Stapleton & Kohn

  • 1 687
  • 22

liverpool

Jäsen
Suosikkijoukkue
EspooBlues & Liverpool
Mitä mieltä ootte miehien pelistä? entä kun jotkut väittää että Stapletonin maali olisi pitänyt hylätä? Mun mielestä Stapletonilla on erinomainen laukaus ja hyvä alottamaan! Kohn tuli suomeen vasta päivää ennen peliä siihen nähden pelas hyvin,ja luisteli hyvin...Stapletonin maalia ei MUN mielestä ois pitänyt hylätä! tuomarilta oikea ratkaisu!Muutenkin Bluesin peli oli vähän parempaa kun aikasemmin...Mut kauhee virhe Bluesilta oli se Alatalon maali!? Tästä seuraavaksi kaatuu Hifk!!!:D
 

Janneone

Jäsen
Viestin lähetti liverpool

entä kun jotkut väittää että Stapletonin maali olisi pitänyt hylätä?

...Stapletonin maalia ei MUN mielestä ois pitänyt hylätä! tuomarilta oikea ratkaisu!

No näyttihän se vähän epämääräiseltä maalilta kun Niittymäki oli jo kopannut vedon, mutta kun täytyy sitten ruveta sähläämään siinä jotain vielä ja Tepsin mikkihiiri pakit on ties missä niin ei siinä paljon auta valittaa, ja jos pakit olisikin ollu siellä missä pitää niin tuskin ne olisi Stapletonia saanu pois kammettua siitä.
Ihan oikein että hyväksyttiin, toivottavasti pakitkin oppi tästä jotain!
 

Blue F

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Itsekin kummastelin, ettei edes Niittymäki protestoinut mitenkään Stapletonin maalia, koska tilanne oli vähintäänkin kyseenalainen; toisaalta ehkä tuomari oli hyvin sijoittuneena ja huomasi veskan haparoinnin, eikä tämän takia viheltänyt peliä poikki.

Stapleton oli varsinainen virtuoosi aloituksissaan. Ensimmäisessä erässä ei yhtään hävittyä, eikä jatkossakaan niitä montaa tullut. Liike oli suht hyvää ja ampui melko hanakasti ja hyvin.

Kohn vaikutti tulevan hyvin toimeen kiekon kanssa ja kuljetteli sitä mallikkaasti ahtaissakin paikoissa. Pienestä koostaan huolimatta kaverista on apua kulmakahinoihin, kun ei näyttänyt (yllättävää kyllä tsekiksi) pelkäävän kontakteja.

Haluaisin jatkossakin nähdä Miken hyökkävässä roolissa, eli toiseksi laituriksi sopisi Lehterä loistavana puolustavana hyökkääjänä. Calounin laittaminen toiseen laitaan voisi koitua omassa päässä aika kalliiksi ja turhahan kaikkia ulkomaaliastehoja on sijoittaa yhteen kenttään.
 

Abu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pittsburgh Penguins, Jokerit
Stapleton ilmeisesti näki kiekon olevan pelattavissa ja huitaisi maaliin, televisiossa kiekko näytti olevan Niittymäellä, joskaan ei kovin varmasti. Hyvä, että yritti, ansaitsi maalillaan pisteen Bluesille.

Saa nähdä, miten kaverit jatkossa pärjäävät, tästä Bluesin nousun on pakko alkaa, jos se on alkaakseen.
 

Mr Pilli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tuomarit
Olisihan tuo pitänyt

hylätä, tuo Stapletonin maali.
Vaikka peliä ei olis ollut vihelletty poikki, niin tv-kuvassa selvästi näki että kiekko oli jo Niittymäen räpylän alla.
Tosin enpä usko että montaa tuomaria löytyisi jotka olisi tuon hylännyt (valitettavasti), lasken itseni tuohon joukkoon, ehkä, vaikea sanoa kun en ollut pelissä, vaan sohvalla kaljamuki kourassa ja viidestä eri hidastuskulmasta arvostelemassa.
Niittymäki taas osoitti harvinaista kypsyyttä, kun ei lähtenyt protestoimaan, sillä ei se tuomari kuitenkaan muuta päästöstään, vaikka kuinka veskari pomppisi jälkikäteen. Pisteet Niittymäelle, säästi todennäköisesti kymppi tiliänsä, olemalla hiljaa.
 

Playmaker

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit Helsinki
SM-liigan tuomareilla on valitettavana tapana paikata mokansa. Eli jos Niittymäki+koko muu TPS:n joukkue olisi ruvennut valittamaan ja tuomari olisi tullut epävarmaksi, olisi Blues voinut saada yllättävän jäähyn seuraavassa vaihdossa.
Sad but true..
 

1963

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
hylkäyksestä..

Maali olisi pitänyt hylätä. TV-kuvan perusteella kiekko oli selvästi Niittymäen räpylän alla, josta se sitten lyötiin maaliin. Ennemmin tuosta olisi pitänyt antaa jäähy Blues:lle kuin hyväksyä maali. Selvennykseksi voisi todeta, että en ole TPS tai Blues fani, joten lasit ovat suhteellisen värittömät.
 

Kaljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo Blues, Honka, Newcastle Utd.
Stapleton ja Kohn olivat hemmetin hyviä! Vähän oli epäilyksen siemen, että se Stapleton olisi vähän jäähdyttelymielellä tullut Suomeen tekemään pariksi kaudeksi vielä tiliä vähän heppoisemmissa ympyröissä, mutta onneksi näin ei ollut! Uskomattoman vahva kaveri, todella luja ja nopeasti latautuva rannelaukaus, loistava aloittaja ja hyvä vääntämään kulmassa. Oli oikein nautinto katsoa, kun ensimmäisen kymmenen minuutin aikana kaksi suurinpiirtein suoraan lentokoneesta tullutta toisilleen ventovierasta kaveria pyörittää ihan uudessa ympäristössä sellaista ylivoimaa, että huhhuh...

Kohn oli kanssa hyvä, molemmat vahvistukset todella hyviä pelaamaan laitojen läheisyydessä. Kohnillakin ihan pelintekijä/maalintekijävaistoa... varmasti ihan mies paikallaan. Molemmat kaverit ainakin näin debyytin perusteella todella miellyttäviä tuttavuuksia!

Ja peliähän pelataan, kunnes dumari viheltää pilliin. Kun ei vihellystä tullut ennen kiekon menoa maaliin, niin mitään perusteita ei hylkäämiselle ollut. Se, viivyttikö dumari vihellystä liikaa, on ihan toinen juttu. Mutta maalin hyväksymiseen ei se saisi vaikuttaa.
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Itsekin vaikutuin molemmista vahvistuksista, mutta Kohn teki jotenkin suuremman vaikutuksen; todella taitava, loistava kosketus kiekkoon, hyvä pelisilmä, nopea ja vahva. Ei todellakaan vaikuta tsekiltä, muuten kuin samettisilta käsiltään.

Ja Stapletonin veto tosiaan oli kova, mutta sihtiä vielä lisää.

[Viestin lähetti Kaljami]
Oli oikein nautinto katsoa, kun ensimmäisen kymmenen minuutin aikana kaksi suurinpiirtein suoraan lentokoneesta tullutta toisilleen ventovierasta kaveria pyörittää ihan uudessa ympäristössä sellaista ylivoimaa, että huhhuh...

Kovasti Stapleton ja Kohn heittivät läppää toisilleen siinä alkulämmittelyssä. En sitten tiedä tunsivatko jo etukäteen.
Niin ja Peter Schaefer oli kyllä todella näkymätön eilen.
 
Viimeksi muokattu:

stones

Jäsen
Kyllä molemmat näyttää yhden pelin perusteella olevan vahvistuksia, varsinkin kun vertaa Zelenkan & Turekin otteisiin. Luistin liikkui molemmilla tosi hyvin, eikä pelaaminen tuntunut olevan sellaisita "hosumista" vaan aikaa oli kiekon kanssa katsoa myös missä muut omat liikkuu ja näin ollen ei joka tilanteessa tarvinnut heittää kiekkoa päätyyn, kuten edellisillä "vahvistuksilla" oli tapana tehdä.

Vielä näytti joissakin tilanteissa olevan vähän hakemista esim. videolta katsotuna urheiluruudun maalikoosteessa TPS:n ensimmäisessä maalissa Stapleton kaartoi punaviivalla Alatalon vierestä pois luuli ilmeisesti, että tilanteesta tulee keskiviivan paitsio tai sitten yritti rynnätä Shearerin eteen blokkaamaan ristikulmaan heittoa? Ongelmia näytti olevan aloitussäännön kanssa niin jalkojen asettelussa, kun myös siinä kumpi aloittajista laittaa mailan ensimmäisenä jäähän, mutta taidokkaasti hoiti aloitukset omille.

Nämä Nikkari pelaajat (McTavish, Banham, Toporowski jne.) on kyllä järjestään luokkaa parempia laukomaan. Ainakin ranteella kudit lähtee terävästi ja pienestä tilasta turhia miettimättä. Suomalaisilla tai ylipäätään Eurooppalaisilla menee aina pari sekuntia virittelyyn, jonka jälkeenkin kudit sellasia rääpäisyjä. Ilmeisesti niitä harjoitellaan junnuna vähän enemmän tuolla rapakontakana?

Muita huomioita oli, että aika lyhyellä mailalla tuo Stapleton näytti pelaavan.
 

Mr Pilli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tuomarit
Oletko tosissasi??

Viestin lähetti Kaljami


Ja peliähän pelataan, kunnes dumari viheltää pilliin. Kun ei vihellystä tullut ennen kiekon menoa maaliin, niin mitään perusteita ei hylkäämiselle ollut. Se, viivyttikö dumari vihellystä liikaa, on ihan toinen juttu. Mutta maalin hyväksymiseen ei se saisi vaikuttaa.

Tuomari nukahtaa hetkeksi tai ei näe että kiekko on räpylässä 2-3 sek. Päättää hyökkääjä lyödä pystyssä olevan veskarin räpylästä kiekon pois, ja siitä maaliin, tämäkö on Kaljamin mielestä oikein?? Aina saisi lyödä veskaria näpeille kunhan kerkiää ennen vihellystä. Loppuisi meinaa veskarit aika nopeasti. Vaikka olen sitä mieltä että, oma moka mitäs rupesi veskariksi, niin ei niiden tarvi sentään olla nyrkkeilysäkkejä.
 

Tunkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flonaldo imee.
Montako ulkomaalaispelaajaa on tällä kaudella kierähtänyt Espoon rosterissa?

Profeetta Tunkki ennusti ennen kauden alkua, että Espoo vaihtaa ainakin kertaalleen kaikki vahvistuksensa kauden aikana. Nyt ollaan jo aika hyvässä vauhdissa..
 

JiVe

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Tottenham
Aivan

Viestin lähetti narri #42
SM-liigan tuomareilla on valitettavana tapana paikata mokansa. Eli jos Niittymäki+koko muu TPS:n joukkue olisi ruvennut valittamaan ja tuomari olisi tullut epävarmaksi, olisi Blues voinut saada yllättävän jäähyn seuraavassa vaihdossa.
Sad but true..

Eilisestä jäi mieleen pari kampitusjäähyä: ensin taisi tulla Bluesille heppoinen jäähy ja kas kummaa heti minuutin päästä toisinpäin hipaisusta kampitusjäähy. Ihan kun olisin nähnyt tuon joskus ennenkin?

Sitten itse viestiketjun asiaan:
Bluesin uudet pelimannit näyttivät tosiaan vahvistuksilta. Joskaan Bluesin tämän kauden joukkueessa esiin pääseminen ei tuottane kovinkaan paljon vaikeuksia, sillää niin aneemista peli on näkemissäni otteuissa aiemmin ollut. Molemmilla miehillä tuntui vauhtia riittävän ja uskon että miehistä on Bluesille jatkossakin melkoisesti iloa. Stapleton oli kyllä aika kova aloittaja, aina kun häntä ei vaihdettu pois aloituksista. Aika usein tuntui miehellä olevan asiaa linjureille, ilmeisesti juuri aloituksista.

Muuten, missäs olivat nämä TPS:n NHL-vahvistukset? Ainakaan liian näkyvässä roolissa miehet eivät olleet. Kenties jetlag iskenyt, vai missä syy vaisuun esitykseen? Itse ainakin edellisestä pelistä kuultujen kommenttien perusteella olisin odotanut parempaa.
 

Hartza

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo
Re: Aivan

Viestin lähetti JiVe


Muuten, missäs olivat nämä TPS:n NHL-vahvistukset? Ainakaan liian näkyvässä roolissa miehet eivät olleet. Kenties jetlag iskenyt, vai missä syy vaisuun esitykseen? Itse ainakin edellisestä pelistä kuultujen kommenttien perusteella olisin odotanut parempaa.

Joseph mielestäni pelasi todella hyvin, varmasti ja rauhallisesti omassa päässä. Schaefferia ei ainakaan sinilasien takaa huomannut.
 

tapio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Bleg, Crisu, Pena, fööni, geeli ja Vidal Sasoon!
Re: Aivan

Viestin lähetti JiVe


Eilisestä jäi mieleen pari kampitusjäähyä: ensin taisi tulla Bluesille heppoinen jäähy ja kas kummaa heti minuutin päästä toisinpäin hipaisusta kampitusjäähy. Ihan kun olisin nähnyt tuon joskus ennenkin?

Saman huomasin minäkin ja vieressä ollut TPS -fani.
 

Juhaht

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Viestin lähetti Tunkki
Montako ulkomaalaispelaajaa on tällä kaudella kierähtänyt Espoon rosterissa?

Profeetta Tunkki ennusti ennen kauden alkua, että Espoo vaihtaa ainakin kertaalleen kaikki vahvistuksensa kauden aikana. Nyt ollaan jo aika hyvässä vauhdissa..

Tuskin huolesi aiheellinen on.. Ulkomaalaispelaajia on ollut tällä kaudella nyt pelaavien lisäksi 3. Vykoukalia ja Calounia ei varmasti vaihdeta, joten se siitä.
 

Prjakhin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Huippuluokkaa!

Heti näkee ketkä on PELAAJIA eikä niistä hyviä puolia tarvitse tikulla kaivaa niinkuin Zelenkan ja Turekin kohdalla.
 

liverpool

Jäsen
Suosikkijoukkue
EspooBlues & Liverpool
Re: hylkäyksestä..

Viestin lähetti 1963
Maali olisi pitänyt hylätä. TV-kuvan perusteella kiekko oli selvästi Niittymäen räpylän alla, josta se sitten lyötiin maaliin. Ennemmin tuosta olisi pitänyt antaa jäähy Blues:lle kuin hyväksyä maali. Selvennykseksi voisi todeta, että en ole TPS tai Blues fani, joten lasit ovat suhteellisen värittömät.




Kyllä tuomarit osaa tehtävänsä!!!!!!:D
 

Musta87

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Olisikohan nyt niin, että nämä miehet olisi nähty jopa pelihommissa ennen sopimusten allekirjoittamista ? Tai jos heidän kanssaan olisi jopa jutusteltu.....?

:D :confused:

Mihinkäs Zelenka suuntaa, onko kellään tietoa?
 

Prjakhin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Viestin lähetti Musta87
Olisikohan nyt niin, että nämä miehet olisi nähty jopa pelihommissa ennen sopimusten allekirjoittamista ? Tai jos heidän kanssaan olisi jopa jutusteltu.....?

:D :confused:

Mihinkäs Zelenka suuntaa, onko kellään tietoa?

Sparta Prahaan Zelenka palasi ja heti tsekin lehtiin
haukkumaan Bluesin valmentajaa ilmeisesti Tuomea.
 

Blue F

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Viestin lähetti stones
Ongelmia näytti olevan aloitussäännön kanssa niin jalkojen asettelussa, kun myös siinä kumpi aloittajista laittaa mailan ensimmäisenä jäähän, mutta taidokkaasti hoiti aloitukset omille.


Mua se kyllä enemmänkin huvitti. Uskon että kyseessä ei ollut mikään ongelma tai epätietoisuus, vaan ammattikiekkoilijana hän käänsi amatöörilinjatuomarin huomion toisaalle, kun 100% aloitukseen kysellessään jokaisessa aloituksessa taatusti jotain ihan omiaan, muka tietämättömänä. Tätä on ollut ennenkin uusien pelaajien "kikkalistalla" ja se usein puree muutaman matsin ajan.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös