Pelicans - JYP to 12.1.2006

  • 10 320
  • 80

Mosabacka

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Eikö Tommi Nikkilään liittyvän puolesta ja vastaan -debatin voisi käydä JYPin omalla hiekkalaatikolla? Annetaan nyt ihmeessä JYPin maalivahdille mahdollisuus ennen kuin tungetaan verbaalisesti saunan taakse. Huolimatta siitä, että joidenkin mielestä Nikkilä on epävarma ja toisten mielestä ihan kelpo veskari.

Vaikka Nikkilä ei ennakkoarvioissa ole aivan samanlainen tähti kuin glorifioitu Wallinheimo, niin JYPin puolustus ei ole lasaretissa. Toisin sanoen jos puolustus pelaa hyvin, niin maalivahdinkaan ei täydy venyä mahdottomiin paraatipelastuksiin. Miksi Nikkilä olisi ennakkoon huonompi mahdollisuus kuin Ahlqvist? Eikö tilanne ole heidän suhteen samanlainen?

Varsinkin kun Nikkilän paluu JYPin maalille ei ole valtakunnallisesti ajatellen "se" ensimmäinen asia, mitä seurataan. Useasti mainitut Hannu Aravirta, Jesse Niinimäki ja jopa Karo Koivunen ajavat mediakiinnostuksessa mitattuna selkeästi ohitse Tommi Nikkilän, joka JYPin ulkopuolella edustaa Mikkeliä lukuunottamatta nobody-maalivahtia.
 

tiikeri

Jäsen
Mosabacka kirjoitti:
Miksi Nikkilä olisi ennakkoon huonompi mahdollisuus kuin Ahlqvist? Eikö tilanne ole heidän suhteen samanlainen?

No vaikka siksi, että Nikkilän pelituntuma tältä kaudelta on pyöreä nolla, toisin kuin Alhlqvistin. Eikö sitä pelituntumaa olisi voinut hakea ensin vaikka Mestiksestä? Tai sitten pistää äijä tolppien väliin vaikka Kärppiä vastaan, pelissä jossa ei ole JYPin kannalta mitään hävittävää.

Enivei, eiköhän tämä vääntö tässä ketjussa ala riittämään. Toivotaan nyt kuitenkin että Tommi onnistuu.
 

kummitus

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
salonen kirjoitti:
No ansaitseeko se (Nikkilä) muuta (kuin monoa perseelle)?
Siitä ei ollut kyse, vaan kyseenalaistin kirjoittajan vilpittömyyttä.

Ei olisi mielekästä potkia Nikkilää ulos joukkueesta tässä vaiheessa, omituisena rangaistuksena ilmeisesti Tommi Nikkilänä olemisesta.
 

Köpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Buffalo Sabres, Green Bay Packers
kummitus kirjoitti:
Siitä ei ollut kyse, vaan kyseenalaistin kirjoittajan vilpittömyyttä.

Ei olisi mielekästä potkia Nikkilää ulos joukkueesta tässä vaiheessa, omituisena rangaistuksena ilmeisesti Tommi Nikkilänä olemisesta.

Sopisiko tosiaan se, että nyt tämä maalivahtivääntö käydään JYP-osiossa.

Tämän linkin takana on faktat, miksi Nikkilä pelaa, joten jos joku vielä haluaa pärisyttää partaansa, JYPin maalivahtiketju on nostettu ylös JYP-osiossa.

http://www.kaleva.fi/cfscripts/kiekkoks/index.cfm?m=next&LOGGEDtunniste=0
 

Raúl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Kyllä Petteri Sihvonen taitaa liikaa luulla lahtelaisesta kiekkoyleisöstä, kun täyttä tupaa povaa tämän illan matsiin. En millään jaksa uskoa, että vain Aravirran läsnäolo niin huomattavasti vaikuttaisi, eikä ole edes viikonloppu. 4000 paikkeille jos päästään, niin hyvä.

Itse peliä on vaikea ennustaa. Hyvin pelatessaan kotijoukkue ilman muuta vähintään on lähellä voittoa. Jos sattuu sitten vähänkin huonompi päivä tai turhaa hermoilua, vie JYP helpohkosti pisteet. Taivun siis JYP:n voiton puolelle.
 

Hypodermic

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Joopajoo, voisi melkein sanoa että aika nöyryyttävä tappio.

Pelicans oli kuitenkin ainakin Tynin mukaan hyvä, joten onnittelut vain voitosta. JYP:llä puolestaan täydellinen mahalasku hienosta HIFK-voitosta.

Paikalla olleiden raportteja odotellessa. Kiinnostaisi myös kuulla kuinka Niinimäki pelasi, vaikka tuskin kukana JYP:stä tänään onnistuikaan.
 

Raúl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Voittohan sieltä sitten tuli lukemin 5-2. Illan uutinen on ilman muuta Turusen kaksi maalia! Tätä ennen taisi olla yksi maali tehtynä, joten aikamoinen yllätys. Saarisen Jesselle kolme maalisyöttöä, ei paha. Yleisöä oli ainoastaan 3309, ihmettelinkin puheita siitä, että tulisi täysi tupa. Ehkä silti yllättävän alhainen.

Hienoa, että varmuutta ollaan saatu suorituksiin, varsinkin kotona peli tuntuisi luistavan ainakin tuloksellisesti. Raportteja odotellessa.
 

Betoz

Jäsen
Tuomari otti todella tarkasti estämiset pois. Hyvä linja. Tämän johdosta JYP oli, yllättäen, todella hampaaton.

Niinimäki yllätti. Kaveria kiinnosti puolustaminenkin. On näköjään vihdoin ottanut opikseen. Ei silti ollut vielä mitenkään erikoinen, mutta olihan tämä vasta ensimmäinen peli.
 

Suomi-Salama

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Hävettää. Surkean munatonta peliä JYPiltä. Uskomatonta, miten paljon taso voi taas heittää pelistä toiseen. Tätä peliä ei olisi pitänyt hävitä.

Nikkilältä neljäs maali oli hörps hörps, muuten peruspeliä. Niinimäeltä pari väläytystä.

Mutta kun joukkuetta ei kiinnosta niin se ei silloin kiinnosta. Nooh, huono peli lupaa hyvää Kärppiä vastaan.

Onnittelut Kaaneille! Pisteet aivan oikeaan osoitteeseen, JYP ei tuollaisella pelillä olisi yhtään ansainnutkaan.
 

Möksy

Jäsen
Suosikkijoukkue
Punainen. Musta. Valkoinen.
Haloo, onks valoo?!

5-2 turpaan ja ei seliteltävää. Eiköhän taas Tommi antanu maalinsuulla myrskyvaroituksen taidoistaan. Tänään tosin ei tappio ollut yksin Tommin vika. Kenttäpelaajat olivat lukemattomia potkuja jäljessä vastustajaa. Missä oli se taisteleva JYP, joka viime lauantaina kaatoi HIFK:n? Onko asia niin, että laukominen on kielletty? Maalit koitetaan tehdä hienoilla kuvioilla ja kuljettamalla kiekko maaliviivan yli. EI NÄIN! Toivottavasti tämä mahalasku herättäis joukkuetta hieman lauantaille, koska muuten on Hippoksen tulostaululla rumat lukemat. Ja tuo yv, alkaa jo naurattamaan tuo räpellys. Taitaa paras keino voittaa JYP olla, kun vaan istuu kokoajan ukko jäähyllä.. Ei kai tässä muuta tällä kertaa.

Möksy kuittaa
 

Jarner

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP. Philadelphia Flyers. Man United. JJK.
Vittu jos edes yrittäis, niin tulos voisi olla paljon parempi. Täytyy myöntää, etten ole yhtä surkeeta Jyppiä nähny pitkään aikaan. Käsittämätöntä räpellystä! Ei voi muuta sanoa.

Onnittelut Pelicansille. Heillä kulki peli eli edes jotenkin ja täysin ansaitut 3 pistettä.
 

Höntsymies

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
En voi ymmärtää, miksi niin paska moke kuin kikkeliNikkilä pelaa JYP:ssä. Myykää nyt helkkarissa se Nikkilä pois ja Aleksi
liigaan. Voi hyvänen aika sentään, ei voi tajuta!!
 

lihaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Selvähän se, että Turunen skarppasi ne pari maalia. Pitäähän toiselle savonlinnalaiselle näyttää, että käsi käy:)

Mikä lie voitossa uuden valmentajan nostetta ja mikä Pelsujen hyvyyttä, jää nähtäväksi.

Kuitenkin ihanaa Pelsut ihanaa!
 

Betoz

Jäsen
Raúl kirjoitti:
Saarisen Jesselle kolme maalisyöttöä
Hienoin kuvio oli Paulssonin maalissa, jonka Jesse syötti. Tilanne meni niin, että Pelicansin pakki toi kiekkoa ylös, Jesse painoi laitaa pitkin ohi, sai lyhyen syötön, vei alueelle ja otti pakkeja mukaansa. Paulsson tuli keskustaa pitkin takaa ja löi onetimerilla maaliin. Ja ennen kaikkea, Paulsson laukoi tarkasti ylös - monet olisivat vetäneet joko maalivahdin syliin, kanaverkkoihin tai monta metriä ohi.

Turunen ohjasi Pikkaraisen laukauksesta maalin. Saarinen ja Santavuori leikittelivät tyhjiin. Korkeavuori surffasi kentän läpi ja laukoi yläpesään. Pian maalinsa jälkeen Korkeavuori kompuroi omalla alueella ja JYPin Koponen pääsi etenemään maalille vapaasti - Niemi oli, luultavasti huomaamattaan, ajautunut huonoon kohtaan ja tarkka laukaus painui verkkoon.
 
Viimeksi muokattu:

Erik Loka

Jäsen
Ponnetonta löysäilyä Jypiltä, varsinkin ylivoimalla! Meinasin jo lopettaa katsomisen kesken mutta jaksoin uskoa parempaan, vaikka ei olisi kannattanut.

Niinimäki oli ihan OK, Nikkilä melko heikko. Sinuhe maaliin ja äkkiä, Aake ei ilmesty edes luukulle sillä armeija kutsui.
 

Huerzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Valittajien luvattu maa
Hävettää koko joukkueen puolesta, SM-liigan virallinen Robin Hood iski jälleen. HIFK:ta vastaan pelattu jäätävä peli vaihtui löysäilyksi ja ylimieliseksi räpläämiseksi. Siinä missä Isot Kisut pidettiin kaukana maalipaikoista, oli pelikaaneilla nyt maalipaikkoja reilu kymmenkunta. Koko joukkueen tiivis puolustus oli pelkkä korulause valmentajan fläppitaulussa - luistelu oli todella aneemista, ja sen kautta koko pelaaminen oli täyttä tuskaa. Merkkausvirheitä useamman ottelun tarpeisiin. Ja ne harvatkin hyvät maalipaikat kuten läpiajot ja hyvät vetopaikat suuntautuivat milloin mihinkin. Eipä tästä pelistä jää paljoa muuta käsiin, kuin opetus siitä, että kolme pistettä pitää ansaita joka ottelussa uudestaan.

Pelicansille kaikki kunnia, voitto meni selkeästi paremmalle joukkueelle, ja Pelicansin hyvyys sai JYPin näyttämään huonolta. Pelicansissa näkyi usein sellaista hurmosta, millaista JYP on esittänyt. Tänään kaaneja kiinnosti voitto - tai ainakin sen saavuttamiseen vaadittava työ JYPiä enemmän. Peli-ilo oli selvästi löydetty. Hienoa peliä, toivottavasti se jatkuu myös muitakin joukkueita vastaan. Tuomaripeli oli ok, valitettavasti loppua kohden linja löystyi aivan liikaa. Valitaan linja, ja pidetään se, kiitos!

Lauantaina vastassa Kärpät. Jos peli-ilme ei kohene, latovat takinsomisteet rumat lukemat taululle...
 

Korppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Pelicansille arvopisteet keskinkertaisella esityksellä.
JyP sen sijaan oli vaisu. En sanoisi surkea, mutta tahdoton.
Tämä peli on syytä unohtaa hyvin sukkelaan.
Wallinheimo oli siis vatsatautinen ja Nikkilä oli 'perinteinen', eli kyllähän sinne se pakollinen imurointi mahtui mukaan. Kun summailee yhteen JyPin tehtyjä maaleja ottelua kohden joulun jälkeen, voi hyvin ymmärtää, ettei tällä hetkellä ole varaa edes siihen yhteen imaisuun/peli.
Tulos ei valehtele. JyP oli kuin Suomi euroviisuissa: hävettävä esitys ja ei pisteitä.
 

kummitus

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Huerzo kirjoitti:
Hävettää koko joukkueen puolesta, SM-liigan virallinen Robin Hood iski jälleen. HIFK:ta vastaan pelattu jäätävä peli vaihtui löysäilyksi ja ylimieliseksi räpläämiseksi. Siinä missä Isot Kisut pidettiin kaukana maalipaikoista, oli pelikaaneilla nyt maalipaikkoja reilu kymmenkunta. Koko joukkueen tiivis puolustus oli pelkkä korulause valmentajan fläppitaulussa - luistelu oli todella aneemista, ja sen kautta koko pelaaminen oli täyttä tuskaa. Merkkausvirheitä useamman ottelun tarpeisiin. Ja ne harvatkin hyvät maalipaikat kuten läpiajot ja hyvät vetopaikat suuntautuivat milloin mihinkin.
Näinhän se sitten meni. Pitkältä tauolta palannut Nikkilä piti välillä JYPiä pystyssä ja oli JYPin paras pelaaja. Suorastaan ihme, että JYP sai kaksikin maalia tässä pelissä. Kyllä Carloa, Hytöstä ja Tenkasta tuli ikävä tätä flegmaattisuutta katsellessa.
 

Nshr

Jäsen
Onnittelut Pelicansille.

Olipas munaton esitys. Vaikka Pelicans pelasi tyylikkään ja tasaisen pelin, olisi JYPin ehdottomasti pitänyt nostaa karvausta. Edelleenkään en hyväksy sitä, että joukkue pelaa yhtä passiivista peliä, vaikka kaveri johtaa ottelua. Toisessa erässä JYP taisi karvata kerran(!) kahdella pelaajalla, josta tuloksena Louhivaaran ja Kovasen vapaat maalintekopaikat.

Ylivoimapeli oli totuttua, joten siihen en niinkään jaksa takertua. Alivoimapelaaminen puolestaan ilahdutti, vaikka yksi maali siinä tulikin. Nikkilä pelasi avauserän mallikaasti, ja toinenkin erä meni hyvin. 4. maali taisikin olla ottelun kulminaatiopiste, vaikka Koponen vielä kavensikin.

Loppujen lopuksi pettymys ei ole niin suuri, sillä vastassa oli taisteleva ja kurinalainen joukkue. Pelicansin pelaamisesta minä pidin - ja paljon.

Mutta eiköhän lauantaina nähdä jälleen taisteleva JYP! Sinuhen tervehtyessä ja Carlon palatessa(?) on heti helpompi lähteä taistoon.
 

Dvozak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Dvozak kirjoitti:
Siinä ei riitä Sinkku eikä sen kädet, kun Ekku saa sihdin kohdalleen ja blokkaajilta tarpeeksi aikaa.

Miguel kirjoitti:
Milloinkas viimeksi nuo kaksi ehtoa ovat täyttyneet samanaikaisesti?

No viime kaudella pari kertaa. Hyvä, että huomautit.

Itse pelistä... Pelicans oli kohtuullisen tehoton..Tulosvetoon turhaan laitoin ne kaksi viimeistä numeroa. Ja ei Jypin pitänyt tehdä yhtään helppoa tänään. Korkeavuori kyllä yllätti Niemen niin pahasti, että Koponenkin pääsi vielä yllättämään. Helpot maalit menivät siis Korkeavuori (+Niemi) 1 - Nikkilä (+Jypin olematon puolustus) 1. Antti Niemi oli pari kertaa taas maaginen. Yksi lipsahdus siis suotakoon. Nikkilä kyllä piti ensimmäisessä erässä Jypin pelissä, vaikka Pelsujen vedot olivat vähän niin ja näin taas.

Tommii Turunen! Vain yhden miehen ilmestyminen liuhuletin taakse saa tämän toimimaan niin kuin kiekkoilijan pitääkin. Arahan aikoinaan (2002) nosti Turusen maajoukkueeseenkin pariksi peliksi. Toivotaan, että yhteistyö jatkuu yhtä hedelmällisenä. Hat-trick jäi vielä senttien päähän.

Hieno nähdä, että Santavuori ja Jesse jatkavat hienoja otteitaan. Kyllähän Bobi Koivunen on tärkeä lenkki ketjussa. Toisaalta etenkin tänään tämä ketju oli ajoittain helisemässä omassa päädyssä.

Kakko pelasi ehkä parhaimman pelinsä koko kaudella. Onnea 500. ottelusta, vaikkei se taida pelaajille oikein olla mikään hirveä juhlanaihe. Ekku pelasi tänään varmasti. Niin kuin kapu.

Mielenkiintoinen peli on lauantaina tulossa. Astetta kovempi vastustaja ja toivottavasti täydempi ja rajusti äänekkäämpi halli. Tänään oli vähän kuin kirkossa oltu. Lauantaina on sitä paitsi taas juhlapeli.
 

jukiapina

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP valitettavasti
Ei ihan oikeesti laiteta Nikkilää maaliin vaikkei tulos kokonaan hänen syytään. Nikkilä vain ei ole voittava maalivahti. Oikeesti 87% Torjuttu on aivan hanurista.
 

Leiska

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, SuKiKa
Sellainen peli sitten eilen. Tuli luotettua vierasjoukkueeseen liikaa, sen vuoksi vetorahatkin jäivät sitten saamatta. Ei näin. Olipahan vierasjoukkueelta loppujen lopuksi kehno esitys, kaikki kunnia kuitenkin Pelicansille voitosta. Parempi joukkue voitti eilen, se lienee kaikille selvää. Mielestäni Tommi Nikkilää ei voi syyttää tappiosta, korkeintaan siitä lahtelaisten neljännestä maalista. Jesse Niinimäki oli ihan ok, vaikkei mitään erityisempää esittänytkään (kuten ei myöskään muu JYPin joukkue).
 

Kapo 00

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Joulupukki, joulupukki...
...Pelicans antaa sulle selkään!
Eli mitä ihmettä tuo eilinen oli? Jyppi on aina kusessa kun jalat unohdetaan koppiin. Ja kun eilen vielä lahjoitettiin vapaehtoisesti tilaakin Pelicansin hyökkäyksille, yhdistettynä epävarmaan maalivahtipeliin..
Niin täytyy olla todella tyytyväinen ettei tuon pahemmin otettu selkään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös