Ti 9.12.2008 Lukko - Kärpät

  • 5 540
  • 23

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Lukko tänään:

Vehanen (Myllykoski)

1.Kenttä:
Mustonen-Saarenheimo-Haataja, Cook-Jillson

2.Kenttä:
Laaksonen-Lindgren-Tukonen, Honkaheimo-Nevalainen

3.Kenttä:
Virtala-Viinanen-Saarela, Vidgren-Lehikoinen

4.Kenttä:
Tuomainen-Koponen-Ben-Amor, Rantanen, Aaltonen(h)

Hyökkäys ihan odotetussa kokoonpanossa. Pakistossa taasen ensinmäistä kertaa esiintyy raumalaisyleisölle Jillson ja Rantanen. Mielenkiintoisia pelureita molemmat kuitenkin.

Laitinen ei kauaa ehtinyt tuurata Kovasen ja Pettisen mentävää aukkoa, kun joutui jo itsekin telakalle.
 
Viimeksi muokattu:

Jyty

Jäsen
Suosikkijoukkue
käyttää lehväslukkoa logonaan.
Tärkeä ottelu tässä äärimmäisen tasaisessa sarjassa, ja kaiken lisäksi puolittainen pakkovoitto, koska sen verran on tullut näitä kotimatseja tuhrittua.

Onneksi ei puolustajia ole joutunut tuon enempää jäämään sivuun, kun jo jotain juttuja oli liikkeellä, että lähes jokainen pakki omistaa jonkin asteista vammaa.

"Boogie" Mustonen saisi sitten näin tiistain kunniaksi kouluttaa vähän vanhaa seuraansa, ja iskeä vaikka hattutempun kehiin, niin saisi edes hiukan anteeksi niitä aiemmin hukattuja paikkojaan.

Päätuomarikaksikkona heiluu Antti Hämäläinen ja Jyri Rönn. Huonosti on muistikuvia herroista, mutta toivottavasti viheltävät oikeudenmukaisesti.
 

fewe0

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Senators
1. Kenttä

Andersson, Jonas - Karppinen, Veikko - Dahlman, Toni
Mikkola, Ilkka - Ohtamaa, Atte

2. Kenttä

Koivisto, Toni - Viuhkola, Jari - Kuusela, Kristian
Jokinen Juho - Forrest, Justin

3. Kenttä

Normio, Teemu - Keränen, Juho - Aaltonen, Juha-Matti
Ylönen, Antti - Grönholm, Ossi-Petteri

4. Kenttä

Alikoski, Mikko - ... - Pekkala, Tomi
Kiren, Toni - ...

Maalivahdit:

Petri Koivisto (Antti Rautiola)

Sanokaa mitä sanotte, mutta kyllä on raajarikkoinen Kärpät tänään Raumalla.. Olisi helposti tilaa heittää Mikke Granlund tuohon nelosen keskelle.. Pois ovat: Tuomas Tarkki (jalka), Martti Järventie (jalka), Oskari Korpikari (polvi), Vesa Viitakoski, Tatu Backman (aivotärähdys) sekä Daniel Corso (aivotärähdys).

Karppinen saa tilaisuuden loistaa.. Pirteästi pelannut Veikko räpäyttää tänään kyllä maalin!

Jospa tänään ei kukaan ottaisi lasarettia? Kummastakaan joukkueesta.
 

Eddie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät & kaikki karsintasarjat
Sanokaa mitä sanotte, mutta kyllä on raajarikkoinen Kärpät tänään Raumalla.. Olisi helposti tilaa heittää Mikke Granlund tuohon nelosen keskelle.. Pois ovat: Tuomas Tarkki (jalka), Martti Järventie (jalka), Oskari Korpikari (polvi), Vesa Viitakoski, Tatu Backman (aivotärähdys) sekä Daniel Corso (aivotärähdys).

Karppinen saa tilaisuuden loistaa.. Pirteästi pelannut Veikko räpäyttää tänään kyllä maalin!

Jospa tänään ei kukaan ottaisi lasarettia? Kummastakaan joukkueesta.

Missäs se Paakkolanvaara sitten tuosta on? AA parin erottamiselle iso peukku. Minusta näyttää ihan mukavalta kuitenkin nuo Kärppien kentät. Granlundin olisi ihan hyvin voinut heittää haistelemaan liigailmapiiriä, vaikka sitten ~5min peliajalla. A-junnuissa ehtii kuitenkin viikonloppuna taas pelaamaan. No suojellaan nyt sitten.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Laitinen ei kauaa ehtinyt tuurata Kovasen ja Pettisen mentävää aukkoa, kun joutui jo itsekin telakalle.

Joko Laitisen sairasloman pituus muuten on selvinnyt?

Paljon pelaajia näyttäisi Kärpilläkin olevan sairaslistalla. Syytä on tosiaan toivoa, niin kuin jo joku edelle kirjoittikin, että tänään ei enää kummastakaan porukasta miehiä tippuisi.

Muuta toivottavaa ei tästä pelistä olekaan. Sen sijaan kahden pisteen kotivoitto on minimivaatimus, mielellään tietenkin kolmen pinnan voitto. Jospa Lukon peli kulkisi ihan yhtä hienosti kuin viimeksi kun Kärpät Äijänsuolla kävi.
 
Suosikkijoukkue
Kärpät
Olishan tuolla Kärppien rosterissa tänäänkin tilaa nostaa Granlund mukaan mutta eikai se kannata. Sehän saattas vaikka pärjätäkin, puhumattakaan että ei tarvisi kierrättää hyökkääjiä ja sekoittaa kenttiä kun olisi täysi miehitys.

Kuinka kauan se Corso sitä aivotärähdystään oikein potee? Antakaa sille buranaa niin josko pääkipu vähän helpottaisi ja pääsisi pelaamaan.
 

Stouts77

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Jaaha, poissaoloja taasen mukavasti, -kele.

Ja Corsolle sitä SATTUU ja tapahtuu jatkuvasti. Saisi kyllä olla tiuhempaan kentällä, vaan ei voi mittään kun on jatkuvasti joka paikka kipiänä. Mutta missäs Paakkis?
 
Viimeksi muokattu:

Larsen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Ei vitusa timangi Granlundia Rauman sikojen käsiin.

Eipä tässä mitään kummempia analyysseja tarvitte. Kärpät voittaa 6-2

Parempi pitää piilossa vaan..=) Kontaktilajista kun on kyse niin voi tulla mustelmia, muillekin kuin tuomareille vai mitä.?
 
Suosikkijoukkue
Susanna Pöykiö
Parempi pitää piilossa vaan..=) Kontaktilajista kun on kyse niin voi tulla mustelmia, muillekin kuin tuomareille vai mitä.?
Oululaisen kiekkokoulun käyneet ottavat tuomarin psyykkaamisen vakavasti, jos ei muu auta niin ajellaan. joo...

Mielenkiintoinen ottelu kyllä, sillä molempien joukkueiden poissaololistoista saisi melkein jo yhden tiimin kasattua! Toivotaan siis, että illan ringettematsi sujuu sopuisissa merkeissä, ja pahemmilta kynsien katkeiluilta vältytään.

Eiköhän se Emppu nyt onnistu. Se kun tahtoo onnistua siipirikkoisia keskikastin joukkueita, tai viime kauden Kalpaa vastaan. Onnittelut ekasta maalista vaan sinnekin.
 

JZZ

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Piraattiryhmä, Caps, ManU
Ohhoh, kukaan ei olekaan vielä kommentoinut.

2-0 kotivoitto siis. Ripan mukaan peli ei ollut kaunista, mutta tehokasta kuitenkin, eikä Kärpistä kauheasti vastusta lopultakaan ollut. Nollapeli on aina hyvä tulos ja kakkoskentän onnistumiset lämmittää. Josko nyt pikkuhiljaa näkyisi valoa synkän tunnelin päässä, onnistumiset ruokkii itsevarmuutta ja peli-iloa, vaikkei se peli mitään maailman kauneinta olisikaan.

Paikallaolleilta kaivataan kommentteja uusista miehistä.

Tästä on hyvä lähteä torstaiseen HPK-matsiin rinkelinmäelle.
 

senilix

Jäsen
Kommentoidaan nyt sen verran, että torjuntatilasto ei todellakaan kuvaa peliä tällä kertaa.

Ja Lindgreniltä nähtiin muutama todella hieno syöttö, olisikohan heräämässä
 

Walton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Johtaja Virran Dream Team
Hyvinkin yksinkertaisesti, huikea esitys Lukolta. Vaikka alkukaudella voitettiin pelejä suurikin numeroisesti, mielestäni tämän iltainen esitys oli koko pakettia ajatellen, paras esitys Lukolta tällä kaudella. Nyt pelattiin kiekkoa jolla voi pidemmän päälle pärjätäkin.
Puolustuksesta lähdettiin nopeasti, useimmiten ilman pakki-pakki-syöttöä. Keskialue ylitettiin nopeasto ja suoraviivaisesti. Takakarvaus toimi. Puolustuksesta tosiaan rakennettiin peliä, eikä roiskittu. Uhrautuvaa puolustuspeliä. Loistavaa.

Mitä tulee uusiin miehiin. Jillsonin debyytti kotona oli melko vaatimaton. Kuitenkin perusvarmaan kiekkoa, mutta jotenkin odotin enemmän.
Anssi Rantanen, tällä heti pidempää sopparia kouraan. Varmaan peruspelaamista, mitä nyt kerran kiekko poltti lavassa, josta mies joutui jopa jäähylle. Fyysistä pikkusikaa ja varmaa luutimista maalin edessä. Tälläisestä esityksestä ei voi olla pitämättä.
Tukonen-Lindgren-Laaksonen ketju on tulossa, ja lujaa tuleekin. Viimeistään tauon jälkeen tulosta alkaa tulemaan. Nyt palkintona yksi maali, ja useampaankin oli paikkoja.

Negatiivistakin löytyy. Esa Lehikoinen, tule nyt jo vittuun sieltä. Yksinkertaisesti.
Toinen iso miinus on hyökkäyspelaamisesssa vetojen puuttuminen ja niidenkin heikko laatu. Noilta miehiltä pitäisi löytyä edelleen parempaa viimeistelytaitoa, ja varsinkin kevättä kohden sen merkitys korostuu.

Tästä on todella hyvä jatkaa. Torstaina tulee tietenkin turpaan mutta lauantaina tulee huikean lämmin peli Bluesia vastaan. Oikealla tiellä ollaan.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Olihan tämä ihan erilaista peliä kuin torstaina KalPaa vastaan. Avauserän perusteella uskalsi odottaa jopa yhtä kauden parhaista esityksistä mutta minusta tuo peli meni sitten toisessa ja kolmannessa erässä hiukan sekavammaksi sähellykseksi.

En tiedä, lähtikö Kärpät peliin hiukan hälläväliä-asenteella vai mikä oli. Laukauksia tuli kyllä paljon Vehaselle, se on hyvä tietysti Peten torjuntaprosentin kannalta mutta ei Kärpillä oikeastaan yhtään sellaista huippuvaarallista maalintekopaikkaa ollut. Nätisti Kärpät kyllä peliä muutenkin pyöritti mutta siinä maalin edessä tosiaan konstit loppuivat.

Ei silti kannata Lukon voittoa vähätellä, eikä Vehasen nollapeliä. Nollapeli on nollapeli aina, eikä se siitä miksikään muutu.

Vehasen ohella onnistuivat nelosketju sekä kakkosketju. Nelonen jatkaa siitä mihin on jo ehditty tottumaankin, hyvä että saivat voittomaalinkin tililleen vaikka siinä Ben-Amorin paikalla silloin Laaksonen olikin tuuraamassa. Kakkosketju pelasi myös toiveita herättävällä tavalla, Tukonen avasi maalitilinsä Lukossa ja Laaksonen sai kaksi syöttöpistettä eikä Lindgrenkään huonosti pelannut.

Puolustajista mieleen jäivät Anssi Rantanen ja Tony Vidgren. Molemmat pelasivat hyvän pelin, Rantaselle tuli toisessa erässä pieni herpaantuminen josta joutui ottamaan jäähyn mutta muuten pelasi juuri niin kuin pitääkin eli teki sen mitä osaa, ilman mitään ihmeellisiä kommervenkkejä ja luuloja omasta erinomaisuudesta. Ja Vidgrenistä kuullaan vielä, toivon mukaan poika saa pelata jatkossakin sitten kun Pettinen ja myöhemmin Kovanenkin palaavat peliin.

Jeff Jillsonin ensiesiintyminen kotikaukalossa jäi aika vaisuksi. Eipä oikeastaan mitään ihmeempiä esittänyt.Nyt oli toinen peli Lukossa, mutta tuli mieleen jossain vaiheessa että milloinkohan hän on viimeksi siellä Minskissä päässyt pelaamaan? No, odotellaan ja toivotaan että jatkossa homma rupeaa kulkemaan.

EDIT: jatkan vielä hiukan.

Eli Lukon ylivoimapeli ei toimi vieläkään. Jo vuosikausiahan sitä on haukuttu, mutta näin tehotonta kiekon siirtelyä ei ole kovin usein nähty. Nytkin meni monta kaksiminuuttista niin että ei tullut yhtään vetoa kohti Kärppien maalia.

Alivoimapeli sen sijaan toimii. Se onkin pysynyt koko kauden ajan kunnossa, mutta nyt nähtiin vaihteeksi sataprosenttista työskentelyä.

Ei siinä sen kummempaa. Kyllä tämä voitto taas toivoa antaa tulevaan. Jospa se tästä lähtisi kulkemaan pidemmäksikin aikaa.
 
Viimeksi muokattu:

1936

Jäsen
Suosikkijoukkue
1963 | 2021
Eka erä tosiaan parasta Lukkoa tällä kaudella. Piti oikein ihmetellä kuinka hyvällä liikkeellä Saarelat ja kumppanit olivat. Ei meinannut uskoa samaksi joukkueeksi mitä viime aikoina. Toinen erä meni vituiksi osittain luokattoman huonon tuomarityöskentelyn ja Kärpätkin nosti karvaustaan. Lukon alivoimapeli oli loistavaa!

Tärkeä voitto ja erityismaininta Conanille ja Semirille. Eihän niitä pysäytä mikään!

Jillson oli tosiaan aika vaisu ja liike vielä hukassa. Samankaltainen peli kuin Turusssa. Toisaalta ei tee juurikaan virheitäkään.

Tattis Lukko.
 

Wrighter

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, Buffalo Sabres
Jillsonhan pelasi juuri samalla tavalla kuin muuan Gill aikoinaan. Järkevää pelaamista, joka rauhoittaa koko Lukon puolustusta. Helppoja syöttöjä ja purkuja jos siltä näyttää. Cookin ohella kentän paras pakki. Jos molemmat jatkaa edes tuolla tasolla niin jatkoa pöytään. Ja molemmat parantavat vielä varmasti.

Peli ei ollut mitenkään vauhdikasta. Ensimmäinen erä oli parasta. Toinen erä lähinnä nukutti ja kolmas oli hyvää puolustustaistelua Lukolta. Lukosta erottui positiivisesti Cookin ja Jillsonin lisäksi Tuomainen, Koponen ja Ben-Amor. Lehikoinen oli jälleen huono ja Otolla polttaa kiekko lavassa. Mihin se siitä muuttuisi? Kärpistä erottui positiivisesti Koivisto ja Viuhkola. Muut oli enemmän tai vähemmän kujalla. Keskinkertaista tiistailätkää. Kivaa kun tuli voitto ja pitkävedostakin 100 euroa. Ihan hyvä päivä.
 

Kai-Sakari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Panelian Raikas
Jillsonhan pelasi juuri samalla tavalla kuin muuan Gill aikoinaan. Järkevää pelaamista, joka rauhoittaa koko Lukon puolustusta. Helppoja syöttöjä ja purkuja jos siltä näyttää. Cookin ohella kentän paras pakki. Jos molemmat jatkaa edes tuolla tasolla niin jatkoa pöytään. Ja molemmat parantavat vielä varmasti.

Aamen. Cook on hasardihko, mutta yyveellä pari napakkaa kutia ja muutama ennakkoluuloton kiekon ylöstuonti. Symppis mies, joka tuntuu viihtyvän Raumalla.

Jillson tasapainottaa tätä paria oivasti. Eipä kovin montaa harhasyöttöä tullut, ja vain muutama jäätyminen, lähinnä hyökkäyspäässä. Jillsonista on vielä paljon iloa tällä kaudella. Sen tyyppinen pelaaja, joka ei näy otsikoissa tai kirkkaissa valoissa, mutta tekee tärkeää duunia.

Rantanen, joo, toi oikeasti kovuutta Lukkoon. Tempaisi Alikoskea(?) poikkarilla naamaan, mutta selvisi kuin koira veräjästä, kun Alikoski ehti suojaamaan ja tuomaristo oli muutenkin pihalla. Pisti maalin edessäkin kovaa kovaa vasten.
 

manemies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
...Nätisti Kärpät kyllä peliä muutenkin pyöritti mutta siinä maalin edessä tosiaan konstit loppuivat.

Kuulostaa siis siltä että Kärppien peli oli samanlaista kuin sunnuntaina Jokereita vastaan. Tällä kertaa vaan Lukolta ei kukaan tehnyt "Louheja" ja lahjoittanut meille voittoa.

Voidaanhan me tietysti selitellä että "pelistä puuttui Kärpiltä peräti kahdeksan vakiokokoonpanon miestä", vaan eiköhän noita loukkaantumisia ole joukkueella kuin joukkueella.

Nooh, katotaas nyt saadaanko tällä viikolla pisteen pistettä. Perjantaina vieraissa Jokerit (max 1 pist) ja lauantaina kotona Jyppi (noniin just, 0 pist).
 

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Lukon alivoimapeli oli kyllä todella hyvää ja siitä kertookin se, että Alatalo joutui ottamaan aikalisänkin keksiäkseen keinoja tuon murtamiseen. Tosin ei tuo aikalisäkään mitään auttanut. Harvoin voi olla noin levollisin mielin kun joukkue pelaa av:ta, kun kerran Kärpät ei yv:llään saanut paikan paikkaa rakennettua. Oikeastaan Lukon alivoimamaali leijui ilmassa ennemminkin kuin Kärppien yv maali, sillä Peki ja Hade haistelivat monta kertaa läpipääsyn paikkaa, mutta aina viime hetkillä kiekko "pomppi" pikkaisen väärään suuntaan. Tuomaiselle täytyy antaa erikoiskiitos, sillä pelasi todella hyvää av:ta ja ei siltä kiekkoa laillisin keinoin pois saanut.

Illan hienoin kuvio oli kuiten Lukon avausmaalia edeltänyt tilanne, jossa Viinasen ketju kahvitti kolme kertaa peräkkäin hyökkäysalueella kärppäpelaajan(olikohan järjestys Viinanen, Virtala, Saarela) ja tilanteen päätteeksi Saarela oli nokikkain kärppävahdin kanssa, mutta ei vaan sitten saanut enää maalivahtia kierretyä. Lukon avausmaalin sitten tekikin nelonen, johon Urama syystä tai toisesta oli Laittanut Laaksosen Semirin paikalle kyseiseen vaihtoon(olikohan syy pelkästään hyökkäyspään aloitus?).

Mustosen ja Pekin 2-0 vastaan tilanne oli kyllä illan suurin "tuhlaus". Mustonen paukutti sitten pekin passin tyhjistä ohi. Toki peki olisi voinut itsekin pistää sen kiekon jo sisään, mutta päätti ilmeisesti tarjoilla Mustoselle mahdollisuutta "maaliputken" jatkumiseen.

Tuomarista nyt viitsisi pahemmin narista, mutta kyllä se vaan niin oli että Kärpät sai syystä tai toisesta paljon helpommin ylivoimia kuin Lukko.

Pertun kenttää on paljon haukuttu, mutta nyt pelasi kyllä erittäin hyvän ottelun. Tosin ei nuo muutkaan kentät huonosti pelanneet ja oikeastaan kaikki neljä kentää pystyivätkin luomaan hyviä maalipaikkoja. Tietenkin Vehanen oli vielä todella varma maalillaan. Eiköhän tästä ole hyvä jatkaa.
 

Olkku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen mestarit 20-21
L4E kirjoitti:
Mustosen ja Pekin 2-0 vastaan tilanne oli kyllä illan suurin "tuhlaus". Mustonen paukutti sitten pekin passin tyhjistä ohi. Toki peki olisi voinut itsekin pistää sen kiekon jo sisään, mutta päätti ilmeisesti tarjoilla Mustoselle mahdollisuutta "maaliputken" jatkumiseen.

Mä istuin ihan siinä Kärppämaalin takana ja olisin sitä mieltä, että Boogie ei enää odottanut syöttöä, vaan Pekin tekemää maalia. Toisekseen kiekko pomppasi Mustosen mailan yli, eli en nyt laittaisi Boogien piikkiin, tällä kertaa, tuota tekemätöntä maalia.

L4E kirjoitti:
...mutta kyllä se vaan niin oli että Kärpät sai syystä tai toisesta paljon helpommin ylivoimia kuin Lukko.

Tästä tismalleen samaa mieltä. Varsinkin Semirin ja Viinasen saamat "koukkujäähyt" toisessa erässä, lähes naurattivat. Jos kaikki tollaset "koukut" olisi ottelussa vihelletty, ei täysin kentin olisi pelattu sekunttiakaan. Myös Kärppien saama huitomisjäähy, jossa Hade makasi jäässä, odotellen jäähyä, oli vähän, niin ja näin. Onneksi alivoimapelimme oli, etten sanoisi paikoin nautittavaa katseltavaa.
 

Epsri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Lukon avausmaalin sitten tekikin nelonen, johon Urama syystä tai toisesta oli Laittanut Laaksosen Semirin paikalle kyseiseen vaihtoon(olikohan syy pelkästään hyökkäyspään aloitus?).

Semirin silmäkulma taisi aueta siinä kun kärppien kaveri taklasi selästä maalin takana. Laaksonen paikkas sen yhden vaihdon ja tulosta tuli. Semiri oli eilen muutenki kovalla pelipäällä taisi luoda eniten maalipaikkoja kentällä.
 

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Toisekseen kiekko pomppasi Mustosen mailan yli, eli en nyt laittaisi Boogien piikkiin, tällä kertaa, tuota tekemätöntä maalia.
No ei se nyt kokonaan mailan yli poukannut kun kerran siihen sai "laukauksenkin" aikaan :), mutta voi olla tosiaan että odotti jo pekin ratkaisua.

Semir muuten tosiaan loi muutaman hyvän maalipaikan kuten tuossa yllä sanotaankin ja kaikki hyvän väännön lopputuloksena.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös