Viestin lähetti L-Mies
Ole hyvä Kärpät#18, ja kerro meille, mitä merkittävää eroa taklausten välillä oli sen lisäksi, että Kiviharju oli kiekoton ja Lehtonen ei.
Itse näin molemmat paikanpäältä ja Schaeferin taklauksen näin lisäksi uusintana useaan otteeseen televisiosta. Kiviharjun taklaus näytettiin näytöltä muutamaan kertaan lisäksi. Entä itse?
L-Mies
Muutamia pyytämiäsi seikkoja tulee mieleen. Schaefferin taklauksen olen nähnyt n. 10 kertaa videolta ja Pyörälän tempauksen livenä +muutamia kertoja siinä Tepsin fanikatsomon päädyssä olevan ravintolan kankaalta.
1)Tilannevauhti oli Schaefferilla selkeästi kovempi. Sitä pystyy tuskin kukaan kieltämään, sillä kaveri otti melkoisen vauhdin tilanteeseen.
2)Schaeffer korosti ryntäystään vielä hypyllä, videokuvasta voit todeta molempien luistinten irtoavan jäästä. Toisin sanoen halusi varmistaa osumansa. Pyörälän tapauksessa näin ei tapahtunut.
3)Schaeffer oli todistettavasti käynyt todella kuumana koko ottelun ajan, joten tämä hiiltyminen on takuulla vaikuttanut hänen toimiinsa jäällä. Minkä verran kyseessä oli koston osuutta, sitä on vaikea arvioida. Uskoisin osan pelikiellosta tulleen tuon kuumana käymisen takia ja jälkitappelusta Mäkiahon kanssa.
Edelleenkin pidän Pyörälän pelikieltoa oikeutettuna ja tällaiset pitääkin saada jääkiekosta pois. Ehkä valitsin tuossa aikaisemmin sanani turhan kovasti, mutta tuollainen lääkärinä oleminen ja omien epäilysten esittäminen faktoina ottaa välillä todella hermoon! Sama oli hiukan aikaisemmin, kun nimimerkki Oiva uutisoi faktoina Pitkäsen ja Heikkilän välirikkoa.
Terveiset edelleen Turkuun ja Kiviharjulle mahdollisimman pikaista paluuta kentälle. Puolivälierissä tavataan!