Pelicans - Jokerit 12.9.

  • 2 131
  • 17

Pelikaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Tänään on sitten Pelicansin viimeinen harjoituspeli, ilmeisesti myös Jokereiden. Tänään pelin pitäisi näyttää jo vähän jääkiekolta. Saa nähdä mikä on Jääskeläisen kunto, kun pelailee vasta toista peliään.

Pieni veikkaus: Pelicans vie 3-2. Jääskeläinen, Makkonen ja Pisto tekee Pelicansin maalit ja Peltonen, Turunen Jokereiden.
 

CIA

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Hämeenlinnan Pallokerho, HKP, Chievo, Newcast
Alkaako peli mukamas keskiyöllä, kuten Jatkoajan ilmoitustaulu näyttää?
 

Sam#9

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Pelihän alkaa 18:30 ja oma veikkaukseni lopputulokseksi 1-4.

Kiinnostavaa olisi tietää Jokereiden sairastuvallla olevien tilannne. Eli pelaako Srömberg, Hentunen ja Niemi? Paikallaolijat voinevat valistaa meitä muita.
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Raportti tulee n. tunnin kuluttua.

Ike
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Aika onneton matsi. Jokereilla voi olla aika hankala kauden alku, niin hakemiselta peli vieläkin näyttää ja treenimatseja ei enää ole. Tuntuu siltä, että olisi ollut tarpeen pelata enemmän, mutta kerkeehän tuota liigassakin.
Ströba ja Hentunen olivat tänään messissä, kuin myös uusi hankinta Tommi Hannus, joka pelasi hyvin. Laine puolestaan loukkasi handunsa tai olkapäänsä, poistui koppiin, eikä tullut takaisin. Yksi heppu siis lisää sairaslistalle noin vaihtelun vuoksi.
 

Jack Daniel's

Jäsen
Suosikkijoukkue
Uudesti syntynyt Jokerit, NY Islanders
Vai että Tommi Hannus... Onkohan siinä taas hattutempun tekijä HIFK:n verkkoon 17.9 ;), eikös mies pelannut viime kaudella Tepsissä, jos oikein muistan.

Ja Laine loukkaantui... tuttu juttu, miehiä on sairastuvalla vaikka muille jakaa, toivottavasti ei pahemmin käynyt.

Positiiviset uutiset: Hentu ja Ströba kehissä, ei muuta... tai no, saihan Hentu heti maalitilinsä auki. Vähän pelottaa 17.9 peli HIFK:ta vastaan, mitäköhän siitä pelistä tulee? :(
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Se Sämpylä oli muuten paljon paljon parempi kuin Marskissa tai Ärrä-Cupissa. Ei mitenkään erottunut paskuudellaan ja meni jo ihollekin. Pientä miinusta siitä, ettei pikku- eikä isompaakaan sikaa näkynyt vieläkään.

Jokerit hallitsi aika selkeästi, mutta tehotonta oli ja toisaalta oma pää ihan levällään. Pakeilta puuttuivat porrastukset jatkuvasti kokonaan ja vaihtovirheitä tuli ehkä noin 2-tusinaa. Lukuisia läpiajoja Pelicansilla niistä. Maalivahdit molemmat erinomaisia. Peli muuten ihan hurlumhei/kesäloma kökköä.
Tomek sentään näytti pitkästä aikaa myöskin muita hyviä puoliaan, kuin pelillisiä ja oli erittäin halukas niistämään nolla Kauppilan nenän. Se olisi pelastanut illan, mutta ei Kake lähtenyt leikkiin mukaan.
 

aHab

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Montreal Canadiens
Melko tarkat tilastot löytyvät täältä (kokoonpanoissa saattaa olla jotain puutteita):

http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?ottelu=10113&versio=tilastot


Varsin vauhdikasta kiekkoa, ja yllättävän aggressiivista ottaen huomioon että kausi alkaa jo viikon kuluttua. Ei pahemmin säästelty. Omasta mielestäni varsin kaukana "kesälomakökkö"-kiekosta.

Eikä se Jokereiden hallinta nyt niin selvää ollut. Tuppasivat vain laukomaan enemmän ja tarkemmin kohti maalia. Tuuriakin oli mukana, kolmannessa erässä Kuivalainen seikkaili ties missä ja maaliin liukunut Pelicans-pelaaja esti maalin syntymisen. Jääskeläinen taas käytti kiekon tolpassa kertaalleen toisessa erässä.

Hannus tehtaili melkoisen soolon kolmannessa erässä... punaviivalta Pelicans-pelaaja toisensa jälkeen harhaan ja maalintekopaikkaan.
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle

aHab

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Montreal Canadiens
Heh... siinäpä esimerkki kuinka eri tavalla voi ottelun nähdä. Viitaten edelliseen viestiini ja viralliseen otteluraporttiin raporttiin.

Edelliset Pelicansin kotiottelut olivat kuin hidastuskuvaa tämän illan pelistä imo.
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Kovasti ihmettelen tuota JA:n raportin kolmea tähteä Mika Strömbergille. Äijä kun oli lähinnä naurunaiheena meidän päässä, niin suosikkipelaaja kuin onkin, ja toinen uuvatti oli nimenomaan samaisessa parissa pelannut ja myöskin JA:n raportissa kehaistu Kankaanperä.

Strömberg yritti keskialueella n. 10 kertaa avojääpommia tuloksella kaikki ohi ja muutama läpiajo kyytipojaksi kaverille. Kankaanperä surffasi myöskin jossakin ihan muualla kuin siellä missä pitäisi olla, eikä Röllin hölmöilyitä kyennyt paikkaamaan vaan teki vastapainoksi aika monta omaakin vastaavaa.
Muutoinkin ensinmainittu oli luonnollisesti jatkuvasti väärin sijoittuneena ja kokolailla tutkalla kaikin puolin ollessaan ensimmäistä kertaa mukana. Avaukset ja veto sentään onnistuivat vanhaan malliin jo tänäänkin, mutta silti kaukana parhaasta pakista.

Samuli Jalkanen ja Arto Tukio (vaikkeivat parina pelanneetkaan) olisivat olleet lähempänä totuutta näin jokerilasien läpi.
 
Viimeksi muokattu:

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Niinpä Habs. Mulle tämä taisi olla vasta kolmas harjoituspeli tällä kaudella. Ei ole paljoa ehtinyt tulla vertailupohjaa. Ihan hyvähän se on, ettei kaikkia asioita nähdä samalla tapaa. Tylsäähän tämä muuten olisi.

Taklauksia en kovin montaa rekisteröinyt. Kaaneille sentään pari ja molemmat samassa vaihdossa. Ainakin Vertala keräili kamojaan kerran. Jäähyjä tuli ihan suhteeton määrä siihen nähden, että peli oli todella siisti.

Ike

PS. Aloitusvoitoista en pitänyt mitään tilastoa, mutta tuntui siltä, että niissä Kaanit veivät voiton aika selvästi. Noin niin kun näppituntumalta...
 

Pelikaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Minunkin mielestä peli oli varsin hyvä. Pelicansin paras harjoitusottelu kotihallissaan melko selvästi. Tietännee sitten huonoa Pelicansin kannalta, jos tämä oli jokerifanin silmissä paska peli?

Jokke oli varsin positiivinen yllätys hyvillä otteillaan, vaikka ei vielä voi olla lähellekkään parhaassa kunnossaan. Hyvä merkki.

Pisto kyllä tuo joukkueeseen tarvittua kokemusta ja sitä kautta rauhallisuutta. Tulee olemaan tärkeä lenkki joukkueessa.

Ei ole enää niin huolestunut olo, kuin sen SaiPa -ottelun ja Ruotsin turnauksen jälkeen. Nyt vain kausi käyntiin :)
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Viestin lähetti Mike
Kovasti ihmettelen tuota JA:n raportin kolmea tähteä Mika Strömbergille...
-----
Samuli Jalkanen ja Arto Tukio (vaikkeivat parina pelanneetkaan) olisivat olleet lähempänä totuutta näin jokerilasien läpi.
Tjaah? Nyt taidetaan tulla kysymykseen, riittääkö pakille nöyrä kiekon purkaminen keskialueelle vai pitääkö puolustajan olla kiekollisesti aktiivinen hyökkäyksen rakentelija. Strömberg kuuluu jälkimmäiseen osastoon ja mainitsemasi kaksikko ensin mainittuun. Näin ainakin eilen.

Makuasioita.

Ike
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Viestin lähetti Eisenhower

Tjaah? Nyt taidetaan tulla kysymykseen, riittääkö pakille nöyrä kiekon purkaminen keskialueelle vai pitääkö puolustajan olla kiekollisesti aktiivinen hyökkäyksen rakentelija. Strömberg kuuluu jälkimmäiseen osastoon ja mainitsemasi kaksikko ensin mainittuun. Näin ainakin eilen.

Makuasioita.

Ike

Totta. Mutta puolustajan tehtävä on kuitenkin aina ensisijaisesti puolustaa omaa maalia. Jos henkilökohtaisista virheistä tulee vastustajille useampi maalipaikka, niin esitys on epäonnistunut.
 

Miguel

Jäsen
Jäähyjen sävyttämä 1. erä oli huonoa peliä, varsinkin kun Kaanit eivät saaneet ylivoimalla mitään aikaan. No joo, maali tuli ylivoimalla, mutta eikös se ollut pian b-piste- aloituksen jälkeen ja kolmosketjuhan siellä oli jäällä. Lisäksi kunniamaininta Jokereiden avausmaalille, hieno klapklapklap.

2. erässä peli parani vähän, mutta mitään merkittävää sanottavaa ei liiemmin löydy. Eisenhowerin raporttiin sen verran, että jos Jääskeläisen tolppakuti oli rannelaukaus eikä lämäri, niin haluaisin sinun näyttävän minulle lämärin. Ja minä olin näkevinäni, että kuti osui ylärimaan, mutta siitä en ole ollenkaan varma. Lämäri joka tapauksessa.

3. erässä mentiin nopeasti päästä päähän ja tilanteita oli, mutta viimeistely jäi puuttumaan. Kaaneilla huippupaikkoja ei ollut kovin paljon, Jokereilla selvästi enemmän. Kiekko pelastettiin jopa maaliviivalta, ja valmentaja Hirvonen myönsikin pelin jälkeen kiekon käyneen maalissa. Helpohkon jäähyn seurauksena Kaanit pääsi iskemään, kun Latvalan ranneveto siniviivalta upposi sisään. Minä kylläkin väittäisin kiekon osuneen johonkin matkalla, mutta maali mikä maali ja voitto kotiin.

Kari Lehtonen pelasi maalillaan hyvin, mutta Kuivalainen suorastaan erinomaisesti. Toivottavasti tällä kaudella vire ei taas hiivu alkukauden jälkeen. Kolmosen karvaajat Sainomaa ja Julkunen pelasivat pirteästi. Hirvonen osui silmiini erittäin harvoin (tiedä mistä johtuu), eli mitään mullistavaa mies ei saavuttanut. Setzinger tulee saamaan todella paljon jäähyjä, sillä temperamenttiä löytyy ja mailaa käytetään surutta vastustajiin. Keinänen oli mielestäni hyökkäyspäässä jokseenkin flegmaattinen, mutta kokonaisuudessaan kakkonen toimi hyvin. Ykkönen väläytti pari kertaa, mutta ihmeellisyyksiä ei saatu aikaan. Uskon tämän ketjun tekevän mukavaa jälkeä liigassa. Puolustuspäässä oli välillä sählinkiä, mutta tilanne ei ollut mitenkään kaoottinen. Ylivoimassa on todella reilusti parantamista.

Luottamus joukkueseen kohentui eilisen perusteella.
 

kingstonwall

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Boston Bruins, Dallas Stars
Hannuksesta

Tommi Hannus on koeajalla Jokereissa 11.10. asti, jonka jälkeen jatkosta neuvotellaan.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös