Playoff-loppukiriseuranta

  • 1 754
  • 11

Meidänpeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
En löytänyt tällaista ketjua, poistakaa jos vastaava jo on. Tasainen liiga jälleen kerran, ainoastaan Lukko kärjessä ja SaiPa peräpäässä erottuvat selkeimmin muutoin tasaisesta joukosta.

Oma mutuiluni, Lukkoa, Tapparaa, Ilvestä pidän varmoina top6-joukkueina.


Pelicans - Unelmakausi, enemmän jo nyt kuin suurin osa uskalti edes kuvitella. Vähän yski välillä (poissaolot), kääntyikö nyt suunta? Pidän käytännössä varmana TOP6-joukkueena(en olisi uskonut).
KalPa - Voittaa kenet vaan, häviää kelle vaan. Savolainen ”suattaapi olla tai olla olemattannii”. Pleijareissa varmasti, mitään muuta en uskalla ennustaa..
TPS - ailahtelee, maalinteko? Pleijareissa varmasti, mutta top6 vai ei?
Kärpät - Kauden suurin alisuorittaja, en uskalla ennustaa mitään. Rosterista ei homma jää kiinni, vaikka loukkaantumiset verottavat.
Ässät - Orastava kiekkobuumi Porissa, hienoa korpivaelluksen jälkeen! Säälien kautta eteenpäin ennustan minä, tasaisuuden puute tuskin riittää TOP6:een.
Jukurit - Samoin kuten Ässät ja KalPa, voittaa kenet vaan ja häviää kelle vaan. Rosteri heikompi kuin vuosi sitten. Yleisö halliin tukemaan omia! Viihdyttävää kiekkoa. Säälipleijareihin käynee tie.
IFK - varma pleijarijoukkue, taistelee tosissaan TOP6:sta.
KooKoo - Vaikea kausi, rosteri selkeästi heikompi kuin aiemmin vaikka viime kausi oli taloudellinen sekä pelillinen menestys. Taistelee paikasta sääleihin, tuskin ylemmäs.
HPK - Hämmentävä HPK. Vuosi sitten kulki Pikellä, kunnes eväät loppui tosipeleissä. Tämä kausi yksilöiden varassa. Taistelee paikasta sääleihin, ennustan ettei riitä vaikka Joly pelaisi siirtorajaan saakka.
Sport - Loistavat ruotsalaiset kantaneet pitkälle, muutoin olisi kovat skabat SaiPan kanssa. Tuskin riittää, ulkona Top10.
JYP - Viihdyttävää peliä pääosan kaudesta, liigan kärkiyksilöitä, mutta puolustus ei riitä pleijareihin, ainakaan ensimmäistä kierrosta pidemmälle. Hämmentävästi koottu joukkue.

Jännä nähdä, tiukka kisa!
 
Suosikkijoukkue
Ilves
Laskeskelin tuonne voimasuhde-ketjuun kuntopuntariin perustuvan loppusijoitustuleman joka alla.
Nykyhetken sarjataulukkoon lisätty kullekin joukkueelle se määrä pelejä kuntopuntarista, mikä kyseiseltä joukkueelta täydestä 60:en ottelun runkosarjasta puuttuu. Esim. Tapparalla nyt 38 ottelua. Lisätty Tapparalle sen pelaamat edelliset 22 ottelua. Tilanne 20.1. jälkeen.

VTHLPPP/OTMPM
LUKKO331413101232,05171118
TAPPARA321414101202,00180142
ILVES31131671131,88185130
PELICANS306243991,65158128
ÄSSÄT2511246921,53138152
TPS21192010921,53145141
KÄRPÄT2122177921,53141140
HIFK21182110911,52144155
KALPA2117227871,45154146
SPORT2018226841,40150166
JUKURIT255303831,38155170
KOOKOO2110295781,30159178
HPK1621238771,28152161
JYP1715289751,25162168
SAIPA8213112570,95132205

- Kolmen kärki selkeä
- Ilveksen (3.) ja Pelicansin (4.) välinen piste-ero 14p
- Ero Pelicansista (4.) Jukureihin (11.) 16p
- Tällä tahdilla KooKoo, HPK tai JYP eivät yllä pudotuspeleihin
 

Hiki-Pena

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Hyvät avaukset! Kyllähän tuo top-10 JYPin kannalta näyttää valitettavasti vähän epätodennäköiseltä. Veikkaisin, että 10. sija vaatii tänä vuonna 84 pistettä ja tuohon JYPin pitäisi loppukausi vetää 1.78 pistettä / ottelu. Tähän saakka on vedetty alusta asti aika tasaisesti alle 1.3 pistettä / peli ja edellisen kerran on voitettu kaksi peräkkäin marraskuussa.

Sen verran tasaista tuossa on, että vaikea sanoa sijoista 9-10. IFK nousee tuolta ja Ässillä tuntuu kulkevan hienosti myös.
 

teba

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport
Runkosarjaa on n. 20 peliä jäljellä, jos otetaan edelliset 20 peliä kuntopuntari käyttöön ja ynnätään ne nykyisiin pisteisiin niin Sport nousisi nippa nappa yli tuon 84 pisteen. Mutta ei ole ihan niin mustavalkoista sillä sijoilla 9-14 pelataan vielä monta peliä ristiinkin. Voi olla että viimeiset playoff sijat ratkotaankin vasta viimeisillä kierroksilla (never forget 2019 kevät ja JYPin ja Sportin taisto 10sijasta viimeisellä kierroksella).
 

Blackie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
HPK - Hämmentävä HPK. Vuosi sitten kulki Pikellä, kunnes eväät loppui tosipeleissä. Tämä kausi yksilöiden varassa. Taistelee paikasta sääleihin, ennustan ettei riitä vaikka Joly pelaisi siirtorajaan saakka.
Sport - Loistavat ruotsalaiset kantaneet pitkälle, muutoin olisi kovat skabat SaiPan kanssa. Tuskin riittää, ulkona Top10.
JYP - Viihdyttävää peliä pääosan kaudesta, liigan kärkiyksilöitä, mutta puolustus ei riitä pleijareihin, ainakaan ensimmäistä kierrosta pidemmälle. Hämmentävästi koottu joukkue.

Jännä nähdä, tiukka kisa!
Hyvä ketju ja mielenkiintoisia yhteenvetoja. Ehkä näistä kolmesta laittaisin ainakin eriäviä näkemyksiä. Suurin epäonnistuja näistä on JYP ja lähtisin syyttämään muuta kuin materiaalia. Toki sen verran on annettava löysää, että ainoa jengi, jonka valmennus vaihtui tälle kaudelle. Esimerkiksi HPK:lla on ollut valtavan paljon loukkaantumisia ja mielestäni Pikkarainen on onnistunut ihan hyvin siinä, että HPK on edelleen kisassa mukana. Sportilta taas tuntuu, että otat jotain pois heiltä siitä, että ovat onnistuneet kärkipelaajien hankinnassa toisin kuin SaiPa. Sport taitaa olla myös edistyneissä tilastoissa ihan kohtuu korkealla.
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Sijat 1.-4. erottuvat. Tuskin ketään näistä tippuu ulkopuolelle.
Sijat 5.-8. ovat ainoastaan kolmen pisteen päässä toisistaan. Kovaa taistelua suorasta pudotuspelipaikasta. Kotietuun ei näillä ole enää saumaa.
Sijat 9.-14. vain neljän pisteen päässä toisistaan. Sisältäen HIFK:n, jonka noususuhdanteesta ei osaa vielä sanoa kuinka korkealle nousee. Nytkin pelannut pelejä muita vähemmän.
Sija 15. on lyöty lukkoon.
 

puuha-pete

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kerho, Minnesota, Hollanti
Kerhon peli on parantunut siitä, missä on pahimmillaan oltu ja välillä nähdään hyviäkin pelejä. Isossa kuvassa ei tuo pelityyli kuitenkaan tuota laadukkaita paikkoja kuin satunnaisesti ja sekin aika pitkälti Jolyn ansiosta, ei pelitavan.

En usko Kerholla riittävän kuin sijaan 12. Etenkin kun Trettenes loukkaantui uudestaan.
 

Neely

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Kings ,Englanti, Blaugrana&C.D. Santa Clara
HIFK ja noususuhdanne. Aina tästä puhutaan kun on pisteputki alla ja otetaan yksi askel ylöspäin.

Unohtuu vain se että niitä askelia otetaan kerralla aina kaksi alaspäin. Nytkin keskiviikkona JYP-tappio oli sen luokan sukellus joihin ei enää ole oikeasti varaa. Piste tuli mutta peliajan voitto oikein lahjoitettiin pois.

Jos valmennus jatkaa sillä linjalla että kolmansiin eriin tullaan kilpparia pelaten suojelemaan yhden maalin johtoasemaa ei mitään nousua tule tapahtumaan.
 

Vintsukka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Suomi, Panthers
Eiköhän Lukko voita runkosarjan. Lukolla pelattuja otteluita 42, Tapparalla 38, eli Tappara pelaa viisi matsia (ml. CHL-finaali Ruotsin-reissuineen) enemmän tulevien viikkojen aikana. Ilvekselläkin kolme matsia Lukkoa enemmän kalenterissa. Pakkohan tuon rasituksen on pisteissä näkyä.

Lukko toki teki strategisen liikkeen jättäytymällä viime kaudella runkosarjan kympiksi, ettei tarvinnut CHL-pelejä pelata, ja Ilveskin jätti CHL-playoffit väliin, joten itseäänhän Tappara vain voi syyttää tästä peliruuhkasta.
 
Suosikkijoukkue
HPK
HIFK voitti Ässät ja Kerho Jukurit, niin pakka taas vähän tiivistyi. KooKoolla ja Sportilla pari peliä vähemmän vrt. Kerho ja Jukurit. Heillä eroa viivaan 6-7p.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös