Tappara - Blues 22.08.2001

  • 2 597
  • 12

Tommy

Jäsen
Suosikkijoukkue
#17
Tänään käynnistyy Tampere CUP ja ensimmäinen ottelu on Tappara - Blues.

Onko tamperelaisilla tietoa että onko Draper jo maalissa?
Bluesilta aloittanee Myllys maalissa.
Lehterä ehkä tullut takaisin kokoonpanoon.
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Tasomittari

Nyt sitten nähdään bluesin todellinen kunto kahden helpon ottelun jälkeen. Bluesin peli on parantunut peli peliltä ja odotan, että tänään kaatuu Tappara. Veikkaus on 3-2 bluesille!

Tapparahan on luettu yksiin mestarisuosikkeihin:D joten tämä on hyvä tasonmittaus molemmille joukkueille.
 

Nikke

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sinivalkokeltainen
Eikös M.Leinonen kertonut että Draper pelaa maalissa?
Toivottavasti miehen "vire" on ennallaan :)
Itse kyllä pelkään että Tappara vie.Sen verran sekaista on Bluesin peli välillä ollut.Varsinkin Vykoukalin puuttuminen on näkynyt ehkä turhankin hyvin...
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Jaahas. Paikanpäälle katsomaan. Veikkaus 4-1 ja Jamo kentän kiireisin mies. ;)
 

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Pistäkääpäs sitten tilastoa ja infoa millanen peli oli ja ennenkaikkea miten Draper pelaili kun kotiudutte hallilta. Iten odotan enemmän ärräcupilta. Olis hieno kyykyttää hikiä ja narreja ennen kauden alkua pk-seudun "omassa" turnauksessa.
Toivottavasti blues voittaa tänään, tiukkaa tulee kyllä tekemään.
 

Tommy

Jäsen
Suosikkijoukkue
#17
Tilastot löytyvät osoitteesta:
http://www.sm-liiga.fi/sivu_tulospalvelu.asp?ottelu_id=8561&ilman=true

Jäähyjä tuli taas paljon, ekassa erässä:

00.55 Tappara Christian Sjögren Estäminen 2 min
01.23 Blues Filip Turek Mailasta kiinnipitäminen 2 min
08.22 Blues Timo Hirvonen Estäminen 2 min
11.51 Tappara Mikko Luoma Kampitus 2 min
14.29 Tappara Christian Sjögren Väkivaltaisuus 2 min
14.29 Blues Jarmo Myllys Väkivaltaisuus 2 min
14.29 Blues Matti Kuusisto Kiinnipitäminen 2 min
20.00 Blues Jan Caloun Huitominen 2 min
 

Kiekko-Antti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo Blues, EPS
Hyvä Blues

Blues kaatoi Tapparan 2-3. On ainakin ollut jo tähän saakka kaikkien aikojen paras harjoittelukausi.

Kommentteja ottelusta.
 

Tommy

Jäsen
Suosikkijoukkue
#17
Hieno voitto!

Blues voitti Tapparan Tampereella luvuin 2-3.

Bluesin maalit:
Lukas Zib ja Valeri Krykov x 2.
Jan Caloun syötti molemmat Krykovin maalit.

Taisi Tapparan takaa-ajo kaatua tähän:
59.19 Tappara Jani Hassinen Liian monta pelaajaa jäällä 2 min

Tappara on ilmeisesti ottanut kuudennen kenttäpelaajan, mutta Tom Draper ei ole lähtenyt maalinsuultaan mihinkään :D

Filip Turek taisi olla Bluesin huonoimmistoa,
tuloksena kuusi minuuttia jäähyä. Tosin rangaistuksia jaettiin taas todella paljon:

00.55 Tappara Christian Sjögren Estäminen 2 min
01.23 Blues Filip Turek Mailasta kiinnipitäminen 2 min
08.22 Blues Timo Hirvonen Estäminen 2 min
11.51 Tappara Mikko Luoma Kampitus 2 min
14.29 Tappara Christian Sjögren Väkivaltaisuus 2 min
14.29 Blues Jarmo Myllys Väkivaltaisuus 2 min
14.29 Blues Matti Kuusisto Kiinnipitäminen 2 min
20.00 Blues Jan Caloun Huitominen 2 min
23.51 Tappara Mikko Luoma Väkivaltaisuus 2 min
24.29 Blues Tero Määttä Kyynärpäätaklaus 2 min
27.25 Blues Filip Turek Kiinnipitäminen 2 min
27.50 Tappara Marko Ojanen Kampitus 2 min
31.30 Blues Filip Turek Koukkaaminen 2 min
33.19 Blues Juha Gustafsson Koukkaaminen 2 min
47.45 Tappara Tuomas Reijonen Liian monta pelaajaa jäällä 2 min
48.17 Tappara Janne Grönvall Poikittainen maila 2 min
50.34 Blues Jani Virtanen Poikittainen maila 2 min
59.19 Tappara Jani Hassinen Liian monta pelaajaa jäällä 2 min

Ehkä annan tamperelaisten kertoa ottelusta enemmän.
 

axe

Jäsen
Siinä viimeisellä minuutilla Draper oli liki siniviivalla ja viides mies kentällä (Barkov istumassa hyvin epäjohdonmukaista jäähyä), kun Blues saikin yllättäen kiekon ja edessä oli tyhjä maali. Draper palasi takasin ja esti maalin synnyn mutta jäähy tuli. Krykovin maaleille Draper ei voinut mitään. Zibin maalista en ole varma tuliko maskin takaa, mutta toisesta päädystä näytti helpohkolta. Draperillä hyvin helppo matsi, koska Tappara vei peliä suurimman osan aikaa. Alle kahdenkymmenen jäivät varmasti Draperin tarpeet puuttua kiekon tielle. Kaikki Bluesin maalit ylivoimalla ja tasakentällisin tekopaikat yhden käden sormissa.

Myllyksellä oli enemmän töitä ja Jamo piti muutenkin itsensä hyvin lämpöisenä. Ekassa erässä pakki tuuppasi Sjögrenin Jamoon kiinni ja enpä tiedä oliko jotain Elitserien-velkoja vai avausminuutin kampin kostoa, mutta Myllys hyökkäsi vielä rivosti päälle pakin jo "kostettua" oman mokansa (oman molarin päälle vastustajan tuuppaamisen). Sjögren, Myllys ja Kuusisto kaikki 2 min. vaikka Jamo olisi aktiivisuudellaan ansainnut kyllä enemmänkin. Lisää töitä Myllys aiheutti itselleen mailapelillään, kun muutama niistä napsui Tappara-lapoihin, törkein sellainen Myllyksen itsensä ollessa maalin vieressä ja ammuttua kiekon maalin editse Sami Venäläisen katkottavaksi. Junnu vaan hyytyi sitten täysin eikä saanut kiekkoa edes ammuttua. Johannes Alanen taas ehti kiekkoon ennen vastaantullutta Jamoa mutta ampui sitten tyhjän maalin ohi. Myllykselle menneet maalit eivät olleet torjuttavia. Eka lipsahti suojusten kautta Grönvallin jatkettua Tarvaisen epäonnistuneen kudin. Toisessa Janne Ojanen pelasi Välivaaralle niin varman paikan, että Jamokin suoristi selkänsä jo ennen laukausta.

Bluesin paras oli Krykov, oli jo ennen maalejaankin. Turek näkyi vaan jäädessään jälkeen ja koukkiessaan jäähyjä. Zelenkan pelaamisesta en edes tiedä, kun ei nää toiset vaivaudu palvelemaan yleisöä nimillä selässä. Zib oli aika hyvä.

Caloun on lihonut niistä HIFKin huippuajoistaan varmaan 10 kiloa tai sitten käyttää nyt vaan hurjasti isompia hartiasuojia. Purnasi huitomisjäähyään tuttuun calounmaiseen tyyliin, yritti kerran kalastaa sukeltamalla jäähyä tuttuun calounmaiseen tyyliin, konttasi aina vastustajan päästessä iholle tuttuun calounmaiseen tyyliin... ja sitten antoi kaksi ratkaisusyöttöä Krykovin maaleihin tuttuun calounmaiseen tyyliin. Caloun on kuitenkin yhtä kaukana kahden vuoden takaisesta kunnostaan kuin Tampereen viimeinen mestaruus.

Tapparasta ei erityisesti erottunut oikein muut kuin Janne Ojanen, joka tosin kärsii karmeasta Raipe-syndroomasta eikä suostu ampumaan itse mistään. Se veivi maalin takaa blokkien avulla maalin eteen ja syöttö Välivaaralle tyhjälle takatolpalle oli kuitenkin hurjan kaunis. Tarvainen oli aivan yössä, minkä takia Marko Ojasen työnteko ja Barkovin kynäily menivät ihan hukkaan. Pirneksellä oli vähemmän taitavat laitamiehet Alasessa ja Venäläisessä eikä ketjulla tapahtunut oikein mitään lukuunottamatta Myllyksen tarjoamia paikkoja laitamiehille. Nelosketju jyrisi kulmissa Mäkisen ja Kukin voimalla, ja Reijoselle siunaantui ohilaukaukseen päättynyt läpiajo. Pakeissa ykkönen oli tietysti Mäntylä.

Kovin sekava ottelu. Tappara hivenen niskan päällä tasakentällisin pelaten, mutta huippumaalipaikkoja ei oikein rakentunut.

Hakametsän remontin lasku maksetaan ilmeisesti ravintoloiden hinnoilla.
 
Viimeksi muokattu:

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Hyvin on blues noussut : 20.16 1-0 20.51 2-0. Toivottavasti lupaa hyvää tulevaa kautta ajatellen ettei selkäranka katkennut tossa vaiheesa. Sattuiko kukaan huomioimaan miten löysä-Lehterä pelaili, ei ole pistetili vieläkään auennut? Olisi saanut jäädä Tampereelle mun mielestä.
 

axe

Jäsen
Kaksi kertaa huomasin Lehterän estäneen ainakin kunnon maalipaikan ja mahdollisesti maalinkin synnyn pimittämällä maalille nousseen oman tapparansa, niin ettei tämä päässyt jatkamaan syöttöä maaliin. Lehterä on loistava pelaaja, paljon parempi kuin tehopisteensä.
 

c'elysee

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
"Hakametsän remontin lasku maksetaan ilmeisesti ravintoloiden hinnoilla."
Näin se on maksatettu muuallakin. Olenkin ihmetellyt Hakametsän kohtuuhintoja verrattuna isompiin halleihin. Tervetuloa todellisuuteen. Tämä on valitettavasti tätä ...keleen nykyaikaa.
 

PTS

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Pelistä...

Joo, tappio tuli. Hyvältä näytti pitkään, mutta sitten Tappara otti hölmöjä jäähyjä ja Blues pääsi yllättämään. Ensin Blues tasoitti 5-3 vastaan ja sitten heti perään 5-4 vastaan se teki ottelun voittomaalin. Tilanteita Tapparalla olisi ollut vielä lisämaaleihin, mutta viimeistyly ei vain onnistunut. Tapparan paras kenttä oli Blues pelissä ehdottomasti Ojasen kenttä, jonka peli kulki ajoittain hyvin. Sjögren pelasi mielestäni erittäin hyvin, hän meni tilanteisiin hyvällä vauhdilla, toi kiekkoa välillä hyvin ylös ja taklasikin välillä kovaa, mutta puhtaasti. maalinteko tilanteisiin Sjögren tosin kaipaisi hieman "räväkkyyttä", hän laukoi kyllä hanakasti, mutta vedot eivät olleet kovinkaan tarkkoja. Myös Kukin kenttä pelasi ihan kohtuullisen hyvin. Pirneksen ja Barkovin kentät sen sijaan olivat hieman "näkymättömimpiä". Alanen ja M.Ojanen tosin noista kentistä pelasivat ihan hyvän pelin.

Pakeista jäi erityisesti mieleen Halmeen esitys. Hän oli eilen Tapparan kovan pakkikaluston parhaimmistoa. Välivaara hoiti tonttinsa hyvin ja onnistui sen lisäksi vielä maalinteossakin.

Draper hoiti hommansa melkein moitteettomasti. Ensimmäinen maali tosin upposi vähän helposti.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös