Puurula fan-club

  • 7 944
  • 62

RajatOn

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Nyt sellaisen perustan, koska on tullut sopivasti otettua ja Puurula pelas kerrassaan loistavan pelin JYP:iän vastaan! Kaikki kiitos maalivahdille, joka torjuu 45 laukausta ja vaan 1 omiin. Tietysti huomen aamulla tämän threadin avaus harmittaa, mut nyt täytyy sanoa, että todella hyvä peli Puurulalta.. Näitä lisää ja sääli playoff paikka on meidän... Jippii!!!
Joni on meidän selvä ykkösmaalivahti, kukaan ei hätyyttele Jonin asemaa.. Joni on hieman ku Uusis, samat asiat pätee kumpaankin...
 

snumi

Jäsen
Joko alkoi kevään voittoputki?

Yllättävää todella, että juuri Puurula (jonka kannattajat ovat jo valmiit luovuttamaan muualle) onnistuu noin hyvin: pelkästään viimeisessä erässä 20 torjuntaa. TPS ilmeisesti pelasi hieman passiivisesti viimeisen erän ja oli täysin maalivahdin ihmepelin varassa. Todella toivoisi, että joukkue saisi silloin tällöin enemmän kuin 0, 1 tai 2 maalia. Sanotaan nyt vaikka 4 per kotipeli ja vieraissa 3, se olisi hienoa. Siihen tarvittaisin varmaan muutama Sicak+Huml lisää? Mutta onnittelut kuitenkin hienosta pelistä Puurulalle.

Yltiöpäisellä optimistisuudella odotan että nyt Jortikka on aloittanut kevään voittoputken (3 perättäistä voittoa) ja se päättyy mestaruusjuhliin. Nojoo, jos taas ei tule enää tänä vuonna yhtään voittoa, niin... enpä olisi viikko sitten muuta odottanutkaan.
 

kausi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Westendin työväenpalloilijat
snumi kirjoitti:
Yllättävää todella, että juuri Puurula (jonka kannattajat ovat jo valmiit luovuttamaan muualle) onnistuu noin hyvin

Sä se jaksat kouluttaa vääräuskoisia kannattajia. Puurula pelasi eilen hyvin. Nopea silmäily maalivahtien tilastoihin paljastaa tasan tarkkaan kuitenkin totuuden. Tämän lisäksi Puurulan peruspelaamisessa on hämmentäviä puutteita, niistä nyt suurimpana voidaan mainita suhteeton ylipelaaminen. Sen havaitsee kun menee hallille katsomaan matsia, txt-tv:n tilastoista sitä on hankala havaita. Jos palloseurasta halutaan tehdä vielä joskus mestarijoukkue niin siihen leikkiin vaaditaan maalivahti.
 

Jet-Ace

Jäsen
kausi kirjoitti:
Jos palloseurasta halutaan tehdä vielä joskus mestarijoukkue niin siihen leikkiin vaaditaan maalivahti.

Tässä tämä kiteytettynä on. Tämä kausi on nyt mentävä nykyisillä maalivahdeilla loppuun, mutta se ei muuta sitä totuutta miksikään, että Puurula on surkea maalivahti. Peukkua kuitenkin kauden loppuun, mutta sitten ulos.

Edit: Väärinkäsitysten välttämiseksi irtisanoudun jyrkästi siitä, että olisin ilmoittautunut fanclubin jäseneksi.
 

kosh

Jäsen
Suosikkijoukkue
F2- sekä O-katsomo
Liityn välittömästi tähän kerhoon!

Olen jo pitkään ollut totaalisen kyllästynyt Karjalaisen perseilyyn. Vaikka Puurulakaan ei ole mikään "maailmanluokan maalivahti" niin hän edes haluaa voittaa ja taistella joukkueen eteen. Karjalaisesta on pitkään näkynyt valmis sopimus muualle ja jannu vain odottaa kauden loppua.
Tietenkin HJ:n tempaukset saavat pulssin kohoamaan enemmän kuin usein, mutta niihin kannattaa suhtautua huumorilla. Notta se on viihdettä :)

Go Joni, Huikea Jamppa!
 

Iceberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
HC ja FC TPS
kosh kirjoitti:
Liityn välittömästi tähän kerhoon!

Olen jo pitkään ollut totaalisen kyllästynyt Karjalaisen perseilyyn. Vaikka Puurulakaan ei ole mikään "maailmanluokan maalivahti" niin hän edes haluaa voittaa ja taistella joukkueen eteen. Karjalaisesta on pitkään näkynyt valmis sopimus muualle ja jannu vain odottaa kauden loppua.
Tietenkin HJ:n tempaukset saavat pulssin kohoamaan enemmän kuin usein, mutta niihin kannattaa suhtautua huumorilla. Notta se on viihdettä :)

Go Joni, Huikea Jamppa!

Täsmälleen näin. Puurulan torjunnat tuovat mukavaa lisämaustetta peliin. Itse henkilökohtaisesti tykkään enemmän aktiivisesta maalivahdista, kuin sellaisesta pysty-kököttäjästä. Mutta yleinen taso Puurulalla ei ole kummoinenkaan, joten ulos. Jatkoa korkeintaan kakkosena.
 

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Iceberg kirjoitti:
Mutta yleinen taso Puurulalla ei ole kummoinenkaan, joten ulos.

Jep jep. Ei mitään käyttöä 2006-07. Tosin tilanne saattaa pakottaa kaikenlaisiin kevätjuhlaliikkeisiin, joten katsotaan elokuussa uudestaan kuka TPS:n maalia ensi kaudella vartioi.
 

Anders

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
kausi kirjoitti:
Tämän lisäksi Puurulan peruspelaamisessa on hämmentäviä puutteita, niistä nyt suurimpana voidaan mainita suhteeton ylipelaaminen.
Puurula pitäisi laittaa mustekalalla ylärimaan kiinni, a) ei pääsisi niin kauas maalilta b) tulisi rivakammin takaisin retkiltään c) ei ylettyisi maalin taakse kikkailemaan. Muuten hyvä, sellainen pronssiin vivahtava parhaimmillaan. Kenkää Tepsistä tämän kauden päätteeksi, jos kulta on vielä joskus värimme. Ja sehän on.
 

Master God

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallokerho
Anders kirjoitti:
Puurula pitäisi laittaa mustekalalla ylärimaan kiinni
Me Hämeenlinnassa mietimme joskus vakavissamme liekanarua. Mustekalakin toki käy, mutta liekanaru ei samalla tavalla joustaisi.

Mutta jos Puurula-fanclubia ollaan perustamassa, niin olen mukana.
 

kausi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Westendin työväenpalloilijat
Master God kirjoitti:
Mutta jos Puurula-fanclubia ollaan perustamassa, niin olen mukana.

No doubt. Fanclubiin ilmoittautunee laajastikin sakkia muiden seurojen kannattajista.
 

kosh

Jäsen
Suosikkijoukkue
F2- sekä O-katsomo
Iceberg kirjoitti:
Mutta yleinen taso Puurulalla ei ole kummoinenkaan, joten ulos.
Juurikin näin, mutta fun-clubin arvoinen jannu kuitenkin.
 

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Fun-clubiin yksi ikijäsen lisää! Puurula on lakannut höpöttämästä ja alkanut pelaamaan, hieno homma. Ensi kaudesta en sano mitään, koska sillä ei ole tämän kauden kanssa mitään tekemistä. Nyt mennään näillä ja Puurula on näyttänyt Karjalaiselle luukun paikan. Jos ei tule ikävä Puurulaa ensi kaudella, niin vielä vähemmän tulee ikävä Karjalaista.
 

Iceberg

Jäsen
Suosikkijoukkue
HC ja FC TPS
Hullua verrata Puurulaa Hasekiin, mutta se jampassa ja The Jampassa on yhteistä se, että molemmilla on omintakainen torjuntatyyli. Hasek:kin tekee kuulemma torjuntoja välillä vastoin kaikkia ohjesääntöjä, mutta mikäs siinä jos on aina kiekon tiellä.
 

Major Julli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Puttosen, Järvelän ja Ranniston potkut
kausi kirjoitti:
No doubt. Fanclubiin ilmoittautunee laajastikin sakkia muiden seurojen kannattajista.

Jes. Mäkin toivon Puurulalle pitkää uraa Tepsin ykkösvahtina.
 

neiti kevät

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS,SUOMI,Man Utd,Montreal Canadiens,Brasilia jne
Kiitokset kuuluvat ennenkaikkea Upille!

Puurula on parantanut kovasti sekavasta alustaan ja kiitos kuuluu ennenkaikkea TPS:n legendaariselle maalivahtivalmentajalle, Urpo Ylöselle.

Tullessaan Puurula oli hermoheikko, ryntäilevä ja itseluottamuksensa Venäjälle kadottanut "ikuinen lupaus", jonka ostoa moni, myös neiti Kevät, suurestikin ihmetteli. Ylönen on tehnyt aika monta maailmanluokan maalivahtia ja myös Puurulaan opit ovat iskostuneet. Jopa niin, että Karjalainen on saman asian asian huomannut ja "ykkösmolarin" paikan menettäminen tämän kauden vuoristoradalla on syönyt Tuomolta itseluottamuksen? Ja kun uudet haasteet odottavat ensi kaudella, ei Tuomolla ihan parhaat kortit ole tulevissa neuvotteluissa.

Puurula on faninsa ansainnut ja jos kenttäpelaajien joukosta löytyisi pleijareihin hiukan uutta vaihdetta, ammattiylpeyttä ja asennetta, voisi kaudesta vielä jäädä edes väljähtäneen purkan maku suuhun kissanpissan sijasta. Tästä kaudesta TPS ei ansaitsisi YHTÄÄN MITÄÄN, mutta säälipleijarien hoitaminen kunnialla olisi edes jotain...
 

Trenchtown

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Kaikki kunnia Puurulalle, ei siinä mitään. Pitäisin kuitenkin todellisena ihmeenä, jos HJ Palloseuran maalia ensi kaudella vartioi. Kun katsotaan Urpo Ylösen työnäytteistä parhaita (Kiprusoff ja Niittymäki), niin jokainen kohdallaan voi kuvitella paljonko Upilla menee buranaa ja närästyslääkkeitä yrittäessään saada Puurulaa sopimaan samaan muottiin.

Hyvä maalivahti, mutta me tarvitaan parempi.
 

Andy_McCoy

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Huikea Jamppa alistaa kaikkia! (jopa Alistajaa!)

Täältäkin tulee yksi jäsenanomus lisää. HJ on jo ovelalla tavalla kyykyttänyt Jokereitakin näillä otteilla!

Vihdoinkin meillä on voittava maalivahti, joka omalla panoksellaan tuo pisteitä plakkariin! Olemme nyt mestarisuosikkeja!

Hyvä Puurula! (Antero who?)
 

Lerva

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Mib, Jortikka, Hanson brothers
Kyllähän minä en tämmösiin lappuihin nimeäni kirjota.On sulaa hulluutta yhden hyvän pelin perusteella alkaa palvomaan kaveria joka tätä ennen on pelannut vuosia päin persettä.
Sokeakin kana osuu jyvään ku aikansa nokkaa hakkaa.Puurulakin osuu kiekkoon ku tarpeeksi pomppii.
Ja jotenkin tuntuu luonnottomalta,että näin suuri harppaus olisi tehty näin lyhyessä ajassa.Kunhan ei vain poika olisi ottanut liian suurta askelta,jonka johdosta tasapaino menee ja mies o perseellään.
Mietiskelen asiaa henkilökohtaisesti uudestaan senjälkeen ku HJ on pelannut n~20 hyvää matsia 30:stä.Jos sittenkään...
 

tuuski

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallo-Kärpät
Liityn! HJ ja turku ovat mielestäni so called perfect match. Se toinen HJ on huutanut Karjalaisen ruskeahousuiseksi mutta the real HJ sen kun porskuttaa. Se ei varmaan edes tiedä keitä sielä penkin takana huutaa tai irvistelee, eikä sitä varsinkaan kiinnosta. Se on huikea.
 
Viimeksi muokattu:

kone82

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Hasekiksi Hasekin paikalle

No liitytään. Hiukka huolestuttaa tuo ensi kausi kun nyt tuo Montrealkin luopui Theodoresta, nehän vie ensi kaudella meitin Puurulan!

Vakavasti ottaen, jokunen hetki siinä meni ennenkuin Upi opit alkoi puremaan. Alkukausi tältä kaverilta oli kyllä aikamoista bullshittiä, sen takia voikin olla että Jonikin laskee 1+1=3, ja jää Upin oppiin Turkuun.
 

Power

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Kaipa olen tosikko, mutta ei naurata. Tämän kauden maalivahtikaksikko on minun silmissäni koko hallitun alasajon aka. syöksykierteen symboli. Joskus menneisyydessä Tepsin ykkösmaalivahteina nähtiin Hurmetta, Kiprusoffia, Norrenaa tai Niittymäkeä, nykyisin pitää tyytyä Puurulaan ja Karjalaiseen. Se on helvetillinen tragedia ja siinä ei kuulkaa pitäisi olla mitään naurun aihetta.

Ei sinänsä, että olisin muiden hauskanpitoa kieltämässä, jatkakaa toki. Ja kyllähän aikaisemmillakin muualta tulleilla maalivahtivahvistuksilla (Svoboda, Lundell, Elliot) hyvät päivänsä oli, joten ei Puurula siinä pekkaa pahemmaksi ole jäänyt. Yhdenkään em. herroista ollessa maalivahtina TPS ei päässyt pudotuspelien ensimmäistä kierrosta pidemmälle. Mikäli tämä onnistuu Puurulan kanssa, lupaan harkita suhtautumistani häneen. En tosin niin paljon, että luopuisin vaatimasta hänen kenkäisemistään pihalle välittömästi kauden päätyttyä.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Joni "Joni Puurula" Puurula

Niin, itse päädyn myös riemurinnoin liittymään tähän yhteisöön. Korkein totuus nimittäin on se, että Joni "Joni Puurula" Puurula on ehkä viihdyttävin maalivahti Uralin tällä puolen, ja minä jos kuka, sentään tiedän yhtä sun toista sekä maalivahdeista, että muistakin asioista, joista yleensä tarvitsee tietää.

Kaiholla muistelen kaikkia niitä vuosia, jolloin Puurulan avaukset ja pikku seikkailut saivat marraskuisen tiistaipelinkin tuntumaan jännitysnäytelmältä.

Te turkulaiset olette kuitenkin sen verran lastenkengissä tässä skenessä, että en malta olla huomauttamatta kokemuksen syvällä rintaäänellä, että tuskin löytyy toista yhtä huikeaa jamppaa tältä pallolta tahi ainakaan Euroopan sarjoista.

En malta myöskään olla huomauttamatta, että vaikka te turkulaiset olette pelanneet kauden kuin pullopersesiat, on kuitenkin huomattava, että jännitettävää on takuulla löytynyt siitä huolimatta, siis ainakin silloin, kun Joni on maalissa ollut.

Itse koin Jonin peluun Kerhossa takavuosina erittäin mieltä lämmittävänä asiana. Kerhohan nimittäin pieksi mennen tullen muita joukkueita ja moinen teurastus olisi käynyt kerrassaan tylsäksi, ellei rosterissamme olisi noina hulluina vuosina ollut yksi Hitchkokiin verrattava tunnelmanluoja.

Asiain tässä valossa, ja miksei muutenkin, päädyn nyt sytyttämään kynttilän ja tirauttamaan pienen kyyneleen näiden kaikkien hienojen muistojen johdosta.

Täältä tähän
 

kopo

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
ervatsalo kirjoitti:
Itse koin Jonin peluun Kerhossa takavuosina erittäin mieltä lämmittävänä asiana. Kerhohan nimittäin pieksi mennen tullen muita joukkueita ja moinen teurastus olisi käynyt kerrassaan tylsäksi, ellei rosterissamme olisi noina hulluina vuosina ollut yksi Hitchkokiin verrattava tunnelmanluoja

Tunnelmanluoja tosiaan. Pelipaikka on toinen mutta tuleepa mieleen analogia herroihin Pasi Petriläinen ja Markku Paukkunen, vain pari pakkisankariamme mainitakseni. Maalivahtisankari Teemu Lassilaan Jonia on vaikea verrata koska Lassila ei tiettävästi ole koskaan torjunut yhtään läpiajoa tai rankkaria.

Hattu nousee Jonille viime pelien suoritusten ja hyvän tsemppihengen johdosta, mikä ei kuitenkaan tarkoita että haluaisin miehen olevan luomassa tunnelmaa enää ensi kaudella. Ennemmin vaikka Metsäranta takaisin ja puremaan tuppea penkille tunnelmanluojaksi. Oikea liigamaalivahti tänne tarvitaan, se on selvä.
 

Kostaja#2

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Hiki-Hockey. Sympatiat Rauman Lukolle.
kopo kirjoitti:
Maalivahtisankari Teemu Lassilaan Jonia on vaikea verrata koska Lassila ei tiettävästi ole koskaan torjunut yhtään läpiajoa tai rankkaria.

Älähän nyt, kuuluisassa Ikun viimeisessä selostuksessa Oulussa Lassila torjui rankkarin ja se hehkutus tuli kyllä suoraan sydämestä, vaikka sydämen kautta kiertävässä veressä olikin arviolta kaksi promillea alkoholia. No joo, pilkunviilaus ei ollut tarkoitukseni, muistui vaan mieleen se mieletön humalainen hehkutus (hymiö)
 

kausi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Westendin työväenpalloilijat
Kostaja#2 kirjoitti:
Älähän nyt, kuuluisassa Ikun viimeisessä selostuksessa Oulussa Lassila torjui rankkarin ja se hehkutus tuli kyllä suoraan sydämestä, vaikka sydämen kautta kiertävässä veressä olikin arviolta kaksi promillea alkoholia.

Lassila torjui siinä pelissä sopimuksensa mukaisella intensitiviteetillä. Komppaan Poweria, tässä ketjussa ei ole mitään huvittavaa vaan koko setin olemassaolo indikoi meidän surkeaa tilannettamme. Please, älkää jatkako. Ainakaan ne joille palloseuran menestys jotain merkitsee. Puheet siitä että Upi olisi loihtinut Jonista jonkun sortin maalivahdin pitänee tulkita Ujo Piimä-sektoriin kuuluvina. Haloo, olemme liigassa helvetinmoisen paskapelirunkosarjan jlk sijalla 10. ja tipumme just heti kun tosipeliti alkavat.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös