Saksan terrori-iskut

  • 3 764
  • 24

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.
Kun kerran näyttää, etteivät terroristien metkut näytä olevan vain ranskalaisten ilo ja yksinoikeus, niin avataanpa ketju myös Saksalle.

Sky Newsin mukaaan Zirndofissa, Saksassa on juuri tapahtunut pommi-isku.

"German media reports there has been an explosion near an office for migration in Zirndorf near Nuremberg"'

Näinköhän olisivat tällä kertaa kuulapäät tai muut viime päivien kolttosiin kyllästyneet asialla.

Edit: Nopea media sai kynsilleen. Baijerin poliisin tyhjentävä twiitti.

"Keine Explosion, keine Verletzten. Einsatzkräfte vor Ort. Keine akute Gefährdung der Umgebung."

Uutisankka..
 
Viimeksi muokattu:

oiler99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, Raahe-Kiekko, Oulun Kärpät, ManU
Spray-maalipurkki posahtanut matkalaukussa. Sellainen räjähdys.
 

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.

bebeto

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Ylöjärven Ryhti
Päivän hyvä uutinen:

Münchenin ampuja ei ollutkaan mielenterveysongelmainen, vaan natsi.

Münchenin ampuja paljastui natsiksi – kaikki uhrit maahanmuuttajataustaisia (verkkouutiset)

"Ampuja piti kunnianosoituksena sitä, että oli syntynyt 20. huhtikuuta eli Natsi-Saksan diktaattorin Adolf Hitlerin syntymäpäivänä. Hän piti itseään iranilaisena aitona arjalaisen rodun edustajan. Iranin maan nimi tulee arjalaista tarkoittavasta sanasta."

Eikös se ole sama asia, mielenterveysongelmainen tai natsi. Kukaan tervejärkinen tuskin tuohon ismiin hurahtaa.
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Kenties tämä ketju lienee paras jatka keskustelua Munchenin ampumatapauksesta.

Frankfurter Algemaine Zeitung joka on ihan laatulehti on kirjoittanut poliisitutkinnasta saamiin vuotoihin perustuen että Ali Sonbody olisi kuvitellut olevansa arjalainen ja ampunut pelkästään maahanmuuuttajia.

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/munchen ampuja natsi-53321

"Münchenin ampuja paljastui natsiksi – kaikki uhrit maahanmuuttajataustaisia

Frankfurter Allgemeine Zeitungin mukaan Münchenin ampuja toimi todennäköisesti rasistista motiiveista ja kannatti kansallissosialismia.

Ampuja piti kunnianosoituksena sitä, että oli syntynyt 20. huhtikuuta eli Natsi-Saksan diktaattorin Adolf Hitlerin syntymäpäivänä. Hän piti itseään iranilaisena aitona arjalaisen rodun edustajan. Iranin maan nimi tulee arjalaista tarkoittavasta sanasta.

Ali David S. vihasi lehden mukaan ennen kaikkea turkkilaisia ja arabeja. Kaikilla ampujan uhreilla oli maahanmuuttajatausta. Kuusi ammutuista oli 14–17-vuotiaita nuoria ja kaksi oli 19- ja 20-vuotiaita. Kolme nuorista oli turkkilaistaustaisia ja kolme muuta Kosovon albaaneja. Vanhin uhri oli 45-vuotias turkkilaisnainen. Tapausta tutkivat poliisit selvittävät oletusta, että ampuja valitsi uhrinsa maahanmuuttajataustan perusteella.

Rasistisen motiivin oletusta tukee se, että Ali David S. olisi voinut tappaa huomattavasti enemmän ihmisiä, ellei olisi kohdistanut ammuskeluaan tiettyihin ihmisiin. Ampujan kuultiin sanovan ampumisen jälkeen "p**katurkkilaiset". Ali David S. suoritti tekonsa tietoisesti Anders Behring Breivikin suorittaman Norjan massamurhan vuosipäivänä. Ali David S. piti Breivikiä esikuvanaan.

Breivik tappoi 22. heinäkuuta 2011 Oslossa sekä Utøyan saarella 77 ihmistä.

Itse kaipaisin vähän lisää tietoa. Ottamatta kantaa tuohon kieltämättä mielenkiintoiseen poliittiseen kantaan (arjalainen) niin vähän tuo uutinen ihmetyttää. Ensinnäkin näin kuvia noista uhreista parissakin brittilehdessä ja Twitterissä näkyi yksi tielle kuollut punapäinen jätkä. Täten minun on todella vaikea uskoa että kohteet olisi jotenkin erityisen hyvin valittu koska harva meistä osaa erottaa kosovon albaanin, saksalaisen tai venäläisen.

Lisäksi uutinen ei ole totta koska kaikki uhrit eivät olleet maahanmuuttajataustaisia vaan mukana oli ainakin Guilliano Kollmann joka saksalainen.

Lisäksi esim. kreikkalaista Hussein Daitzikia tai kosovolaisalbaani Dijamant Zabergjaa on vaikea kyllä erottaa katukuvasta ja sanoa että tuossa kulkee nyt muslimi.

Who are the victims of the Munich shopping mall shooting?


EDIT: hidas
 
Viimeksi muokattu:

penaz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Toverit, Inter, Pohjoiskaarre
Eikös se ole sama asia, mielenterveysongelmainen tai natsi.
Ei ole sama asia. Vaikka natseja voitaisiinkin pitää mielenterveysongelmista kärsivinä niin kuitenkin on hyvin loukkaavaa verrata muita mielenterveysongelmaisia natseihin.
 

El Lude

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kvanttimobikki kolmessa eri ulottuvuudessa
Päivän hyvä uutinen:
Münchenin ampuja ei ollutkaan mielenterveysongelmainen, vaan natsi.
Mikä uutinen tuo natsien muslimiyhteys muka on? Hiukan tiedostavampi osasto tietää, että Hitler/natsit tekivät toisen maailmansodan aikana yhteistyötä Egyptin suursmurffin/muslimien kanssa yhteistyä. Suursmurffilla oli suora pääsy A. Hitlerin puheille. Tämä suurmufti oli edesauttamassa SS-divisioona Handscharin perustamista (muslimidivisiooona). Lisättäköön vielä, että Einsaztgruppe E oli vamiina elimioimaan Pohjois-Afrikasta ei toivotun aineksen, jos natsit/Wehrmacht olisivat alueen valloittaneet.
 

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.
Mikä uutinen tuo natsien muslimiyhteys muka on? Hiukan tiedostavampi osasto tietää, että Hitler/natsit tekivät toisen maailmansodan aikana yhteistyötä Egyptin suursmurffin/muslimien kanssa yhteistyä. Suursmurffilla oli suora pääsy A. Hitlerin puheille. Tämä suurmufti oli edesauttamassa SS-divisioona Hanzarin perustamista (muslimidivisiooona). Lisättäköön vielä, että Einsaztgruppe E oli vamiina elimioimaan Pohjois-Afrikasta ei toivotun aineksen, jos natsit/Wehrmacht olisivat alueen valloittaneet.

Ja tämä littyy yksittäiseen natsiin ja muslimiin - miten?
 

El Lude

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kvanttimobikki kolmessa eri ulottuvuudessa
Päättele itse. V: historiassa löytyy aiempaa yhteistyötä kahden "totalitäärisen" ideologian toisensa löytämisessä. Natsisympatiseeraaminen EI ole uusi asia. Historia toistaa itseään ja hermeneuttinen kehä - valitettavasti.
 

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.
Päättele itse. V: historiassa löytyy aiempaa yhteistyötä kahden "totalitäärisen" ideologian toisensa löytämisessä. Natsisympatiseeraaminen EI ole uusi asia.

Jos et pysty itse kertomaan, mikä lampun sytytti, niin taitaa olla parempi lopettaa tähän.
 

Breathe

Jäsen
Suosikkijoukkue
Philadelphia Flyers & Eric Lindros 88
Jostain muistan lukeneeni että olisi kiusattu koska henkilö oli Shiia ja häntä kiusattiin siksi Sunnien toimesta koulussa.
 

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.
Pystytkö sinä?

Jep, luin uutisen, johon vielä laitoin linkinkin

Kysyitkö ampujalta?

En. Muuten sama vastaus kuin edellä.

Yllättävän agressiivista jopa sinulta.

Olet käsittänyt aivan väärin. Olen erittäin rauhallinen.

Osuiko lähelle?

Mikä?

Edit. Jottei tämä mene ihan hölmöilyksi, niin ilmeisesti onnistuit mielestäsi löytämään tuosta viestistäni, tai sen rivien välistä, jonkin piilomerkityksen tai -sanoman, mitä nyt hapulilet. Valittavasti minun on todettava, että metsään meni - pahasti.
 
Viimeksi muokattu:

Geezer

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK. Sympatiat Kuopioon ja Lappeenrantaan.
http://muslimreformmovement.org/declaration
Yllä olevassa linkissä on toisenlaisten muslimien näkemyksiä maailmanmenosta.
Kaiken väkivallan ja järjettömyyksen keskellä on näemmä järjenääntä muslimien toimesta. Oletan, ettei kuffareita kuseteta. Voin jopa lahjoittaa. Peace ja löw vaan kaikille takakireille! Jopa Geezerille!

Ihan kiva linkki. Kun vielä tietäisi, mikä innoitti sinut jakamaan sen tässä keskustelussa.
 

El Lude

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kvanttimobikki kolmessa eri ulottuvuudessa
Ihan kiva linkki. Kun vielä tietäisi, mikä innoitti sinut jakamaan sen tässä keskustelussa.
a) trollaus
B) flamettaminen
c) toivo paremmasta ja väkivallattomasta maailmasta (ilman ismeihin liittyvää terrorismia).
Saitko? Nyt en tarkoita pikaorkkua.
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Tuossa se koko FAZin juttu:

F.A.Z. exklusiv: Amokläufer von München war Rechtsextremist - Inland - FAZ

Tuossa todetaan muuten IS:stäkin tuttu väite että Ali Sonbody huuteli parveke-autotallin katto dialogin aikana rasistisia kommentteja ja huuteli olevansa saksalainen:

Für die rassistische Gesinnung spricht auch der Wortwechsel, den S. sich nach seiner Tat mit einem Anwohner des Olympia-Einkaufszentrums lieferte, der ihn von seinem Balkon aus beschimpfte. S. rief dabei unter anderem „Scheißtürken!“. Außerdem legte er Wert darauf, dass er Deutscher und in Deutschland geboren sei.

Jutussa todetaan että tämä yksi tutkintalinja eikä missään anneta ymmärtää, että tämä arjalais-natsius olisi selvinnyt siitä manifestista jonka Saksan poliisi väitti löytäneensä. Siitähän luulisi sen poliittisen kannan selviävän.

Toki voi että ymmärsin tuon väärin google translaten perusteella.
 

Jussizip

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Porin Ässät
Jaha taas mennään. Kauppakeskus evakuoitu Saksan Bremenissä. Terrorismiin yhteyksissä oleva heppu karannut psykiatriselta ja käyttäytyy "epäillyttävästi" paikalla. Mitenkähän homma etenee.
 

Jussizip

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Porin Ässät
Saatko tuosta sisältöä elämääsi, kun jonkun sekopään käyttäytymisestä noin intoilet?

Intoilen? Lähinnä helvetin surullista ettei vuorokauttakaan mene ilman mitään episodia. Surullista myös sinulta tuo kysymys. Miten edes ymmärsit viestistäni, että intoilen? Eikö tämä ollut ketju, joka käsittelee Saksan terrori iskuja? Kirjoitin asiasta, kun uutisen näin. Ei näköjään voi kirjottaa aiheesta mitään tulematta väärinymmärretyksi.

Edit: Poliisin mukaan ei vaaratilannetta, eli paras mahdollinen uutinen.
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Saksassa sattuu ja tapahtuu.

Hildeshaimissa poliisi on tehnyt ratsian 400 poliisiin voimin moskeijaan ja siihen liittyvän yhdistyksen johtohahmojen koteihin.

Ratsattun moskeijayhdistyksen johtohenkilöitä epäillään vihanlitsonnasta vääräuskoisia vastaan sekä nuorten muslimien houkuttelemisesta liittymään ISIS:n riveihin.

Samaan aikaan toisaalla Ludwisburgissa poliisi on takavarikoinut aseita ja pidättänyt 15-vuotiaan pojan joka oli ollut verkon välityksellä yhteydessä Munchenin iskun tekijään Ali Sonbodyyn. Pidätetyn pojan kotoa löytyi useita pienikaliberisia aseita ja teräaseita.

In the south-west, investigators have arrested a 15-year-old who they believed to have been planning a mass-shooting similar to the July 22 attack in Munich.

The suspect had been in contact online with the Munich shooter, a German-Iranian citizen who committed suicide during his attack on Friday. Police found "a large number of small-caliber weapons, several knives and daggers" in the Ludwigsburg suspect's possession.

Police had said they suspected him of planning a shooting spree at his school, but on Thursday, they rowed back from this somewhat.


Police raid Hildesheim mosque, arrest Ludwigsburg suspect | News | DW.COM | 28.07.2016

Tämä pidätetty 15-vuotias on vissiin eri kuin se afganistanilainen jannu joka postasi ne Selena Akim-Facebook viestit joilla ihmisiä oli houkuteltu McDonaldsille.

Alkuperäiskielellä tuosta Ludwigsburgin tapauksesta löytyy tietoa täältä.

Koulukiusattu, kiinnostunut amok-juoksuista, ollut yhteydessä Ali Sonbodyyn ja laittanut pelottavia kuvia Instagramiinsa. On nyt mielisairaalassa vapaaehtoisessa hoidossa.

Toisaalla tänään Baijerin poliisi kertoi liittyen Munchenin ampumisiin, että tekijä Ali Sonbody jätti jälkeensä pitkäsivuisen dokumentin jossa kertoo mielisairaudestaan, tilanteestaan koulussa ja naapurustostaan. Poliisi selvittää edelleen mikä dokumentissa on totta ja mikä fiktiota.

The Latest: Munich Shooter Left long Document behind
 
Viimeksi muokattu:

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Munchenin ampujaa parvekkeelta rasistisesti haukkuneesta kaivonkonekuski Thomas Salbeystä on tehty rikosilmoitus:

Münchenin ampujaa parvekkeeltaan läksyttäneestä kaivinkonekuskista tehtiin ilmoitus poliisille - Aamulehti

Tässä vielä se dialogi. Salbey on "Guy"

"4chanilta kopioitu:

Guy: Du Arschloch, du Wixxer (You asshole, you wanker)
Gunman: Und jetzt muss ich ne Waffe kaufen um euch ???umzubringen??? (And now I have to buy a weapon to ???kill you???)
Guy: Dir gehört der Schädel abgeschnitten, du Arschloch (Someone should cut your head off, you asshole)
Guy2: Scheiss Türken (Fucking Turks)
Guy: Scheiss Kanacken (Fucking [don't have a proper translation for that: something like sandniggers])
Guy: Er hat eine geladene Waffe (He has a loaded gun) Holt die Bullen! (Bring the cops!) Der Wixxer (This wanker)
Gunman: Ich bin Deutscher (I'm a german)
Guy: Du bist ein Wixxer, bist du (You're a wanker, that's what you are)
Gunman: Hört auf mich zu filmen! (Stop filming me!)
Guy: Was macht dich deutsch? (What makes you german?)
Gunman: Ich bin hier geboren worden. (I was born here)
Guy: Na und? Was machst für einen Scheiß? (So what? What shit are you doing?)
Gunman: ???Wenn ihr mir Hartz4 gebt??? (Not sure about that: When you give me Hartz4? Hartz4 = unemployment benefit)
Gunman: Ich war in Behandlung (I was in therapy)
Guy: Ja, Behandlung. Du gehörst in die Psychiatrie du Arschloch. (Yes, therapy. You belong to psychiatry, you asshole.)
Gunman: Ich habe nichts getan. Halten Sie die Schnauze. (I didn't do nothing. Shut the fuck up!)
Guy: Du Wixxer, du (You wanker, you)
 

Saxon-747

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chelsea
Spiegel kertoo että kirves-ja pommi-iskun tekijöillä oli enemmänkin tekemistä ISIS leirin kanssa ja reppumiehen jopa suunittelevan useampaa iskua. Sen takia kaveri on ensimmäisellä videolla peittänyt kasvonsa ja asunnon etsinnöissä on löydetty lisää pommin rakennus materiaalia. Kirvespoikaa on myös kehotettu tekemään iskua autolla mutta viestityksestä päätellen ei osannut ajaa. Valitettavasti tässäkin tarjottiin hätäisesti tekosyynä mielenterveyshäiriöitä vaikka tämän jutun perusteella näyttää siltä että kumpikin tiesi varsin hyvin mitä on tekemässä.

Terror Investigation: Germany Attackers Had Contact with Suspected IS Members - SPIEGEL ONLINE - News - International
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös