SaPKo "jatkoon"...
Niinhän siinä sitten kävi, että Kiekko-Vantaa pisti SaPKon seuraavalle kierrokselle suoraan kolmessa ottelussa ja aloitti itse kesäloman. Eilinen kolmas kohtaaminen oli ihan ok kiekkoa verrattuna ensimmäiseen kohtaamiseen. Kiekko-Vantaalla näytti heti alussa olevan hyvä tempo päällä, mutta niin vaan sai SaPKo väännettyä ensimmäisen maalin. Lohtander pässipaitojen maalilla pelasi hienon ottelun, eikä ollut moittimista kyllä Kokkosenkaan esityksessä.
Kiekko-Vantaan liike oli eilen suhteellisen hyvää ja hyvin toiminut ohjauspeli tappoi SaPKon suurimmat hyökkäysintoilut läpi ottelun. Avauspeli ja kokonaisuudessaan oman pelin rakentaminen lienevät suuria teemoja ensi kauden joukkuetta rakennettaessa, sillä tällä kaudella KiVa ei missään näkemässäni kotiottelussa pystynyt täysipainoiseen suoritukseen sillä saralla. Hetkittäisiä hyviä otteita, mutta etenkin kärkijoukkueita vastaan varaa tössimisiin on aina vaan vähemmän, ja jos kiekko hukataan omasta toimesta keskialueella käsittämättömien sokkosyöttöjen tuloksena, menestyminen sarjassa on todella vaikeaa.
Kolmannessa erässä eilen SaPKo joka tapauksessa äityi lopulta huimaan riskinottoon; puolustuspelaaminen sai jäädä ja hyökkäyksiä vyörytettiin käytännössä neljän hyökkäävän pelaajan voimin. Yksi hyökkääjä kärkkyi lähes hyökkäys-sinisellä kiekon ollessa SaPKon alueella, ja kun hyökkäys sitten saatiin käyntiin, pakin tonttia hoiti lähinnä yksi yksinäinen pakki. Kavennuksen vierasjoukkue jaksoi punnertaa, mutta tasoihin ei taitoa riittänyt.
Kyllä Kiekko-Vantaa kesälomansa on nyt ansainnut ja onneksi joukkue jaksoi vääntää järjettömät play-outit kunnialla loppuun saakka. Vaikka kausi kaikkinensa alakanttiin menikin, pleijaripaikan joukkue kuitenkin loppumetreillä taisteli itselleen. SaPKo, jos nykyisen ryhtinsä pitää, tuskin on vaarassa pudota Mestiksestä. SaPKo elää ja kuolee maalivahtiensa mukana, sillä kuten Lohtander eilen, myös Tarkki on paikannut illasta toiseen SaPKon pakkien virheitä loistavalla tavalla.
Kiitos KiValle tästä kaudesta ja toivotaan että ensi kaudella hommassa on hieman pirteämpi ilme alusta saakka.