Tässä ketjussa boikotoidaan Yhdysvaltoja

  • 1 519
  • 28

Karpat46

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Україна
Jotain rahastoja oli jenkeistä, siirretty Eurooppaan (ja osin Aasiaan, pitää sitä pikkuisen kapitalistikin olla).

Tämä on varmasti suurin juttu, minkä minä voin tässä tilanteessa tehdä. Ostoboikottia mahdoton pitää pitävänä, mutta mahdollisuuksien mukaan sitäkin harjoitetaan. Jenkkirahastot lähtevät joka tapauksessa vaihtoon, näillä näkymin tilalle Japania, Tanskaa ja/tai Ruotsia. Eurooppaa harkitaan vielä. Suomipainotusta on jo valmiiksi aika paljon. Pienet ovat roposeni, mutta ne on ainoat ylimääräiset mitä löytyy. Laitan ne luotettavammille ja suoraselkäisemmille toimijoille.
 

IMATION

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pohjoinen, Canes
Saatan harkita jos ketjun nimestä poistetaan piste. Toisaalta rahalla ei ole ideologiaa, joten taidan sittenkin sijoittaa sinne mistä saan parhaan vastineen. Vielä ei voissapaistettu tai kiinalainen ”Z-Tube” korvaa jenkkitubeja. Muista nyt puhumattakaan. Toisekseen jos joku keksii miten boikotoida suoraan MAGA-tuotteita (Made in MAGA), niin voin harkita. Yhdysvallat ei käsittääkseni ole MAGA ja kaikki venäläiset ei ole voissapaistettuja, vaikka iso osa onkin. Olen myös tavannut kivoja kiinalaisia. Hurrit ne vasta kivoja onkin ja tilastojenkin valossa ylikylän maa. Pohjanmaalaisia koitan välttää mutta suomalaisia tuotteita suosin, vaikka täällä onkin Kärkkäinen.

Muoks. Koko ketju haiskahtaa kaalisopalle ja eritoten ketjun aloittaja. Kiva idästä trollailla kun maailmassa on uusi pahis.
Pahoittelen tuota pistettä. Kuten sanoin, en mielestäni ole aiemmin avannut ketjua, ja se jäi siihen vahingossa. En ilmeisesti voi itse poistaa sitä, joten jos ylläpito voisi tehdä sen, olisin kiitollinen.

Tuo loppu oli nyt sen verran paksua, että pakko kai sitä on hieman kommentoida.

Jos todella epäilet asiaa, ole hyvä ja katso viestihistoriaani vaikkapa Ukrainan sodan alusta lähtien. Et varmasti löydä sieltä mitään Venäjä-mielistä. Tämän ketjun tarkoitus EI todellakaan ole tukea Venäjää tai sen arvoja. Haluan puolustaa länsimaisia liberaaleja arvoja. Ainoa paikka, jossa on viime aikoina tuoksunut kaalisoppa, on Yhdysvaltojen uusi hallinto – valitettavasti.
 

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
(Tämän nykyisen presidentti Zeleznyn pitäisi harkita mineraali diilejä kinkkien suuntaan,
suurimmalla kunnioituksella länsimaiden apua kohtaan mikäli Euroopan Unioni
on liian kömpelö saamaan mitään isoja päätöksia aikaan)
Vaikka USA:n tämänhetkinen presidentti hallintoineen meitä täysin syystä huolestuttaa, viimeinen asia mitä Ukrainan, tai muun länsimaan tulisi tehdä, olisi antaa Kiinalle lisää valtaa strategisten raaka-aineisiin tai esim. infrastruktuuriin. Lännen Kiina-riippuvuutta ei ole syytä ainakaan syventää.

Ukrainan kohdalla on lisäksi syytä huomioida, että vaikka USA:n viimeviikkojen linja meitä kaikkia huolettaakin, on Kiina ollut sodan vastapuolen, eli Venäjän vähintään epäsuora tukija sodassa Ukrainaa vastaan, siinä missä Yhdysvallat ylivoimaisesti suurin Ukrainan tukija.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös