Omat kasvatit nyky-Mestiksessä

  • 3 431
  • 22

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Jeps. Mikäpä olisi kivempaa kuin olla sarjan kärjessä ja vielä oman kylän pojilla? Kuopiostahan sitä voisi kysellä, mutta muualla on yhä melko hiljaista tällä rintamalla.

Oikeastaan avasin ketjun pitkälti koko syksyn kestäneen KooKoo-kirjoittelun johdosta. Kaikki-mulle-heti-nyt –tyylisesti toivotaan hurjaa menestystä, mutta samalla moititaan kun omat junnut ei pääse pelaamaan isossa roolissa. Ja sitten kun siellä yksi nuori oma kasvatti pelaa ykkösessä, niin sitä ollaan fanien mietteissä lähettämässä S-sarjaan. Eli samalla kun toitotetaan, että tulevaisuudessa rungon pitäisi koostua omista pelaajista, ei kärsivällisyyttä kuitenkaan löydy oikeastaan tippaakaan.

Mutta katsotaanpas kaikkien Mestis-seurojen tilannetta. Mahdolliset virheet tai väärät tulkinnat eivät ole tahallisia.

KalPa 262. 33+69=102
Kuopiossa ollaan peräpään osalta yhä lähes täysin omavaraisia. Täyteen 100% ei kuitenkaan sielläkään ylletä, sillä mukana on Kuusisto (FPS) ja Aitio (TPS). Kauden suuri panos on kuitenkin näkynyt vääjäämättä KalPankin koostumuksessa, juuri hyökkäyspään osalta. Merkittävässä (kiekollisessa) roolissa tällä kaudella on ollut vain Ahosilta. KalPan omat hyökkääjäkasvatit ovat pikaisen laskutoimitukseni mukaan tehneet tällä kaudella joukkueen 101 maalista vain 17! Todelliset ratkaisijat (Kaartinen, Mustonen, Kenigit, Hämäläinen, Hall) seura on joutunut hankkimaan muualta. Toki KalPa on ihan oma lukunsa yhä Mestiksessä, mutta nähdäkseni vain varjo entisestä?

Sport 139. 26+39=65
Vaasalaiset puolestaan odottelevat innoissaan tulevaa hyvää sukupolvea. Ennen Nabbin, Osalan ja kumppaneiden parin vuoden päästä odotettavissa olevaa esiinmarssia tilanne ei kuitenkaan mikään kehuttava ole. Kolmesta molarista ei yksikään ole oma kasvatti, vaikka Härkönen siellä jo kivikaudelta asti onkin viihtynyt. Puolustuksen vakiomiehistä omia ovat Jämsä ja Heikkinen, Jesper Söderholm ei ole päässyt kehiin kuin neljässä matsissa. Vahvin edustus omissa on hyökkääjien kanssa. Omat hyökkääjäkasvatit ovat tehneet 20 maalia. Tärkeimmät ratkaisijat ovat löytyneet vielä muualta tulleista, mutta toisaalta Jämsä ja Westerback ovatkin olleet loukkaantuneina.

FPS 211. 19+35=54
Forssa on perinteisesti tuottanut divariin loistavia pelaajia. Viime vuosina rintamalla on kuitenkin ollut vähän hiljaisempaa, mutta (ehkä osittain pakonkin edessä) siellä vielä omiin nuoriin uskalletaan luottaa. Molarit muualta, mutta pakistosta löytyy neljä omaa: Rantaset, Kulmala ja Kujala. Avainhyökkääjistä omia on vain Raunio ja Kulonen, pienemmässä roolissa Huuhanmäki, Piltti, Jokinen, Tapio ja junnut Vehmas sekä Hakala.

Jokipojat 273. 21+27=48
Nousijajoukkueessa on luotettu maalivahteja lukuun ottamatta omiin poikiin. Pakeista vain Kotilainen ja lainamies Valli ovat kotoisin muualta. Hyökkääjistäkin suurin osa on hakeutunut Joensuuhun viimeistään junnuina. Muualla kiekko-oppinsa ovat saaneet Heinonen, Keränen, Carlenius, Brendl, Riutta, Vanninen ja Ahvenainen. Aika lailla kyllä joukkueen tehot ovat olleet hankintojen varassa, mutta ainakin kokemusta omille nuorille kertyy ensi kautta ajatellen.

TuTo 202. 25+23=48
TuTo on vähän ongelmallinen tapaus. Mistäpä sitä tavallinen pulliainen tietäisi kuka on TuTon ja kuka TPS:n kasvatti. Mutta kokeillaan. TuTon omia olisivat siis (ja muualta):
mv: Törnström, Ojanen? (Kinnunen, Reunanen, Santanen)
p: Jouni Saarinen, Syväsalmi (Peltonen, Tähtisalo, Vento, Koski, Tammelin, Jesse Saarinen, Rantala?)
h: Vuorisalo, Tuomainen, Saunamäki, Kauppinen, Laakso, Pulliainen, Aaltonen?, Salo?, Forsell? (Luoma, Sipponen, Makkonen, Jalava, Leppänen, Laurila )
Aika lailla 50-50 siis olettamuksieni mukaan.

Haukat 206. 25+43=68
Jäkeläistenkin kanssa voin mennä pahasti metsään, siinä kun on lähellä kylä jos toinenkin. Vuodesta toiseen leirissä on tehty hienoa junnutyötä, mutta poimitaanko niitä hedelmiä? Veskareista oma on Valkama, pakeista vain Suuronen ja Vara? Jusslin ja Toni Mustonen kuuluvat joukkueen kärkeen, pienemmästä roolista omia ovat ymmärtääkseni Vili Mustonen, Salmi, Alakotila, Taanonen, Vuorinen ja pelaamaan päässeet junnut.

KooKoo 118. 7+13=20
Täksi kaudeksi maalivahtiosasto palasi 100% kouvolalaiseksi. Kenttäpelaajista omista kasvateista merkittävään rooliin voi laskea vain Katteluksen, jonka lisäksi runkomiehiin kuuluu myös koko syksyn ykkösessä puolustanut Jani Haapalainen. Lisäksi Gärdström ja Lampinen ovat pelanneet yli puolet matseista ja Koskelaisen lisäksi muutama muukin junnu on kokeilemaan päässyt.

Jukurit 108. 13+10=23
Mikkelissäkin on viimein saatu omia kasvatteja kokoonpanoon. Runkopelaajia ovat kuitenkin yhä ainostaan Kanerva ja Hämäläinen. Tillanen, Riepponen, Hokkaset, Kiukas ja Laitinen ovat ainakin toistaiseksi yhä enemmän tai vähemmän täytemiehiä tai kokemusta kartuttamassa.

Hokki 72. 18+11=29
Kajaani on varsin uusi Mestis-paikkakunta. Ja suhteet Kärppiin niin hyvät, ettei omia junnuja juurikaan kokoonpanosta löydy. Puolustuksesta tärkeät Saavinen ja Halonen, hyökkäyksestä Happo ja Haverinen.

Hermes 51. 4+7=11
Omat kasvatit on nopeasti listattu:
*Lahtonen (lähes koko syksyn selkävaivaisena sivussa)
*Kotajärvi (farmiin)
*Salmela (melko pienessä roolissa)
*Hietaharju (ainoa runkomies)
Vuosien tahkoaminen Mestiksessä ei ole siis juurikaan Kokkolan pelaajatuotannossa näkynyt.

K-Vantaa 53. 1+2=3
Omista kasvateista kiistatta suurimmassa roolissa on maalivahti Niemi. Vakiokokoonpanoon on noussut myös nuori Juha Koivisto, muuten omat ovat olleet lähinnä tuurailemassa. Yllättävnkin heikko tilanne, ottaen huomioon seuran juinoripotentiaalin.

Salamat -
Eipä ole vielä yhtään kirkkonummelaista joukkueeseen ehtinyt.


…saa korjata.
 
Viimeksi muokattu:

Brian Glough

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Valioliiga, KuPS, Mike Patton
Niin liiga on vienyt Suhosta ja Ahosiltaa lukuunottamatta KALPAN kovimmat nuoret miehet.

Laakkonen ja Voutilainen takoo HPK:ssa kovia tehoja.
Kerman, Jokela ja Qvist vaikuttavat Saipassa.
Vidgren meni Ilvekseen.

Aki Keinänen nousee keväällä iskuun kun saa intin alta pois.

Ja omavaraisuusaste kasvaa kun omistajat Sami & Kime täydentävät Kalpan kokoonpanoa. (mikäli NHL:n työsulku toteutuu). Kuusisto pysyy kokoonpanossa, Aitio joutas takaisin kotiin.
 

Micco!

Jäsen
Suosikkijoukkue
Haluttu muutos
Viestin lähetti Brian Glough
Aki Keinänen nousee keväällä iskuun kun saa intin alta pois.


Keinänen ei tällä hetkellä suorita asepalvelustaan. Keinänen otti p-kauden jälkeen (lokakuussa) ns. hösseliä. Intti jatkuu sitten jääkiekkokauden päätyttyä. Aki sai hieman nihkeästi lomia, joten hän päätti panostaa koko kauden vain lätkään.

Hieno yhteenveto Evertonilta. Näitä on aina mielenkiintoista lukea. KalPan osata hyökkääjien heikkoa tilannetta selittää todellakin se, että vuosi vuodelta parhaat on viety SM-Liigaan. Toisaalta aivan todellisiä huipputähtiä ei ole A-junioreissa pariin kauteen ollut. Tälläkin hetkellä A&B-junioreissa on tulossa hyviä pelaajia, jotka toivottavasti voivat pelata miesten liigakiekkoa juuri Kuopiossa. Hyökkäyspään omavaraisuus kohenee heti torstaina, kun Sami Kapanen debytoi Mestiksessä.

Evertonin yhteenvedosta saadaan hyvä aasinsilta joukkueiden omavaraisuuteen ja juniorityöhön, mikä on varmasti tärkeä argumentti liigavaatimuksissa. KalPa ja Sport ovat pelaajiston suhteen omavaraisia, lainapelaajia on vähän ja omilla kasvateilla on suuri rooli. TuTolla ja varsinkin Jukureilla tilanne on todella huono. Mistä pelaajat jatkossa?

Ei ollut yllätys, että KalPa on varsin ylivoimainen juniorityön osalta Mestiksessä. Pelkästään perinteet takaavat jo tämän. Sport näyttää puolestaan olevan hyvässä nosteessa. Vaasan ikäluokka 1987 on ilmeisesti huippulahjakas.
 

Wiipuri

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti Micco!
Vaasan ikäluokka 1987 on ilmeisesti huippulahjakas.

Siis puhutko B-junnujen SM-sarjasta. Ainakin tuo ikäluokka on 1987 syntyneitä. KalPa on sarjassa neljäntenä 21 pisteellä ja Sport viidentenätoista (15.) pisteillä 9. Mestisjoukkueiden osalta tuossa B:n SM-sarjassa on KalPan ja Sportin lisäksi Jokipojat, Kiekko-Vantaa, KJT ja KooKoo. Ei tuo Sport nyt ainakaan jäällä ole näyttänyt huippulahjakkaalta.
 

Micco!

Jäsen
Suosikkijoukkue
Haluttu muutos
Viestin lähetti Wiipuri
Siis puhutko B-junnujen SM-sarjasta. Ainakin tuo ikäluokka on 1987 syntyneitä. KalPa on sarjassa neljäntenä 21 pisteellä ja Sport viidentenätoista (15.) pisteillä 9. Mestisjoukkueiden osalta tuossa B:n SM-sarjassa on KalPan ja Sportin lisäksi Jokipojat, Kiekko-Vantaa, KJT ja KooKoo. Ei tuo Sport nyt ainakaan jäällä ole näyttänyt huippulahjakkaalta.

Käytinkin sanaa ilmeisesti. Tieto on lähinnä lähtöisin Vaasasta. Aurinkokaupunkin poijjaat kun ovat kovasti tuota ikäluokkaansa hehkuttaneet. Ei pitäisi näkymä luottaa vaasalaisten hehkutuksiin. Joukkueena tuo ikäluokka ei ainakaan selvästi erotu. Tosin Sportin 87-ikäluokassa on varmaankin ainakin kaksi huippulupausta; Johnny Martin ja Oskar Ojala, jotka ovat debyytoinet myös Mestis-tasolla. Tulevaisuuden mahdollisia liigapelaajia?
 

Shearer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
No joo Sportilla on -86 syntyneistä lähtien jokaisessa ikäluokassa sellaiset kolme-neljä pelaajaa joista saattaa hyvinkin tulla tulevaisuuden liiga- tai Mestispelaajia. Ei siellä mielestäni kokonaisuutena mitään ylihyvää ikäluokkaa kuitenkaan ole.

Toisaalta en olisi joitain vuosia sitten välttämättä uskonut että Luomalasta tulisi liigapelaajaa mutta siellä se vaan tahkoaa Ipassa.
 
Suosikkijoukkue
Haukat
Viestin lähetti Everton
Haukat 170. 16+38=54
Jäkeläistenkin kanssa voin mennä pahasti metsään, siinä kun on lähellä kylä jos toinenkin. Vuodesta toiseen leirissä on tehty hienoa junnutyötä, mutta poimitaanko niitä hedelmiä? Veskareista oma on Valkama, pakeista vain Suuronen ja Vara? Jusslin ja Toni Mustonen kuuluvat joukkueen kärkeen, pienemmästä roolista omia ovat ymmärtääkseni Vili Mustonen, Salmi, Alakotila, Taanonen, Vuorinen ja pelaamaan päässeet junnut.

Marko Sakko myös. Itse asiassa hän on mielestäni tällä hetkellä Haukkojen omista kasvateista paras. Muutenhan kaikki taisivat tulla esille, kun Antti Kivistö, Olli Rautasuo, Lassi Karhunen ja muut ovat pelanneet lähinnä irtovaihtoja.
 
Käsitykseni mukaan Haukkapakeista myös Ville Raatikainen on Haukkojen kasvatti. Ainakin jossain Urheilukanavan TV-pelissä, olisiko ollut viime kaudella, kommentattorina toiminut Harri Ahola näin mainitsi. No, Villen tehothan eivät hirveästi vaikuta noihin Evertonin laskemiin joukkueen kokonaistehopisteisiin.
 

Jape

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
Viestin lähetti Micco!
Jukureilla tilanne on todella huono. Mistä pelaajat jatkossa?
Kuten Evertonkin tuossa jo mainitsi, niin nyt näitä omia alkaa kuitenkin Jukurien kokoonpanossa olemaan. Tilanne siis on parempaan suuntaan menossa. Esim. viime kaudella oli vielä hiljaisempaa..

Täytyy myös muistaa, että pelaajista monet ovat sikäli Jukurien omia, että pelaajaoikeudet ovat Jukureilla. Tällainen pelaaja siis lasketaan (myös liigakriteereissä) omaksi siinä missä oma kasvattikin.
Kyllä niitä omia kasvatteja Mikkelissäkin putkahtelee edustuksen rinkiin myös tulevaisuudessa, mutta mitään ryntäystä on lähivuosina valitettavasti turha odottaa. Jukurien A-junnujen sarjataso on kuitenkin nyt suomisarja ja se kertoo jotakin.

Eiköhän niitä pelaajia kuitenkin Mikkeliin saada myös jatkossa, tai ainakin niin kauan kuin RD jatkaa ohjaimissa.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Viestin lähetti Wiipuri
Siis puhutko B-junnujen SM-sarjasta. Ainakin tuo ikäluokka on 1987 syntyneitä. KalPa on sarjassa neljäntenä 21 pisteellä ja Sport viidentenätoista (15.) pisteillä 9. Mestisjoukkueiden osalta tuossa B:n SM-sarjassa on KalPan ja Sportin lisäksi Jokipojat, Kiekko-Vantaa, KJT ja KooKoo. Ei tuo Sport nyt ainakaan jäällä ole näyttänyt huippulahjakkaalta.
Niin. Voithan sokeasti katsella tilastojakin jos huvittaa, mutta esim. B-junnuista lahjakkaimmat pelaavat A-junnujen kanssa. Osala näistä siis jo edustuksessa vaikka täyttää vasta tapaninpäivänä 17-vuotta. Lisäksi nopeasti nimeämällä voi mainita viime kaudella jo monta peliä pelanneen Johnny Martinin, josta on tulossa todellinen soturi. Kunnon vaasalainen! A-junnuista esiin voi nostaa Tuoreksen, Fogströmin ja Fantin muodostaman ketjun kokonaisuudessaan. Taidot aivan huippuluokkaa ja ketju pelannut koko elämänsä yhdessä. Ainut vika tässä on vain Tuoreksen ja Anton "pikkufugi" Fogströmin pieni koko, josta ei ainakaan ole apua yhtään. Meille on muodostumassa kunnon kääpiöpataljoona.

Muista pelaajista voisi mainita Henry Hietaharjun, joka pelasi jo viime kaudella pari peliä edustuksessa. Myös maalivahti Mikko Rossi on selkeästi nostanut tasoaan ja Evertonia korjatakseni meillä on myös yksi vaasalainen maalivahti, kun Rossi on pukenut ainakin yhdessä pelissä jo tällä kaudella kotkapaidan päälleen. Christoffer Larsson, Mika Kontiainen ja Panu Kamila A-junioreista saattavat ainakin tulla kasvamaan suureen rooliin.

B-junnuista lisäksi mukaan tottakai Jani Kiviniemi. Mitä siitä oikein voi sanoa? Jos tuo ukko joskus päästetään irti valjaista edustuksessa, niin hän saanee tällä palstalla aikaan sellaiset keskustelut ja väännöt, ettei pahemmasta väliä.

Kiviniemi Jani 9 ottelua, 4 maalia, 2 syöttöä, 34 jäähyminuuttia..

Ja ukko on ollut vielä aika rauhallinen tällä kaudella.

Myös Samuli Kivimäki, Jaakko Lehtolainen ja Sami Leiviskä mukaan listoille.

Suurin stara on kuitenkin vielä mainitsematta. Santtu-Petteri Perkiömäki.. Ei ristus kun ei edes tiedä, että miten sitä pitäisi mainostaa. Asenne on ainakin aivan loistava!
 

mendieta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Carlo Grünnin ja Juhani Tammisen FB-päivitykset
Niin Sportin kohdalla näistä 86:sta nuorempiin kannattanee puhua lahjaimpina ikäluokkina pitkään aikaan. Vanha halli teki tepposensa ja tässä välissä oli todella säkkejä ikäluokkia. Ihan vain muutama nimi on noussut edes Sportin edustusjoukkueeseen, kun joskus ennen 70-luvun puoltaväliä syntyneistä niitä nousi aina todella paljon.

En puhuisi huippulahjakkaista ikäryhmistä, vaan huippulahjakkaista Sportin mittapuulla. Sanoisin, että aika lähellä parasta ikinä. Ja aika pitkälle parantuneiden olosuhteiden ansiota. Toki niistä vanhemmat ym. maksavat kovan hinnan.

Sportin pakistossa meikäläistä potuttaa se, että viime kaudesta lopettivat esim. Jarno Kosonen, Olli Hällfors ja Teemu Viemerö. Viemeröä lukuunottamatta tuo ryhmä menisi ihan helposti siinä missä Luotoset ja Tuomaalat. Myös Laaksoharju lopetti, kun olisi voinut olla potentiaalinen Sport-veskari.
 

Wiipuri

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti Castillo
Niin. Voithan sokeasti katsella tilastojakin jos huvittaa, mutta esim. B-junnuista lahjakkaimmat pelaavat A-junnujen kanssa.

Otahan ne punavalkoiset lasit silmiltä ja katsele vähän omaa napaasi pitemmälle. Kyllä kuule monella muullakin paikkakunnalla lahjakkaimmat B-junnut pelaavat A-junnuissa tai jopa edustusjoukkueessa. Ei tuo Vaasan muutaman pelaajan ikäryhmäänsä korkeammalla pelaaminen nyt mitenkään ainutlaatuista ole.
 

teroz

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPU, Eno Jets & Jan Lundell
KooKoon 20 pistettä ei ole kyllä kovinkaan paljon laitanpa tähän verailun vuoksi parin muun kauden tilanteen.

1999-2000

Nurmberg 45p
LiukkonenM 36p
Outinen 23p
(Luoma-Aho 21p)
Soimakallio 14p
Kiljunen 14p
Pulkkinen 7p
Sinkkonen 5p
Henriksson 1p
Munnukka 1p

Yht=153 pistettä

2002-2001

LiukkonenM 33p
(Luoma-Aho 19p)
Pulkkinen 16p
Outinen 12p
Sinkkonen 7p
Heikkinen 1p

Yht=88 pistettä

2001-2002

Nurmberg 49p
Kattelus 40p
Mattila 28p
Outinen 21p
(Luoma-Aho Jani 12p,No miten sen nyt ottaa, että onko KooKoon kasvatti, pelasi juniori-ikäisenä KooKoossa mutta opit SapKosta)
Sinkkonen 11p
Huuhka 10p
Rissanen 4p
Anttila 3p
Haapalainen "Hapsu" 2p
Liukkonen "Tupsu" 2p

Yht=182 pistettä

2002-2003

Nurmberg 38p
Kattelus 30p
Mattila 25p
Liukkonen 6p
Outinen 5p
Huuhka 5p
Rissanen 5p
Anttila 5p
Peltola 4p
Haapalainen 1p
Koivistoinen 1p

Yht=125 pistettä

2003-2004

Kattelus 36p
Huuhka 15p
Mattila 14p
Anttila 4p
Rissanen 3p
Haapalainen 2p

Yht=74 pistettä

Ja tämän kauden vauhdin jatkuessa samaan tahtiin pääsemme hurjaan n. 40 pisteeseen. Ei hyvältä näytä.

Huom tuossa saattaa olla joitakin virheitä, mutta ainekin suuntaa antava "raportti".

edit: Juuripas tuli mieleen, että Aki Sinkkonenhan ei tainnut olla KooKoon kasvatti, joten pyyhkikään hänen pisteet pois mielestänne. Editoin kun ehdin.
 
Viimeksi muokattu:

Bird

Jäsen
Suosikkijoukkue
Urheilullisesti avoimet sarjat
Jokipojista

Jokipojista Jani Keräsen laskisin kyllä Evertonin käyttämällä sapluunalla omiin kasvatteihin. Vaikka "Kertsi" onkin Lieksasta lähtöisin ja siellä jopa miesten kakkosdivaria pelannut, niin hän ehti kuitenkin pelata myös pari kautta Jokipoikien A-junnuissa.

Maalivahdeista sitten taas muut Tomi Räisästä lukuun ottamatta voidaan laskea omiksi kasvateiksi. Välillä JYP:ssä käynyt Pekka Sorsa sellainen aivan kiistatta on, ja Marko Mäkkeli vuorostaan on pelannut Joensuussa jo pari kautta A-junnuna, vaikka Jyväskylästä lähtöisin onkin.
 
Viimeksi muokattu:

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Re: Jokipojista

Viestin lähetti Bird
Maalivahdeista sitten taas muut Tomi Räisästä lukuun ottamatta voidaan laskea omiksi kasvateiksi. Välillä JYP:ssä käynyt Pekka Sorsa sellainen aivan kiistatta on, ja Marko Mäkkeli vuorostaan on pelannut Joensuussa jo pari kautta A-junnuna, vaikka Jyväskylästä lähtöisin onkin.

Tuo on kyllä aivan päätön tapa laskea kasvatiksi: vanhastaanhan raja oli ns. vanhempi C. A-junnuísta jos kasvatteja lasketaan, mennään aika pahasti metsään.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Viestin lähetti Wiipuri
Siis puhutko B-junnujen SM-sarjasta. Ainakin tuo ikäluokka on 1987 syntyneitä. KalPa on sarjassa neljäntenä 21 pisteellä ja Sport viidentenätoista (15.) pisteillä 9.

Viestin lähetti Wiipuri
Otahan ne punavalkoiset lasit silmiltä ja katsele vähän omaa napaasi pitemmälle.

Siis venaappa nyt. Sinähän tuossa aloit tilastoilla sähläämään.



Onko toi oikeesti aina tommonen?
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Haukoista muistin Sakon espoolaiseksi, mutta hänhän kävi siellä vain kääntymässä. Raatikainen näyttää siirtyneen B-ikäisenä HIFK:iin, mutta kaipa hänetkin jäkeläiseksi pitää laskea. Kaudella 95-96 pelasi C-SM:ää Shakersissa mm. Miikka Lindholmin, Heikki Löfmanin ja Tero Paappasen kanssa. Lisätäänpä kaksikko laskuihin, junnut taisin lukemissa huomiodakin.

Eihän tuohon kasvattiseuraan yhtä totuutta ole. Joitain "virallisia" määritelmiä on, useimmiten mainittuna se missä on pelannut ennen b-junnuihin siirtymistä tai suurimman osan juniorikausistaan. Jokipojista Sorsan kyllä huomion, mutta eipä ole hän vielä minuuttiakaan Mestistä pelannut. Mäkkeliä en kyllä sitten minäkään Jokipoikien kasvatiksi laske sitten millään.
 
Viestin lähetti Brian Glough
Laakkonen ja Voutilainen takoo HPK:ssa kovia tehoja.
Kerman, Jokela ja Qvist vaikuttavat Saipassa.
Vidgren meni Ilvekseen.

Anteeksi, mutta pakko korjata.
HPK:ssahan tuo Jokela pelaa, lisäksi HPK:ssa pelaa Laakkosen, Voutilaisen ja Jokelan lisäksi myös Tuomas Immonen KalPa-kasvateista.
Tietääkseni myös Jani Hassinen on Kuopilaisen juniorikoulun läpikäynyt pelaaja.
Vidgren tosiaan on Ipan miehiä nykyään.
SaiPassa pelaa Qvistin ja Kermanin lisäksi Jussi Timonen vielä.
Ässissä on kakkosvahtina Tuomas Nissinen.
Ja TPS:ssä pelaa KalPa-kasvateista Markku Paukkunen.
Liigassa kiekkoilevista KalPa-kasvateista tulee vielä mieleen JYP:n Jaakko Uhlbäck, olikos niitä muita?
 

Brian Glough

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Valioliiga, KuPS, Mike Patton
Aivan. Nyt meni kerhot ja saipat sekaisin. Shit happens!
 

cleanhit

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Flyers, Ducks
Evertonin ketjunavaukseen pientä tarkennusta.
Vantaan tilanne ei ole noin huono kuin mitä tilastot antavat ymmärtää.

Vantaan sijainti Helsingin kupeessa johtaa väistämättä aina siihen, että lahjakkaimmat houkutellaan pois Vantaalta jo aikaisessa vaiheessa. Pelaajia on helpompi poimia naapurihallista jo nuorina kun taas esim. Kuopion tai Vaasan halleissa junnu scoutit käyvät harvemmin.

Esim. Viitaluoma, Grunn, Vihko, V Filppula ja I Filppula aikanaan on napattu pois Kiekko-Vantaasta jo C tai B-junnuiässä. Mestiseuralla ei ole mitään mahdollisuuksia pitää kiinni huippujunnuista jos isot kissat tai narrit ne haluavat ottaa!

Mestikseenkin ehtineistä omista junnuista viedään potentiaalisimmat aina päältä, esim. Rönnberg.
Isot vie pienet vikisee!
 

Käräppä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät ja Calgary Flames
Vantaalta on aina viety Helsingin puolelle parhaat. Jarkko,Mikko ja Tuomo Ruutu. Erkki Rajamäki, Ville Peltonen, Kari Martikainen. Ovat muistaakseni kaikki EVUssa pelanneet junioreissa. Varmaan monia muitakin...
 

Börje

Jäsen
Suosikkijoukkue
R.I.P Hermes, sympatiat JHT:lle
Viestin lähetti Castillo
. Christoffer Larsson, Mika Kontiainen ja Panu Kamila A-junioreista saattavat ainakin tulla kasvamaan suureen rooliin.
Myös Samuli Kivimäki, Jaakko Lehtolainen ja Sami Leiviskä mukaan listoille.


Larsson ja Kontiainen eivät ole Sportin kasvatteja vaan ovat B-junnuiässä tulleet Jeppiksestä/IFK-Lepplax.

Sami Leiviskä on Hermeksen kasvatti joka tänä vuonna siirtyi Hermeksen C-nuorista Sportin B-SM-sarja joukkueseen. Samin pikkuveljet Joona ja Veli-Pekka pelaavat edelleen Hermeksen junioreissa.

Et se siitä juniorityöstä, Castillo!

Mikael Hallbäck on myös Hermeksen kasvatteja, siirtyi 20-vuotiaana Sporttiin opiskelun takia ja sillä tiellä hän on vieläkin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös