Suomi-Venäjä 5.4.2003

  • 1 758
  • 2

JanJ

Jäsen
Jääkiekkoliiton tiedote
Suomi voitti Venäjän



Suomen A-maajoukkue voitti lauantaina Venäjän maalein 4-0 Podolskissa pelatussa maaottelussa. Suomen maaleista vastasivat Arto Laatikainen, Mikko Koivu, Timo Pärssinen ja Juha Ylönen.

Maalilla Tero Leinonen pelasi uransa ensimmäisessä A-maaottelussa nollapelin.

5000 katsojan jäähalli Moskovan lähistöllä sijaitsevassa Podolskissa oli loppuunmyyty.

Sunnuntaina Suomi kohtaa Venäjän uudelleen CSKA:n hallissa Moskovassa.

- Ensimmäiset kymmenen minuuttia olivat vähän kankeita, mutta sen jälkeen pelasimme erittäin hyvää peliä, A-maajoukkueen päävalmentaja Hannu Aravirta kertoi.

- Kun ottaa huomioon, että harjoituksia tällä ryhmällä oli alla vain muutama ja mukana oli paljon ensikertalaisia, tulos on erittäin hyvä.

- Maalilla Leinonen teki tyylikkään debyytin pelaamalla nollapelin ensimmäisessä A-maaottelussaan, Aravirta lisäsi.
 

Hammer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blackhawks, Black & Gold (Who Dat Nation), WHUFC
Suomen voitto oli tietysti todella ilahduttava asia, vaikka Venäjä ei ollut liikkeellä läheskään parhaalla miehistöllään, ei ollut tosin Suomikaan. Suomen voittoakin enemmän minua kuitenkin ilahdutti Tero Leinosen upea debyytti maajoukkueessa. Heti nollapeli ensimmäisessä maaottelussa on kova suoritus kenelle tahansa. Tietääkö kukaan muuten torjuntamääriä?

Tavallaanhan nämä kaksi Venäjä peliä ovat suurimmalle osalle Suomen pelaajista aika merkityksettömiä. Toki ensikertalaiset haluavat antaa hyviä näyttöjä tulevaa kautta ajatellen. Totuus on se, että tästä joukkueesta valitaan 1-5 miestä siihen lopulliseen MM-joukkueeseen, todennäköisesti lähempänä yhtä kuin viittä. Olisi myös kiva tietää miten J.Korhonen ja R.Helminen onnistuivat tänään. Jos jollain on tietoa, niin valaiskoon tietämätöntä. Tähän loppuun haluan vielä todeta, että musta hevonen MM-joukkueeseen on Tapparan Esa Pirnes, joka on pelannut aivan loistavan kauden.
Miettikääpä sitä.
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Ehkä lehdistö Leinosen nollapelin ansioista jo osaa vastedes kirjoittaa nimen oikein. Olipa hienoa lukea tuosta nollapelistä, yksi Holtarin hienoimmista mestis-löydöistä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös