
#Joki-Erkkilän (vai Oksan?) yksinläpi-tilanne. Ei selvempää rankkaria ole olemassakaan. Pakki monta potkua suoraan takana ja siitä koukkii kaverin kumoon niin, että edes laukaus ei lähde.
#Tuomaritarkkailija kommentoi tuomarilinjaa "aavistuksen araksi". No kyllähän sen ymmärtää, että lehdistölle ei anneta lausuntoja, että epäonnistui totaalisesti, mutta toivottavasti suorassa palautteessa Lindholmille on tullut kunnolla sanottua. Tissiposkilinjalla ja silittämällä ei Suomalainen tuomarityöskentely tule koskaan paranemaan.
#Ratkaisumaalikin oli todella hyvä esimerkki epäkypsän tuomarin virheestä. Vihelsi koko matsin ajan hyvin nopeasti pelin poikki, kun maalivahti nappasi kiekon eli eipä jäänyt paljon aikaa laittaa kiekkoa takasin peliin. Niin kävi tässä jatkoaikamaalissakin eli pilli soi lähes heti kun kiekko Höylän varusteissa, ja vasta vihellyksen jälkeen valui pikkuhiljaa viivan yli. Vois kai sitä ottaa vastuuta omista virheistä edes sen verran, että ei hyväksyisi tämmöistä maalia?!
#Sehän oli selvä, että Jäminki rokottaa vanhaa seuraansa. Ennen matsia jo näin vähän ounastelimmekin..
#Makkarapalkkalaisten tehtävänä on seurata yleisöä, eikä itse matsia. Säästyttäis turhilta aborginaalien itkuilta. Vieraskannattajille oma varattu katsomonosa ei ainakaan pahentaisi tilannetta.
#Kärkijengi vastassa ja Heinolassa 400 katsojaa. Jippii! Ja oikeesti mun käy sääliksi näitä heinolalaisia, mikkeliläisiä ja monen muun porukan pelaajia. Jos kannustaminen on pelkästään sitä stnan rumpujen hakkaamista epätahtiin, niin eikö kannattaisi luopua siitäkin? Päähän siinä hajoo sekä hakkaajilta sekä pelaajilta. Veronmaksajien varoista ne mielisairaalatkin kuitenkin rakennetaan..
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

ASF

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
Tuossa Åpan viestissä oli hyvin koottu kaikki tärkeimmät ajatukset pelistä. Sen verran vielä, että ennen Hekin jatkoaikamaalia tullut Sportin 3-1 hyökkäys kuvasi hyvin koko peliä. Hyökkäys ei päättynyt edes laukaukseen maalia kohti, kun kukaan ei ota vastuuta ja kiekko vaan siirrellään. 3. erä oli Sportilta niin paska, että Heki ihan tämän perusteella ansaitsi voittonsa. En muista näin huonoa esitystä tällä kaudella. Tänään ei voi muuta kuin parantaa ja pakko on parantaa selvästi. Paljon kovempi peli on tulossa.

Pelistä jäi kyllä silti eniten mieleen tämän tuomarin pari avainratkaisua. Maailman selvimmän rankun ignorointi ja jatkoaikamaali. Totta helvetissä kaveri vihelsi liian aikaisin, mutta mitä sitten. Vihellyksen jälkeen ei vaan voi enää hyväksyä maalia. Tilanne oli niin päivänselvä. Tuomari itsekin viittoili aloitusta b-pisteelle heti vihellyksensä jälkeen. Toivottavasti kaveri viheltää seuraavan kerran IV-divarissa, jos sielläkään.

Fakta on kuitenkin se, että pinna otettiin, johdetaan sarjaa, pari matsia vähemmän pelattuna kuin vastustajilla eli kaikki on enemmän kuin omissa käsissä. Sekä Jukurit että Hokki koomailee ihan samalla lailla. Ainoastaan TuTo on liekeissä ja on pelottavan kova. Ihannetilanne olisikin, että Sport voittaa runkosarjan ja TuTo on kakkonen.
 

Sepedeus

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Peliitat
Åpa kirjoitti:
#Kärkijengi vastassa ja Heinolassa 400 katsojaa. Jippii! Ja oikeesti mun käy sääliksi näitä heinolalaisia, mikkeliläisiä ja monen muun porukan pelaajia. Jos kannustaminen on pelkästään sitä stnan rumpujen hakkaamista epätahtiin, niin eikö kannattaisi luopua siitäkin? Päähän siinä hajoo sekä hakkaajilta sekä pelaajilta. Veronmaksajien varoista ne mielisairaalatkin kuitenkin rakennetaan..

Jos Vaasaan vertaat tuota yleisömäärää, niin suurin syy lienee kaupunkien väkiluvut, Vaasa 57 266, Heinola 20 735. Lisäksi Heinolassa on vielä melko nuori jääkiekkokulttuuri. Peliittojen ajoista lähtien monet katsojat ovat olleet epäileväisiä ja varovaisia suhteessaan HeKiin. Tämä tarkoittaa sitä että peleissä ei käydä kun HeKi voisi vaikka hävitä. Julkisesti vähätellään HeKin saavutuksia ja muistutetaan siitä kuinka Peliitat kaatuivat omaan mahtavuuteensa.

Tosiasia on vaan se ettei HeKin peleissä käytännössä käy kuin niitä ihmisiä, joita jääkiekko aidosti kiinnostaa. Loput jäävät kotiin tai lähtevät Lahteen katsomaan liigaa.
 

Koheltaja

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, HIFK, FC Woking
eihän "korppi toisen korpin silmää noki"!

ASF kirjoitti:
Pelistä jäi kyllä silti eniten mieleen tämän tuomarin pari avainratkaisua. Maailman selvimmän rankun ignorointi ja jatkoaikamaali. Totta helvetissä kaveri vihelsi liian aikaisin, mutta mitä sitten. Vihellyksen jälkeen ei vaan voi enää hyväksyä maalia. Tilanne oli niin päivänselvä. Tuomari itsekin viittoili aloitusta b-pisteelle heti vihellyksensä jälkeen. Toivottavasti kaveri viheltää seuraavan kerran IV-divarissa, jos sielläkään.


Jäälleen kerran joudutaan toteamaan otsikon teema! Mistä ihmeestä tällaisiä tuomareita löytyy ja kaiken kukkuraksi ei voida sanoa mitään suoraan tuomaritarkkailiakaan. Tulee niin mieleen pahimpien koulukiusaajien vanhemmat:" Silu, silu, ei meidän pikku Matti sellaista tee, kun se oli naapurin Ville"! Onko tuomareissa todella näin huono taso, vai onko vika syvemmällä?
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Numero 26 paidassa ja nimi Halme selässä ei ole aiemminkaan luvannut hyvää. Ehkäpä kuitenkin tällä kertaa.

Kaveri oli suhteellisen isokokoinen, todella hyvä luistelutekniikka ja rauhallinen jätkä kiekon kanssa. Tykkää tukea hyökkäyksiä, mutta on siinä jollain tavalla samanlainen jätkä kuin esimerkiksi Markku Erholtz, eli ei kuitenkaan ainakaan eilen lähtenyt liikaa nousemaan, vaan vei kiekon hyökkäys-sinisen yli ja antoi helpon syötön.

Kaverilla on hyvä laukaus ja uskalsi käyttää sitä eilen runsaasti. Ampui viivalta 7 kertaa laadukkaasti maalille ja osasi myös tarpeentullen syöttää järkevästi kaverille.

Pelisysteemi oli pahasti hukassa jätkältä ja heittikin maalintakaa yhden ykkös-syötön suoraan kärkikarvaajan lapaan b-pisteellä, josta jätkä pääsi nokikkain -Höylän kanssa, mutta Höylä pelasti. Muutamia hasardeja tuli kun ei yhtään tiennyt kuinka kaverit liikkui. Tai eilisessä tapauksessa eivät liikkuneet, sillä Sportin liike siniviivojen välissä oli eilen totaalisen paskaa.

Halme pelasi ylivoimaa ja kahdenkin miehen ylivoimaa. Oli selkeästi sellainen profiilipelaaja ja rauhoittaja viivalla. Alivoimalla hukassa kuin jokisen eväät ja välillä Halmeen seikkaillessa Sportin neliö olikin muodossa 1-1-2 ja maalinedessä seisoi Risto Leppiniemi kahden tai jopa kolmen HeKi-pelaajan kanssa.

Tänään mennään katsomaan kaloja Vantaalle "Äiti. Lähetä rahaa"-kyltti mukana.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös