Pe 2.1.2009 Jokipojat - Hokki

  • 1 115
  • 3

Viljuri

Jäsen
Molemmissa joukkueissa on päästy viettämään sarjaohjelman puolesta ihan kelvollinen breikki ja jopa vielä harjoittelemaan, mikä voi kaikkien positiivisten vaikutustensa ohella lisätä myös epävarmuustekijöitä illan otteluun pelirytmiin totuteltaessa.

Kotijoukkueen terveystilanne on kapteeni Nevalaista lukuun ottamatta hyvä, ja tauon aikana liikennettä on ollut sen verran, että ainakin toistaiseksi sentteri Malinen palasi Kuopioon ja oma kasvatti Harri Huohvanainen meni hakemaan peliaikaa Lieksan Hurttien takalinjoilta.

Hokilla on Jarkko Heikkisen ja Anssi Rantasen kokoinen aukko takalinjoilla, joka ei välttämättä yhdessä ottelussa merkitse yhtään mitään, vaikka lisääkin epävarmuustekijöitä vierailijan leiriin pidemmälle aikavälille.

Valmentajilla on myös varmasti panoksensa illan ottelun tulokseen, kumpi suhteellisen kokemattomista valmentajista osaa valmistaa joukkueensa paremmin tulitauon jälkeen alkavaan rähinään? Hjalat, hjalat.

Jos kotijoukkue onnistuu ammentamaan syyskauden menestyksestään ja jatkaa siitä mihin jäätiin, niin kotivoitto ei kokonaan ole poissuljettu Mestiksen kestomenestyjä Hokkkia vastaan. Toivotaan, ettei Seppänen Hokin maalilla innostu nyt ainakaan liikaa edellisen kauden joukkuettaan vastaan, mutta ei toki myöskään Jokipoikien Oren otteissa ole ollut mitään moittimista alkukauden jälkeen. Maalivahteihin ei koitos kaadu kummallakaan puolella.

Ei se siitä, jos suoritustaso ei ole heti ottelun alusta valmis, mutta jos vaikka yksi vaihto kerrallaan... :)
 

swingwood

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk , Hokki, Kalpa
Kyllähän Jokipojat on selkeä suosikki illan otteluun. Tuskin Hokki niin paljon on peliään viime kerrrasta parantanut. Amerikan apu näyttää olevan kolmos ketjussa Virtalan ja Salmelaisen kanssa, Komulaisen ketju on näköjään kasattu ainakin täksi viikonlopuksi sittenhän se nähtävästi hajoaa jos ja kun Tinke lähtee sinne Salonojan hommiin. Pakkiparit ei paljon luottamusta herätä kun se ykkös pari sieltä puuttuu, nyt jos koskaan tarvitaa tiivistä viisikko puolustamista ja ne Heikkisen ja Rantasen saappaat on yritettävä täyttää vaikka sitten koko joukkueen voimin. Pinnojahan Hokki tarvitsee että pudotuspelipaikka varmistuisi, mutta pinnakin tänään olisi kiva yllätys.
 

karate Mauri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HCH
Jopa oli huiman vauhdikas ja jännä matsi. Parempi voitti kyllä, kolme tolppaa taisi kotijoukkueelle tulla, mutta kyllä Hokillakin olisi ollut paikkansa ratkaista.

Yksi nimi oli kyllä tänään yli muiden ja se oli Teemu Seppänen. Tästedes näen päiväunia siitä, että tämä pieni suuri mies vetää uudelleen ärjypaidan päällensä jonain päivänä. Ilmeettömän varmaa peliä, huikean vähän reboundeja ja miten ihmeessä se voi nähdä ns. kaiken?

Joka tapauksessa hieno ottelu, vaikka Hämäläinen meinasi viedä pääroolin välillä. Omissa silmissäni Hokin pinnat kyllä nousivat kovin, vauhdikas ja hieno joukkue, ehkäpä paras Mehtimäellä tällä kaudella näkemistäni. Menneiden aikojen sikailukin oli kadonnut jonnekin. Tästä on hyvä jatkaa, kummankin porukan.
 

Riffsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Punamustat, Keltamustat, mitä näitä nyt on.
Menneiden aikojen sikailukin oli kadonnut jonnekin. Tästä on hyvä jatkaa, kummankin porukan.

Joo, kyllähän siellä pientä tökkimistä oli puolin ja joskus myös toisin. Aika rajuasti mailaa sai käyttää ja varsinkin Hokki siitä sitten hyötyi. Päätuomarin ajoittai linjaton linja teki pelaamisesta kyllä vaikeampaa...

Kumminkin, Seppänen oli J Ä Ä T Ä V Ä ja peli oli puolet ajasta Seppänen vs. Jokipojat. Tänään kuitenkin molemmilla maalivahdeilla oli kaikki jumalat puolellaan ja ns. hasardipomput pomppivat aina jostain ihmeen syystä pois maalila. Kolmannessa erässä varsinkin molemmilla joukkueilla oli pariin otteeseen tyhjät maalit edessään, mutta eipä sitten mennyt sisään kuitenkaan.

Jokipoikien pelissä oli tänään vähän aistittavissa epävarmuutta ja joulutauolle oli jäänyt ainakin tilannesilmät. Syöttöpaikoista ammuttiin ja päinvastoin. Onneksi sentäs ratkaisussa tajuttiin syöttää pakille :D Hilpan herkät kädet osa 2 ja kotikatsomo kiittää.

Tähän astisista Hokkimatseista ehdottomasti parhaiten pelaava Hokki oli tänään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös