Salamat-Hokki to 6.10.2005

  • 2 435
  • 14

Japa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Salamat, Blues
Kova peli tulossa

Itse odotan ainakin todella kovaa ja tasaista peliä.
Pietilä tosin on iso kysymysmerkki Hokin maalilla, mutta vastaavasti Vehviläinen on vakuuttanut alkukauden esityksillään.
Salamoiden selkeä vahvuus on ylivoima pelaaminen, joka on tällä kaudella tuottanut jo kiitettävästi hedelmää...Toivottavasti sama tahti jatkuu.
Hokilla on alkukaudesta taas ollut suuria ongelmia vieraspeleissä, kun taas vastaavasti Salamat on tunnetusti kova kotonaan. Eli tiukkaa vääntöä luvassa torstaina toivottavasti saamme hallille myös Hokin kannattajia niin saadaan tunnelma kattoon. Ja lopuksi veikkaus lopputuloksesta.

SALAMAT 4
HOKKI 2
 

Afan

Jäsen
Sanoisin, että Salamat on tällä hetkellä Mestiksen keskikastin paras joukkue. Ja sanonkin. Sinne yläpuolelle lukeutuvat materiaaliltaan ylivertaiset Jukurit ja Sport sekä hieman vähemmän ylivertainen TuTo.

Vehviläinen koppailee hyvin, puolustuspeli on ollut ok, hyökkäyksessä on tehoja, jäähymäärät ovat laskussa, ylivoima on pirun tehokasta, alivoimaa on treenattu ja sairaslista on lyhyt. Ei tuosta oikein suuria heikkoja kohtia löydy.

Hokilla sellainen heikko kohta oli, maalivahtipeli nimittäin, mutta Mika Pietilä paikkaa tuon aukon. En tosin usko, että Pietilä ainakaan ilman pelituntumaa on sen kummoisempi kuin ihan tavallinen hyvätasoinen Mestis-veskari.

Hokki lienee tapojensa mukaisesti vauhdikas ja kiekollisesti näppärä joukkue, ja jos Juho-Tuomas Appel palaa jo sairaslistalta hyökkäystä entisestään piristämään, eivät kajaanilaiset jää paperilla yhtään jälkeen. Salamoilla on kuitenkin kysymysmerkkejä vähemmän, joten kotiedun turvin pidän Salamoita suosikkina prosentein 52-19-29.
 

Salama44

Jäsen
Mika Pietilän mukaantulo tuo lisää sykettä tähän otteluun ja se että Salamat saa ensimmäisen kerran tällä kaudella pelaajia neljään ketjuun. Pietilän viimeisestä harjoituspelistä Ärrä Cupissa Pelicansia vastaan on jo melkein kuukausi aikaa, joten pieni arvoitus on pelivire. Niin kokeneesta maalivahdista on kuitenkin kyse, että kyllä Salamoiden täytyy pystyä nyt osoittamaan parhaat taitonsa, jotta maalien teossa onnistutaan.

Tästä ottelusta voi tulla hyvinkin tasainen ja pienet asiat ratkaista suuntaan tai toiseen. Ehkä siitä on pieni etu että Salamoilla on hyvä ottelu alla ja ollaan päästy sinuiksi kotikaukalon kanssa ja jatketaan siitä mihin lauantaina jäätiin. Joukkueessa on monta nälkäistä ja taitavaa kaveria jotka ovat parissa viime ottelussa jääneet vähemmille tehopisteille ja pyrkivät nyt onnistumaan paremmin. Kyllä uskoisin että Salamat tästä ottelusta ottaa kaksi pistettä, mutta voi mennä tiukoille. Ehkä niukka maalin voitto. Jos maalivahtipeli ja puolustuspeli onnistuvat voi useammankin maalin voitto olla mahdollinen.
 

Kirwes

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Hokki + sympatia PaKalle
Ottelun kannalta todella kriittinen aika on ensimmäinen 10 minuuttia. Hokin suurin ongelma tällä kaudella ei ole ollut maalivahtipelaamisen pieni epäonnistuminen, vaan siitä johtuva luottamuksen puute. Pelaajat ei ole täysin luottaneet veskariin, ja siitä johtuen otteet kentällä ovat myös jääneet vaisuiksi.

Alku ratkaisee kaiken. Mikäli Pietilä saa hokin maalilla pari hyvää torjuntaa aikaiseksi, on hokki vahvoilla. Mutta jos taas salamat saa nopeasti tehtyä maalin tai pari, on taas salamat vahvoilla. Tiukka peli on tulossa, sanoisin että hokki saa peliään paremmin kuosiin ja ottaa niukan 2-3 vierasvoiton, ehkä jatkoajan jälkeen.
 

swingwood

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk , Hokki, Kalpa
Kyllä Hokilla mahdollisuudet voittoon on jos Pietilän ja puolustuksen yhteistyö toimii ja muutenkin viisikot toimii kuten yleensä jääkiekossa on tapana. Lisäksi joukkueen hermokontrollin on psäilyttävä niin kentällä kuin vaihtopenkilläkin.
Ei Hokin hyökkäyskalusto ole niin paljoa viimekaudesta heikentynyt: Haverinen Virtala , Silvander ja kumppanit kyllä liikettä löytyy ihan entiseen mallin.
ja tosiasia on että pisteitä on vaan pilkkuhiljaa pakko tulla .
Salamat on kuitenkin selvä ennakkosuosikki , viestit kertoo että joukkueen pelityyli on muuttunut sitten parista viimekaudesta ja joukkue muutenkin vahvistunut.
Veikkaus;jatkoajalle mennään
 

Afan

Jäsen
Salamoilta odotettu kokoonpano. Bluesin viime kauden A-junnut on koottu kolmosketjuun. Hokin listassa ei näy vieläkään Juho-Tuomas Appelia, mikä laskee kainuulaisten osakkeita ainakin hieman. Myös Lauri Lahesalu puuttuu.

Salamat

19 Immo Suutarinen - 42 Sami Ryhänen - 22 Karo Koivunen
52 Ville Uusitalo - 55 Lasse Korhonen

10 Iippo Suutarinen - 32 Simo Romo - 25 Timo Korhonen
7 Antti Nyrhinen - 15 Ville Vuorisaari

12 Markku Flinck - 21 Tero Koskiranta - 24 Matias Keränen
3 Joni Purola - 27 Pekka Huhtaniemi

23 Ari Katavisto - 20 Mikko Lepola - 11 Jarno Niinimäki

35 Simo Vehviläinen
(33 Juha Korhonen)

Hokki

23 Juha-Pekka Ketola - 28 Ville Vimpari - 9 Kimmo Happo
5 Iikka Törnvall - 34 Veli-Antti Leinonen

39 Tuomas Nikoskelainen - 8 Jarkko Oikarinen - 19 Juha Silvander
95 Jarkko Heikkinen - 18 Antti Halonen

14 Markus Haverinen - 41 Teemu Virtala - 16 Niko Saarenpää
4 Teemu Rintaniemi - 7 Tuomo Kortelainen

96 Joonas Karjalainen - 21 Tuomo Laukkanen - 10 Miika Kurka
12 Sampo Ylisiurua

33 Mika Pietilä
(35 Joni Myllykoski)
 
Viimeksi muokattu:

Salama15

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lankisen Lukupiiri - Zervuska Haidis
Näin äkkiä katsoen Salamoiden "neloskenttä" on todella vahva, tietty jos Niinimäki on oikeasti jo kovassa kunnossa!! Voip olla, että kolmonen saa tehdä tilaa pelin edetessä?
 

Japa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Salamat, Blues
Jaahas näin siinä sitten kävi että Pietilä oli todella kova tänään.
Toki kunniasta kuuluu myös osa Hokin pelaajille, jotka tosiaakin pelasivat tänään kovaa.
Erotuomari työskentelystä sen verran haluan todeta että surkeaa on lievästi sanottu, sitä ei voi edes Hokin kannattajat kiistää.
Myös Salamat pelasivat todellakin omalla tasollaan, mutta se ratkaiseva eli maali jäi puuttumaan. Peli oli alusta loppuun todella mielenkiintoista ja viihdyttävää jääkiekkoa, josta ei tilanteita eikä toimintaa puuttunut. Vauhdikasta kiekkoa alusta loppuun. Lopputulos 0-1 Hokille on paljolti erittäin hyvän pelin pelanneen maalivahdin ansiota. Ilman Pietilää numerot olisivat olleet taatusti erilaiset. Toki myös Salamoiden maalilla Vehviläinen pelasi hyvän ottelun.
Hyvä peli tappiosta huolimatta siitä kiitos kummallekkin joukkueelle.
 

Salama44

Jäsen
Hyvä tasainen ottelu. Ensimmäisessä erässä Salamoilla oli etsikkoaikansa ylivoimalla, mutta ottelun alussa ylivoima ei toiminut parhaalla mahdollisella tavalla ja sen jälkeen jäähyjä ei sitten juurikaan annettu vaan annettiin pelata reilusti mies miestä vastaan. Oikeastaan hyvä niin. Kyllä voiton ansaitakseen olisi pitänyt pystyä Mika Pietilä ohittamaan kerran myös tasakentällisin. Ensimmäisen erän jäähyistä huolimatta ottelu oli varsin siiti ja vauhtia sekä muutama hyvä taklauskin nähtiin.

Liigamaalivahdin merkitys on Mestisjoukkueelle todella suuri. Se nähtiin viime kaudellakin kun Salamoita vastaan muuten ylivoimainen KalPa joutui tyytymään 0-0 tasapeliin kun maalissa oli Jokereiden Pasi Häkkinen. Mika Pietilä tulee varmasti paikkaamaan hyvin Kärpissä Pekka Rinteen jättämän toisen maalivahdin paikan. Sen verran eleettömästi ja varman tuntuisesti hän Salamoita vastaan torjui. Sen voi sanoa varmasti, että Haukat on huomenna "pulassa" tätä joukkuetta vastaan. Hyvä maalivahti antaa joukkueelle valtavasti itseluottamusta ja sitä myötä muukin joukkue onnistui hyvin.

Salamat pelasi kuitenkin hyvän ottelun tappiosta huolimatta. Vaikka ylivoimapeli ei toiminut parhaalla mahdollisella tavalla niin alivoimapeliä pystyttiin parantamaan ja Simo Vehviläisen torjuntaprosentti parani yhdestä takaiskumaalista huolimatta. Parasta oli mielestäni tuo loppuun asti yrittäminen vielä ilman maalivahtia. Viime kaudella kävi aika usein niin että kun maalivahti otettiin pois niin kiekko päätyi omaan maaliin. Nyt ei ollut lähelläkään että Hokki olisi saanut lyötyä tyhjiin, vaan Salamat saivat hyvin painetta vastustajan päätyyn sekä maalille ja laukauksia sateli loppuun asti. Luistimet jalassa kaaduttiin, mutta joka jätkä yritti varmaan kaikkensa. Vastustaja oli tänään maalin verran terävämpi. Jo ennen tuota ratkaisevaa maalia oli Hokin pelaaja ylhäällä vapaana, mutta ei saanut kiekkoa. Hetkeä myöhemmin syöttö kuitenkin tuli oikeaan laitaan vapaana olevalle pelaajalle joka pääsi sen verran karkuun, että onnistui ohittamaan Simo Vehviläisen.

Taisi Hokin pelaajilla olla ottelussa yksi avopaikkakin, josta kiekko saatiin maalin ohi. Joka tapauksessa kova suoritus Hokin joukkueelta ottaa tätä Salamoiden joukkuetta vastaan vierasvoitto. Voitto maistuu varmasti makealta ja siitä reilut onnittelut Kajaanin suuntaan. Salamoiden ei tarvitse kuitenkaan hävetä esitystään. Jos sama yritys ja pelityyli jatkuu niin voittoja tulee jatkossa, pelataan sitten kotona tai vieraissa.
 

oka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoolainen kiekko
Otteluraportissa "Tero Toivolan suoritus oli korkeintaan välttävä" oli kyllä aika lailla yläkanttiin arvioitu sillä kahvausta ja koukkua tuli kamala määrä.

Vaikka Pietilä pelasi hyvän pelin niin jäi mieleen että Salamoiden laukaukset olivat kaikki järjestään matalia ja kun Pietilä "pudotti" aina polvilleen niin miksi ei käsketty ampua ylös.
Enpä ole moista "pakkopeliä" nähnyt tasakentällisin kuin mitä oli toisessa erässä, mutta maalit ratkaisee.
 

Kirwes

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Hokki + sympatia PaKalle
Hyviä uutisiahan sieltä etelästä kuuluu. Ilmeisen tiukka peli ainakin numeroiden valossa. Tärkeät pisteet, ja tarkennuksena tärkeät vieraspisteet hokille. Vielä pisteitäkin tärkeämpää oli nollapeli, joka varmasti kasvattaa pelaajien itseluottamusta. Vaikka maalivahti on vain lainassa, erittäin hieno suoritus, joka varmasti ruokkii "omien" veskareiden suorituksia. Pakko yrittää olla yhtä hyvä. Kyllä tämä tästä, ja tänään taistellaan lisäpisteistä tosissaan Järvenpäässä.
 
Suosikkijoukkue
Hokki
Hieno voitto ja eniten lämmittää mieltä, että omapää pysyi puhtaana. Jospas se puolustuspelikin alkaa pikkuhiljaa menemään uomiinsa ja ylimääräiset kiekonmenetykset ovat taaksejäänyttä elämää.

Myös toisessa ja kolmannessa erässä oltiin pois jäähyboksista, joka on positiivinen merkki. Sieltä, kun ei tunnetusti niitä pelejä voiteta. Hermestä vastaan penkkiä kulutetttiin liikaa ja ei hyvä heilunut.

Pietilälle vielä prompsit nollapelistä. Ei huono suoritus, kun mies ei ole pelannut reiluun kuukauteen peliäkään. :S

Tänään ottaa sitten Haukat siipeensä. ;)
 

oka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoolainen kiekko
Enimmäkseen Harmiton kirjoitti:
Myös toisessa ja kolmannessa erässä oltiin pois jäähyboksista, joka on positiivinen merkki.
Kiitäkää Toivolaa siitä ettei tullut jäähyjä, olisi kuulunut tulla.
Ilmeisesti tuomarit tasoittavat tekemisiään kun edellisessä Hermes-pelissä tuomari oli Salamoiden puolella. No mitäs noista, kohti seuraavaa peliä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös