Porilaiset huomio!, kaupunkiopastusta kaivataan

  • 700
  • 5

jlammi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, Jokerit, TPS, TuTo
niin, kertokaas miten pitkä matka (missä päin poria ;) on Porin keilahalliin rautatieasemalta, ei niiqu mitään hajua, koskaan siellä ole käynyt ja pitäisi 10.5 olla pelaamassa keilailun sm-kisojen karsintaa hallilla. eli suunnistusohjeita, vai otanko suoraan taksin?.
 

paze

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Ulvilan Pesä-Veikot, Pesäkarhut, BVB 09
Tervetuloa !!

Kyllä sitä matkaa siinä jonkin verran on, sanoisin ehkä alle 5km, mutta kuitenkin.

Suoraan sanottuna parempi ottaa se taksi. Ei ole hirveän kallis kyllä tolta matkalta.
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Matkaa on ehkä 2-2,5 kilometriä mutta kantamusten kanssa sekin voi olla aika kamala reissu ...

Helppo reitti sinänsä, eli rautatieasemalta Rautatienpuistokatua Keskusaukiolle (Cumulus-hotellille) ja siitä oikealle Itsenäisyydenkatua uimahallin ohi. Näkyy oikealla puolella ja jos olet mennyt Satakunnan Liikenteelle asti olet liian pitkällä ;)
 

jlammi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, Jokerit, TPS, TuTo
kannettavaa semmoinen 23 kiloa, ei pahemmin nappaa lähteä kävelemään jotain kolmea kilsaa :)
(3*7.2kg keilapalloja)
mutta tuo taksi kuulostaa oivalta vaihtoehdolta. rautatieasemalla taitaa olla taksitolppa? ;)
 

masaman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, Fc nimetön
kyllä näio

Ei saatana sitä ny pysty ruveta kävelemään, varsinkin jos yli kolme palloa:D ... Tietysti sitä voi yrittää rehkiä ja taistella sitä muutaman juurön maksua vastaan, mutta voi huoletta todeta, että sen jälkeen ei kisasta tule yhtään mitään, kun on jo sen verta puhki ja samanlaisien heittojen tekeminen vaatii kuitenkin hiukan keskittymistä....heh.


Juu ota ihmees taksiloinen ja varaudu siihen, että ihmettelet sitä Porriii murret, mutta ei parane sanoa mitään tai voipi tulla turpaan (vitsi, vitsi!!)


ja tsemiä kisaan!!! mää odottaisin tollasta 13 päälle ainakin, jos on 6 sarjaa heitettävää. Vai onkos toi vielä liian matala tulostaso?
 

JanJ

Jäsen
Re: kyllä näio

Viestin lähetti masaman
varaudu siihen, että ihmettelet sitä Porriii murret
Erittäin hienosti sanottu rauman murteella. Vielä kun lisäät pari geetä ja äffää, niin hyvältä näyttää!!
Vaikka näin: emnä guule mittä, mnul men soppa gorffa.
Ja tietenkin helmi kirjasta Raumlaissi Jaarituksi:
Snoo snää mnuu mnuuks, mnää snoo snuu snuuks.

On nää murteet hianoi, ekstiä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös