Olympiakiekon lohkojako tulevaisuudessa.

  • 1 126
  • 2

varjo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Montreal Canadiens, (Internazionale), Nash&Suns
Eli nyt sitten suureen onnelliseen jääkiekkoperheeseen on astunut uusi jäsen, Slovakia. Onhan maa ollut jo pitkään hyvä mutta lopullinen varmistus maan tasosta on puuttunut, kunnes nyt NHL-pelaajien avustuksella Slovakia taistelee tosissaan MM-kullasta.

Torinon kisat ovat sitten joskus mutta kuitenkin voisi jo alkaa pohtimaan miten järjestää karsinta silloin.
Nythän isot jääkiekkomaat ovat:
Kanada
USA
Venäjä
Tsekki
Ruotsi
Slovakia
Suomi

Ja sitten se yksi "puuttuva" lenkki.
Finaalin tulosta en vielä tiedä mutta olisi joka tapauksessa pahimmanlaatuinen oikeusmurha pistää Slovakia karsimaan Torinon kisoissa(sitähän se oli jo SLC:ssäkin).
Onko sitten järkevää järjestää karsintasarjaa jossa vain yksi pääsee jatkoon?
Vai pitäisikö tylysti yksi "original six"-joukkueista tiputtaa karsintalohkoon Valko-Venäjien seuraksi, huono puoli on se että ensimmäinen tippuja olisi Suomi.

Ja millä perusteella päätettäisiin karsija, edellisten MM-kisojen takia vai edellisten olympialaisten takia. MM-kisoja ei voida pitää minään mittarina koska NHL-pelaajien mukana olo on ratkaiseva tekijä esim. Slovakiankin menestyksessä. Toisaalta Slovakian tähdet ovat jo aika vanhoja joten 4 vuoden kuluttua Slovakia saattaa olla taas poissa "pääjoukosta", yhtä hyvin sama voi käydä Suomellekin joka ei ole kyennyt tuottamaan 5 vuoteen yhtään huippupelaajaa.

Naganossa ja SLC:ssä käytetty systeemi karsimisessa ei ole enää käypä joten uusia ideoita tarvittaisiin. Jos taas tekisikin 2 lohkoa joissa olisi 5 joukkuetta, 4 pääsee jatkoon. Siihen kymmenen joukkueen joukkoon mahtuisi helposti 7 huippumaata ja sitten Saksa, Itävalta, Sveitsi ja Valko-Venäjä ym. karsisivat pääsystä näihin lohkoihin. Ottelumäärät lisääntyisivät huippumaille vain yhdellä joka varmaankin kyettäisiin järjestämään ohjelmaan.

Tiedä sitten toimisiko tuo mutta jotain muutoksia on tehtävä jotta Torinosta(edellyttäen että NHL osallistuu) saataisiin taas kerran "parhaitten pelaajien ja parhaitten joukkueitten" kohtaaminen tms.
 

Dave

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Salt Laken olympialaisten kuusi loppusarjaan suoraan päässyttä maata olivat edellisten olympiakisojen sijoille 1-6 päätyneet maat. Loput kahdeksan osallistujaa ratkaistiin vuoden 1999 MM-menestyksen ja karsintojen perusteella. Tämä on faktaa, tarkistettu IIHF:n nettisivuilta. Tosin kuusi parasta olivat sattumoisin ne oikeat maat.

Samoilla säännöillä Torinon kisoissa loppusarjaan menee suoraan mm. Valko-Venäjä. Sen sijaan alkukierroksilla paikasta aurinkoon taistelee mm. Tshekki. Veikkaan, että säännöt muuttuvat jonkin verran. Haluaako joku laittaa kossupullon peliin?

Ensi talvena pelataan jälleen epävirallinen EM-sarja Euro Hockey Tour, jossa vääntävät kiistatta Euroopan neljä parasta maata. Kysykää vaikka Slovakialaisilta.

Minua taas kiinnostaa, että kiinnostaako ties minkälaisilla kokeiluporukoilla läpi jankattavat neljä turnausta ketään ihmistä. Voiko puhua edes A-maaotteluista? Ei voi. Oli ne aikoja kun pelattiin takavuosina muutama irtomaaottelu Ruotsia ja joitain muita maita vastaan ja aina oli tunnelma katossa.
 
Suosikkijoukkue
Tappara
Viestin lähetti Dave
Minua taas kiinnostaa, että kiinnostaako ties minkälaisilla kokeiluporukoilla läpi jankattavat neljä turnausta ketään ihmistä. Voiko puhua edes A-maaotteluista?
Aravirtsaa kiinnostaa, koska näissä turnauksissa annetaan näyttöjä olympialaisiin ja MM-kisoihin. Tai niin meille ainakin väitetään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös