Ti 30.12.2008 Ilves-Ässät

  • 6 778
  • 25
Suosikkijoukkue
Ilves
Huippukiinnostava kiekkokamppailu nähdään Hakametsän tiistai-illassa, kun kova kotijoukkue Ilves isännöi paljon vieraspisteitä saalistanutta Porin Patalaumaa. Kauden kaksi aiempaa kohtaamista ovat meneet pistein 6-0 Ässille, mutta tällä(kin) kertaa Ilves on ennakkosuosikki. Mave Kivenmäki on syväjäässä, kun taas ex-Ilves Tommi Huhtala on liekeissä ja Ilves-kannattajat ovatkin jo jonkin aikaa toivoneet Huhtalan paluuta kotiin ensi kaudelle. Ailahtelevasti esiintyneistä Ilveksistä maininnan ansaitkoon kunnon sentterin puutteestä kärsivä maalinsylkijä Geoff Platt, ja elämänsä kiekkoa pelaava Ville Korhonen. Toivottavasti Korhosen hyvät otteet palkitaan kasvavalla vastuulla, ettei hänenkin tarvitse lähteä tekemään "Huhtaloita". Tulosveikkaukseen laittaisin Ilvekselle 4,5 ja Ässille 1,2

Ilveksen otteluennakko http://www.ilves.com/ennakko301208.php
Ässien otteluennakko http://www.assat.com/fi/nayta/ottelu/12209954638875/&rep=pre
 

Afinogenov

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Sabres
Miksei Turo Järvinen ole kokoonpanossa? Korhonen vasta neloskentässä.. Tomas Duba Ässien maalilla ja hyvä niin.
 

jamppa1919

Jäsen
Suosikkijoukkue
♠Ässät♠
Tämä on niitä otteluita mikä sopii Ässille mainiosti. Ilveksen pelityyli on hieman saman tyyliinen kuin Ässienkin ja Ässät osaa mielestäni tämän paremmin. Ipan pakeille pitää tänä iltana kiirettä Kuparisen ja Damonin kentän kanssa. Damonin kenttä on hieman kärsinyt tehottomuudesta, mutta kyllä se kova työ vielä palkitaan, ehkä jo tänään?

Ajeleeko "meidän Masi" taas maalivahteja? Duba pelasi hyvin viimepelissä, ehkä kuitenkin Masin maalivahdin ajeluita saisi tulla heti ottelun alussa, että saataisiin Eero maaliin.. ;) Noh, jos Duba torjuu tänäänkin voiton, niin ainakin oma luottamus palaa Dubaan. Olihan Duba lauantain rankkareissa jäätävän viileä..

Muuta huomioitavaa:

- Ässillä liigan nimekkäin neloskenttä, koska pojat syttyy?
- Ilveksällä kulkenut kotona hyvin viimeaikoina.. Niin oli kulkennut ennen edellistäkin Porilaisten vierailua.

Kova peli kummallekin tulossa, uskon kuitenkin Ässien voittoon Kuparisen ketjun johdolla.. Lukemat 1-3 voivat olla aika lähellä?
 
Suosikkijoukkue
Ilves
8-2 huh huh! Koskas viimeksi Ilves on tehnyt 8 maalia liigaottelussa? Hallilla olijoiden kommentteja odotellessa... Niinimäkikin nyt aloitti sen yrittämisen kun ei sopimus ole vielä taskussa... ehdottoman positiivista on Anttilan onnistuminen. Super-Marko GO GO!!
 

Ainapata

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Paikan päältä nähtynä, melko vaiherikas ottelu. Ässiltä mahdollisimman hyvä alku vieraspeliin. Nöyrää vieraspelaamista (puolustettiin hyvin keskustaa ja varmasti omista pois) ja hankittiin ansaitusti kahden maalin johto. Duba maalilla otti muutaman loistotorjunnan. Sitten erän loppuun YV:lla hieman onnenkantamoinen Ipan tasoitus ja avot pasmat sekos totaalisesti. Toiseen erään mahdollisimman huono startti, luistin ei juuri liikkunut ja nöyryys oli jäänyt koppiin. Roiskittiin kiekkoa ja kaiken kruunuksi hukattiin omalla puolustussiniviivalla muutaman kerran kiekko maalin arvoisesti kun oltaisiin voitu lyödä yhtä hyvin vastustajan päätyyn. Uusitalo oli ainakin kolmessa maalissa totaalisyyllinen ja Tähtinen kerran. Kuparinen otti pari typerää jäähyä turhilla ryntäilyillä. Ilves rokotti lähes joka paikasta 2 ja 3 erissä, Dubakin oli palannut omalle tasolleen. YV oli totaalisurkeaa (5-3 vastaan 2. erässä peli sekosi lopullisesti kun ei saatu mm. yhtään laukausta kohti Ipa maalia) Kaikin puolin erittäin kuriton ja haluton peli Ässiltä kaksi viimeistä erää. Ammattilaisurheilussa luulisi jonkinlaista asennetta sentään riittävän kun harrastuksesta sentään maksetaan. Ilves viimeisteli melko korkealla prosentilla.
Todettava vielä loppuun että Ässien pelin taso ei valitettavasti riitä 10 sakkiin.
 

Pikherz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Kyllä oli Ässien touhu täysin munatona 2 ja 3erissä. Ei mitään järkeä pelissä, ei sitten mitään. Ilves meni todella helposti johtoon ja neljännen maalin jälkeen homma oli paketissa. Ja tuomarit? Mitä? Täysin naurettavia tuomioita puolin ja toisin. Väärinvihellettyjä pitkiä kiekkoja ja paitsioita. Sitä ei voi sanoa, että Ässät olisi muka jäähyihin kaatunut, mutta olihan tuo tuomareilta melkoinen pelle-esitys. Duba sylki 2/3 vedoista eteensä ja pakit katselivat kun Ilveksen hyökkääjät pääsivät laukomaan näitä ripareita.

Ässien peli oli surkeaa. YV oli hyödytöntä ja AV liian passiivista. Mikään ketju ei ollut hyvä. Näillä otteilla mennään Mestikseen. Ihanaa.

Ja btw, Missäs Alpo oli?
 

LaTe_Show

Jäsen
Suosikkijoukkue
Colorado Rockies: 1980-1981.
Ässien peli oli surkeaa. YV oli hyödytöntä ja AV liian passiivista. Mikään ketju ei ollut hyvä.

Nämä sanat kertovat kaiken. Ässät pääsi 2-0 johtoon kahdella helpolla maalilla, ja Dubakin oli mies paikallaan ensimmäisen erän. Ässien kannalta tuli se Milanin kavennus harmittavasti erän viimeisellä minuutilla.

Ässistä Kivenmäki oli oikeastaan ainoa joka erottui siitä massasta...
 

Grub

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Huh huh, olipahan peli... Ilves sitten varmisti kannattajilleen hyvän mielen vuoden lopuksi. Eka erä oli jotakin käsittämätöntä paskaa taas kotijoukkueelta, mutta toinen ja kolmas sitten käytännössä yhtä maalia. Ja kaiken maailman apinat ja gorillat häädettiin niskoista pois.. toivottavasti, ne eivät myöskään hyppää bussin kyytiin enää vierasmatkoilla.

Marko heräilee koomastaan, lupaa hyvää! Jesse näytti sitä, mitä Tampereella on kaivattu koko syksy... TAITOKIEKKOA!! Illan ensimmäinen varsinkin kelpaa jokaikiseen koosteeseen, kuinka pistetään maalivahti täysin kahville. Samoin toisessa tuon paikan olisi tunannut nykyjoukkueesta melkeinpä kuka tahansa muu.

Seuraavaan peliin sitten toivottavasti Jesselle lisää näytönpaikkaa ja miehen laidalle Geoff Platt, kiitos! Tällä hetkellä Platt menee täysin hukkaan Anttilan ja Kauvosaaren rinnalla. Vaihdetaan vaikka Torkin ja Platin paikkoja, kunpa Sakke tämän älyäisi tehdä.
 

lake79

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi, Pahalampi.
Ja btw, Missäs Alpo oli?

Kuulemani mukaan kipeänä.

Ässistä Kivenmäki oli oikeastaan ainoa joka erottui siitä massasta...

Ja allekirjoittaneen yksi suursuosikeista, Tommi Huhtala. Hyvän pelin pelasi fyysisellä puolella ja yritystä riitti, koska vaan kaveri takaisin Ilvekseen.

Olihan peli! Ässät oli kyllä umpisurkea ja Duba teki maalilla kaikkea muuta, paitsi vakuutti otteillaan, myös tuomareiden viheltelyt välillä allekirjoittanutta kummastuttivat.

Jesse se sitten pisti kaksi maalia näteillä harhautuksilla. Molemmissa maaleissa sai kyllä kävellä ihan rauhassa maalille, huvitti vastaavat tilanteet herralta nimeltä Matti Uusivirta, pientä eroa kavereiden taitotasossa ehkä saattaa olla...

Marko toivottavasti nyt on sitten ns. "täysin hereillä" ja jatkaa tuosta hyviä otteitaan. KIITOS ILVES!

Ps. Näkikö kukaan selvästi, kumpi syötti Männikön yksin läpi pelissä, oliko Milam vai Nickersson? Allekirjoittaneen mielestä ensin mainittu.
 

Kunto

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Huh huh, olipahan peli... Ilves sitten varmisti kannattajilleen hyvän mielen vuoden lopuksi. Eka erä oli jotakin käsittämätöntä paskaa taas kotijoukkueelta, mutta toinen ja kolmas sitten käytännössä yhtä maalia. Ja kaiken maailman apinat ja gorillat häädettiin niskoista pois.. toivottavasti, ne eivät myöskään hyppää bussin kyytiin enää vierasmatkoilla.

Itse puolestaan näin jo ensimmäisessä erässäkin hyvää. Ilahdutti erityisesti liike. Ipahan vei mielestäni jo ensimmäistäkin erää, mutta Ässät vieraili erittäin vaarallisesti toisessa päädyssä. Huolestuttavaa oli se, että Ässät aukaisi muutaman kerran Ilveksen pelin helposti ja pääsi näihin ylivoimahyökkäyksiin. Lisäksi Toivonen haparoi avauserässä ja meinasi lipsauttaa lukemat jo 0-3:een.

Seuraavaan peliin sitten toivottavasti Jesselle lisää näytönpaikkaa ja miehen laidalle Geoff Platt, kiitos! Tällä hetkellä Platt menee täysin hukkaan Anttilan ja Kauvosaaren rinnalla. Vaihdetaan vaikka Torkin ja Platin paikkoja, kunpa Sakke tämän älyäisi tehdä.

Platt osoitti turhautumisensa tänään kyllä selvästi. Marko on aivan fantastinen "soolopelaaja", mutta kehonhallintaan kuluu sen verran energiaa, että syöttöön eivät kyvyt vielä riitä. Platt levitteli pariin otteeseen käsiään, kun syöttöä ei tullut. Noissa paikoissa Platt olisi ollut helposti kahdesti nokikkain Duban kanssa. Plattille nousee täältä hattu korkealle, sillä kaveri ei ole mikään diiva, vaan laittaa itsensä peliin toden teolla. Minäkin siirtäisin Plattin pois tuosta ketjusta.

Markolle maalit olivat mannaa. Markon siviiliolemuksesta on huokunut se, kuinka paljon pisteettömyys ja maalittomuus ovat painaneet. Kun useat sidosryhmät odottivat huippukautta ja varsinkin itse asetti riman korkealle, on takalukon vaara aina lähellä varsinkin nuoremmalle pelaajalle. Ties kuinka tärkeä oli Kauvosaaren viime sekuntien syöttö Tappara-pelissä Markon kevättä ajatellen.

Ilvekselle kaksi tärkeää voittoa loppuvuoteen. Näin saatiin kaulaa PlayOut-viivaan ja pidettiin tuntuma varsinaiseen tavoitteeseen eli kuuden joukkoon. Alkuasetelma vieraskiertueella on kahden voiton myötä hyvä. Maalinteko Tampereen ulkopuolella ja varsinkin yv-pelaaminen on nyt saatava kuntoon. Edellinen Tampereen ulkopuolella tehty maali on marraskuun puoliväliltä.
 

Pikherz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Ei noilla otteilla kannata pitää Huhtalaa vielä hyvänä, mies oli aivan yhtä ulkona kuin koko muukin joukkue. On tavallaan epäoikeudenmukaista arvioida Huhtalaa tämän illan jälkeen, sillä miehellä on tulevaisuus hyvänä kiekkoilijana.
 

Mane

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Ilves
En minäkään ymmärrä näitä väitteitä, että 1.erä olisi ollut Ilvekseltä jotenkin surkea. Saman lailla Ilves sitäkin mielestäni vei ja loi joukkueista selvästi enemmän maalipaikkoja. Hieman onnekkaasti Ässät rankaisi pari kertaa suunnilleen ainoista paikoistaan, tilanteiden tullessa pompuista ja Toivosen haparoidessa. Avauserässä vastaavasti Duba oli vielä erinomainen. Toki pelillinen ero vielä kasvoi jälkimmäisissä erissä, mutta suurin ero erien välillä oli Duban vajoamisessa tavalliseksi kuolevaiseksi. Pelitapahtumiin nähden 1.erän jälkeen oikeat numerot olisivat olleet suunnilleen 3-1.


Mitä Plattiin tulee, niin kyllä turhautuminen näkyi siinä, ettei mies vastaavasti itsekään selvässä johtoasemassa 2 vs 1-hyökkäyksessä syöttänyt, vaikka syöttölinja oli aivan vapaana vaan päätyi omaan ratkaisuun pienestä kulmasta, jolla nyt ei ollut mitään toivoa mennä maaliin.


Tänään tasoero oli valtava, mutta viikon päästä alkaa Ilveksen todellinen haaste 4 peräkkäisen vierasottelun myötä. Tuo rundi kertoo sen, että onko Ilveksellä mahdollisuuksia kuuden joukkoon runkosarjassa. Kympin joukkoon varmasti on täydet mahdollisuudet, kävi tuossa miten vain.
 

Fordél

Jäsen
Seuraavaan peliin sitten toivottavasti Jesselle lisää näytönpaikkaa ja miehen laidalle Geoff Platt, kiitos! Tällä hetkellä Platt menee täysin hukkaan Anttilan ja Kauvosaaren rinnalla. Vaihdetaan vaikka Torkin ja Platin paikkoja, kunpa Sakke tämän älyäisi tehdä.

Ehdottomasti näin! Siis siitä en mene takuuseen, että Plattin paikka on juuri Niinimäen kentässä, mutta tärkeintä on saada mies pois Anttilan kentästä, jossa menee hukkaan. Torkki on hyvä vaihtoehto tähän kenttään toiseen laitaan. Toinen vaihtoehto voisi olla Korhonen. Platt tarvitsee kuitenkin ruokkijaa ja sellaista ei tästä kentästä löydy, mutta epäilen, ettei Pietilä uskalla koskea voittavaan kokoonpanoon.
 

Artsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
En minäkään ymmärrä näitä väitteitä, että 1.erä olisi ollut Ilvekseltä jotenkin surkea.

Eihän se missään tapauksessa ollutkaan Ilvekseltä surkea erä, mutta faniporukassa on paljon ihmisiä, jotka eivät katso niinkään peliä, vaan tulostaulua. Toisaalta Ässät karvasi ensimmäisen erän erittäin agressiivisesti ja se varmaan söi heidän voimavarojaan siinä määrin, etteivät jaksaneet enää toisesta erästä lähtien pysyä Ilveksen vaudissa. Itse asiassa Ilves pelasi hyvin tasaisen 60 mnuuttia, mistä pitää antaa kiitosta.

Ottelun tärkein maali oli ilman muuta tuo Milamin kavennus ensimmäisen erän lopulla. Jos Ässät olisi päässyt erätauolle kahden maalin johdossa, niin se olisi ollut henkisesti täysin eri tilanne. Tuon maalin ja ensimmäisen erän peliesitysten jälkeen olin varma Ilveksen voitosta.
 

Pikherz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Ässien otteluraportit ovat aina tuollaista kuraa. Aina puolustellaan omia, ja aina etsitään vikaa tuomareista. Kas kun eivät vitsiä väännä.

Aamulehti vetelee kyllä pohjanoterauksia myös, huvittavinta ovat nuo "viihdyttävyystähdet": Aina kun tamperelaiset häviävät tähtiä on järjestäen 1 tai 2, mutta voittoisan kamppailun jälkeen 3-5. Sitä en kiistä etteikö eilinen ottelu olisi ollut viihdyttävää jääkiekkoa, mutta paremmastakin kiekkoillasta on annettu vähemmän tähtiä. Sitten nämä letkautukset:"Alpoa ei näkynyt, kuulemma vatsataudissa. Syytä miksi Apen vatsa oli sekaisin ei kerrottu."(tällä siis yritettiin viitata murskatappioon)
En ymmärrä miten Aamulehti vajoaa näin alas. Vielä viitisen vuotta sitten homma sujui hyvin, ja erittäin hyvin se sujui sitäkin ennen..

Nono, ettei aivan OT:ksi menisi, niin kysynkin nyt vielä Marko Anttilasta? Mitä ihmeellistä ihmiset näkevät hänessä? Mun mielestä Anttila on vain kömpelö ja suurikokoinen pelaaja, joka ei osaa hyödyntää kokoaan. Mies on kyllä kieltämättä sympaattisen oloinen, mutta ei tuo meno eilenkään(maaleista huolimatta) ollut sen hehkutuksen tasolla?
 

Artsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Nono, ettei aivan OT:ksi menisi, niin kysynkin nyt vielä Marko Anttilasta? Mitä ihmeellistä ihmiset näkevät hänessä? Mun mielestä Anttila on vain kömpelö ja suurikokoinen pelaaja, joka ei osaa hyödyntää kokoaan. Mies on kyllä kieltämättä sympaattisen oloinen, mutta ei tuo meno eilenkään(maaleista huolimatta) ollut sen hehkutuksen tasolla?

No minä vastaan omasta puolestani. Ensinnäkin kaverin asenne on loistava ja hänellä on kyky huomioidan kannattajakunta otteluissa. Miehessä on tietyllä tapaa myös samaa vaatimattomuutta, kuin Raipessa.

Pelilliset ominaisuudet sitten ovat poikkeukselliset. Isosta koosta (ja pitkästä mailasta) huolimatta hän on nopea luistelija ja taitava kiekonkäsittelyssä. Lisäksi hänellä on hyvä ja tarkka laukaus, joka lähtee myös tarvittaessa nopeasti (eilinen ensimmäinen maali esimerkkinä). Isosta koosta johtuvia erityispiirteitä on hyvä kiekon suojaus ja fyysinen taklauspeli.

Fyysisissä ominaisuuksissa on vielä paljon parantamista mutta sillä sektorillakin edetään vuosi vuodelta hienosti.
 

se7en

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Newcastle United, Jalkapallomaajoukkue
Mun mielestä Anttila on vain kömpelö ja suurikokoinen pelaaja, joka ei osaa hyödyntää kokoaan.
Tässä olet väärässä. Minusta Anttila osaa hyvinkin hyödyntää kokoaan ja varsinkin ulottuvuuttaan. Alkukaudesta kun jalat eivät käyneet edes nykytahtiin, niin Marko oli kyllä melko neuvoton, mutta nykyään hän on kiekon kanssa lähes pitelemätön.

Eilenkin ässäpakki oli täysin voimaton, kun Marko suojasi kiekkoa rystypuolella ja hetkeä myöhemmin käänsi nopeasti kämmenelle ja kiekko ylänurkkaan. Eli kyllä hän ainakin ulottuvuuttaan hyödyntää, mutta se tosiaan vaatii jaloiltakin paljon työtä. Verkko alkaa kyllä pöliseen tiiviimpään tahtiin jo ennen kuin Näsijärvi on jäätynyt (vai onko se jo?)
 

Hejony

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi
Kuten Se7en sanoi, niin kokoaan Anttila nimenomaan osaa hyödyntää. Suojaa kiekkoa erinomaisesti ja on huikean hyvä katkomaan vastustajan syöttöjä ja hyökkäyksiä. Anttila levittäessään kätensä ja mailansa peittää ihan huikean osan jääalasta. Suurin ongelma on se, että toistaiseksi Marko ei pysty nostamaan katsettaan kiekosta kun pitkien raajojen koordinointi vaatii niin paljon keskittymistä. Näin ollen hyvät ja avoimetkin syöttöpaikatkin jäävät usein hyödyntämättä.

Anttila on myös fanien suurin yksittäinen suosikki Raipen lopetettua, Toni Rajala häntä tulee tuossa luultavasti tulevana vuonna haastamaan. Syy suosioon on varsin yksinkertainen. Kun Marko tekee maalin, Marko tuulettaa raivokkaasti fanikatsomon suuntaan. Kun Markolle huutaa "aja", Marko ajaa. Kannattajan on helppo kokea että tuo on meidän mies, Markoon saa kontaktia. Anttila on myös useasti kehunut ja korostanut fanien tärkeyttä. Ja ennenkaikkea Markon asenne on aina 100%. Tällä kaudella, vaikka kotona pääosin on hyvin mennytkin, on Ilves esittänyt muutamia aivan katastrofiotteluita kotiyleisölle ja poistunut vihellyskonsertin saatelemana. Näissä otteluissa Anttila on poikkeuksetta ollut kentän parhaimmistoa, ihan jo vaan sillä että on sentään yrittänyt kaikkensa.

Ja ainakin omalla kohdallani sympatioita lisää entisestään, kun muistelee ensireaktioita "bambista liukkaalla jäällä" vuonna 2005. Hontelosta hehtaaripyssystä on kasvanut ase joka parhaimpaansa yltäessään on liigajäillä täysin pysäyttämätön. Eikä potentiaalin yläpäätä edes lähestytä vielä.
 

Prosessori

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Mitä ihmeellistä ihmiset näkevät hänessä?

En ole itse ainakaan jääkiekkoa seuratessani törmännyt noin vaikeasti pideltävään pelaajaan. Ilman rikettä yhden miehen on käytännössä mahdotonta saada Anttilalta kiekkoa pois. Alkukaudella meno on ollut hieman vaisumpaa, johtuen pitkälti murtuneesta peukalosta(?), oikea käsi ainakin alkukauden lastassa oli ja se kyllä vaikuttaa rightin miehen peliin. Ja sitten käsi sai vielä uudelleen osumaa, joka aiheutti huilia.

Nyt hiljattain Anttila on saanut taas otteisiinsa tuttua terävyyttä, mitä viime kaudellakin oli. Edes SM-liigan nopeimmat pelaajat eivät kierrä 1 vs 1 -tilanteissa noin vaivattoman näköisesti liigan hitainta pakkia kuin Marko silloin tällöin tekee ihan kenen tahansa ollessa vastassa. Anttila on lisäksi erilainen pelaaja, erottuu massasta. Luonteellaan ja olemuksellaan järjestää joka peliin viihdettä, tavalla tai toisella. Alivoimalla ihan älyttömän käyttökelpoinen ulottuvuutensa johdosta, pääsee usein myös läpiajoihin syötönkatkojen seurauksena. Tietty viimeinen läpimurto on vielä tekemättä, mutta toivottavasti heti ensivuoden alkuun vierasmatseissa onnistuu huippuhyvin.
 

se7en

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Newcastle United, Jalkapallomaajoukkue
Kun Marko tekee maalin, Marko tuulettaa raivokkaasti fanikatsomon suuntaan.

Juuri näin ja lisäksi eilen, kun Jesse Niinimäki veivas kaapin oli Markokin aidosti todella innostuneen näköinen ja tohkeissaan Jessen suorituksesta. Jotenkin tuo raivokkuus ja antaumuksellisuus ei voi olla tarttumatta muuhunkin joukkueeseen. Tosin jos Markolla ei kulje, niin kyllä sekin voi tarttua, niin selväksi Anttila asian tekee.

Anttilasta on hyvin vaikea olla pitämättä, varsinkin kun on seurannut tuota uraa pidemmänkin tovin. Pari vuotta sitten suurin osa Ilves-faneista oli valmis lähettämään Markon ties minne, mutta jos Sakke jotain hyvää on tehnyt, niin se on kärsivällisyys Anttilan kanssa.

Se on jo aika paljon se.
 

Tumbi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Red Wings (Oilers), Liverpool, La Selección
Anttilasta on hyvin vaikea olla pitämättä, varsinkin kun on seurannut tuota uraa pidemmänkin tovin. Pari vuotta sitten suurin osa Ilves-faneista oli valmis lähettämään Markon ties minne, mutta jos Sakke jotain hyvää on tehnyt, niin se on kärsivällisyys Anttilan kanssa.

Se on jo aika paljon se.

Voisi kuvitella, että Saken kärsivällisyys Markon kohdalla johtuu siitä, että Sakkehan se scouttasi aikoinaan Markon, josta seurauksena varaus Blackhawkseihin vuoden 2004 varaustilaisuudessa. Sakkehan toimi Chicagon scouttina ennen Ipan valmentajaksi ryhtymistä, kuten kaikki varmaan muistavat.

Ja totta, Markosta on todellakin vaikea olla pitämättä vaikkakin sitä itsekin välillä tuskastuu lehtereillä, että miksi se syöttö ei lähde esim. Plattille! On se kuitenkin huikea, ja huikean railakkaat ovat maalituuletuksetkin sinne fanikatsomoon päin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös