Olympiajoukkueet julkistetaan parin viikon sisällä, joten tässä vaiheessa voi aloittaa jo spekuloinnin. Tässä minun mielipiteeni tällä hetkellä joukkueiden kokoonpanoista:
Kanada:
Fleury-Lindros-Lemieux
Kariya-Sakic-Nolan
Shanahan-Yzerman-Iginla
Smyth-Peca-Carter
O`Neill
MacInnis-Pronger
Niedermayer-Blake
Jovanovski-Foote
Redden
Joseph/Brodeur
(Burke)
Smythin tilanne ei tosin näytä hyvältä loukkaantumisen takia, mutta jos kuntoutuu niin kuuluu ehdottomasti joukkueeseen.
USA:
Tkachuk-Weight-Amonte
Guerin-Modano-Hull
Leclair-Drury-Roenick
Deadmarsh-Conroy-York
Young
Leetch-Chelios
Hatcher-Rafalski
Suter-Tanabe
Schneider?
Richter/Dunham
(Boucher)
Venäjä:
Fedorov-Zhamnov-P.Bure
Samsonov-Yashin-Kovalev
Berezin-Larionov-Kovalchuk
Nikolishin-Viktor Kozlov-Korolev
Brylin
Kasparaitis-Tverdovsky
Gonchar-Yushkevitch
Zhitnik-Karpovtsev
Markov
Khabibulin/Bryzgalov
(Tarasov)
Tsekki:
Straka-Lang-Jagr
Elias-Bonk-Sykora
Rucinsky-Reichel-Hejduk
Hlavac-Dopita-Dvorak
Hamrlik-Slegr
T.Kaberle-Kubina
Sykora-Kucera
Skoula-Spacek
Hasek/Turek
(Hnilicka)
Suomi:
Lehtinen-S.Kapanen-Selänne
Peltonen-Helminen-Kallio
Ruutu-Ylönen-Nieminen
Lind-Jokinen-Hagman
Laaksonen
Numminen-Väänänen
Niinimaa-Timonen
Berg-Salo
Lydman
Kiprusoff/Hurme
(Myllys)
Ruotsi:
Huselius-Sundin-Renberg
Näslund-Nylander-Alfredsson
Modin-J.Jönsson-Sundström
Holmström-Påhlsson-Dahlen
Axelsson
Lidström-Olausson
Norström-Öhlund
Johnsson-Ragnarsson
K.Jönssön
Salo/Hedberg
(Tellqvist)
Slovakia:
Satan-Stumpel-Palffy
Bondra-Demitra-Hossa
Ciger-Handzus-Gaborik
Bartecko-Nagy-Zednik
Orszagh
Chara-Svehla
Suchy-Sekeras
Droppa-Visnovsky
Lintner
Lasak/Rybar
Kanada:
Fleury-Lindros-Lemieux
Kariya-Sakic-Nolan
Shanahan-Yzerman-Iginla
Smyth-Peca-Carter
O`Neill
MacInnis-Pronger
Niedermayer-Blake
Jovanovski-Foote
Redden
Joseph/Brodeur
(Burke)
Smythin tilanne ei tosin näytä hyvältä loukkaantumisen takia, mutta jos kuntoutuu niin kuuluu ehdottomasti joukkueeseen.
USA:
Tkachuk-Weight-Amonte
Guerin-Modano-Hull
Leclair-Drury-Roenick
Deadmarsh-Conroy-York
Young
Leetch-Chelios
Hatcher-Rafalski
Suter-Tanabe
Schneider?
Richter/Dunham
(Boucher)
Venäjä:
Fedorov-Zhamnov-P.Bure
Samsonov-Yashin-Kovalev
Berezin-Larionov-Kovalchuk
Nikolishin-Viktor Kozlov-Korolev
Brylin
Kasparaitis-Tverdovsky
Gonchar-Yushkevitch
Zhitnik-Karpovtsev
Markov
Khabibulin/Bryzgalov
(Tarasov)
Tsekki:
Straka-Lang-Jagr
Elias-Bonk-Sykora
Rucinsky-Reichel-Hejduk
Hlavac-Dopita-Dvorak
Hamrlik-Slegr
T.Kaberle-Kubina
Sykora-Kucera
Skoula-Spacek
Hasek/Turek
(Hnilicka)
Suomi:
Lehtinen-S.Kapanen-Selänne
Peltonen-Helminen-Kallio
Ruutu-Ylönen-Nieminen
Lind-Jokinen-Hagman
Laaksonen
Numminen-Väänänen
Niinimaa-Timonen
Berg-Salo
Lydman
Kiprusoff/Hurme
(Myllys)
Ruotsi:
Huselius-Sundin-Renberg
Näslund-Nylander-Alfredsson
Modin-J.Jönsson-Sundström
Holmström-Påhlsson-Dahlen
Axelsson
Lidström-Olausson
Norström-Öhlund
Johnsson-Ragnarsson
K.Jönssön
Salo/Hedberg
(Tellqvist)
Slovakia:
Satan-Stumpel-Palffy
Bondra-Demitra-Hossa
Ciger-Handzus-Gaborik
Bartecko-Nagy-Zednik
Orszagh
Chara-Svehla
Suchy-Sekeras
Droppa-Visnovsky
Lintner
Lasak/Rybar